Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea de completare

Mesajde iosca » 05 Oct 2015, 21:04

thomas scrie:Trebuie neaparat sa le completez acum. Sunt pe 3+4 rame stransi. Au cam 5 kg de miere maxim. F40 merge?

Dacă ești chiar forțat să faci completări, eu aș așteapta să treacă valul ăsta de frig ( trebuia inainte dar...) și treci la treabă ! Caută un produs bun ( exclus sirop de zahăr acum. Cel menţionat de tine-i bun) și n-o să fie probleme ! Sunt mulţi apicultori care tocmai au terminat hrănirile de... completare să le zic , intenţionat făcute în această periodă ( sf de septembrie- inceput de octombrie), 2-3 kg la o administrare. Motivul - blocarea spaţiului de ouat, gata cu creșterea de puiet pt protejarea albinei pt primăvară , perfect pt tratament anti nosemoză, excluzi turtele de peste iarnă care fac mai mult rău decât bine,........ etc ! Oricum hrana astfel administrată va fi consumată prima, deci nu-i neapărat nevoie de căpăcire.
Este numai părererea mea și n-am pretenţia că-i cea mai bună ! Dacă greșesc sunt bine'venite și constructive păreri pro dar mai ales contra !
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
iosca

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde thomas » 05 Oct 2015, 21:28

proapis13 scrie:Si DE CE ai repetat greselile de anul trecut :?: .....

In august avea cam 10 kg si i-am mai dat inca 6l sirop 2:1. Nu stiu ce a facut cu hrana..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas

Mesajde thomas » 05 Oct 2015, 21:33

F40 nu am gasit prin magazine. Doar Apiinvert la 28 kg. Parametrii ar fi
fructoza 39%,
dextroza 31%,
zaharoza 30%
iar la F40 avem 40% fructose, 33% dextrose, typical dry material content 78%.
Nu mai stiu chimie, dar parca sunt pe acolo ambele.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas

Mesajde gica.mosu » 07 Oct 2015, 08:09

asd scrie:Foarte adevarat. In Toamna din 2013 s-au oprit in Septembrie iar in Octombrie/Noiembrie aveau ceva puiet. Stim ce toamna calduroasa a fost. Oricum e problema lor, ce ma intereseaza pe mine? Daca cumva se usureaza lada pun o bucata de zahar peste rame si Doamne ajuta.

Boierule,n-ai inteles "NICA" din MS mele...Poate cu socotelili stai mai ghini 8-) ...Calculeaza ti rog ff frumos cat face:6+21+9(zile)....Daca prinzi o vreme receee(ai stimulat digeabaaa),uzura ,corp gras =0+consuuuum...ce albina va intra in iarna si cuuuum :?: :mrgreen: Problema cu placa de zahar-turta ...e liber fiecari sa hotarasca =cand,ce si cum face in "bucatarie"...Spor la "stimulat :idea: )...
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

Mesajde mircea_tm » 26 Dec 2015, 14:49

CARPE DIEM !
mircea_tm

Mesajde mircea_tm » 26 Dec 2015, 14:49

CARPE DIEM !
mircea_tm

Mesajde DoarEu » 26 Dec 2015, 21:02

In Mama Rusie...siropul le trage pe albine... :lol: :lol:
Totusi ce nu mi-a placut...in primul filmulet...pune pungile peste crestaturi de ceara(iar cand le ia din galeata una din pungi curge...)
Putea sa faca o ....nefacuta... :mrgreen:
Va spune Stan Patzitul...
Sanatace!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
DoarEu

Mesajde popik50 » 27 Dec 2015, 00:20

Da le da sirop, nu se joaca :lol: . PUSTU cred ca a furat patentul de la rusi :D
popik50

Mesajde gica.mosu » 27 Dec 2015, 10:32

....DAAAA,le da ,cat si cand trebuie :idea: Cei cari o avut "gunoaie"in buzunar=CARD...amu is scutiti de griji=stres :shock: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

Mesajde balu » 27 Dec 2015, 15:08

Eu am facut niste ,,saibe"de lemn de 7 cm inaltime, le pun peste corpuri,si pun pungi cu sirop, merge rapid
balu

Mesajde DoarEu » 27 Dec 2015, 22:13

balu scrie:Eu am facut niste ,,saibe"de lemn de 7 cm inaltime, le pun peste corpuri,si pun pungi cu sirop, merge rapid

Eu la roi(doar acolo a fost cazul) puneam pungile direct in stup,dupa diafragma-pe fundul stupului.Imi intrau cate 4-5 pungi puse una langa alta.2 transe de pus asa si aia a fost completarea.Nu am avut reclamatii de la albine... :lol:
Le:Roi pe 7 rame full in dadant pe 10 rame.Spatiu-3 rame...
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
DoarEu

Mesajde asd » 12 Mar 2016, 19:21

Din lipsa de timp si din disperare de cauza am tipat la cativa flamanzi zahar pe o foaie de hartie deasupra ramelor pe care l-am udat cu apa. M-am uitat mai devreme si is calare pe el. Daca mai intarziam putin le cantam prohodul.
asd

Mesajde proapis13 » 12 Mar 2016, 20:55

asd scrie:Din lipsa de timp si din disperare de cauza am tipat la cativa flamanzi zahar pe o foaie de hartie deasupra ramelor pe care l-am udat cu apa. M-am uitat mai devreme si is calare pe el. Daca mai intarziam putin le cantam prohodul.

Multi au trecut la stimulare si ru inca nu ai terminat...complectarile ?!?!?!?.... ;) :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde asd » 12 Mar 2016, 21:08

Io tot speram ca scap si primavara asta fara completari dar e prea mult puiet. De stimulat se stimuleaza singure. :lol: Sper sa-mi ajunga lazile.
asd

Mesajde asd » 12 Mar 2016, 21:14

Ajuta foarte mult sa ridici de corp. Nu prea m-am inselat la faza asta. Fara cantare si alte dandanale.
asd

Mesajde gica.mosu » 13 Mar 2016, 15:58

...Paaai ASD-ule,bag sama ca ti-o dat cu virgula'ntoamna la completare...de o faci acum cu "zaharoza'nmuieata" pe punga...s-au sa defectat"bratometrul" :?: ...ori cum tot un fel de stimulare este :shock: P.S- daca e asa cum zici matale,s-ar putea sa nu mai ai nevoie de...lazi si de pomi in stupina ;) ...Pt cei care aveti pb cu hrana...mai "trageti"un ochi prin lazi=stupi...nu strica :idea:
gica.mosu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA