Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stimularea cu melasa

Mesajde mitica68 » 07 Apr 2014, 18:57

Rise scrie:cred ca este buna diluata si mai ales in situatii de urgenta

Pai de ce nu incercati dumnevoastra si dupa ne spuneti si noua!
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: stimularea cu melasa

Mesajde thomas » 27 Mar 2017, 22:03

Melasa e toxica se pare. Din ce am citit, in strainatate nu este recomandata si vad ca nici la noi in tara. Problema e ca aceste impuritati sigur ajung si in zahar care este produsul final.
Singura nelamurire pe care o am este daca si zaharul brun (brut) este daunator pentru albine? Consider acest zahar mult mai sanatos decat cel alb, rafinat. Hraneste cineva cu zahar brut?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: stimularea cu melasa

Mesajde Mircea_63 » 29 Mar 2017, 15:07

Oameni buni, se fac paralele false plecand de la ideea ca rafinat=daunator.
Rafinarea ca termen general inseamna separare, spre purificare. Daca reusesc sa extrag zaharidele dintr-un mar, poti spune ca era mai sanatos sa mananc marul intre, decat sa mananc numai zaharul din el. In schimb zaharul extras din melasa, nu. Culoarea si gustul usor amarui sunt date de diferite impuritati. Daca acestea nu fac rau, nici medicamente nu-s. Restul e tam-tam comercial.
In schimb, pentru albine e altceva. Ele nu sunt mamifere. Digera zaharurile, dar orice altceva le incarca sistemul digestiv.

Din natura aduc nectarul care e un amestec de zaharuri. Unde-i floare e si polen. Echilibru-i gata, albina ia ce are nevoie. De aceea cea mai apropiata de materia adusa de ele, e apa cu zahar.
Provoci un dezechilibru doar faca nu au de unde aduce polen, altfel e stimularea ideala. Doar sa fie stimulare si nu cules.
Florile nu secreta melasa. :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: stimularea cu melasa

Mesajde Mircea_63 » 29 Mar 2017, 15:10

Oameni buni, se fac paralele false plecand de la ideea ca rafinat=daunator.
Rafinarea ca termen general inseamna separare, spre purificare. Daca reusesc sa extrag zaharidele dintr-un mar, poti spune ca era mai sanatos sa mananc marul intreg, decat sa mananc numai zaharul din el. In schimb zaharul extras din melasa, nu. Culoarea si gustul usor amarui sunt date de diferite impuritati. Daca acestea nu fac rau, nici medicamente nu-s. Restul e tam-tam comercial.
In schimb, pentru albine e altceva. Ele nu sunt mamifere. Digera zaharurile, dar orice altceva le incarca sistemul digestiv.

Din natura aduc nectarul care e un amestec de zaharuri. Unde-i floare e si polen. Echilibru-i gata, albina ia ce are nevoie. De aceea cea mai apropiata de materia adusa de ele, e apa cu zahar.
Provoci un dezechilibru doar daca nu au de unde aduce polen, altfel e stimularea ideala. Doar sa fie stimulare si nu cules.
Florile nu secreta melasa. :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori