Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

stimularea cu melasa

Mesajde Rise » 19 Ian 2014, 16:35

ce parere aveti de stimularea cu melasa?
a incercat cineva?daca da,sa ne spuna si noua cum!
am inteles ca se practica asa ceva,inlocuitor al zaharului.

pentru cei care nu stiu...ce este melasa:
Melasa arata ca Siropul Auriu. Este siropul care ramane din productia de zahar din trestie de zahar sau sfecla de zahar.
Avatar utilizator
Rise
 
Mesaje: 46
Membru din: 08 Oct 2013, 08:54
Localitate: Buzau

Re: stimularea cu melasa

Mesajde proapis13 » 19 Ian 2014, 17:09

Din cate stiu melasa este folosita in combinatie cu furajele la vaci pentru obtinerea unei productii ridicate de lapte si pentru cresterea si ingrasarea viteilor,de cind am stupi nu cunosc pe nimeni sa fi hranit albinele cu acest subprodus din sfecla,cel putin NU la mine in zona :shock:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: stimularea cu melasa

Mesajde Rise » 19 Ian 2014, 17:14

Am inteles ca este buna si la albine si ca este mult mai ieftina,undeva la 0,50 bani kg,fata de zahar care aici la mine este 5,5 lei.

Inca imi mentin intrebarea:A folosit cineva melasa pentru hranirea albinelor?
Avatar utilizator
Rise
 
Mesaje: 46
Membru din: 08 Oct 2013, 08:54
Localitate: Buzau

Re: stimularea cu melasa

Mesajde proapis13 » 19 Ian 2014, 17:18

Rise scrie:Am inteles ca este buna si la albine si ca este mult mai ieftina,undeva la 0,50 bani kg,fata de zahar care aici la mine este 5,5 lei.

Inca imi mentin intrebarea:A folosit cineva melasa pentru hranirea albinelor?

Voi aveti in Buzau un vinzator de melasa si aveti zaharul 5,5 lei iar ni nici macar nu avem vreo fabrica de zahar in zona si avem zaharul cu 3,5 lei :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: stimularea cu melasa

Mesajde vio-trutza » 19 Ian 2014, 17:18

Am prieteni care au dat anul trecut in iunie - iulie dupa ce au facut roii melasa diluata cu apa in proportie de 2/1 unde 2 este apa si nu au avut probleme(mai mult pt stimulare). In perioada aceasta nu stiu ce sa zic daca este buna. Oricum prietenilor mei nu le-a afectat in nici un fel negativ albinele.
vio-trutza
 
Mesaje: 198
Membru din: 10 Sep 2011, 20:41
Localitate: Drobeta-Turnu-Severin - Tismana de MH

Re: stimularea cu melasa

Mesajde joohny » 19 Ian 2014, 18:07

Va salut.Melasa poate sa ajunga la un continut de zahar pina la 90%(calit. a-I-a si are culoarea galbena),Melasa ce are un continut de zahar <50% se foloseste in general la hrana animalelor .La extragerea zaharului din sfecla de zahar se foloseste var si acid sulfuric.Deci ,melasa sint reziduri de la obtinerea zaharului deci orice melasa contine reziduri din var si acid sulfuric.Melasa de ce-a mai slaba calitate (<50%zahar), are ce-a mai mare continut de sulf ..Melasa are culoarea galbuie pina la culoarea bruna-maronie(calitatea ce-a mai proasta).In final daca a-ti cunoaste tehnolohia obtinerii zaharului cu siguranta a-ti ignora atit folosirea zaharului cit si rezidurile lui.Melasa cu un continut >85% zahar se foloseste si in patiserie.Tinind cont ca melasa are un continul de zahar de peste 45% cu siguranta ca albinele vor fi atrase.La final nu recomand melasa in favoarea zaharului,insa la vremuri de foame melasa este mai buna decit piatra dulce.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: stimularea cu melasa

Mesajde joohny » 19 Ian 2014, 18:13

Va salut.D-le Vio d-tra daca mincati numai E-uri intr-o vara nu o sa obs. consecintele dupa un an ci mult mai tirziu .Deci,efectele negative se vor vedea in viitor.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: stimularea cu melasa

Mesajde vio-trutza » 19 Ian 2014, 18:43

joohny scrie:Va salut.D-le Vio d-tra daca mincati numai E-uri intr-o vara nu o sa obs. consecintele dupa un an ci mult mai tirziu .Deci,efectele negative se vor vedea in viitor.Sanatate.

Cu siguranta aveti dreptate dle Joohny.
Referitor la melasa, recunosc faptul ca nu stiam cum este obtinuta. Poate de aceea prietenii mei o foloseau diluata si numai vara cand viata albinei este mai scurta.Va salut :) .
vio-trutza
 
Mesaje: 198
Membru din: 10 Sep 2011, 20:41
Localitate: Drobeta-Turnu-Severin - Tismana de MH

Re: stimularea cu melasa

Mesajde Rise » 19 Ian 2014, 18:57

cred ca este buna diluata si mai ales in situatii de urgenta
Avatar utilizator
Rise
 
Mesaje: 46
Membru din: 08 Oct 2013, 08:54
Localitate: Buzau

Re: stimularea cu melasa

Mesajde joohny » 19 Ian 2014, 19:17

Va salut.Ptr. Vio:Prin hrana se pot transmite anumite boli care se retransmit genetic.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: stimularea cu melasa

Mesajde catalin_valenii » 20 Ian 2014, 21:09

Am primit de la cineva in urma cu 3 ani si am incercat sa dau albinelor dar nu s au apropiat de asa ceva. Am incercat sa gust si eu din ea dar sincer nu se putea consuma. Are un gust de zahar ars foarte profund. NU RECOMAND LA NIMENI ASA CEVA IN HRANA ALBINELOR.
catalin_valenii
 
Mesaje: 118
Membru din: 28 Dec 2011, 21:05
Localitate: Valenii de Munte-Prahova

Re: stimularea cu melasa

Mesajde joohny » 20 Ian 2014, 21:21

Va salut.Catalin,acea melasa a fost lasata prea mult la fierbere.De obicei se intimpla in perioada campaniei si la schimbul 3 cind omul de la fierbere mai doarme.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: stimularea cu melasa

Mesajde kiloz » 20 Ian 2014, 21:32

Aveti dreptate ,albinele nici nu se ating de el. Poate in lipsa totala de cules cind nu au alta alternativa, poate o consuma ,dar din cauza continutului nu este indicat.Incercatam si eu ,dar nu recomand la nimeni si daca primeste pe gratis!Eu am primit! Nu este sanatos si nu este recomandat ca hrana pentru albine!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: stimularea cu melasa

Mesajde almasel » 20 Ian 2014, 21:49

Nu am folosit niciodata melasa, cu toate ca am avut ocazia acum vreo 3-4 ani, cand un comerciant mi-a oferit asa ceva. Spunea ca este import Italia si firma unde lucreaza el o foloseste la hranirea animalelor.
Am cautat la momentul respectiv informatii despre experienta altora, dar nu am gasit informatii pertinente din tara. Ma refer la documentatie, nu la povesti. De dat cu parerea putem sa o facem si noi, dar fara niste studii de specialitate nu am rezolvat nimic.
Pana cand om vedea studiile de impact cred ca ar fi bine sa stam pe fundul nostru...
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: stimularea cu melasa

Mesajde traian » 20 Ian 2014, 22:04

Rise scrie:Am inteles ca este buna si la albine si ca este mult mai ieftina,undeva la 0,50 bani kg,fata de zahar care aici la mine este 5,5 lei.

Inca imi mentin intrebarea:A folosit cineva melasa pentru hranirea albinelor?

La pretul acesta eu as incerca in hranitoare exterioare, in lipsa de cules. Daca il duc ii bun.
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: stimularea cu melasa

Mesajde peterneamt » 20 Ian 2014, 22:47

Cred că titlul ar trebui schimbat în otrăvirea cu melasă pentru că pectinele sunt cele mai toxice, apoi HMF-ul, apoi stachioza, galactoza, acidul galacturonic şi poligalacturonic, acidulglucuronic.............etc. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori