Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Zeama de urzica

Mesajde igo1 » 24 Apr 2014, 13:35

eu am dat la pui de fazani ceai de urzica si au murit toti.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: Zeama de urzica

Mesajde delorin I » 13 Mar 2016, 12:34

Se pare ca au fost mi multe numere din revistele apicole anterior lui 1982 in care se vorbeste despre ceaiul de urzica....Inca nu am dat de ele! Are cineva informatii? Cei care au revistele vechi...sigur e au citit! Dar probabil ca sunt o generatie de apicultori ce nu intra pe forum sau au invatat sa tina gura inchisa!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Zeama de urzica

Mesajde gica.mosu » 13 Mar 2016, 16:24

Florine,terapeutic(uman)urzica,musetelul...sunt pe primele locuri in tratarea dif boli....Am pus in tincturile de plante(proaspete) atat urzica vie cat si moarta=inflorite....Info tot din carti o am....P.s-parerile sunt impartite :idea: ...oricum rau nu fac :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Zeama de urzica

Mesajde balanciprian » 15 Mar 2016, 17:18

O vecina, culege urzici primavarasi le usuca.Iarna le zobeste si le amesteca cu uruiala si le da gainilor.Face treaba asta de cand se stie, zice ea ca iarna gainile nu se opresc cu ouatul.
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Re: Zeama de urzica

Mesajde Marius Adrian » 16 Mar 2016, 17:05

Vezi sa nu patesti si tu la fel cu reginele, sa nu se mai opreasca din ouat......
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Zeama de urzica

Mesajde balanciprian » 19 Mar 2016, 21:57

Am sa dau si eu zama de urzica albinelor iarna si daca oua matca incontinu, am sa ti zic si tie, da tu sa nu dai mai departe.....
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori