Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde mellis » 09 Feb 2016, 23:57

Capcauneee?asta e in gluma sau in serios, nu mai imi dau seama ;) - s-a stricat filtrul...
Mitica - la biserica sunt fete luminate, aici facem exercitii de genul...inspiraaaa...tine.. tine....
expira...si tot asa..
"trebuie sa-ti apleci privirea asupra unui alt om, doar cand vrei sa-i dai o mana de ajutor"..
sunt convins ca tot asta ai dorit sa spui - doar cu cuvinte profesioniste ..
vrei sa dai explicatii profesioniste unui incepator? crezi ca te asculta si nu pune turta proteica?faci pariu?doar timpul si experienta deschide ochii...nu sfaturile..

sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde lucky5strike » 09 Feb 2016, 23:58

jiji scrie:va salut oameni buni este cineva sa imi zica cum se face corect calculul pt 15% proteina
avand lapte praf 36% proteina
drojdie 40% proteina
si miere . cum se face calculul si cum ar venii?
multumesc
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde lucky5strike » 10 Feb 2016, 00:04

jiji scrie:va salut oameni buni este cineva sa imi zica cum se face corect calculul pt 15% proteina
avand lapte praf 36% proteina
drojdie 40% proteina
si miere . cum se face calculul si cum ar venii?
multumesc


1
1
3

total 5 kg aluat, cca 15% PB.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde Shrek » 10 Feb 2016, 00:07

mellis scrie:Capcauneee?asta e in gluma sau in serios, nu mai imi dau seama ;) - s-a stricat filtrul...
Mitica - la biserica sunt fete luminate, aici facem exercitii de genul...inspiraaaa...tine.. tine....
expira...si tot asa..
"trebuie sa-ti apleci privirea asupra unui alt om, doar cand vrei sa-i dai o mana de ajutor"..
sunt convins ca tot asta ai dorit sa spui - doar cu cuvinte profesioniste ..
vrei sa dai explicatii profesioniste unui incepator? crezi ca te asculta si nu pune turta proteica?faci pariu?doar timpul si experienta deschide ochii...nu sfaturile..

sanatate..

Da matale ai vazut ca l-am batut cu boata sa faca asa cum am scris io! Omul este liber sa faca absolut ceea ce vrea ori sa nu faca nimic! Nici macar sa citeasca! Deasupra ( nu in cer) este un topic cu retete de sirop si turte cate feluri vrei! Numai sa citesti! Dar daca ne ...... suparam repede ni se taie nasul nu?!
O noapte linistita va doresc!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde mellis » 10 Feb 2016, 00:12

si rezolvarea unei necunoscute..
la 5 kg am 76 %P
la 1kg am x%P
x = 15%
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde mellis » 10 Feb 2016, 00:15

Shrek scrie:Da matale ai vazut ca l-am batut cu boata sa faca asa cum am scris io!

Am vazut cumetre capcaun, dar cand toti striga capcaunul - fugiti !!
M-am mirat ca ai dat o explicatie serioasa pe final - si nu stiu daca e gluma sau ba ;)
Fabula...cu lupul? asa si cu capcaunul..nu stiu de ce lumea fuge .. poate trebuia vazut si filmul..
Sanatate..
Ultima oară modificat de mellis pe 10 Feb 2016, 00:30, modificat 1 dată în total.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 10 Feb 2016, 00:25

mitica68 scrie:NIcolae, Nicolae :))))) Esti simpatic foc, multumesc ca m-aifacut sa zambesc.

Hă hă hă .
Si dumeata pe mine ,si dumeata pe mine ! :lol:
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde stefanmadalin » 10 Feb 2016, 00:30

mellis scrie:si rezolvarea unei necunoscute..
la 5 kg am 76 %P
la 1kg am x%P
x = 15%


Si daca mai pui pana la 10kg, cat se face proteina 100%? =)))

Ce-i mai greu, un kil de pene sau unul de plumb?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde B.K » 10 Feb 2016, 09:56

:lol: :lol:
15% ca si procent , nicidecum nu aduni ..........ca e un kg de pasta , ca sunt 14 , 18 , 300.....procentul proteinei trebuie sa fie 15 % . Deci , la 5 kg de pasta tot 15% proteina voi avea.
La un kg de pasta/turta daca pui drojdie 15 g = 6 % proteina , pui si 20 g lapte = 7.2 % proteina , total 13.2 % proteina.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde CristianBee » 10 Feb 2016, 18:31

Rețeta pasta proteica :
- 1 kg miere / sirop zahăr 2/1 ( umiditate 15 % => 850 g substanța uscata )
- 0,1 kg lapte praf degresat 36 % P => 36 g P
- 0,05 kg drojdie de bere furajeră inactivitatea 40 % P => 20 g P
- 2 g apicomplex
- 40 ml protofil

Proteina :

Masa totala - 1192 g
Masa substanța uscata - 1002 g
Masa - 56 g
Procentaj substanța uscata - ~ 5,6 %

Pentru a avea o pasta proteica de 15 % P măriți cantitatea de lapte praf si drojdie .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde DoarEu » 10 Feb 2016, 19:42

CristianBee scrie:Rețeta pasta proteica :
- 1 kg miere / sirop zahăr 2/1 ( umiditate 15 % => 850 g substanța uscata )
- 0,1 kg lapte praf degresat 36 % P => 36 g P
- 0,05 kg drojdie de bere furajeră inactivitatea 40 % P => 20 g P
- 2 g apicomplex
- 40 ml protofil

Proteina :

Masa totala - 1192 g
Masa substanța uscata - 1002 g
Masa - 56 g
Procentaj substanța uscata - ~ 5,6 %

Pentru a avea o pasta proteica de 15 % P măriți cantitatea de lapte praf si drojdie .

Si hai s-o luam acuma si babeste...ca poate unii nu stiu cu procente alea alea...
Deci pentru a prepara un kg de pasta(realitatea e ca o sa iasa mai mult de 1kg):
1000g miere+100g lapte praf+50g drojdie+2g apicomplex+40 ml protofil =1192g pasta(consideram ca 40ml protofil=40 ml apa=40g)
Din tot maclavaisul asta doar drojdia si laptele au proteina deci
100g lapte praf 36%proteina=36g proteina
50g drojdie 40%proteina=20g proteina
36g+20g=56g proteina in 1192g pasta deci avem ~4,7% proteina in ~1,2kg pasta.
Cristian cand dam la albine dam doar substanta uscata? Nu dam toata compozitia...tot maclavaisul?
O nedumerire am...toata lumea zice ca o turta trebuie sa aiba 15% proteina.Da multi spun(si eu ma numar printre ei) ca trebuie sa aiba maxim 15% inlocuitori(nu proteina) pt a fii consumata.Deci...cum e? :?:
Le:La proteina de mai sus s-ar adauga proteina din miere(polenul)-asta daca s-ar folosi miere.Apropo poate sa ne spuna si noua cineva cam ce procente polen are mierea de:Fs,Salcam,Rapita,Tei.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde ovidiu8403 » 10 Feb 2016, 19:52

Toata lumea numa de proteina vorbeste. Pe yotube sunt nebuni dau proteina de la inceputu lu ianuarie alti din 10-15 ian etc . Si pe mine ma mananca dar e doar 10 febr ... toti am avut zbor de curatire ... da daca vine vreme naspa si nu mai ies la zbor e cam jale se cufuresc pe ele in lada ... Anu asta din proteina timpurie vom avea fie diaree fie multi roi timpurii . Cine o scris cartile nu au fost prosti . Noi vrem cu mult mai mult, rabdare zero ... Nu risc pana in 20-25 febr nu bag proteina...
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde DoarEu » 10 Feb 2016, 20:05

ovidiu8403 scrie:Toata lumea numa de proteina vorbeste. Pe yotube sunt nebuni dau proteina de la inceputu lu ianuarie alti din 10-15 ian etc . Si pe mine ma mananca dar e doar 10 febr ... toti am avut zbor de curatire ... da daca vine vreme naspa si nu mai ies la zbor e cam jale se cufuresc pe ele in lada ... Anu asta din proteina timpurie vom avea fie diaree fie multi roi timpurii . Cine o scris cartile nu au fost prosti . Noi vrem cu mult mai mult, rabdare zero ... Nu risc pana in 20-25 febr nu bag proteina...

Nici nu am spus asta,fiecare e liber sa faca ce vrea cu familiile lui.Bine ca la pasta lu' Calmus nu avem asa mari probleme ca la orice turta cu 10-15% proteina.Proteina din pasta fiind mica+ca se foloseste miere(asa e reteta originala)+protofilul nu ar trebui sa fie probleme ~2 saptamani.
Plus ca la turta consuma nonstop alea 2-3 saptamani cat nu ies.Asa cate 100-200g pasta la 3 zile nu-i nici cea mai mica problema(nici nu le dai in perioada aia cand nu ies,ca nu umblii la ele pe ploaie\ninsoare)
Oricum cred(si nu cred ca sunt singurul) ca pasta asta e asa buna fiindca:
vitamine+putina proteina(din miere)+miere+apicomplex(vitamine)+protofil(iara vitamine si ce-o mai fii pe acolo)+proteina+vitamine(din drojdie)=> bomba energo-vitamino-proteica :D
Revin:
DoarEu scrie:...toata lumea zice ca o turta trebuie sa aiba 15% proteina.Da multi spun(si eu ma numar printre ei) ca trebuie sa aiba maxim 15% inlocuitori(nu proteina) pt a fii consumata.Deci...cum e? :?:
Le:La proteina de mai sus s-ar adauga proteina din miere(polenul)-asta daca s-ar folosi miere.Apropo poate sa ne spuna si noua cineva cam ce procente polen are mierea de:Fs,Salcam,Rapita,Tei.
Ultima oară modificat de DoarEu pe 10 Feb 2016, 20:08, modificat 1 dată în total.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde CristianBee » 10 Feb 2016, 20:06

DoarEu scrie:
CristianBee scrie:Rețeta pasta proteica :
- 1 kg miere / sirop zahăr 2/1 ( umiditate 15 % => 850 g substanța uscata )
- 0,1 kg lapte praf degresat 36 % P => 36 g P
- 0,05 kg drojdie de bere furajeră inactivitatea 40 % P => 20 g P
- 2 g apicomplex
- 40 ml protofil

Proteina :

Masa totala - 1192 g
Masa substanța uscata - 1002 g
Masa - 56 g
Procentaj substanța uscata - ~ 5,6 %

Pentru a avea o pasta proteica de 15 % P măriți cantitatea de lapte praf si drojdie .

Si hai s-o luam acuma si babeste...ca poate unii nu stiu cu procente alea alea...
Deci pentru a prepara un kg de pasta(realitatea e ca o sa iasa mai mult de 1kg):
1000g miere+100g lapte praf+50g drojdie+2g apicomplex+40 ml protofil =1192g pasta(consideram ca 40ml protofil=40 ml apa=40g)
Din tot maclavaisul asta doar drojdia si laptele au proteina deci
100g lapte praf 36%proteina=36g proteina
50g drojdie 40%proteina=20g proteina
36g+20g=56g proteina in 1192g pasta deci avem ~4,7% proteina in ~1,2kg pasta.
Cristian cand dam la albine dam doar substanta uscata? Nu dam toata compozitia...tot maclavaisul?
O nedumerire am...toata lumea zice ca o turta trebuie sa aiba 15% proteina.Da multi spun(si eu ma numar printre ei) ca trebuie sa aiba maxim 15% inlocuitori(nu proteina) pt a fii consumata.Deci...cum e? :?:
Le:La proteina de mai sus s-ar adauga proteina din miere(polenul)-asta daca s-ar folosi miere.Apropo poate sa ne spuna si noua cineva cam ce procente polen are mierea de:Fs,Salcam,Rapita,Tei.


Pai daca vrem sa aflam procentual cantitatea de proteina raportata la masa unei turte trebuie sa luam in calcul doar cantitatea de substanța uscata . Daca luam in calcul si apa apăi scade procentul de proteina din masa turtei .

Pui pariu ca o turta care are proteina 25-27 % e mâncata de nu iti vine sa crezi . Daca Ingredientele sunt proaspete si turta este atrăgătoare ( conținut de minim 45 % zahăr din cantitatea totala de substanța uscata ) Albinele o vor consuma . Haideți sa hrănim albinele ( nu discut aici când anume ) sa aibe tot ce le trebuie sa fie sănătoase si apoi vom avea stupi cum vrem . Noi ne calicim sa fie 5 % , de parca ca daca ar fi 15 % le doare burta . Nu dați o turta in toată primăvara ci dați-le cât duc . Noi vrem sa luam cu nemiluita dar de dat ....
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde ovidiu8403 » 10 Feb 2016, 20:13

mi se pare ok treaba lu Calmus e super fain maclavaisu si io la-s face am miere si lapte praf si de toate dar nu am timp pe bune sa stau cu lingura ... si cred ca totusi e putina proteina acolo ... la ce nevoie e de ia la sf. de febr inceput de martie .... Eu le fac o placinta buna de 1 kil prin 25 febr cu 10 % PB si PA pana incep cu siropelu caldut... 15-20 martie
Si pe aia de pe youtube le-as da cu camera in cap cand scot ramele ca vara sa arate puietu ... Mai bine s-ar filma cu nevestele ... mai interesant - comic - XXX
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde DoarEu » 10 Feb 2016, 20:24

CristianBee scrie:Pai daca vrem sa aflam procentual cantitatea de proteina raportata la masa unei turte trebuie sa luam in calcul doar cantitatea de substanța uscata . Daca luam in calcul si apa apăi scade procentul de proteina din masa turtei .

Pui pariu ca o turta care are proteina 25-27 % e mâncata de nu iti vine sa crezi . Daca Ingredientele sunt proaspete si turta este atrăgătoare ( conținut de minim 45 % zahăr din cantitatea totala de substanța uscata ) Albinele o vor consuma . Haideți sa hrănim albinele ( nu discut aici când anume ) sa aibe tot ce le trebuie sa fie sănătoase si apoi vom avea stupi cum vrem . Noi ne calicim sa fie 5 % , de parca ca daca ar fi 15 % le doare burta . Nu dați o turta in toată primăvara ci dați-le cât duc . Noi vrem sa luam cu nemiluita dar de dat ....

Pai eu ce am zis? La albine cand te duci sa le dai cu lingura nu le dai doar substanta uscata...le dai tot maclavaisul cu tot ce are pe acolo...inclusiv apa.
In legatura cu turta cu 25-27% proteina...de mancat poate ca o mananca(desi nu prea imi vine a crede) dar daca o faci cu inlocuitori...e bai mare.Ce va avea in intestin biata albina care a mancat din turta aia? :( Daca nu iese 2-3 zile dupa ce a mancat din turta poti sa desfiintezi stupii aia... :shock: . Si apoi iti mai pui intrebarea: Poate sa asimileze toata proteina aia?
Asta in cazul inlocuitorilor...in cazul polenului e cu totul o alta mancare de peste.
CristianBee scrie:Haideți sa hrănim albinele ( nu discut aici când anume ) sa aibe tot ce le trebuie sa fie sănătoase si apoi vom avea stupi cum vrem .

Asta da dar nu trebuie sa facem abuz...
CristianBee scrie:Nu dați o turta in toată primăvara ci dați-le cât duc

Ia da tu o turta d'aia cu 15% proteina(inlocuitori)in sezon activ sa vezi ca nici nu se ating de ea.Daca au dat de polen poti sa le dai tu ce-oi vrea ca nu ti-o mai ia.
Revin...iarasi...
DoarEu scrie:toata lumea zice ca o turta trebuie sa aiba 15% proteina.Da multi spun(si eu ma numar printre ei) ca trebuie sa aiba maxim 15% inlocuitori(nu proteina) pt a fii consumata.Deci...cum e? :?: Proteina 15% sau 15% inlocuitori?
...cam ce procente polen are mierea de:Fs,Salcam,Rapita,Tei...
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori