Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde mausica » 13 Feb 2016, 22:59

FlorinPlopsoru scrie:
mausica scrie:Cu cat inmultesti mai exploziv cu atat si cheltuielile(investitiile ) sunt mai mari ;)


Stupi sunt,rame sunt,faguri sunt ,tratamente nici nu mai vorbesc. Baza meliferae favorabila , cel mai depărtat pastoral ar fi la vreo 15 km.Hrana si familii ...sper sa se descurce. Am fondurile pt înființarea si întreținerea unei stupine puternice, dar nu prea imi vine sa dau 450 lei pe o familie si prefer sa o cresc eu.in plus sunt si cam nou in domeniu si nu prea imi vine sa ma arunc cu capul inainte. Vecinii mei mai bătrâni nu își dau ,,din casa,, asa ca ,usor...usor. Daca numărul lor ma depășește,mai vând din ele,ca sunt ,,apicultori,, pe fonduri care nu au facut norma sau care își imaginează ca vor deveni magnați ai apiculturii dar nu stiu cata miere face un trântor...revin asupra întrebării... Daca albina cara proteina ,înseamnă ca are nevoie sau doar asa ii e felul sa care? . Daca are nevoie,nu ar trebui ajutata? Tot repet intrebare sa stiu ce sa fac.ii dau sau nu ii mai dau.?

Ok ma bucur ca sunt toate astea.......DAR EXPERIENTA ESTE ??? pt ca asta e foarte importanta(nu de alta dar au fost destui care au investit si au ramas ,,orfani,, dupa prima iarna).Ca asa vb lui Shrek intri cu 60 si iesi cu .....????
Eu tot ce pot sa iti doresc e mult succes si spor la munca ca o sa fie din plin :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde FlorinPlopsoru » 14 Feb 2016, 04:28

mausica scrie:
FlorinPlopsoru scrie:
mausica scrie:Cu cat inmultesti mai exploziv cu atat si cheltuielile(investitiile ) sunt mai mari ;)


.....DAR EXPERIENTA ESTE ??? pt ca asta e foarte importanta(nu de alta dar au fost destui care au investit si au ramas ,,orfani,, dupa prima iarna).Ca asa vb lui Shrek intri cu 60 si iesi cu .....????
Eu tot ce pot sa iti doresc e mult succes si spor la munca ca o sa fie din plin :lol:


Experiența este doar vreo 4 ani,doi de ucenicie si doi pe pielea mea. Am bagat in iarna 56 ,doar 20 sunt ai mei restul sunt lasati in grija de niște prieteni. Deocamdată sunt prezenți toti si arata bine,fremartie sa vedem ce zice! Nu vreau din 20 sa fac 60 ,dar macar 30 . Timp am cam cinci zile pe săptămana ,cu cateva excepții. Astept primavara,a ruginit dalta si afumătoarea ....am facut rame,am pregătit cutii....pana atunci,o stimulare cand se poate si muuuulta literatura Apicola!
cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde Sam » 15 Feb 2016, 02:42

Va salut,

Acesta este primul meu mesaj pe forum... Sper sa imi fac in curand si pagina personala unde sa va fac cunostinta cu albinutele mele!

Scriu aici deoarece azi (duminica 14.02) am dat albinelor, prima data pe iarna asta, o pasta apropiata de reteta Calmus(fara lapte praf si Apicomplex, doar miere + protofil facut in casa + polen + drojdie de bere inactivata; procent de proteina undeva la 7-8% - am zis sa o fac mai "slaba" fiind prima administrare).
Cu toate ca nu au fost conditii f bune de lucru, impins de faptul ca zilele urmatoare nu pot ajunge la stupi, de multimea celor care dau de ceva vreme hrana albinelor, dar si de curiozitatea de incepator de care nu am scapat complet - am aruncat o privire in 3 cuiburi pentru a-mi face o idee despre cantitatea de puiet prezenta si un plan de "atac" cu stimularea proteica cu pasta, turte...
Va precizez ca stupina mea este localizata in delurile subcarpatice din Prahova - alt. 470 m, clima este ceva mai rece decat in Campina(o zona destul de cunoscuta), insa blanda in sezonul rece(fara geruri prelungite, cu zboruri de curatire la max. 1 luna, multe zile calme si relativ insorite pe cand ceata acopera zonele situate la 10-20 km sud).
Din 32 de unitati(de la nucleu iernat pe 2 rame, la familie iernata pe 7 rame - rame Dadant), mare parte iernati 2 in 1 cutie, am gasit prin sondaj, asa:
- intr-o cutie de orizontal iernez 1 roi pe 4 rame + 1 fam pe 5 rame, m-am uitat in cuibul familiei si are puiet pe 3 rame, pe fiecare rama puiet capacit cam cat suprafata unei palme mari.
- in alta cutie de orizontal am 2 roi pe cate 4 rame. Acesti roi i-am observat saptamana trecuta prin sita podisorului ca aveau activitate mai mare decat ceilalti - albinele erau mai desfacute din ghem, prezente in numar mai mare si pe ultima rama a cuibului. l-am notat pentru verificare cu prima ocazie. Astazi am descoperit cauza activitatii lor, am desfacut cuibul unuia dintre roi, avea puiet cat podul palmei pe rama 1(dinspre mijlocul orizontalului), puietcapacit pe mai mult de 1/2 din suprafata totala a ramei 2, la fel si pe rama 3, si chiar si pe rama de margine cateva celule capacite!
N.B. Acesti roi au diafragma comuna cu sita pe mijloc, posibil ca din acest motiv sa creasca atat puiet.
- in alt orizontal am un nucleu pe 2 rame(l-am tinut pentru matca) langa o familie de 6 sau 7 rame. La acesta familie am verificat prezenta puietului in preajma Craciunului, pe caldurile acelea.... nu avea puiet. Acum are puiet pe 2 sau 3 rame(rama dinspre nucleu nu am mai ridicat-o, dar de obicei are puiet acolo), pe fiecare rama puiet capacit cat suprafata palmei.

Din cantitatea de puiet gasita, corelat cu temperaturile ce vin, polenul ce-l vor aduce pe 15.02 si 16.02, cel putin pentru o saptamana nu cred ca este necesara hranirea albinelor.
Cred ca este mai potrivita o hranire in prima parte a lui Martie cand trebuie sa apara un val de frig si rezervele lor se vor imputina, deocamdata au puiet mai mult decat au avut la aceasta data in ultimii 3 ani.
Deasemenea, nu imi doresc nici racirea puietului intins pe marginile ramelor daca mai vine o perioada de ger , nici sa roiasca inainte de salcam in caz ca primavara permite o dezvoltare lineara si timpurie asa cum pare sa fie acum.

Credeti ca am tras concluzia corecta, daca temperaturile se mentin peste normalul perioadei, nu se impun sau chiar sunt contraindicate hraniri de stimulare a pontei?
Va rog sa-mi spuneti parerea d-voastra; si daca se poate, sa spuneti care este cantitatea de puiet din stupii d-voastra la aceasta data, care este planul de stimulare si care credeti ca este abordarea de stimulare potrivita (avand in vedere dezvoltarea actuala a stupilor si temperaturile din aceasta perioada)?

O noapte linistita sa aveti, o zi cu spor in stupina!
Sa nu faceti prea multa plaja, sa nu apara insolatia de 15 februarie!
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde peterneamt » 15 Feb 2016, 10:54

Stimularea familiilor iarna este ca o lamă cu două tăişuri . Familiile puternice şi cu rezerve de hrană şi păstură turează singure motoarele şi cresc atâta puiet cât pot creste în condiţii de siguranţă şi de calitate. Familiile medii pot fi însă uşor păcălite de abundenţa de hrană de pe spetezele ramelor de cuib şi pot începe ponta agresiv uzând prematur albina de iernare . Familiile slabe nu se prea ating de turte dacă au miere din abundenţă în rame . Dacă urmează în luna martie o perioadă cu temperaturi scăzute albina se va strânge în ghem pe puiet şi ne mai având contact cu mierea căpăcită sau turta de pe leaţuri poate murii de foame cu mierea lâgă .......însă cel mai mare pericol îl reprezintă răcirea puietului şi implicit apariţia puietului văros din cauza incapacităţii albinelor de a asigura o temperatură optimă în cuib. Şi chiar dacă sunt condiţii climatice favorabile, dacă începe un cules (salcie sau pomi fructiferi ), albina deja uzată de peste iarnă dar şi cea ecluzionată iarna şi care a crescut puiet, dar care nu a asimilat suficientă proteină în corp în primele două săptămâni de viaţă vor murii în 3-4 zile lăsând puietul neacoperit şi iar apare riscul apariţiei puietului văros sau mai grav a locilor........
Evident că în stupină vor fi şi familii care se vor dezvolta exploziv, dar şi familii care vor trage în jos stupina şi atunci întrebarea mea este : Se merită efortul administrării turtelor în anotimpul rece ?
ps. la această întrebare trebuie să răspundeţi singuri ! Dar ca să vă ajut, vă spun, că stimularea, face bine doar familiilor de albine care nu au nevoie de ea ! Dar dacă începe culesul de polen abundent şi temperatura aerului nu creşte peste 20 de grade ca plantele să secrete şi nectar, puţin sirop 1/1 le ajută să facă mai uşor grăuncioarele de polen ......;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde Sam » 15 Feb 2016, 11:59

[quote="peterneamt"] Se merită efortul administrării turtelor în anotimpul rece ?
ps. la această întrebare trebuie să răspundeţi singuri !Dar ca să vă ajut, vă spun, că stimularea, face bine doar familiilor de albine care nu au nevoie de ea !

Multumesc mult pentru un raspuns atat de frumos!
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde daffid mihailov » 15 Feb 2016, 20:46

O zis adevaru omu. Ca la familii bune poți sa dai si cu lingurița, ca tot nu le omori.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Pasta Proteica(reteta Daniel Calmus)

Mesajde dandy » 15 Feb 2016, 22:05

Salutare
Fişiere ataşate
20160209_135218.jpg
Omul a spus clar el asa face cine vrea poate sa incerce
Avatar utilizator
dandy
 
Mesaje: 142
Membru din: 28 Feb 2013, 09:06
Localitate: timis TM

Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori