Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: miere de rapita in pungi

Mesajde catalin mondial » 05 Ian 2015, 19:52

Asteptam raspunsuri :p
catalin mondial
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 18:13

Re: miere de rapita in pungi

Mesajde proapis13 » 05 Ian 2015, 19:53

Mierea de rapita este de preferat mierii de salcam dar sa fie pusa intr-o panza deasa sau in dres taiat si innodat
Problema este ca nu stim cand v-a fi urmatorul zbor de curatire si nici cat v-a dura iarna
Nu stim nici in ce zona sta colegul ca daca e in fundul moldovei,depresiunea transilvaniei sau mai stiu eu ce zona
cu temperaturi mici...e bai..iar daca le da turta proteica sau miere de rapita eu zic ca o sa fie...bai... :!:
eu am stupina intr-o zona cu influente mediteraneene asa ca pot sa-i dau ce vreau si cabd vreau ;)
problema este alta ce sa fac cu puietul eclozionat :?:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: miere de rapita in pungi

Mesajde ignatov andrei » 05 Ian 2015, 19:54

catalin mondial scrie:Asteptam raspunsuri :p


Hai sa ne intelegem: dam extemporal, sau... ?!? :?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: miere de rapita in pungi

Mesajde Dila Daniel » 05 Ian 2015, 19:55

:lol: :lol: :lol:
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: miere de rapita in pungi

Mesajde catalin mondial » 05 Ian 2015, 20:02

Etemporal !!!:))
catalin mondial
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 18:13

Re: miere de rapita in pungi

Mesajde ignatov andrei » 05 Ian 2015, 20:06

catalin mondial scrie:Etemporal !!!:))


HA !
Stiam eu... ce stiam... ! ;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: miere de rapita in pungi

Mesajde catalin mondial » 05 Ian 2015, 20:11

Da stiam eu ce stiam in loc de apifonda apidraki l:))e dau rapitaaa si an trecut iarna ok
catalin mondial
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 18:13

Re: miere de rapita in pungi

Mesajde proapis13 » 05 Ian 2015, 20:16

catalin mondial scrie:Da stiam eu ce stiam in loc de apifonda apidraki l:))e dau rapitaaa si an trecut iarna ok

Din ce zona esti,scrie si tu la avatar ..una se potriveste la mine si alta la tine..difera zonele... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: miere de rapita in pungi

Mesajde ignatov andrei » 05 Ian 2015, 20:33

catalin mondial scrie:Da stiam eu ce stiam in loc de apifonda apidraki l:))e dau rapitaaa si an trecut iarna ok


Uita-te pe pagina 1, la final, aici suntem pe pagina 2 !!!
Ti-am raspuns, dar se vede ca nu ai citit !
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: miere de rapita in pungi

Mesajde akmm » 05 Ian 2015, 21:21

catalin mondial scrie:Este bine de pus iarna dupa 15 ianuarie .miere de rapita in pungi deasupra ramelor ?? bineinteles dupa un zbor de curatire? rog colegiilor profesionisti care au mai facut sa imi raspunda.!!!multumesc

Mai nu stiu daca sunt stupar profesionist in ale apiculturii dar in trecere prin prostii sunt profesionist.
Ca nu e buna de iernare, si suntem inca in iernare la 15 ian, o scriu toate cartile.
Va curge insa din punga asa de pacatos ca naclaieste cam tot.Posibil cu compromiterea totala a familiei.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: miere de rapita in pungi

Mesajde CATALIN » 05 Ian 2015, 21:37

Mai nu stiu daca sunt stupar profesionist in ale apiculturii dar in trecere prin prostii sunt profesionist.


hai domne...cum sa nu esteti profesionist!!! tocmai (ACUM) mi-am dat seama cat gresiram noi ASTIA

ADREVAR graiesti albinarule....o sa curga si naclaieste familia...ba mai mult o si omoara :o :o
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: miere de rapita in pungi

Mesajde atty_AR » 05 Ian 2015, 21:39

Salutare! Eu le dau miere de rapita doar in luna februarie in pungi(fara sa inpung pungile,risti sa curga peste ele) dupa ce au avut cateva zile de zbor de curatire. Mierea de rapita contine mult polen si nu e indicat sa le dai in ianuarie''Spectrul polinic al mierii de rapita contine o cantitate mare de polen de rapita si anume 95% sau chiar mai mult'' ...asa fac eu ;)
atty_AR
 
Mesaje: 73
Membru din: 13 Iun 2012, 09:39
Localitate: socodor jud. Arad

Re: miere de rapita in pungi

Mesajde daniel-mihail » 05 Ian 2015, 22:05

Salutare, eu sunt prospat in apicultura, abia fac doi anisori, :D , dar iarna trecuta am bagat si eu pungi cu miere , rapita si poliflora, a fost ok, am tras o mare sperietura cand am realizat ca am dat cam multe gauri la punga, dar rapita se zahariseste destul de rapid, asa ca am scapat , nu le-am neclait, :lol: , prin ianuarie cum prind o sambata sau duminica mai calduroasa cum le bag si eu, miere am in stup dar ca orice incepator stau cu frica-n san :? , dar atentie la cate gauri faci la punga
Avatar utilizator
daniel-mihail
 
Mesaje: 44
Membru din: 29 Noi 2013, 12:48
Localitate: BUCURESTI--CALARASI

Re: miere de rapita in pungi

Mesajde nae » 05 Ian 2015, 22:06

Mondiale , esti belea . :?
Clar rapita are mai mult polen decat mana sau ''bucuria rromului'' dar nu-i proteica :lol: , sa nu ma crezi ca sunt strungar la baza .
Daca ai rapita si nevoie in fam bag-o LINISTIT ; matele(3.14) gauresc punga ziua si la frig cand se ''contracta'' pierd contactul cu robinetul si =BELEA .
:lol: :lol: :lol:
Fara gauri !!!!!!!!!!!!
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: miere de rapita in pungi

Mesajde catalin mondial » 05 Ian 2015, 22:22

Extemporalul e extemboral domniloor aici e vorab lui Iohanis trebuie un lucru bine facut sa merga ceas !! :)
catalin mondial
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 18:13

Re: miere de rapita in pungi

Mesajde popik50 » 06 Ian 2015, 00:03

Parerea mea este sa nu dai miere de rapita mai devreme de 15 februarie, in lipsa unui zbor de curatire o dau in diaree si se alege praful. Unchiul meu a folosit anul trecut miere de rapita pentru albine cam in jurul datei de 20 ianuarie, a fost jale ce am vazut cand la inceput de martie am fost sa vad ce au stupii, pete de diaree peste tot, familiile slabe etc, si totul a fost de la mierea de rapita. As recomanda in lipsa unui alt sortiment de miere, hranirea cu apifonda.
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori