Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stimulare primavara

Mesajde mitica68 » 06 Mar 2015, 00:03

Attila97 scrie:De oameni rautaciosi ca domnul mitica68 trebuie sa se lipseasca acest forum, pur si simplu comentariul lui nu are legatura cu subiectul dezbatut...

De unde ai tras aceasta concluzie domnule Atila ? Doamne Doamne.............. Ma retrag, sunt curiosi cati dintre "profesionisti" mai au mancare in stup la aceasta vreme in contextul anului trecut! . Dar sa "aruncam cu pietre" suntem artisti. Scuze de postare , numai bine.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Stimulare primavara

Mesajde popik50 » 06 Mar 2015, 00:11

Domnule Mitica, aruncati o privire la mine in stupina, am desfacut un roi la intamplare. Dupa 2 zile am verificat aproape toate familiile, pot spune ca roiul pe care l-am deschis in filmarea facuta era dintre stupii cu cea mai putina hrana in rame ;) https://www.youtube.com/watch?v=x-WkM190Ks4
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Stimulare primavara

Mesajde yulian » 06 Mar 2015, 09:48

Daca nu sunt probleme in stup, teoretic mancarea ar trebui sa fie undeva la jumatate la ora asta...sau mai putin de jumate, sa zicem, dar sunt si exceptii. Eu am avut 4 familii care au ramas fara strop de mancare. Motivul? Lipsa matca! Noroc cu ramele de rezerva. Puteti merge pe turta, verificati saptamanal si pe urma, cand timpul va permite incepeti serios cu sirop.
Succes!
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Stimulare primavara

Mesajde alt stupar » 06 Mar 2015, 10:05

mitica68 scrie:
Attila97 scrie:De oameni rautaciosi ca domnul mitica68 trebuie sa se lipseasca acest forum, pur si simplu comentariul lui nu are legatura cu subiectul dezbatut...

De unde ai tras aceasta concluzie domnule Atila ? Doamne Doamne.............. Ma retrag, sunt curiosi cati dintre "profesionisti" mai au mancare in stup la aceasta vreme in contextul anului trecut! . Dar sa "aruncam cu pietre" suntem artisti. Scuze de postare , numai bine.

mitica,
Hai sa lamurim nitzel aspectul asta, si aici ma adresez nu doar tie ci si tuturor colegilor care inca mai au convingerea precum ca "apicultura e ca invatamanul de 10 clase... obligatoriu pentru tot poporu !"

In fond si la urma-urmei, egal ca esti profi sau la hobby treaba se reduce la ceva cat se poate de simplu... tine atatia stupi cati iti poti permite !
Apicultura e agricultura... si in agricultura se intampla sa fie putin diferit decat la făbricuta de flacţurat ţurumbele - stii cata materie prima bagi, cat te costa utilitatiţe, forta de munca si darile la stat si poti deci sa aproximezi cat scoti si ce vei vinde - in agricultura prieteni, de un singur lucru poti fi sigur... ca exista ani medii, ani buni dar si ani dezastruosi ! Iata... doimiipaispe e la indemana !
In idealismul nostru insa si lesne dusi de valul "extinderii' tindem tot mai mult la a ignora cele de mai sus... si uite cum ne trezim in situatia, citez,
mitica68 scrie:sunt curiosi cati dintre "profesionisti" mai au mancare in stup la aceasta vreme in contextul anului trecut!

Colegi, context, necontext... zaharul, tratamentele, alte siroape, etc... s-au inventat in iarna asta, in toamna nu auzise nimeni de ele ???
A... erau scumpe ;) na las` ca stupii si turtele de primavara sunt mai ieftine ! Si cum apar ceva belele-n stupi... CCD-ul e de vina, ca-i la moda. `tu-i in zbang de americani, cum ne adusera ei necazul asta, sa ne faca rau, sa nu se extinda si romanu`... !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Stimulare primavara

Mesajde kiloz » 06 Mar 2015, 10:25

In fiecare primavara revine aceasi intrebare.Ce fac cu familii fara mincare.Ce sa fac?Incerc sa scap de moarte. Si asta inseamna munca suplimentara,si de multe ori pierdere pe toate fronturile.Sint sute de metode, poti aplica pe oricare , dar cauza principala are radacinile in zgircenie sau nepricepere.
Stimularea nu are efect fara o provizie corespunzatoare! Pina nu ai facut o completare de provizii indiferent toamna-primavara si familia nu simte abundenta, nu astepta la nici un rezultat.Stimulez daca musai,completezi daca musai. Dar daca treaba asta devine obisnuinta trebuie sa cauti problema in tine.
Cu 1kg de turta nai cum sa faci completare,eventual salvezi familia de moarte,dar nai rezolvat mare lucru si nu astepta rezultate!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Stimulare primavara

Mesajde ambee » 07 Mar 2015, 17:01

Problema e foarte simpla.Prea multi s-au apucat de apicultura fara macar sa citeasca o carte.De ce?Putini din pasiune multi din speranta unor castiguri fantoma.Daca pui mana pe carte stii ce e stimulare, stii ce e hranire de completare stii ce e hranire de salvare.
aaa
Avatar utilizator
ambee
 
Mesaje: 38
Membru din: 16 Sep 2012, 19:13
Localitate: Videle-Teleorman

Re: Stimulare primavara

Mesajde MUSTA » 07 Mar 2015, 17:12

ambee scrie:Problema e foarte simpla.Prea multi s-au apucat de apicultura fara macar sa citeasca o carte.De ce?Putini din pasiune multi din speranta unor castiguri fantoma.Daca pui mana pe carte stii ce e stimulare, stii ce e hranire de completare stii ce e hranire de salvare.

veniti,va rog,in ajutorul celor care n-am apucat sa citim sau sa intelegem suficient si explicati-ne diferenta dintre stimularea, hranire de completare si hranire de salvare, dandu-ne si exemple, pe toata perioada anului, cu hrana si cantitatea cu care trebuie sau se poate interveni...
MUSTA
 
Mesaje: 116
Membru din: 17 Ian 2013, 16:20

Re: Stimulare primavara

Mesajde proapis13 » 07 Mar 2015, 18:11

MUSTA scrie:veniti,va rog,in ajutorul celor care n-am apucat sa citim sau sa intelegem suficient si explicati-ne diferenta dintre stimularea, hranire de completare si hranire de salvare, dandu-ne si exemple, pe toata perioada anului, cu hrana si cantitatea cu care trebuie sau se poate interveni...

Om bun,noi astia de tot ne tocim tastele scriind,NU putem face mai mult de atat...retine asta.. :!:
...raspunsul la ce vrei tu il gasesti in cea mai simpla carte despre apicultura....NU in topicul asta...
vad ca esti de ceva timp pe forum,asa ca ar trebui sa stii unde sa cauti...s-a mai scris iar fiecare tip de hranire are topic dedicat ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Stimulare primavara

Mesajde Avram » 07 Mar 2015, 18:33

Musta daca vrei da-mi o adresa de e-mail si-ti voi trimite ceva carti in format electronic , sigur te vor ajuta .
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Stimulare primavara

Mesajde nae » 07 Mar 2015, 19:16

mitica68 scrie:... sunt curios cati dintre "profesionisti" mai au mancare in stup la aceasta vreme in contextul anului trecut! . Dar sa "aruncam cu pietre" suntem artisti. Scuze de postare , numai bine.

D-lor , am sfatuit -bine sau rau, cum m-am priceput- si am fost injurat sau interpretat gresit :( cand postam o facem functie de experienta si imaginea din stupina noastra ;)
Cand un om spune ca a bagat 3-5 turte sau simplu n-are mancare si eu in cap vad ramele lu' Popik 50 cum sa-i raspund sa priceapa , ca de jignit o face singur (martoaga de la caruta d-tale nu-i rusinea mea , NU ?)
Sunt si cazuri ''scuzabile'' dar ...
In vara am coborat de la munte cu stupii USCATI si fara bani = condamnati ; am recunoscut , am cerut ajutor , am fost ajutat (Mirel/Zamfirescu - saru-mana)1700 Kg/85 fam = au mancare ; si eu mai am 600 Kg neplatite :(
E drept nu mananc inainte CALULUI NICIODATA :D
Sunt vinovat ca au mancare ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Hranirea albinelor

Mesajde Gatej Victor » 21 Mar 2015, 17:00

putem pune sirop in hranitor cind noaptea este sub 0 grade?
Gatej Victor
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48

Re: Hranirea albinelor

Mesajde TDI » 21 Mar 2015, 17:33

Daca n-ai unde sa-l depozitezi... poti incerca si in hranitoare, dar, cam degeaba.
Solutia ar fi sa strangi cuibul la 3 rame daca are 4 de albina, la 4 rame daca are 5 de albina, şamd. - imediat dupa cuib pui hranitorul si peste hranitor niste betisoare late cat hranitorul transversale, si o folie, deasupra ramelor din cuib, pana jos; dupa pui diafragma si restul ramelor 1-2.
La timpul asta, nu vorbim despre hranire, asta e stimulare.
Daca esti la munte si mai urmeaza destule nopti cu 0 grade, pune-le turta.

Intrebarea pe care ai pus-o tu are raspunsul in mai multe locuri pe forum.
Cauta si vei gasi!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Hranirea albinelor

Mesajde comi » 21 Mar 2015, 18:02

Eu unul cred ca albinele nu vor sa manance inghetata iarna este numai parerea mea !
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Hranirea albinelor

Mesajde teinegru64 » 21 Mar 2015, 18:09

comi scrie:Eu unul cred ca albinele nu vor sa manance inghetata iarna este numai parerea mea !

no coment
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Hranirea albinelor

Mesajde lutzz » 25 Mar 2015, 15:42

Salut..eu cred ca poti pune..am pus acum o saptamana..si deja lau tras..parerea mea e ca tine doar de puterea familiei..parerile fiind impartite...fa cum crezi...dar daca nu experimentezi nu vei invata niciodata sau nu vei fi sigur pe tine..
lutzz
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Mai 2014, 19:32

Re: Hranirea albinelor

Mesajde doruuu » 26 Mar 2015, 21:28

Duminica am strans cuibul si in hranitorul uluc introdus in cuib ( langa diafragma) am stimulat cu o cantitate de aprox. 250 ml. sirop 1/1 cu protofil . La controlul de azi am constatat ca toate familiile luase siropul. Astazi am introdus cate 400 ml. de sirop. Sper ca luni sa pot sa umplu hranitoarele ( aprox. 500 ml. )
doruuu
 
Mesaje: 131
Membru din: 27 Iun 2011, 21:56
Localitate: VASLUI

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori