Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stimulare primavara

Mesajde Attila97 » 05 Mar 2015, 09:34

Buna ziua!Avand in vedere ca sunt incepator in apicultutura si am cateva intrebari in legatura cu stimulare pontei matcii primavara pentru vreau sa incep si eu sa stimulez.Am vazut o metoda de stimulare cu 100 ml sirop/zi si am cateva intrebar:
1.In ce perioada se incepe stimularea?
2.Ce concentratie trebuie sa aiba siropul?
3.Cate zile/saptamani se face stimularea?
Multumesc anticipat! :D
Attila97
 
Mesaje: 36
Membru din: 05 Mar 2015, 09:26
Localitate: Urseni.Jud Timis

Re: Stimulare primavara

Mesajde alexx » 05 Mar 2015, 12:19

Attila97 scrie:Buna ziua!Avand in vedere ca sunt incepator in apicultutura si am cateva intrebari in legatura cu stimulare pontei matcii primavara pentru vreau sa incep si eu sa stimulez.Am vazut o metoda de stimulare cu 100 ml sirop/zi si am cateva intrebar:
1.In ce perioada se incepe stimularea?
2.Ce concentratie trebuie sa aiba siropul?
3.Cate zile/saptamani se face stimularea?
Multumesc anticipat! :D

Eu fac sirop 1/1 si dau din 2 in 2 Zile pana infloresc pomii dar nu acum doar cand se incalzeste
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Stimulare primavara

Mesajde Florin Dobre » 05 Mar 2015, 12:43

Stimularea primavara o consider foarte importanta. Aportul de nectar de afara este modest la începutul primaverii.
In schimb sursele de polen sunt bune. Daca ele isi aduc bine polen, noi trebuie doar sa completam cu nectar...dam sirop sau rame cu papa de la rezerva.
Problema este cu temperaturile inca scazute in luna martie. Sunt zile in care albinele refac ghemul si nu se ating de sirop.

In baza aportului de proteina/polen adus de afara se intensifica cresterea puietului iar rezervele de miere scad vertiginos. Asa se intampla ca unele familii sa capoteze in plina primavara. Aici trebuie sa fim atenti si sa mentinem echilibrul hranei in familie.
Cat sirop si pe ce perioada de timp il administram depinde de la zona la zona si in functie de ce avem in stupi si ce vine de afara.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Stimulare primavara

Mesajde florind » 05 Mar 2015, 13:59

incearca sa stimulezi cu sirop dupa 20 martie

si neaparat temp noaptea pozitive altfel risti sa pierzi albina

dar in acest moment stimuleaza cu turte

si cel mai IMPORTANT strange cuibul la cata albina ai - dupa acea restul
Avatar utilizator
florind
 
Mesaje: 90
Membru din: 12 Aug 2011, 10:11
Localitate: Urlati

Re: Stimulare primavara

Mesajde mitica68 » 05 Mar 2015, 15:03

In majoritatea stupinelor la acest moment nu mai exista hrana in cuib. Haideti sa facem o diferentiere intre hranire si stimulare. Daca nu mai au mancare iar eu le pun turta proteica de 1 kg, cum se numeste, hranire sau stimulare ? Explicati-mi si mie va rog cum sta treaba cu hranirile si stimularea la vremea asta cand nu mai este hrana in cuib.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Stimulare primavara

Mesajde Attila97 » 05 Mar 2015, 15:18

Țin sa precizez ca mancare mai exista in cuib, aprox 2-3 rame, deci consider ca vorbim despre stimulare, întrucât nu vreau sa administrez siropul ca hrana,ci ca stimulent pentru a se mari ponta matcii si pentru a avea efectivul de albina necesar pentru cules timpuriu. ;)
Attila97
 
Mesaje: 36
Membru din: 05 Mar 2015, 09:26
Localitate: Urseni.Jud Timis

Re: Stimulare primavara

Mesajde florind » 05 Mar 2015, 15:47

daca nu mai aveti hrana in cuib e grav

este necesar sa luati de la rezerva rame cu miere pentru suplimentare acolo unde aveti nevoie

daca nu aveti rame cu miere la rezerva luati rame inchise la culoare si le umpleti cu sirop 2:1 si le aduceti intr-o parte si alta a puietului

unde aveti puiet pe mai multe rame fara mancare renuntati la una dintre ele.

turta este pentru stimulare
Avatar utilizator
florind
 
Mesaje: 90
Membru din: 12 Aug 2011, 10:11
Localitate: Urlati

Re: Stimulare primavara

Mesajde Attila97 » 05 Mar 2015, 16:05

Dupa cum am mai precizat acest sirop nu il administrez drept hrana, ci pentru a stimula ponta matcii!
Attila97
 
Mesaje: 36
Membru din: 05 Mar 2015, 09:26
Localitate: Urseni.Jud Timis

Re: Stimulare primavara

Mesajde alt stupar » 05 Mar 2015, 22:00

mitica68 scrie:In majoritatea stupinelor la acest moment nu mai exista hrana in cuib. Explicati-mi si mie va rog cum sta treaba cu hranirile si stimularea la vremea asta cand nu mai este hrana in cuib.

O parere.
O parere a cuiva care incearca sa-si scuze zgarcenia din toamna trecuta extrapoland propia problema.
Wrong !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Stimulare primavara

Mesajde mitica68 » 05 Mar 2015, 22:46

alt stupar scrie:
mitica68 scrie:In majoritatea stupinelor la acest moment nu mai exista hrana in cuib. Explicati-mi si mie va rog cum sta treaba cu hranirile si stimularea la vremea asta cand nu mai este hrana in cuib.

O parere.
O parere a cuiva care incearca sa-si scuze zgarcenia din toamna trecuta extrapoland propia problema.
Wrong !

Este un proverb romanesc " Mai bine taceai ca filozof ramaneai " :lol:
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Stimulare primavara

Mesajde danielmihai » 05 Mar 2015, 23:12

Valabil pentru cine? :lol:
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

Re: Stimulare primavara

Mesajde Florin Dobre » 05 Mar 2015, 23:25

Mitica68, colegul alt stupar e mai direct. Va asigur ca n-o spune cu rautate...dimpotriva. :)
Ideea este ca trebuie avut grija inca de la sfarsitul verii sa asiguram rezerve pentru iernare care sa ajunga pana in aprilie. Iarna se termina calendaristic in martie dar abia de acum creste consumul cu adevarat pe fondul cresterii de puiet. Înafara cazurilor izolate care din diferite motive raman fara hrana, familiile ar trebui sa aiba acum rezerve de hrana confortabile. Hranirile de stimulare sunt bonus.
Daca taceati, mare lucru nu aflati. :!:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Stimulare primavara

Mesajde Avram » 05 Mar 2015, 23:28

mitica68 scrie:In majoritatea stupinelor la acest moment nu mai exista hrana in cuib. DE CE NU MAI EXISTA ??? Haideti sa facem o diferentiere intre hranire si stimulare. Daca nu mai au mancare iar eu le pun turta proteica de 1 kg, cum se numeste, hranire sau stimulare ? Explicati-mi si mie va rog cum sta treaba cu hranirile si stimularea la vremea asta cand nu mai este hrana in cuib.


Pai , uite cum vad eu situatia care ai descris-o...

Hranirile si stimularile daca erau facute la timpul lor , adica in toamna , la vremea asta nu mai trebuia sa-ti faci probleme ca stupii nu au de mancare.
Mitica ai spus ...Daca nu mai au mancare iar eu le pun turta proteica de 1 kg, cum se numeste, hranire sau stimulare ?
O familie , daca ramane la ora asta fara mancare(miere) ce-i dai....... o turta proteica ?
Cum se numeste asta ?......

Cu respect.
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Stimulare primavara

Mesajde mellis » 05 Mar 2015, 23:32

Ce a atras atentia a fost generalizarea problemei:
"In majoritatea stupinelor la acest moment nu mai exista hrana in cuib."
Cei care au lasat hrana suficienta inca de anul trecut nu sunt in acest caz general.
Sunt multe stupine cu putina hrana, dar din vina stuparului, cei care au hranit cat trebuie in toamna - nu au acest impediment..
Cartile ne indruma spre hranirea de complectare toamna si stimulare primavara..
Numai de bine...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Stimulare primavara

Mesajde Attila97 » 05 Mar 2015, 23:40

De oameni rautaciosi ca domnul mitica68 trebuie sa se lipseasca acest forum, pur si simplu comentariul lui nu are legatura cu subiectul dezbatut...
Attila97
 
Mesaje: 36
Membru din: 05 Mar 2015, 09:26
Localitate: Urseni.Jud Timis

Re: Stimulare primavara

Mesajde Mircea_63 » 05 Mar 2015, 23:45

Attila, fiecare e liber sa isi spuna parerea cata vreme o face civilizat. Colegul Mitica n-a incalcat nicio regula, ci si-a spus parerea. Din discutiile astea, asa cum sunt ele, avem in final de invatat.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori