Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PROTOFIL

Mesajde proapis13 » 31 Aug 2014, 20:14

mitica68 scrie:Ori sunt "tampit" ori sunt "tampit". adica ICDA, "lasa " protofilul la 70 grade, (facatura reteta lor, etc, etc.), dar retata cea mai buna este la 40 grede. Iarta-ma proapis13, nu-ti contest meritele, din punctul meu de vedere esti un apicultor de savarsit (pentru tine), dar ICDA, sunt niste "incepatori", iar "noi" suntem profesioanistii ? Iar daca ei nu pun doar plante si alcool, ce mai pun in reteta :?: Intreb si eu ca un prost (incepator) ce sunt.

Te rog sa recitesti cu atentie marita ce am citit si nu sa faci armata cu mine :oops:
E treaba ta ce ai inteles din ce am scris eu mai sus,intreaba pe altul si acelasi raspuns vei primi
Asa patesc tot timpul cind ofer info de calitate nihilistilor in ale apiculturii...merci ca nu ma injurasi....
DA,pentru mine sunt un apicultor desavirsit si o sa incerc sa fiu DOAR pentru mine....

Vad ca de la un timp sunt injurat si cind va trimit la citit si cind ofer info de calitate
a verificat un singur coleg forumist cele spuse de mine despre cum se produce protofilul si mi-a dat dreptate

P.S.Mai scriu inca odata pentru cei ce nu au citit - protofilul NU se face doar din plante si nu are 70 grade celsius
sa ma contrazica cineva.......

mitica68 daca si cind ai timp cauta info si nu mai lua totul dupa ureche,e info de calitate pe forum,numai ca....trebuie citit...mult....
intra pe site-ul lor si o sa gasesti info mai condensat si chiar substantele folosite la producerea protofilului cu concentratiile si gramajele aferente
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde mitica68 » 31 Aug 2014, 21:38

proapis13 scrie:
mitica68 scrie:Ori sunt "tampit" ori sunt "tampit". adic.............. Intreb si eu ca un prost (incepator) ce sunt.

Te rog sa recitesti cu atentie marita ce am citit si nu sa faci armata cu mine :oops:
E treaba ta ce ai inteles din ce am scris eu mai sus,intreaba pe altul si acelasi raspuns vei primi
Asa patesc tot timpul cind ofer info de calitate nihilistilor in ale apiculturii...merci ca nu ma injurasi....
DA,pentru mine sunt un apicultor desavirsit si o sa incerc sa fiu DOAR pentru mine....

Vad ca de la un timp sunt injurat si cind va trimit la citit si cind ofer info de calitate
a verificat un singur coleg forumist cele spuse de mine despre cum se produce protofilul si mi-a dat dreptate

P.S.Mai scriu inca odata pentru cei ce nu au citit - protofilul NU se face doar din plante si nu are 70 grade celsius
sa ma contrazica cineva.......

mitica68 daca si cind ai timp cauta info si nu mai lua totul dupa ureche,e info de calitate pe forum,numai ca....trebuie citit...mult....
intra pe site-ul lor si o sa gasesti info mai condensat si chiar substantele folosite la producerea protofilului cu concentratiile si gramajele aferente
:D Dragul meu profesor (si nu sunt ironic), pot sa spun ca esti un profesor in apicultura, nu am avut intentia sa fiu ironic, sa te cert, bat injur. Intelesasi gresit 8-) Vroiam sa ma lamuresc cum sta treaba asta cu protofilul, eram total in ceata, de asta am pus atatea intrebari, ca eram si inca sunt. O sa caut mai multe informatii despre el. Oricum , multumesc pentru ajutor ;) Sanatate maxima si tie si albinelor tale.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde vslsilviu » 31 Aug 2014, 22:04

un link catre prospect: http://www.icbmv.ro/prospecte/protofil-110332.pdf (Institutul pentru Controlul Produselor Biologice si Medicamentelor de Uz Veterinar)
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: PROTOFIL

Mesajde mitica68 » 31 Aug 2014, 22:24

vslsilviu scrie:un link catre prospect: http://www.icbmv.ro/prospecte/protofil-110332.pdf (Institutul pentru Controlul Produselor Biologice si Medicamentelor de Uz Veterinar)

MUltumesc :)
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde mausica » 01 Sep 2014, 22:07

mitica68 scrie:Astazi am masurat "gradele" protofilului de la ICDA si surprizaaaaaaaaaaaaaaaaa, avea peste 70 grade. Deci ? :?:


ciudat si eu am masurat zilele trecute gradele la protofilui icda si tot 70 imi da
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: PROTOFIL

Mesajde mitica68 » 01 Sep 2014, 22:53

Sunt carcotas,scuze. Atunci cei de la ICDA, lucra in pierdere. Pentru ca profitul sa fie cat mai mare, alcoolul trebuia sa fie la 40 grade :?: Investitie mai mica, profit mai mare ?
"Nu trage dom’ Semaca! Sunt eu, Lăscărică!" ;)
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde MIHAI BALS » 01 Sep 2014, 23:04

mitica68 scrie:Sunt carcotas,scuze. Atunci cei de la ICDA, lucra in pierdere. Pentru ca profitul sa fie cat mai mare, alcoolul trebuia sa fie la 40 grade :?: Investitie mai mica, profit mai mare ?
"Nu trage dom’ Semaca! Sunt eu, Lăscărică!" ;)

protofilul de la ic.a avea,anii trecuti,4o de grade.
de ce-o avea anul asta 70,nu stiu.
or fi luat alcool etilic de la sarbi cu 2E litrul.
problema e ca nu e si alimentar.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: PROTOFIL

Mesajde CristiTm » 01 Sep 2014, 23:34

la sarbi alcolul e 1 euro nu 2 :)))
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: PROTOFIL

Mesajde stupar » 03 Sep 2014, 13:07

Am facut protofil cu palinka de 70 grade,care folosesc de mai mult timp.Problema a parut in aug. a c.,din lipsa de cules,am dat sirop unde am dat si protofil,care are miros de palinka.Nu am asteptat sa intunece,era la apusul soarelui.Au inceput un razboi nu alceva,pana sa intunecat.A doa zi de dimineata am dat cu motorina ordinisurile si dupa trei zile am mai dat sirop fara protofil.Sirop de zahar fara miros, seara cand albinele s-au retras nu mai sant probleme de furtisag.Poleni mai aduc,dar nectar nu este de loc.Stau prost cu proviziile de iarna de-si nu am extras nic un gram de miere in acest ani.Am fost in pastoras la salcam si la munte.
Am 30 ani vechime in apicultura,dar asa slab n-am iesit nici intr-un ani!
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: PROTOFIL

Mesajde nae » 03 Sep 2014, 14:09

Nu mai stropiti/udati/manjiti urdinisul cu motorina =uniformizati mirosul si agravati situatia .
Daca se sparge o punga/accidental spalati bine si doar acolo,punctual, dati cu motorina - nu la urdinis .
Urdinisul se reduce si atat ;o perioada se ''agata'' dar se linistesc .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: PROTOFIL

Mesajde mitica68 » 03 Sep 2014, 16:04

stupar scrie:Am facut protofil cu palinka de 70 grade,care folosesc de mai mult timp.Problema a parut in aug. a c.,din lipsa de cules,am dat sirop unde am dat si protofil,care are miros de palinka.Nu am asteptat sa intunece,era la apusul soarelui.Au inceput un razboi nu alceva,pana sa intunecat.A doa zi de dimineata am dat cu motorina ordinisurile si dupa trei zile am mai dat sirop fara protofil.Sirop de zahar fara miros, seara cand albinele s-au retras nu mai sant probleme de furtisag.Poleni mai aduc,dar nectar nu este de loc.Stau prost cu proviziile de iarna de-si nu am extras nic un gram de miere in acest ani.Am fost in pastoras la salcam si la munte.
Am 30 ani vechime in apicultura,dar asa slab n-am iesit nici intr-un ani!

Va salut, unde ati pus sirop cu protofil, hranitor, punga , unde ? Sau mai bine zis cum ?
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde mausica » 06 Sep 2014, 12:33

Am o intrebare:pt a aduce protofilul de casa la 40 grade e ok daca folosesc apa demineralizata??
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: PROTOFIL

Mesajde proapis13 » 06 Sep 2014, 12:41

mausica scrie:Am o intrebare:pt a aduce protofilul de casa la 40 grade e ok daca folosesc apa demineralizata??

DA,eu o folosesc pe cea din statiile Peco,e mai ieftina :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde mausica » 06 Sep 2014, 13:34

Multumesc
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: PROTOFIL

Mesajde mausica » 06 Sep 2014, 15:28

proapis13 scrie:
mausica scrie:Am o intrebare:pt a aduce protofilul de casa la 40 grade e ok daca folosesc apa demineralizata??

DA,eu o folosesc pe cea din statiile Peco,e mai ieftina :!:

De acolo am luat și eu însă e normal sa aibe un miros înțepat (a statut)??? Afectează cu ceva protofilul?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: PROTOFIL

Mesajde proapis13 » 06 Sep 2014, 15:43

mausica scrie:
proapis13 scrie:
mausica scrie:Am o intrebare:pt a aduce protofilul de casa la 40 grade e ok daca folosesc apa demineralizata??

DA,eu o folosesc pe cea din statiile Peco,e mai ieftina :!:

De acolo am luat și eu însă e normal sa aibe un miros înțepat (a statut)??? Afectează cu ceva protofilul?

Apa demineralizata trebuie sa fie,incolora, inodora si fara culoare sau depunere,de-aia se numeste demineralizata :!:
Daca nu ai incredere nu o folosi,mai bine o torni la flori
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori