Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Apa pentru turta?

Mesajde DoarEu » 15 Mar 2015, 13:27

Am un stup dadant 10 rame 1/1 cu un roi 4 rame gasit din intamplare langa un drum intr-un porumbar.Avea faguri construiti si puiet pe ei.L-am luat cam tarziu si acuma i-am bagat o turta dulcofruct si ceva sirop 2/1 neinvertit.Sa continui sa-i bag sirop?
Are nevoie de apa pentru prelucrare turta si pt crestere puiet sau fac mai mult rau?
Ii bag cam cate 50-100gr\zi langa turta, puse in rama hranitor(cea cu speteaza de sus gaurita ca si hranitorul)
Ps : Nu vreau sa fac nici un fel de productie(nu mi se pare normal sa vreau productie de la 1 stup...) , stau cu el pe vatra dar am niste ha de floarea-soarelui si salcam cate 2-3 pomisori pe ici pe colo
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Apa pentru turta?

Mesajde Arhivistu » 15 Mar 2015, 14:11

Baga-i niste miere mai bine,in punga!
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Apa pentru turta?

Mesajde DoarEu » 15 Mar 2015, 14:31

Am avut cam un kg de miere de rapita și a luat-o frumos cam acum 2 săptămâni. Acum daca aveam miere normal ca îi puneam dar nu am și nici sa cumpăr nu vreau ca nu îmi face nimeni analize la ea.Sa îi mai pun sirop pentru apa din el sau sa îl las doar cu turta în cap? Are puiet cam mult....
Iernez horn fără folie, doar niște haine
Ps nu știu de ce a consumat așa mult ca am băgat în toamna 6kg de dulcofruct (sa nu se creada ca fac reclama) și am avut 2 rame full cu miere.
Sănătate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Apa pentru turta?

Mesajde kiloz » 15 Mar 2015, 18:41

Rezerva de iarna trebuia sa fie mai mult de 12 kg de miere.

Pune sirop 1/1 din doua in doua zile cam 2,5 dl. Sa urmarest ca hranitorul sa fie goala cind bagi siropul. Daca nu-l consuma reduci cantitatea.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Apa pentru turta?

Mesajde DoarEu » 15 Mar 2015, 19:47

kiloz scrie:Rezerva de iarna trebuia sa fie mai mult de 12 kg de miere.

Pune sirop 1/1 din doua in doua zile cam 2,5 dl. Sa urmarest ca hranitorul sa fie goala cind bagi siropul. Daca nu-l consuma reduci cantitatea.


Pai au avut in toamna 2 rame cu miere full+ i-am mai bagat un bidon de 6kg de sirop + ce au mai adunat ele....
Nu stiu de ce au mancat atata dar...primavara e aproape
Sa inteleg ca scot turta si dau sirop?
Nu mai bine dau sirop in rama?
De ce 1/1 si nu 2/1?
Cam care ar fi dezavantajele unei hraniri timpuri cu sirop?(in afara de uzura albinei)
Ps: Stiu ca pun multe intrebari,dar nah, asa suntem noi incepatorii... :lol:
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Apa pentru turta?

Mesajde un OM » 15 Mar 2015, 20:28

In loc sa pui apa pentru turta mai bine sirop 1/1. Decat sirop 1/1, mai bine 2/1. Ca dai in rama imediat langa albine, ca dai in punga, hranitor uluc sau alt marafet numai da. Ca altfel poti ramane cu intrebarile.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Apa pentru turta?

Mesajde DoarEu » 15 Mar 2015, 21:41

Asa o sa fac. O sa le fac niste sirop 2/1 invertit si le dau.Le dau in rama ca il ia cam greu din hranitor...
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Apa pentru turta?

Mesajde kiloz » 15 Mar 2015, 22:12

Nu-l mai inverti nimic.Da le sirop cu ceva extract de plante si sa fie 1/1. Cind au puiet ,au nevoie mare si de apa si astfel cu sirop 1/1 rezolvi 3 probleme,stimulare,acces la apa si la hrana de consum. Lasal si turta si daca au consumat mai completeaza pina la infloritul pomilor fructifer.
Daca pui in rama inseamna ca trebuie sa largest cuibul,si poate nu ai albine acoperitoare.Ai hranitorul,lasal si fal siropul caldut!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Apa pentru turta?

Mesajde DoarEu » 16 Mar 2015, 12:31

M-am gândit sa-l fac invertit fiindcă nu mai uzează în așa mare măsură albina, dar mai bine albina uzata decât moarta de foame...
Am făcut 1/1 , le-am dat și acuma aștept o zi cu 10-12 grade sa văd cam ce au și în cuib...
Sănătate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges


Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori