Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: antivarnosem sau protofil?

Mesajde cirique » 21 Aug 2015, 12:51

cirique scrie:Mai Chirica, hai s-o luam mai usurel ...
-daca te intereseaza sa faci o comparatie intre doua produse, fa-o singur. E simplu ... iei una bucata cu una bucata, administrezi si concluzionezi ! Sau esti si mataluta cetatean in tara lui Muieti-s Posmagii ? :oops:
-tin sa-ti reamintesc daca cumva ai uitat, tu ai venit peste noi astia certareti si nu invers ! :oops: Imi permit sa te intreb, sub ce autoritate faci recomandari si mai ales ce competente deosebite ai ca sa-ti permiti sa judeci pe cineva functie de nr. de mesaje ??? :oops:


Mai "paul", hai sa o luam si mai usurel...
- In primul rand o comparatie facuta doar de mine nu este suficienta. Dupa cum stii, orce fel de cercetare se face pe mai multe loturi. De ce sa pierd o jumatate de an si sa fac comparatie, in timp ce aceasta comparatie a fost deja facuta sau se poate face chiar aici in functie de parerea si experienta fiecaruia cu unul dintre aceste produse? Cu alte cuvinte...de ce sa ma apuc eu sa inventez balamaua cand ea a fost deja inventata?
- Recomandari fac de cate ori cred ca este necesar. Dupa cum poti observa, acesta este un topic deschis de mine, iar acest lucru ma imputerniceste sa cer raspunsuri la subiect!
- In legatura cu "competentele deosebite pe care le am si care imi permit sa judec o persoana in functie de numarul de mesaje", te pot da exemplu chiar pe tine: raspunsuri la subiect = 0, raspunsuri in contradictoriu = 1.
Nu cred ca este greu sa avem o discutie serioasa la subiect. Urmaresc acest forum pentru a invata ceva, nu pentru a ma certa cu cineva. Daca pun o intrebare o pun doar pentru ca nu ii cunosc raspunsul.
O zi buna!
cirique
 
Mesaje: 5
Membru din: 30 Iun 2015, 10:05

Re: antivarnosem sau protofil?

Mesajde paul » 21 Aug 2015, 13:14

cirique scrie:
Mai "paul", hai sa o luam si mai usurel...
- In primul rand o comparatie facuta doar de mine nu este suficienta. Dupa cum stii, orce fel de cercetare se face pe mai multe loturi.1- De ce sa pierd o jumatate de an si sa fac comparatie, in timp ce aceasta comparatie a fost deja facuta sau se poate face chiar aici in functie de parerea si experienta fiecaruia cu unul dintre aceste produse? Cu alte cuvinte...de ce sa ma apuc eu sa inventez balamaua cand ea a fost deja inventata?
- Recomandari fac de cate ori cred ca este necesar. Dupa cum poti observa, acesta este un topic deschis de mine,2- iar acest lucru ma imputerniceste sa cer raspunsuri la subiect!
3-- In legatura cu "competentele deosebite pe care le am si care imi permit sa judec o persoana in functie de numarul de mesaje", te pot da exemplu chiar pe tine: raspunsuri la subiect = 0, raspunsuri in contradictoriu = 1.
Nu cred ca este greu sa avem o discutie serioasa la subiect. Urmaresc acest forum pentru a invata ceva, nu pentru a ma certa cu cineva. Daca pun o intrebare o pun doar pentru ca nu ii cunosc raspunsul.
O zi buna!

Imi placi ca ai ... atitudine ! :)
Mi-am permis sa inserez cu rosu anumite pasaje si sa le numerotez :
1-pentru ca si altii au pierdut acea jumatate de an si asa cum bine spui experienta fiecaruia conteaza ! ;)
2- de unde-ai dedus asta ?
3- gresit !!! Eu am peste 4000 (patru mii) de mesaje ... 0 la subiect si peste 4000 raspunsuri in contradictoriu ! Din contradictii se naste progresul, spunea cineva ! ;)
Scuze, am uitat ... o zi buna si tie si succes in asteptare ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: antivarnosem sau protofil?

Mesajde cirique » 21 Aug 2015, 13:40

paul scrie:Imi placi ca ai ... atitudine ! :)
Mi-am permis sa inserez cu rosu anumite pasaje si sa le numerotez :
1-pentru ca si altii au pierdut acea jumatate de an si asa cum bine spui experienta fiecaruia conteaza ! ;)
2- de unde-ai dedus asta ?
3- gresit !!! Eu am peste 4000 (patru mii) de mesaje ... 0 la subiect si peste 4000 raspunsuri in contradictoriu ! Din contradictii se naste progresul, spunea cineva ! ;)
Scuze, am uitat ... o zi buna si tie si succes in asteptare ! ;)


1 Este raspuns sau concluzie? Daca este raspuns poate peste o jumatate de an o sa vin si eu cu o informatie folositoare. Daca este concluzie baga la cap ca experienta fiecaruia conteaza si vino cu ceva folositor!

2 Regulament forum:
"Politica forumului "STUPARITUL", delimitari de proprietate
......6. - Chiar daca din momentul postarii, proprietatea asupra tuturor mesajelor revine forumului Stuparitul, dreptul moral de autor si responsabilitatea continutului apartin in totalitate celor care au postat respectivele mesaje."

3 Gresit! ai 4042 (in prezent 4041 dar urmeaza cel cu numarul 4042).
cirique
 
Mesaje: 5
Membru din: 30 Iun 2015, 10:05

Re: antivarnosem sau protofil?

Mesajde yulian » 21 Aug 2015, 14:22

cirique scrie:Am deschis acest topic pentru a face comparatie intre aceste doua produse. Ma intereseaza ce avantaje sau dezavantaje prezinta fiecare, cum au contribuit in dezvoltarea familiilor de albine si daca au avut rol in combaterea bolilor trecute in prospect. Nu facem antireclama, doar vrem sa aflam ce este mai bun pentru albine. Parerile sunt impartite si merita o discutie mai amanuntita.


Nu facem antireclama...impotriva cui? Sau facem reclama...cui? Parerile sunt impartite...parerile cui? Nu am vazut vreun apicultor pe forum sa recomande antivarnosem d'asta...in schimb...protofil ICDA/protofil Homemade, adaos de ceapa, usturoi, ceaiuri...e plin. Probabil ca bati undeva, dar noi apicultorii chiar nu ne "prindem" unde ;)
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: antivarnosem sau protofil?

Mesajde cirique » 21 Aug 2015, 15:45

yulian, ai folosit protofil sau antivarnosem? Daca da, spune parerea ta despre produsul folosit. Cum au evoluat familiile de albine dupa ce l-ai folosit. Nu am cerut mai mult. Internetul este plin de comparatii intre telefoane, televizoare, laptopuri, etc. produse de firme diferite dar cu caracteristici asemanatoare si nu mai spune nimeni ca se face reclama la un anumit produs. Discutiile comparative sunt chiar interesante si foarte folositoare. Chiar nu puteti dezbate serios acest subiect? Interesul meu este doar ca sa aflu care dintre cele doua este mai bun.
cirique
 
Mesaje: 5
Membru din: 30 Iun 2015, 10:05

Re: antivarnosem sau protofil?

Mesajde eduard.rotaru » 21 Aug 2015, 16:19

cirique scrie:yulian, ai folosit protofil sau antivarnosem? Daca da, spune parerea ta despre produsul folosit. Cum au evoluat familiile de albine dupa ce l-ai folosit. Nu am cerut mai mult. Internetul este plin de comparatii intre telefoane, televizoare, laptopuri, etc. produse de firme diferite dar cu caracteristici asemanatoare si nu mai spune nimeni ca se face reclama la un anumit produs. Discutiile comparative sunt chiar interesante si foarte folositoare. Chiar nu puteti dezbate serios acest subiect? Interesul meu este doar ca sa aflu care dintre cele doua este mai bun.


Si uite-asa inca unul care se inscrie la pomana....ba mai mult vrea sa i se mestece si sa i se dea si in gura.
Daca ai fi alocat cel mult 30 minute din timpul tau sa citesti acele informatii despre Protofil (ce-i drept sunt destule pagini pe forum) ai fi concluzionat in maxim 1 ora cam tot ce e legat de Protofil (fie el home-made sau acreditat)...dar nu, ai preferat sa o freci aiurea pe aici cand puteai ff usor sa vezi parerile tuturor despre Protofil.
Apoi legat de Antivarnosem, un produs nou (puteai sa cauti un pic sa vezi data aparitiei), care nu a fost inca testat de foarte multi insa ai fi avut ca referinta toate informatiile legate de Protofil si prin comparatie ti-ai fi facut o idee zic eu destul de clara despre cele 2 produse in mai putin de jumatate de zi (si asta ca sa fiu generos si sa nu zic ca in mxim 1 ora puteai afla absolut tot)...
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: antivarnosem sau protofil?

Mesajde Mircea_63 » 21 Aug 2015, 20:21

Cirque, produsul antivarnosem este nou. Felul in care ai abordat problema si afirmat ca "nu faci antireclama", a creeat suspiciunea ca tocmai asta urmaresti. De ce? Daca afirmai ca nu faci reclama, mai era cum era, dar "antireclama" cui?
Antivarnosem este nou, iar protofilul este consacrat si nu mai are nevoie de reclama. Ramanea concluzia ca vrei sa promovezi antivarnosemul.

Ca te superi pe forumisti... treaba ta. Intreaba-te insa ce nu e in regula cu mesajul tau de a creeat o astfel de atitudine. Putin probabil ca baietii astia sa se fi inteles intre ei.
Piata este invadata de produse, unele bune, altele chiar aiurea. Am vazut cu ochii mei reclame exagerate si mincinoase, care propovaduiau un produs -intradevar bun pentru albine- ca fiind... solutia minune care mareste productia, sporeste populatia etc, adica il prezenta ca fiind ceva unic si nemaivazut pe care doar ei il comercializeaza. Un fel de H2O -preparat frantzuzesc ce mentine tenul curat. Bineinteles ca la alt pret decat banala apa.
Multi colegi stiu bine cum sta treaba cu unele reclame si ce sarlatanii sunt in spate lor, asa ca sar in sus la orice miroase a asa ceva.

Mesajele lui Paul... le-ai citi pe toate ca sa poti afirma ce ai afirmat?
Spor la treaba si... rabdare.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: antivarnosem sau protofil?

Mesajde Dragos2006 » 21 Aug 2015, 21:19

Parintele celor doua produse nici macar nu lucreaza pentru firmele producatoare . Are o mare companie de produse naturiste in Romania si inca mai detine o stupina. Asa ca ambele produse sunt bune si pot fi folosite cu incredere.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: antivarnosem sau protofil?

Mesajde teinegru64 » 21 Aug 2015, 22:07

cirque....daca 30 de ani nu am folosit vechi......ori nou ... se pune ??? :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori