Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Razvan » 31 Ian 2012, 11:24

Buna ziua,

Revin cu o intrebare, dupa ce am facut buraclaua( apifonda,miere,inlocuitor de polen si ceva polen), am citit ca polenul devine nocov daca este suspus umecarii? este adevarat?
o sa revin maine cu copy scanate din carte.....
Omnia mea mecum porto
Razvan
 
Mesaje: 35
Membru din: 23 Feb 2011, 16:04
Localitate: Constanta

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi ciuc » 31 Ian 2012, 22:29

gica scrie:Cine sa tina?
Punga pana se rupe
Placa pana o dai la albine
Totul - o viata,azi esti maine nu mai esti

Nea Gică era un om bun cu suflet mare.
Te-apucă râsu-plânsu când vezi ce afirma cu relativ puţin timp înainte de trecerea LUI în nefiinţă.
Topicurile lui rămân perene şi mă bucură să le văd zilnic drept referinţe în apicultură.
cristi ciuc
 
Mesaje: 9
Membru din: 04 Apr 2011, 22:06

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Nebunu_R » 03 Feb 2012, 18:42

Salut!
Stie cineva reteta de turte proteice a lui nea' Gica?
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde mac72ro » 03 Feb 2012, 22:37

a luato cu el :D
Avatar utilizator
mac72ro
 
Mesaje: 142
Membru din: 08 Apr 2011, 18:14
Localitate: VIISOARA JUD.vASLUUI

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Alecs » 04 Feb 2012, 13:05

gica scrie:.

Reteta standard pentru placi din zahar invertit (candi):
Necesar
-oala de 10 sau 15 litri
-200 ml solutie 5% sare de lamaie
-0,9 litri de apa
-10kg zahar
Oala de 10 litri dar e mai buna una de 15 litri.De preferat oala emailata sau din cele cu fundul gros (3 straturi).Sunt bune si oalele de inox dar au tabla subtire si amestecul iese putin maroniu.Sub astea poate fi pusa o tabla.
Se pune 0,9 litri de apa si 200 ml solutie 5% sare de lamaie.
Se pune la fiert.Cand incepe sa fiarba se pune treptat zaharul (10 kg) si se amesteca continuu.Atentie,acest amestec incepe sa fiarba violent si exista riscul sa dea peste oala in momentul invertirii.Se tine la invertit 30-60 secunde,si se stinge focul.Se lasa sa se raceasca 10-15 minute timp in care se amesteca din cand in cand apoi poate fi turnat in forme.Personal il pun in pungi din rola de 2 kg (pun la ochiometru 800g-1kg) videz si lipesc cu o masina.Se poate scoate aerul din punga si inoda apoi punga ca e tot un drac.Se pun pe o suprafata plana si orizontala la racit.


Asta voiai ?
Alecs
 
Mesaje: 166
Membru din: 23 Feb 2011, 14:19
Localitate: Iasi

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde balu » 04 Feb 2012, 19:30

miine as pune si eu o turta 1/1 zahar pudra/miere salcim la vo 2 stupi, o fi buna proportia, miere cristalizata n-am :?:
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde yrynel_clau » 04 Feb 2012, 19:33

Balu vino nene cu banu ca-ti dau io miere de care vrei am si de rapita si asta sti ca face minuni dupa zboru de curatire .
Ivancu Ilie-Irinel ,, Doamne", ,,Doamne" nu doarme .
yrynel_clau
 
Mesaje: 131
Membru din: 02 Iul 2011, 17:02
Localitate: Berbesti.VL

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde CORNEL V. » 04 Feb 2012, 20:59

balu scrie:miine as pune si eu o turta 1/1 zahar pudra/miere salcim la vo 2 stupi, o fi buna proportia, miere cristalizata n-am :?:

Proportia buna e de patru parti zahar pudra si una de miere
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde proapis13 » 04 Feb 2012, 21:03

balu scrie:miine as pune si eu o turta 1/1 zahar pudra/miere salcim la vo 2 stupi, o fi buna proportia, miere cristalizata n-am :?:

Cand ai timp treci si pe aici cu cititul si intrebatul
viewtopic.php?f=9&t=807
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde gabi bee » 05 Feb 2012, 16:03

stie cineva cat cantareste 1 litru de sirop 1:1 dupa reteta lui nea gica ? dupa calculul meu ar avea 1,25 kg , daca e corect ! mersi mult ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde fanella » 05 Feb 2012, 19:27

cristi ciuc scrie:
gica scrie:Cine sa tina?
Punga pana se rupe
Placa pana o dai la albine
Totul - o viata,azi esti maine nu mai esti

Nea Gică era un om bun cu suflet mare.
Te-apucă râsu-plânsu când vezi ce afirma cu relativ puţin timp înainte de trecerea LUI în nefiinţă.
Topicurile lui rămân perene şi mă bucură să le văd zilnic drept referinţe în apicultură.


Cita dreptate aveti. Intru pe acest topic tot timpul si tot timpul sunt cu gindul la nea Gica.
Mi-e dor de sfaturile lui nea Gica.
fanella
 
Mesaje: 131
Membru din: 14 Mai 2011, 21:56
Localitate: com. Vladila, jud. Olt

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde proapis13 » 05 Feb 2012, 22:06

gabi bee scrie:stie cineva cat cantareste 1 litru de sirop 1:1 dupa reteta lui nea gica ? dupa calculul meu ar avea 1,25 kg , daca e corect ! mersi mult ! :P

Uite aici o foto ce-i apartine lui nea Gica;
salve :D
Fişiere ataşate
sirop gica.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi arad » 11 Feb 2012, 23:10

pngflorin scrie:
seaquest scrie:Nea Gica,Sorin /Va multumesc pt. raspuns, inca nu am scapt de iarna,asa este.
acum intrebare pana la 10-15 martie nu se strica buracalaua mea eu am bagat-o la congelatorsa fiu sigur. :?:


Din pacate nu mai poate sa i-ti raspunda.............

nu prea am intrat pe forum anul acesta..., imi cer scuze pentru intarzaiere, dar...? daca este ce cred eu ... zic sa-l odihnesca Dumnezeu in latura celor drepti, imi pare greu si rau sa cred ca a plecat dintre noi.... azi am aflat din discutiile voastre... regret din suflet
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde mierea » 12 Feb 2012, 11:52

am facut si eu..placi candi din zahar invertit dupa reteta lui gica...
1.am respectat reteta intocmai si a iesit...de nota 10..
2.am turnat in farfurii din plastic de unica folosinta....eeeeeeiiiiiiiii...aici problema...farfuriii ieftine...plastic de tot...bip....nu am putut scoate placile....se rupeau marginile farfuriilor...
3.nu am pus in pungi ci am infoliat placile cu farfurie cu tot.....erau lipicioase..
4...oare le pot pune cu tot cu farfurie? ...oare nu condenseaza si astfel sa curga...?

raspunde ti va rog......e prima data cand fac placi....
mierea
 
Mesaje: 13
Membru din: 20 Noi 2011, 17:27

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde yrynel_clau » 12 Feb 2012, 14:17

Daca ai bagat farfuriile in pungi subtiri pui deasupra ramelor farfuria cu fundul in sus .da nu gauresti sau intepi nimic ,o sa intepe ele daca si cand au nevoie.
Ivancu Ilie-Irinel ,, Doamne", ,,Doamne" nu doarme .
yrynel_clau
 
Mesaje: 131
Membru din: 02 Iul 2011, 17:02
Localitate: Berbesti.VL

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde CORNEL V. » 12 Feb 2012, 14:46

mierea scrie:am facut si eu..placi candi din zahar invertit dupa reteta lui gica...
1.am respectat reteta intocmai si a iesit...de nota 10..
2.am turnat in farfurii din plastic de unica folosinta....eeeeeeiiiiiiiii...aici problema...farfuriii ieftine...plastic de tot...bip....nu am putut scoate placile....se rupeau marginile farfuriilor...
3.nu am pus in pungi ci am infoliat placile cu farfurie cu tot.....erau lipicioase..
4...oare le pot pune cu tot cu farfurie? ...oare nu condenseaza si astfel sa curga...?

raspunde ti va rog......e prima data cand fac placi....

Nu stiu de ce te complici cu farfurii,farfuriute si alte bazaconii :roll:
Dupa ce iei siropul de pe foc,il lasi putin sa se raceasca si il torni direct in pungi...apreciezi ochiometric cat pui sa nu iasa prea groasa ,le legi la gura si gata
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron