Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde cobi » 14 Mar 2014, 11:15

Dinca Catinel scrie:Sunt putin confuz. Pe topicul turtei mi s-a dat de inteles ca e deja tarziu de turta proteica. Am intrat aici, vad ca e devreme pt sirop, deoarce la mine inca ingheata noaptea. Au polen, au nectar (am vazut miere necapacita sambata trecuta) si le-as stimula putin dar nu mi-e clar cu ce. Ziua nu vreau sa le dau sirop pt ca turbeaza, am patit-o anul trecut, incepusera sa intepe si vecinii, nu zic ca nu ma puteam apropia la 30 de m de stupi fara masca. Deci ce ar fi de facut?

1. De unde esti?
2. In 15 min rezolvi dilema; ori de la cineva din zona ta ori dintr-o carte de apicultura (daca nu ai, iti trimit eu).

Sanatate :)
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Dinca Catinel » 14 Mar 2014, 11:19

cobi scrie:
Dinca Catinel scrie:Sunt putin confuz. Pe topicul turtei mi s-a dat de inteles ca e deja tarziu de turta proteica. Am intrat aici, vad ca e devreme pt sirop, deoarce la mine inca ingheata noaptea. Au polen, au nectar (am vazut miere necapacita sambata trecuta) si le-as stimula putin dar nu mi-e clar cu ce. Ziua nu vreau sa le dau sirop pt ca turbeaza, am patit-o anul trecut, incepusera sa intepe si vecinii, nu zic ca nu ma puteam apropia la 30 de m de stupi fara masca. Deci ce ar fi de facut?

1. De unde esti?
2. In 15 min rezolvi dilema; ori de la cineva din zona ta ori dintr-o carte de apicultura (daca nu ai, iti trimit eu).

Sanatate :)

Din Cluj,
nu am inteles punctul 2 :)
Dinca Catinel
 
Mesaje: 142
Membru din: 26 Mai 2013, 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde cobi » 14 Mar 2014, 11:29

Dinca Catinel scrie: 2. In 15 min rezolvi dilema; ori de la cineva din zona ta ori dintr-o carte de apicultura (daca nu ai, iti trimit eu).

scrie:Din Cluj,
nu am inteles punctul 2 :)


vezi ca Dacul e din Cluj, poate te ajuta; mai este Avram Sorin (baiat fain)..etc..etc. Daca nu ai o carte de apicultura si ai nevoie trimite adresa de mail pe PM. Se iau decizii in stupina si individuale, nu numai colective. :)

"Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce." (G.R)
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Florin Dobre » 14 Mar 2014, 11:58

Dinca Catinel scrie:Sunt putin confuz. Pe topicul turtei mi s-a dat de inteles ca e deja tarziu de turta proteica. Am intrat aici, vad ca e devreme pt sirop, deoarce la mine inca ingheata noaptea. Au polen, au nectar (am vazut miere necapacita sambata trecuta) si le-as stimula putin dar nu mi-e clar cu ce. Ziua nu vreau sa le dau sirop pt ca turbeaza, am patit-o anul trecut, incepusera sa intepe si vecinii, nu zic ca nu ma puteam apropia la 30 de m de stupi fara masca. Deci ce ar fi de facut?

Nectarul pe care l-ai vazut poate fi miere mutata la indemana.
Incearca sa dai siropul pe inserat.
Spor!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Dinca Catinel » 14 Mar 2014, 12:34

Noaptea ingheata. La indicatiile cuiva am zgariat mierea de pe ultima rama. Conteaza daca mierea e in cuib sau e pusa dupa diafragma?
Dinca Catinel
 
Mesaje: 142
Membru din: 26 Mai 2013, 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde proapis13 » 14 Mar 2014, 13:06

Dinca Catinel scrie:Noaptea ingheata. La indicatiile cuiva am zgariat mierea de pe ultima rama. Conteaza daca mierea e in cuib sau e pusa dupa diafragma?

Ramele alea de le-ai descapacit nu-si au rostul in cuib,stiu la ce te referi,am vazut filmuletul...
acum cuibul trebuie strins pina ce albina negreste ultima rama si diafragma :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Dinca Catinel » 14 Mar 2014, 13:15

Exista vreo explicatie logica pt restrangerea cuibului? Mersi mult!
Dinca Catinel
 
Mesaje: 142
Membru din: 26 Mai 2013, 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde jenica67 » 14 Mar 2014, 13:31

Normal ca exista, mentinerea caldurii in zona de crestere a puietului. Baga sirop ziua in punga fara probleme, ca nici nu turbeaza, nici nu o sa ai furtisag.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Dinca Catinel » 14 Mar 2014, 16:15

jenica67 scrie:Normal ca exista, mentinerea caldurii in zona de crestere a puietului. Baga sirop ziua in punga fara probleme, ca nici nu turbeaza, nici nu o sa ai furtisag.

Am inteles, dar daca eu sunt cu geamul deschis se mai aplica?
Dinca Catinel
 
Mesaje: 142
Membru din: 26 Mai 2013, 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde janese » 14 Mar 2014, 17:02

Dinca Catinel scrie:Noaptea ingheata. La indicatiile cuiva am zgariat mierea de pe ultima rama. Conteaza daca mierea e in cuib sau e pusa dupa diafragma?

scoti rama cea mai apropiata de albina din cuib....daca ai albina pe ea si miere atunci o zgarii p-asta...daca nu ai...o scuturi de albina deasupra cuibului si bagi alta zgariata de la rezerva din casa.....vezi sa fi avut rama in casa la peste 20 grdc sa nu o bagi in familie sloi!
daca pui rama zgariata dupa diafragma s-ar putea ca albina sa nu se duca pana acolo,sau daca se duce...posibil s-o prinda frigu noptii! trebui sa eviti sa,, intinzi "albina pe cat mai multe rame.
daca rama ce o zgarii este bogata in albina desfaci capacelele la 1kg de hrana...daca nu...o palma decat
Ultima oară modificat de janese pe 14 Mar 2014, 17:07, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde proapis13 » 14 Mar 2014, 17:05

Dinca Catinel scrie:
jenica67 scrie:Normal ca exista, mentinerea caldurii in zona de crestere a puietului. Baga sirop ziua in punga fara probleme, ca nici nu turbeaza, nici nu o sa ai furtisag.

Am inteles, dar daca eu sunt cu geamul deschis se mai aplica?

Poti sa te exprimi mai concis ; ce-nseamna sa fii cu geamul deschis ??? :shock:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde janese » 14 Mar 2014, 17:05

Dinca Catinel scrie:Exista vreo explicatie logica pt restrangerea cuibului? Mersi mult!

se restrange cuibul daca observi ca s-a produs declinul de primavara al populatiei(pana se schimba albina de iarna cu cea de primavara) ,populatia tot scade. sunt ani cand nu vezi acest declin ...vezi cum este in stupii tai ...daca este necesar restrangi...daca nu...nu!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Dinca Catinel » 14 Mar 2014, 17:37

proapis13 scrie:
Dinca Catinel scrie:
jenica67 scrie:Normal ca exista, mentinerea caldurii in zona de crestere a puietului. Baga sirop ziua in punga fara probleme, ca nici nu turbeaza, nici nu o sa ai furtisag.

Am inteles, dar daca eu sunt cu geamul deschis se mai aplica?

Poti sa te exprimi mai concis ; ce-nseamna sa fii cu geamul deschis ??? :shock:

Adica sunt cu subarul deschis, tavita scoasa pe jumatate. Si in cuib am doar diagragme simple, nu cu captuseli si polistiren. De asta intreb, se mai aplica chestia asta in cazul meu?
Multumesc!
Dinca Catinel
 
Mesaje: 142
Membru din: 26 Mai 2013, 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Dinca Catinel » 14 Mar 2014, 17:39

janese scrie:
Dinca Catinel scrie:Noaptea ingheata. La indicatiile cuiva am zgariat mierea de pe ultima rama. Conteaza daca mierea e in cuib sau e pusa dupa diafragma?

scoti rama cea mai apropiata de albina din cuib....daca ai albina pe ea si miere atunci o zgarii p-asta...daca nu ai...o scuturi de albina deasupra cuibului si bagi alta zgariata de la rezerva din casa.....vezi sa fi avut rama in casa la peste 20 grdc sa nu o bagi in familie sloi!
daca pui rama zgariata dupa diafragma s-ar putea ca albina sa nu se duca pana acolo,sau daca se duce...posibil s-o prinda frigu noptii! trebui sa eviti sa,, intinzi "albina pe cat mai multe rame.
daca rama ce o zgarii este bogata in albina desfaci capacelele la 1kg de hrana...daca nu...o palma decat

Va multumesc de raspuns. Asta am facut sambata trecuta, dar sunt persoane care spun ca nu e buna varianta. Un mentorache mai in varsta mi-a spus la telefon ca prin asta doar incurajez furtisagul si atat.
Dinca Catinel
 
Mesaje: 142
Membru din: 26 Mai 2013, 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde proapis13 » 14 Mar 2014, 20:34

Dinca Catinel scrie: Asta am facut sambata trecuta, dar sunt persoane care spun ca nu e buna varianta. Un mentorache mai in varsta mi-a spus la telefon ca prin asta doar incurajez furtisagul si atat.

Era vba despre descapacirea a 1kg de miere :!:
Tu nu ai avut pe rama aia mai mult de 300g de miere
Subarul la mine sta inchis din februarie si pina dupa salcam ...
tine-te de mentorache ca nu te invata rau
...si vezi ca suntem demult off-topic...pune si tu intrebarile la topicele potrivite
aici e vba numai despre invertirea zaharului :idea:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Arhivistu » 21 Mar 2014, 08:31

Ati inceput cu siropul,sau mai stam putin?
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori