Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde sapstel » 22 Dec 2014, 22:06

bio scrie:Hai sa o numim "fiertura" ... "ciorba" admit ca ar fi impropriu.

Sapstel, ce ai facut pentru albine se comporta intr-un fel, are o anumita fluiditate, viscozitatte la temperatura din afara stupului .... si se comporta total diferit la temperatura de deasupra familiei de albine.

... este o diferenta de temperatura care influenteaza major fluiditatea "fierturii" .

Ca o fi buna... ca o fi gresita reteta.... nu am timp si rabdare sa caut ce reteta ai folosit dar daca imi faci trimitere unde o gasesc mai repede, poate as avansa cu un sfat care sa te ajute mai mult.

"fiertura" era facuta dupa reteta regretatului nea Gica. Daca citeai discutiile anterioare, vedeai. Oricum , eu nu o mai folosesc. Mi-am permis sa-i dau un sfat unui coleg. Daca am gresit, ii cer scuze.
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde proapis13 » 22 Dec 2014, 22:10

sapstel scrie:
proapis13 scrie:Reciteste reteta si vezi unde ai gresit,turta kandi neluata eu am topit-o in martie si am amestecat-o cu sirop
cand am scos placile din stupi erau putin mai mici dar tot beton erau

Poate gasesti tu o explicatie stiintifica a "ciorbei" in conditiile in care eu sunt sigur ca am respectat reteta. Stiam si eu ca deasupra ghemului temeratura este mai mare. Mai sunt si altii care au facut "ciorba" asa ca n-ar fi rau sa ne explici tuturor unde am gresit. Oricum , multumesc!
Ps. In bucatarie,unde am facut "ciorba", erau ceva mai multe grade decat afara.

Iata explicatia stintifica,parafrazand ,,bulinele;;....turta existaaaa...si a rezistat asa pana in martie
viewtopic.php?f=9&t=643#p11295

PS Prima turta kandi am facuto singur ..pe a doua am facut-o impreuna cu regretatul Gica Romanescu - on line...prin telefon ... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde sapstel » 24 Dec 2014, 17:49

proapis13 scrie:
sapstel scrie:
proapis13 scrie:Reciteste reteta si vezi unde ai gresit,turta kandi neluata eu am topit-o in martie si am amestecat-o cu sirop
cand am scos placile din stupi erau putin mai mici dar tot beton erau

Poate gasesti tu o explicatie stiintifica a "ciorbei" in conditiile in care eu sunt sigur ca am respectat reteta. Stiam si eu ca deasupra ghemului temeratura este mai mare. Mai sunt si altii care au facut "ciorba" asa ca n-ar fi rau sa ne explici tuturor unde am gresit. Oricum , multumesc!
Ps. In bucatarie,unde am facut "ciorba", erau ceva mai multe grade decat afara.

Iata explicatia stintifica,parafrazand ,,bulinele;;....turta existaaaa...si a rezistat asa pana in martie
viewtopic.php?f=9&t=643#p11295

PS Prima turta kandi am facuto singur ..pe a doua am facut-o impreuna cu regretatul Gica Romanescu - on line...prin telefon ... ;)
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde sapstel » 24 Dec 2014, 17:56

sapstel scrie:
proapis13 scrie:
sapstel scrie:
proapis13 scrie:Reciteste reteta si vezi unde ai gresit,turta kandi neluata eu am topit-o in martie si am amestecat-o cu sirop
cand am scos placile din stupi erau putin mai mici dar tot beton erau

Poate gasesti tu o explicatie stiintifica a "ciorbei" in conditiile in care eu sunt sigur ca am respectat reteta. Stiam si eu ca deasupra ghemului temeratura este mai mare. Mai sunt si altii care au facut "ciorba" asa ca n-ar fi rau sa ne explici tuturor unde am gresit. Oricum , multumesc!
Ps. In bucatarie,unde am facut "ciorba", erau ceva mai multe grade decat afara.

Iata explicatia stintifica,parafrazand ,,bulinele;;....turta existaaaa...si a rezistat asa pana in martie
viewtopic.php?f=9&t=643#p11295

PS Prima turta kandi am facuto singur ..pe a doua am facut-o impreuna cu regretatul Gica Romanescu - on line...prin telefon ... ;)

Din spusele tale, constat ca n-ai fost asa destept de la inceput. Cum noi, muritorii de rand, nu mai putem lua legatura cu nea Gica, "on line", te rugam sa ne impartasesti si noua, etapele realizarii turtelor. Multumesc !
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde proapis13 » 24 Dec 2014, 19:33

sapstel scrie:PS Prima turta kandi am facuto singur ..pe a doua am facut-o impreuna cu regretatul Gica Romanescu - on line...prin telefon ... ;)
[/quote]
Din spusele tale, constat ca n-ai fost asa destept de la inceput. Cum noi, muritorii de rand, nu mai putem lua legatura cu nea Gica, "on line", te rugam sa ne impartasesti si noua, etapele realizarii turtelor. Multumesc ![/quote]

Fii tu destept te rog si citeste topicul de la inceput,acolo am expus ce si cum am facut,la abordarea ta ma multumesc doar sa te trimit la citit si experimentat,...daca tot esti destept cum lasi de inteles puteai sa faci rost de nr meu de tel si sa ma intrebi personal
stiut fiind faptul ca rareori raspund usserilor fara identitate cunoscuta/declarata,considera acest raspuns un favor ; limbajul..bata-l vina.. ;)

asa a aratat prima tura,putin galbui,de vina este aici si parchetul cu toate ca este bambus deschis
viewtopic.php?f=9&t=643&sid=46f1213c9faff8a0ec1658c4774aae74#p11286
iar aici este a doua tura,se observa ca a iesit aproape transparenta..
viewtopic.php?f=9&t=643&sid=46f1213c9faff8a0ec1658c4774aae74#p11295
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde sapstel » 24 Dec 2014, 20:03

proapis13 scrie:
sapstel scrie:PS Prima turta kandi am facuto singur ..pe a doua am facut-o impreuna cu regretatul Gica Romanescu - on line...prin telefon ... ;)

Din spusele tale, constat ca n-ai fost asa destept de la inceput. Cum noi, muritorii de rand, nu mai putem lua legatura cu nea Gica, "on line", te rugam sa ne impartasesti si noua, etapele realizarii turtelor. Multumesc ![/quote]

Fii tu destept te rog si citeste topicul de la inceput,acolo am expus ce si cum am facut,la abordarea ta ma multumesc doar sa te trimit la citit si experimentat,...daca tot esti destept cum lasi de inteles puteai sa faci rost de nr meu de tel si sa ma intrebi personal
stiut fiind faptul ca rareori raspund usserilor fara identitate cunoscuta/declarata,considera acest raspuns un favor ; limbajul..bata-l vina.. ;)

asa a aratat prima tura,putin galbui,de vina este aici si parchetul cu toate ca este bambus deschis
viewtopic.php?f=9&t=643&sid=46f1213c9faff8a0ec1658c4774aae74#p11286
iar aici este a doua tura,se observa ca a iesit aproape transparenta..
viewtopic.php?f=9&t=643&sid=46f1213c9faff8a0ec1658c4774aae74#p11295[/quote]
Multumesc pentru favor.Ideea era alta. Nu tuturor ne-a iesit acea turta. Eu am renuntat la ea, fiindca era sa o incasez urat. Sunt si apicultori care vor sa o incerce.Eu am dat un sfat unuia dintre ei, nu i-am cerut sa faca rost de numarul meu de telefon, sa-l sfatuiesc in particular. Am mai spus, si turta facuta de mine arata perfect si totusi...
Eu macar am experimentat si vorbesc in cunostinta de cauza, altii vorbesc de "ciorba" sau "fiertura", dar asta este...
Cu scuzele de rigoare, Vrancea, 0764442019
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde sapstel » 25 Dec 2014, 12:20

sapstel scrie:
proapis13 scrie:
sapstel scrie:PS Prima turta kandi am facuto singur ..pe a doua am facut-o impreuna cu regretatul Gica Romanescu - on line...prin telefon ... ;)

Din spusele tale, constat ca n-ai fost asa destept de la inceput. Cum noi, muritorii de rand, nu mai putem lua legatura cu nea Gica, "on line", te rugam sa ne impartasesti si noua, etapele realizarii turtelor. Multumesc !


Fii tu destept te rog si citeste topicul de la inceput,acolo am expus ce si cum am facut,la abordarea ta ma multumesc doar sa te trimit la citit si experimentat,...daca tot esti destept cum lasi de inteles puteai sa faci rost de nr meu de tel si sa ma intrebi personal
stiut fiind faptul ca rareori raspund usserilor fara identitate cunoscuta/declarata,considera acest raspuns un favor ; limbajul..bata-l vina.. ;)

asa a aratat prima tura,putin galbui,de vina este aici si parchetul cu toate ca este bambus deschis
viewtopic.php?f=9&t=643&sid=46f1213c9faff8a0ec1658c4774aae74#p11286
iar aici este a doua tura,se observa ca a iesit aproape transparenta..
viewtopic.php?f=9&t=643&sid=46f1213c9faff8a0ec1658c4774aae74#p11295[/quote]
Multumesc pentru favor.Ideea era alta. Nu tuturor ne-a iesit acea turta. Eu am renuntat la ea, fiindca era sa o incasez urat. Sunt si apicultori care vor sa o incerce.Eu am dat un sfat unuia dintre ei, nu i-am cerut sa faca rost de numarul meu de telefon, sa-l sfatuiesc in particular. Am mai spus, si turta facuta de mine arata perfect si totusi...
Eu macar am experimentat si vorbesc in cunostinta de cauza, altii vorbesc de "ciorba" sau "fiertura", dar asta este...
Cu scuzele de rigoare, Vrancea[/quote]
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde tudorascu » 01 Ian 2015, 20:11

Legat de invertirea zaharului. Eu personal cand fac completarile de toamna le fac cu sirop de zahar 2/1, nefiert. Nu am avut probleme niciodata. Daca nu ma insel si donmul bucovineanu procedeaza la fel.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde teinegru64 » 02 Ian 2015, 08:55

tudorascu scrie:Legat de invertirea zaharului. Eu personal cand fac completarile de toamna le fac cu sirop de zahar 2/1, nefiert. Nu am avut probleme niciodata. Daca nu ma insel si donmul bucovineanu procedeaza la fel.

Nu te inseli.Completeaza si dupa 10 septembrie :lol: .Teoretic....dar, indeosebi vazand ultimele tendinte in moda combaterii varooa....dumnealui ar fi trebuit sa nu mai aiba albine.De mult.Dar el e incapatanat si nu vrea sa inteleaga. :D
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde tudorascu » 02 Ian 2015, 12:34

Completarile le termin pe 16-17 august. Si nu stiu cat de bine se produce invertirea zaharului acasa?!!!!! Albina care imi inverteste zaharul nu ierneaza.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde janese » 07 Ian 2015, 18:24

diferenta intre zahar din sfecla si zahar din trestie,procesul de invertire.
https://www.youtube.com/watch?v=R86DOPiX-3s
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde balu » 08 Ian 2015, 11:42

Asa, acum poliglotii cu concluziile
thank
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde balu » 08 Ian 2015, 11:49

Am vazut neste videoclipuri cum fac americanii zahar candi pt albine, pun apa, zahar si inca ceva, sa ramina maleabil dupa racire, dar si adunat sa nu se imprastie, ce pun ?
Multumesc :!:
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde jenica67 » 08 Ian 2015, 13:47

Concluzie zero. Tipa numai explica ce este una si alta, dar nu spune, cat este cantitatea peste care este toxic, desi ea este reglementata. Si mierea incalzita la temperatura camerei, daca este mai veche, incepe sa acumuleze HMF. Unui om de rand, care este utilizator, trebuie sa ii spui clar : peste atatea grade, atata timp, acumuleaza atata cantitate, care este deja periculoasa, sau nu mai poate fi folosita. Dar dupa mine asta cu HMF, este un moft, care nu cred ca are relevanta in viata de zi cu zi, numai ca face deosebire, ca si intre un produs normal si unul certificat bio, unde ai in jur in raza de actiune a curentilor de aer, inca sute de hectare, care nu sunt tratate bio.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde balu » 08 Ian 2015, 14:37

:?:
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde balu » 10 Ian 2015, 22:43

balu scrie:Am vazut neste videoclipuri cum fac americanii zahar candi pt albine, pun apa, zahar si inca ceva, sa ramina maleabil dupa racire, dar si adunat sa nu se imprastie, ce pun ?
Multumesc :!:
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori