Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde 7Rame » 06 Feb 2014, 14:59

HMF. Stiu.
O sa tin cont de acest sfat.
Inainte trebuie sa va mai comand vreo 30 regine. :D
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cobi » 06 Feb 2014, 15:15

gica scrie:Prepararea siropului invertit cere ceva timp.Timpul poate fi scurtat preparand sarje mai mari.
Prepararea poate fi facuta si in extrasezon cand dispunem de timp la discretie.In acest caz nu se mai adauga apa (1,5 sau 4 litri) si concentratul poate fi pastrat luni sau ani.In urma unei discutii pe forumul vechi cu colegul Valter am preparat un astfel de concentrat invertit pe care l-am pastrat 15 luni.Nu a cristalizat in acest timp.
.


7Rame, esti sigur ca ai invertit bine zaharul?
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde cobi » 06 Feb 2014, 15:24

lucky5strike scrie:Atentie ce dam albinelor si cum!
Siropul invertit are totdeauna HMF in el. Reincalzit/repreparat, va creste in toxicitate...

Ati facut o analiza biochimica la siropul invertit, dupa reteta " Gica"? Cat are HMF?
Si mierea are HMF.
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde lucky5strike » 06 Feb 2014, 15:50

Multam de aprecieri, important e sa fim o comunitate.

Din ce stiu HMF e neglijabil in hrana proaspata. Miere in fagur, fructul din pom, laptele vacii, n-au treaba.

Cand insa topim mierea sau facem gem de prune, se schimba treaba. Sau luam pasteurizat din raft. Iar daca gospodina, in centrul prajiturii pune o cireasa din dulceata si o baga in cuptor, e vai-vai! V-ati prins, maxim o singura data prepararea termica.

Siropul de zahar, nu face exceptie. Dar eu sunt pentru metoda dizolvarii in apa fiarta, mestecat, adus pana la 100 C, apoi lasat sa se raceasca fara foc. Cand ajunge la 40 gr. discutam invertirea.

Zaharul topit in lipsa de apa... caramelizat, apoi adaugat apa, peste cleiul ala, hm... HMF la cote inalte!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde cobi » 06 Feb 2014, 16:31

lucky5strike scrie:... important sa fim o comunitate

Foarte adevarat.

lucky5strike scrie:Siropul de zahar, nu face exceptie. Dar eu sunt pentru metoda dizolvarii in apa fiarta, mestecat, adus la 100 C, apoi lasat sa se raceasca fara foc. Cand ajunge la 40 gr. discutam invertirea.


Aici nu inteleg cum "discutam" invertirea la 40 gr.

lucky5strike scrie:Zaharul topit in lipsa de apa... caramelizat, apoi adaugat apa, peste cleiul ala, hm... HMF la cote inalte!

Nu cred ca este vreun stupar sa dea asa otrava la albine.

Numai bine!
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde iunicu » 07 Feb 2014, 00:46

7Rame scrie:Lumea care stie, citeste acum, si se disttreaza pe seama problemei mele.. :))))

Prostii rad de problemele altora si inteleptii trag invataminte! Asta este o treaba serioasa iar noi ne dam cu parerea sa ajungem la o rezolvare.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde priest » 07 Feb 2014, 12:56

Ziua buna tuturor! Pot face turte dupa reteta lui Gica adaugand Protofil si Apicomplex?Se pot administra in aceasta perioada? Multumiri!
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde lucky5strike » 07 Feb 2014, 13:45

Mai cobi, e bine sa te indoiesti. Dar fa bine si mai crede cateodata. Ai sa vezi multe.

Acum 2 ani cam pe vremea asta, s-a dat sfoara in tara ca intr-un engros craiovean au zahar la superpret, vreo 1,5 lei kg. O fabricuta de ambalare-desfacere, unde fostii patroni sunt deja la mititica pt escrocherii cu zahar plimbat pe la Giurgiu-Ruse si retur. In fine, stimulat de pret, merg si eu acolo, aveau vreo 40-60 de saci de asemenea zahar ieftin. Se stransesera macar vreo 15 insi interesati, toata lumea lua. Cand am vazut zaharul, avea mizerii in el, aschii, cenusa, ceva slinos... adica, din ce am aflat, fusese plimbat,descarcat, maturat de pe jos, in cine stie ce hala, unde se lucra cu motostivuitorul. Rebut. Am luat si eu cateva kg de curiozitate. Nu vreti sa stiti ce culoare are asemenea zahar. Ala brut e aur! Nu vreti sa stiti cate mizerii au iesit la decantarea in apa rece. N-ati avea curaj sa gustati porcaria ce a iesit, dupa toate filtrele si filtruletele.

N-am avut curaj sa dau asa ceva la albine. In schimb a dat o ruda. De fapt, a pus in hranitoare si... nu prea s-a atins albina. Atunci l-a reincalzit si l-a amestecat cu putina miere. S-au apucat sa=l consume, dar a terminat stupii aia, asa picaj de albina rar mi-a fost dat sa vad. Aia si-au dat sacii la pretul stabilit.

In fine, e caz special. Vream doar sa intelegeti ca unii abordeaza apicultura foaarte... lejer. Si-i costa mai mult. Cam ca la lazi, exista calitate ieftina, dar nu ieftin si calitativ.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde lucky5strike » 07 Feb 2014, 14:17

Parerea mea e asta: cand bagi la fiert 1 l de apa si solutia sare de lamaie si arunci acolo 2 kg de zahar, apoi dupa o vreme alte 3 si astepti sa se umfle, oricat ai mesteca, zaharul ala e supus la un soc termic serios. Nu zic ca ajungi la caramel, dar toxicitatea rezultata nu poate fi mica.

Eu sunt pentru o invertire partiala. N-am nevoie sa urc la 114 gC, cum zice cartea. Daca tin la 80-90 o ora apa, in care malaxez treptat zaharul, si cand se mai raceste, malaxez ceva lamaie sau sare de lamaie? Restul poa' sa faca albina.

Intre hmf si partial invertit, eu merg pe 2.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde joohny » 07 Feb 2014, 14:21

Va salut.Invertirea se poate face si fara sa fierbi zaharul.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde iunicu » 07 Feb 2014, 14:50

Dezvolta Joohny. Cat timp dureaza invertirea la rece si de unde obtii amilazele, cum dezactivezi levurile in timpul procesului?
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde joohny » 07 Feb 2014, 15:07

Va salut.Nu mai stiu pe unde am citit,insa cam asa ceva.Se face un ceai de plante,se strecoara dupa care se adauga zaharul si sarea de lamiie cit revine unui litru sirop 1/1.Se amesteca cu o lingura de lemn,atentie numai in sensul acelor de ceasormic pina se topeste zaharul dupa care se foloseste a-2-a zi.Dupa topirea zaharului si pina la folosirea lui(a-2-a zi)se mai mesteca in sirop din cind in cind.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde proapis13 » 07 Feb 2014, 15:28

joohny scrie:Va salut.Nu mai stiu pe unde am citit,insa cam asa ceva.Se face un ceai de plante,se strecoara dupa care se adauga zaharul si sarea de lamiie cit revine unui litru sirop 1/1.Se amesteca cu o lingura de lemn,atentie numai in sensul acelor de ceasormic pina se topeste zaharul dupa care se foloseste a-2-a zi.Dupa topirea zaharului si pina la folosirea lui(a-2-a zi)se mai mesteca in sirop din cind in cind.Sanatate.

Fii serios,doar nu e Creme brulee...sau maioneza lu' soacra-mea.... :lol: :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde State » 07 Feb 2014, 15:36

Nu dati ma cu pietre. :lol: Joohny stia ceva dar nu-i cu amestecatul in ceai. :lol:

Invertirea la rece se face cu un E, mai exact E1103, care este numit si invertaza.
Invertaza este adaugata in produs in cantitate de 1 ml/kg si catalizeaza reactia de hidroliza a zaharozei in glucoza si fructoza.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde TDI » 07 Feb 2014, 16:00

Problema ma preocupa.
Apropo de invertirea fara incalzire, studiul asta se refera inclusiv la asta :arrow: http://jas.org.pl/jas_50_1_2006_1.pdf
Un rezumat ar fi ca rusii si putin ucrainienii folosesc o drojdie "Pchelit"[drojdie enzimatica, traducand Pchelit in limba romana "Pentru albine"] pentru invertirea la sub 35 grade Celsius. Siropul astfel rezultat nu contine HMF.
Dupa ce siropul este gata (48 ore dupa amestecare) poate fi depozitat la frigider (4-6 grade C). Daca e pastrat la temperatura camerei trebuie utilizat in 3 zile.


Pana la urma am gasit si site-ul unde il vand dar nu ofera un pret din pacate. http://pchelit.ru/en
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde joohny » 07 Feb 2014, 16:05

Va salut.Nu am gasit reteta ce am spus-o mai sus insa am gasit alta insa tot fara a fierbe zaharul.Deci: 72 kg. zahar+8 kg. miere +20 l apa.Toate aceste ingrediente se ameasteca de 2-3 ori/zi timp de 10 zile.Reteta este al prof.G.Taranov-Rusia.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori