Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde State » 07 Feb 2014, 16:06

Cate ceva despre invertaza:



Retineti un lucru important: E1103 face parte din categoria de E-uri inofensive. :idea:
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde State » 07 Feb 2014, 16:23

TDI scrie:Problema ma preocupa.
.......................................................................
Pana la urma am gasit si site-ul unde il vand dar nu ofera un pret din pacate. http://pchelit.ru/en



Nu te chinui. De unde crezi ca au luat rusii drojdia Pchelit ? La fel de bine ambalezi si tu invertaza in flacoane, pui o eticheta cu faguri , scrii pe ea "Pentru albine" si o vinzi ca produs pentru invertirea zaharului.
Pentru sufletelul tau, ai pasi mai simpli de facut, decat sa comanzi in Ucraina. N-ai cofetarii pe acolo ? :)
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde peterneamt » 07 Feb 2014, 16:25

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde peterneamt » 07 Feb 2014, 16:27

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde peterneamt » 07 Feb 2014, 16:31

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde TDI » 07 Feb 2014, 16:36

State scrie: Nu te chinui. De unde crezi ca au luat rusii drojdia Pchelit ? La fel de bine ambalezi si tu invertaza in flacoane, pui o eticheta cu faguri , scrii pe ea "Pentru albine" si o vinzi ca produs pentru invertirea zaharului.
Pentru sufletelul tau, ai pasi mai simpli de facut, decat sa comanzi in Ucraina. N-ai cofetarii pe acolo ? :)

Nu ma chinui, chiar deloc. Problema ma intereseaza la nivelul general. Si rusii nu folosesc propriu-zis invertaza E1103. Folosesc un echivalent biologic, produs secundar in cercetarea lor pentru alcooli:
Pchelit (...) este compus dintr-o tulpina speciala de drojdie Saccharomyces cerevisiae Y2283. Acesta tulpina de drojdie contine foarte multa invertaza care hidrolizeaza zaharoza (descompune 70-90% din intreaga cantitate in 48 ore). (...) Pchelit mai are un avantaj contine complexul de aminoacizi (inclusiv cei esentiali), vitamine din grupa B, lipide, micro si macro elemente.

Nu m-am hotarat sa cumpar, dar studiez procesul invertirii zaharului pentru a gasi o eficienta mai ridicata cu costurile cele mai mici.
Vad ca domnul Peterneamt vrea sa ne transforme in chimisti.
Va multumesc amândurora!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde peterneamt » 07 Feb 2014, 16:45

Şi totuşi, dacă nectarul conţine zaharoză pe care albinele o invertesc din totdeauna , nu văd de ce să nu le dăm sirop de zahăr în august decât să le dăm siropuri invertite în octombrie ! Asta mai ales când mă gândesc, că mai conţin şi alte substanţe..... şi mai ales când mă gândesc, că albinele nu trebuie să mai muncească pentru a forma ''corpul gras'',.... cu atât mai mult să crească puiet. :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde TDI » 07 Feb 2014, 16:52

Eu anul asta le-am lasat miere. Singura diferenta notabila a fost populatia in august, septembrie, octombrie si partial noiembrie... unde a ajuns la clasica medie aritmetica pe stupina de 5 rame. Si e posibil ca calitatea albinei intrate la iernat si rezervele de vitellogin sa fie net superioare altor ani, fac presupunerea asta raportat la disponibilitatea familiilor de a construi fagurasi pe hranitoare, toamna tarziu, cu un foarte mic aport de polen si temperaturi ambientale nu neaparat stimulente.
Nu pot sa fac hraniri in august din cauza furtisagului, dar mai ales a lipsei logistice... Problema e in studiu.
Revenind, albinele invertesc in mod natural nectarul, dar daca le ofer inlocuitorul invertit gata nu le ofer un ajutor binevenit, mai ales daca e depasita perioada recomandata de hranire iar colonia de albine e pe panta descendenta raportat la populatie si puiet capacit.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde peterneamt » 07 Feb 2014, 16:57

Şi cum reclama e sufletul comerţului cred că mai bine le spui albinelor :
TeDI are pentru tine,
polen, miere vitamine.... ;)
Sau: nu daţi banii pe prostii
e reclamă, chiar nu ştii
dă-le miere şi polen
şi-ai să vezi vitelogen...
Scuze ...... ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde TDI » 07 Feb 2014, 16:59

Nu fac nici o reclama doar foloseam niste fire logice neurmarind neaparat un rezultat dinainte preconizat. Intr-atatea zeci de pagini mai sunt extraordinar de putine lucruri de spus, dar iarasi, dupa ce le-am citit de vreo 2 ori daca ma lamureau fara putinta de tagada probabil nu as mai fi aparut pe aici, cel putin nu pe topicul acesta.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde proapis13 » 07 Feb 2014, 17:09

Daca noua metoda de invertire a zaharului cu ajutorul E1003 este buna eu unul vreau sa o folosesc,astept oferte... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde State » 07 Feb 2014, 17:14

proapis13 scrie:Daca noua metoda de invertire a zaharului cu ajutorul E1003 este buna eu unul vreau sa o folosesc,astept oferte... ;)


Nu e noua, ci noi am aflat tarziu despre ea.

Eu voi face un experiment si voi merge pentru o analiza la un laborator. In functie de rezultat, scriem aici.
Asta puteti face si voi. Cu atat mai bine. Unde-s multi, puterea creste/Negustorul nu sporeste. :lol:

Oferte la ce astepti ? La E1103 ? Ma tem ca n-o sa primesti. :lol:
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde State » 07 Feb 2014, 17:46

State scrie:Nu e noua, ci noi am aflat tarziu despre ea.



O laie....m-am inselat.

Despre invertaza a scris si colegul Bunka, chiar pe prima pagina a acestui topic. Deci se stia despre asta dar cred ca nu a incercat nimeni. :?
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde 7Rame » 08 Feb 2014, 18:19

Despre invertaza, acest E 1103, daca nu gresesc am citit, in afara forumului.
Nu stiu de unde se poate procura, probabil pe la laboratoare de cofetarie, sau fabrici de procesare. Cand am intrebat la Calafat, de unde luam candva melasa (asa ii spuneam noi, in fapt, dupa fisa tehnica este un amestec de 35% glucoza, si 9% fructoza, si restull...Doamne fereste"..., stau prost cu chimia!! Lianti si alte chestii!!) despre acest E, pauza, nici ca au, nici ca n-au, dar nici c-ar fi auzit ceva de ea.
Intr=adevar, se pare ca ar face invertire, sub pragul critic pt aparitia HMF.
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde de nicusor » 14 Feb 2014, 19:39

O intrebare pentru cei care au facut s-au au cunostinta : apifonda se poate transforma in sirop , daca da , care ar fi procedeul .
Multumesc anticipat !
de nicusor
 
Mesaje: 2
Membru din: 31 Iul 2013, 15:28

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde rihmond » 14 Feb 2014, 19:49

de ce transformata in sirop :?:
Avatar utilizator
rihmond
 
Mesaje: 290
Membru din: 14 Mar 2013, 09:13
Localitate: turnu magurele

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori