Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde mitica68 » 23 Noi 2015, 23:35

mellis scrie:
Shrek scrie:Nu are rost sa te stresezi! Stii vorba aia : orice sut in c*r este un pas inainte. Asa ajungi departe! Cu ajutorul colegilor.

Nu ai spus tot, daca te prinde nepregatit si cu picioarele departate, te apleaca, si daca tot esti aplecat..(gluma de santier)..
PAi ce sa cautam cu turta la invertirea zaharului, acum, can ne-can - dar ce aveti cu omul daca a vrut sa experimenteze? ... eu sunt curios de experiment - oare cum iese familia respectiva din iarna..aveam o rubrica - asa nu..
Nu mi-a fost clar daca a fost turta proteica sau ba..
Sanatate..

mellis-ule , citeste postarile anterioare si gasesti raspunsul. Nu fi puturos.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde mitica68 » 23 Noi 2015, 23:37

liviutzbogos scrie:
mitica68 scrie:Nu sunt stresat, dar multe comenturi pe de alaturi, am facut o precizare, zic eu foarte clara, ce rost mai aveau intrebarile respective, sanatate.

Daca tot ai vrut sa faci un experiment - saracele albine - ce rost mai avea sa mai postezi pe aici si sa intrebi in stanga si in dreapta, ca dupa aceea sa o faci pe victima... :roll:

Unii dintre voi sunteti...................... , adaugati ce vreti voi, victime care sunteti.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde alt stupar » 23 Noi 2015, 23:49

Da Mitica, asa este, suntem........... (nici nu stiu ce sa adaug)
Nu ne este noua rusine oare ca nu te-am felicitat pentru idee ? :oops:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde mitica68 » 23 Noi 2015, 23:54

alt stupar scrie:Da Mitica, asa este, suntem........... (nici nu stiu ce sa adaug)
Nu ne este noua rusine oare ca nu te-am felicitat pentru idee ? :oops:

Trei dintre voi m-au ajutat cu raspunsuri, restul doar ati facut misto, lor ar trebuii sa le fie rusine, nu mie.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde alt stupar » 24 Noi 2015, 00:27

pai si io ce zic ? :shock:
sa le fie rusine. Rusine sa le fie !

Cum isi permit asa ceva, sa faca mistori de un esperigment cu turte date la albine (dragele de ele) ca sa fie grase si clisoase... dragele de ele ?

Pai ei nu stiu ca vine Ignatul si nu toata lumea sacrifica porc neaparat ? :roll:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde nicu has » 24 Noi 2015, 09:11

Dle.Mitica68 lumea mai si glumeste pe acest forum gresala e facuta de DV.
Nu aveati CE Experiment sa faceti pe albina in noiembrie cu turte doar o uzati fara rost .Mai bine faceati asta la sfarsitul lui ianuarie an ul viitor dupa un zbor de curatre atunci garantez ca altfel stateau raspunsurile colegilor
Iernare usoara ;)
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde mellis » 24 Noi 2015, 11:38

mitica68 scrie:mellis-ule , citeste postarile anterioare si gasesti raspunsul. Nu fi puturos.

Le-am citit pe toate, imi cer scuze daca te-am suparat. Spiritul forumului este plin de sarcasm, sunt multi pe aici care nu stiu de gluma sau sa raspunda la o provocare fara sa se supere- se umfla in pene ca o fata mare ce in bataia vantului a aratat "minunea" lumii..
Am intels ca a fost un experiment - din punctul meu de vedere facut la momentul nepotrivit..
Nu te lasa intimidat, dupa parerea mea ai trecut testul ;)
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde mitica68 » 24 Noi 2015, 11:58

mellis scrie:
mitica68 scrie:mellis-ule , citeste postarile anterioare si gasesti raspunsul. Nu fi puturos.

Le-am citit pe toate, imi cer scuze daca te-am suparat. Spiritul forumului este plin de sarcasm, sunt multi pe aici care nu stiu de gluma sau sa raspunda la o provocare fara sa se supere- se umfla in pene ca o fata mare ce in bataia vantului a aratat "minunea" lumii..
Am intels ca a fost un experiment - din punctul meu de vedere facut la momentul nepotrivit..
Nu te lasa intimidat, dupa parerea mea ai trecut testul ;)
Sanatate..

Nu ai de ce sa-ti ceri scuze, stai linistit, doar ca ma asteptam la cu totul altceva pe acest forum. Trebuie sa acceptam ca nu toti sunt "artisti" in ale apiculturii, mai sunt si profani, aici ma incadrez si eu, vreau sa invat si in acelasi timp fac mici experimente, asta pentru a stii pe viitor daca sunt benefice sau nu pentru albinele mele. Si in momentul in care pui o intrebare, sau faci un experiment,(al meu, cu 200 gr de candi, doar 1 familie, zic eu ca nu am provocat neplaceri stupului), ma asteptam la alta atitudine din partea colegilor. Au fost doar cateva raspunsuri pertinente, restul au fost mistouri si vorbe aruncate in vant. Sunt curios ce atitudine aveati fiecare dintre voi care ati postat aici, daca primeati asemenea raspunsuri! Va doresc sanatate.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde mellis » 24 Noi 2015, 13:02

mitica68 scrie:(al meu, cu 200 gr de candi, doar 1 familie, zic eu ca nu am provocat neplaceri stupului), ma asteptam la alta atitudine din partea colegilor.

Concluzia ce trebuia trasa - cititnd printre randuri este ca stupul este afectat de acest experiment.
Era mai potrivit (din anumite puncte de vedere - zbor curatire si nu numai) experimentul facut primavara.
Agitatia creata prin cele 200g candi poate avea efecte nedorite ..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Marius Adrian » 24 Noi 2015, 17:49

mitica68 scrie:
mellis scrie:
mitica68 scrie:
Nu ai de ce sa-ti ceri scuze, stai linistit, doar ca ma asteptam la cu totul altceva pe acest forum. Trebuie sa acceptam ca nu toti sunt "artisti" in ale apiculturii, mai sunt si profani, aici ma incadrez si eu, vreau sa invat si in acelasi timp fac mici experimente, asta pentru a stii pe viitor daca sunt benefice sau nu pentru albinele mele. Si in momentul in care pui o intrebare, sau faci un experiment,(al meu, cu 200 gr de candi, doar 1 familie, zic eu ca nu am provocat neplaceri stupului), ma asteptam la alta atitudine din partea colegilor. Au fost doar cateva raspunsuri pertinente, restul au fost mistouri si vorbe aruncate in vant. Sunt curios ce atitudine aveati fiecare dintre voi care ati postat aici, daca primeati asemenea raspunsuri! Va doresc sanatate.

Ce te asteptai pe acest forum? Sa te felicite? Problema e ca tu chiar ai pus in practica tampenia. Daca intrebai fara sa pui in practica nu erai luat la misto, si primeai raspunsuri pertinente. Dar daca tu sti mai bine,noi ce sa facem?
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde proapis13 » 24 Noi 2015, 18:16

NU inteleg de ce atatea valuri pentru ...cateva intepaturi...meritate...
Am si eu o intrebare o pentru cei ce s-au simtit lezati...
Cati dintre voi ati citit toate paginile acestui topic...???? :roll:
O sa va raspund tot eu...NICIUNUL.... :oops:
Am scris de cateva ori ce e si cum cu turta Kandy de cateva ori numai eu...
Raspunsurile au fost la subiect ...pertinente...
Na ca ma enervai si ma duc sa fac ceva turte cu miere,zahar pudra si protofil.... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde teinegru64 » 24 Noi 2015, 18:16

Mai baieti....mitica68 ...e mic copil fata de experimentele mele.Daca spun ca am trecut iarna pe rame goale, cu turta in cap... inca din toamna, am mai avut nesimtirea sa mai trag miere la rapita si salcam.Teorie stim cu totii, dar... nu ne sfiim sa ii pocnim cu ea...teoria, pe cei care incearca altceva.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde proapis13 » 24 Noi 2015, 18:35

teinegru64 scrie:....Daca spun ca am trecut iarna pe rame goale, cu turta in cap...

Nu uit nucleul ala cu ramele puse vertical si cu doua degete de bruma in el... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Shrek » 24 Noi 2015, 21:55

teinegru64 scrie:Mai baieti....mitica68 ...e mic copil fata de experimentele mele.Daca spun ca am trecut iarna pe rame goale, cu turta in cap... inca din toamna, am mai avut nesimtirea sa mai trag miere la rapita si salcam.Teorie stim cu totii, dar... nu ne sfiim sa ii pocnim cu ea...teoria, pe cei care incearca altceva.

Asta nu este nimic! Eu le-am pus gel-fix in sirop toamna si pana primavara nu am mai umblat la ei. In martie am numarat albinele si liseau doar cateva. Cred ca nu au apucat din sirop. Toate erau acolo! Mari, frumoase, tepene! Anul acesta nu am gasit gel-fix dar le-am dat cu fixativ. Sa moara paduchii. De foame! Si pana la primavara iar nu mai umblu la ele ca n-am de ce.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde DoarEu » 25 Noi 2015, 00:02

Shrek scrie:Asta nu este nimic! Eu le-am pus gel-fix in sirop toamna si pana primavara nu am mai umblat la ei. In martie am numarat albinele si liseau doar cateva. Cred ca nu au apucat din sirop. Toate erau acolo! Mari, frumoase, tepene! Anul acesta nu am gasit gel-fix dar le-am dat cu fixativ. Sa moara paduchii. De foame! Si pana la primavara iar nu mai umblu la ele ca n-am de ce.

Nu, ca asta e buna. :lol: :lol: :lol: Le-ai numarat? Cum? :mrgreen:
Shrek scrie:...tepene!

Cat de...tepene? :lol:
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde mitica68 » 25 Noi 2015, 15:25

Din pacate , atunci cand nu sti "meserie" postezi balarii, real si adevarat.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori