Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Apinectar vs Zahar

Mesajde jonny_it » 16 Aug 2016, 14:24

Nu prea folosesc zaharul ca si completare, dar anul acesta am multi roi si trebuie sa le dau 2-5 kg de sirop la fiecare, vreau ca pana in martie sa stau fara griji.
De obicei imi fac singur siropul folosit la stimulare, dar vorbim de sarje de maxim 90 litri. Acum imi trebuie mai mult si nu stiu sigur daca merita sa invertresc eu zaharul sau sa il iau gata facut.

Am gasit la pret bun apinectar, a iernat cineva pe asa ceva? Cica ar fi produs prin Bulgaria? :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apinectar vs Zahar

Mesajde lucky5strike » 16 Aug 2016, 18:32

Eu merg pe zahar. Adica mergeam. Cu ochi... in-chisi. Pana prin 2007, cand au aparut hfcs... Acum nici zaharul nu mai e cum era odata. Variaza la greu. La saptamana. La aceeasi firma.

Inainte sa iau, desfac un sac si dau o parere... :roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apinectar vs Zahar

Mesajde jonny_it » 16 Aug 2016, 19:17

lucky5strike scrie:Eu merg pe zahar. Adica mergeam. Cu ochi... in-chisi. Pana prin 2007, cand au aparut hfcs... Acum nici zaharul nu mai e cum era odata. Variaza la greu. La saptamana. La aceeasi firma.

Inainte sa iau, desfac un sac si dau o parere... :roll:


Folosesc si am folosit la stimulare coronita.
Am testat recent si ceva adus de la moldovenii de peste Prut, mult mai ieftin si a iesit aproape la fel siropul. Dau si completare tot sirop cu zahar de la moldoveni, testez pe 5 familii, vedem cum ies in primavara. Oricum siropul de zahar nu depaseste 1/3 din rezerva roilor(la unii nu dau deloc, au miere suficienta).
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apinectar vs Zahar

Mesajde cristi_vidican » 16 Aug 2016, 22:25

Am folosit f40, zahar neinvertit. Au fost stupi ce au primit 2/3 sirop pt rezerva de iernat. Au trecut cu bine iarna in toate cazurile.
Iua de regula ce mai ieftin
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apinectar vs Zahar

Mesajde lucky5strike » 16 Aug 2016, 23:14

Eu caut zaharul cu cristale cat mai bogate. Dar, pe bune, greu il gasesti la aceeasi firma, in decurs de 2 saptamani.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ


Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori