Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde vladonofrei » 05 Feb 2018, 21:01

Pai le mai dam si probiotice ca sa fie meniul complet:)
vladonofrei
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Sep 2014, 00:36

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde gica.mosu » 07 Feb 2018, 09:00

Maaaa,scuza-ti d-lor "CARCOTASI"...,amu-i ghini ce le mai dau:miere cu polen tinct de plante+apimer :P Ce suparare mare pi eli,sper sa nu ma refuze :oP.S-astea, asa in loc de"ANICA"=inlocuitori de polen :D
Fişiere ataşate
20170226_133034.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde csaa » 07 Feb 2018, 20:13

vladonofrei scrie:Pai le mai dam si probiotice ca sa fie meniul complet:)

HE!HE! Povestea domnul Romanescu candva ca a gresit concentratia de alcool la protofil si si-a imbatat manga albinele si cineva, parca @jonni_it l-a sfatuit sa le bage turte cu probiotic natural, adica zeama de varza. :lol:
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde cucubau » 09 Feb 2018, 15:41

In aceasta perioada se v-a folosi la greu turta proteica.
Un test facut anul trecut ce ar trebuii sa indrepte cumparatorii spre un produs strain.
Daca se vizualizeaza cu mare atentie se poate vedea ca acest test este masluit.
Observati cu atentie la ultimul stup din test pozitia turtei nr 3 in raport cu pozitia turtei nr2 : initial cand au fost asezate si dupa 2 zile, in videoclipul urmator.
https://www.youtube.com/watch?v=ft6cG03es0A
https://www.youtube.com/watch?v=DAEz_wOfuUY
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde cucubau » 09 Feb 2018, 18:37

cucubau scrie:In aceasta perioada se v-a folosi la greu turta proteica.
Un test facut anul trecut ce ar trebuii sa indrepte cumparatorii spre un produs strain.
Daca se vizualizeaza cu mare atentie se poate vedea ca acest test este masluit.
Observati cu atentie la ultimul stup din test pozitia turtei nr 3 in raport cu pozitia turtei nr2 : initial cand au fost asezate si dupa 2 zile, in videoclipul urmator.
https://www.youtube.com/watch?v=ft6cG03es0A
https://www.youtube.com/watch?v=DAEz_wOfuUY
Fişiere ataşate
IMG_20180209_172542.jpg
IMG_20180209_140719 (1).jpg
IMG_20180209_140719 (1).jpg (15.29 KiB) Vizualizat de 11908 ori
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde cucubau » 25 Mar 2018, 00:33

Încet dar sigur vremea va reveni la normal, familiile afectate sau nu de capriciile timpului vor avea nevoie de hrănire sau stimulare. Părerile sunt împărțite; se vor folosi turte siroape sau miere, fiecare după convingere sau posibilități. Se naște o întrebare: cu sau fără protofil?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde cristian bh » 25 Mar 2018, 14:13

Nici nu s-a topit inca zapada si azi aduc polen,chiar daca e undeva la 10 gr,deci se pare ca n-a suferit natura de nimic cu frigul asta.Pur si simplu a ramas pe loc,in timpul asta...in doua zile si cornul isi deschide florile care s-au pastrat bine sub zapada.
Pana acuma n-am ridicat capacul la vreun stup,albine ies din toti,urmeza descapacirea ramelor ramase din toamna si cam asta e,....
A,....am facut un singur tratament anul trecut,benzi cu varostop de la jumatea lui august pana la sf sept.Atat!
Urmeaza concluziile dupa ce permite timpul sa umblu in ei.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde mausica » 25 Mar 2018, 15:04

Ce capac sa ridici tu ?? ....vrei sa faci hernie ?
Eu stiam ca ai pregatit bine stupii si pana la salcam nu mai ai treaba !!!
Bine ar fi sa populezi curtea aia din spate cu stupi
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde Balian » 25 Mar 2018, 18:22

Nu despre mine e vorbă. Eu iau f serios tratamentele. Și nu numai de varroua.

”Polen” fără flori mai poate aduna albinele. La locul meu de muncă adună albinele puternic praf alb dar nu polen. :lol:
Și tâmplarii pot vedea în această perioadă cules pe praf de șlefuit. :lol: Spunem noi că știu ele ce au de făcut, mă
mir dar uneori se mai păcălesc și ele.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde kiloz » 25 Mar 2018, 21:28

Problemele cu parere de rau nu se poate rezolva. Mai grav ca "asemenea persoane" prezinta un adevarat pericol pentru cei din jurul lor. Lucrurile asa trebuie vazute! Numele respectivelor persoane ar trebui sa fie publice, ca colegii din zona lui sa poate lua masurile de siguranta!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde Shrek » 25 Mar 2018, 21:53

Am mai auzit povestea asta cu rumegus pe post de polen. Io unul nu cred asa ceva. Este adevarat ca am vazut si eu polen pe picioruse cand logic nu ar avea de unde dar presupun ca sunt tot felul de plante prin pădure care dau polen cand nici nu te astepti. Parerea mea.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde teinegru64 » 25 Mar 2018, 22:04

kiloz scrie:Problemele cu parere de rau nu se poate rezolva. Mai grav ca "asemenea persoane" prezinta un adevarat pericol pentru cei din jurul lor. Lucrurile asa trebuie vazute! Numele respectivelor persoane ar trebui sa fie publice, ca colegii din zona lui sa poate lua masurile de siguranta!

Incearca sa lasi un dinozaur fara albine... :lol: :lol: :lol: Doar atunci colegii sa se mute. :oops:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde kiloz » 25 Mar 2018, 22:12

Nu este vorba efectiv de rumegusi. Ele aduna si praful fin de slefuit,faina de griu sau de porumb,de soia si nu numai, dar si concentrate de la gaini, vitei,porci,mai ales care contin si ceva urme de lapte praf.
Deci tot ce considera ca ar contine proteine.
Atentie.Si mai ales cele care au fost antrenate cu diferite turte care contineau aceeasi amendamente.

Dinozaurii!
Ce mai conteaza cand teai umplut cu varoua sau cu ceva mai special "locă"! Mai trebuie sa te muti sau te desfiinteaza cu iresposabilitatea lui!
Daca colectivul nu ia masuri înseamna ca meritam soarta.Nu mai necesita nici un comentariu suplimentar.
Ultima oară modificat de kiloz pe 25 Mar 2018, 22:21, modificat 1 dată în total.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde teinegru64 » 25 Mar 2018, 22:13

Shrek scrie:Am mai auzit povestea asta cu rumegus pe post de polen. Io unul nu cred asa ceva. Este adevarat ca am vazut si eu polen pe picioruse cand logic nu ar avea de unde dar presupun ca sunt tot felul de plante prin pădure care dau polen cand nici nu te astepti. Parerea mea.

Inseamna ca nu ai stat intre stupi.Ca sa iti fie documentatia mai usoara...depoziteaza in stupina ...pacura (aia dei ziceai ciunga de mic) vopsea solida ,fainuri ,rumegus .Maine.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde Balian » 25 Mar 2018, 22:18

cornelioandanciu scrie:
cristian bh scrie:A,....am facut un singur tratament anul trecut,benzi cu varostop de la jumatea lui august pana la sf sept.Atat!
Urmeaza concluziile dupa ce permite timpul sa umblu in ei.

Nu te supara pe mine, dar eu am un prieten din Salonta care isi cumparase vreo 20 de roiuri si tot asa a facut . Il sfatuiam de bine sa faca tratamente la albine, si imi spunea ca are el pe cineva care se ocupa, el era ,ca si mine ,plecat de acasa foarte mult timp. Vine toamna si imi spune ca i-au disparut albinele din stup. L-am intrebat ce si cum, cate tratamente a facut, mi-a spus ca acel om pe care se baza a facut doar primavara un tratament antivarroua. Era tare suparat.
Poate te ajuta cu ceva povestea asta, nu mi-o lua in nume de rau. Pune-te pe ele cu tratamente cu varachet forte, nu le lasa, ca -i pacat. Poate ca nu ar fi rau sa le bagi si benzi de mavirol, dar numai dupa ce le faci primul tratament antivarroua cu varachet. Daca sint infestate masiv si bagi benzile, s-ar putea sa plece din stup. Daca ai timp suficient, nu te zgarci sa le faci tratamente asa cum trebuie.

Mai grav, dacă cineva ia în serios și își construiește planul lui de deparazitare pe concluziile trase după o asemenea experiență.
Printre noi mai sunt și începători. Să ne gândim și la ei. Dacă așa procedăm este f rău, dar măcar să nu expunem în public.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde cristian bh » 25 Mar 2018, 23:29

Asa se intampla cand se citeste in fuga, vazand un meci de fotbal si probabil si ceva muzica de relaxare.
nu-i totuna sa faci tratamentele in august sept,si alta in primavara cu un fum.
N-as compara un tratament de contact cu flumetrin ce dureaza 6 sapt cu fumurile cu scabatox sau mai stiu io ce substante pt gaini,cu retete la fiecare dupa ureche sau cum citeste pe facebook.
Asta in 6 sapt cam prinde tot ce misca si depune oua in perioada aia,doar ce-o mai pica de la vecinul meu,...de samanta.
Poate ar fi trebuit sa mai fac in toamna un varachet fara puiet,dar am sa pun din nou o serie de benzi mai incolo,..
Nam facut pana acum tratamente primavara,....cu varachet,...dar cu benzi am sa pun pt orice eventualitate.
N-am nici o familie pierduta pana in prezent,...si oricum io nu merg prin pastorale,ca pe acolo tot asa zic si eu ,...ca cine stie cu ce ma pot pricopsi. ;)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori