Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde kovacslg » 16 Feb 2019, 18:22

In Valea lui Mihai anul trecut in 1Mai salcamul era deschis. In 10 mai era trecut, in 12 mai nu era nimeni in padure.
In ultima saptamana din martie eu aveam zapada.
Martie a inceput cu temp nocturne de -14gr

Deci cam asa e la noi.
Perioada scurta pana la primul cules important, poate cel mai important, unde dezvoltarea e intrerupta.
kovacslg

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde yuonyuon » 16 Feb 2019, 19:17

paul scrie:
yuonyuon scrie:in altate discutii sa inteles ca sezonu de cules tine 2 luni aproximatix in doua runde. nustiu ca nu am fost acolo ... dar cu siguranta la noi daca familia ajunge la putere de cules cu 2 saptamani mai tarziu ai ratat juma de an de munca. asta era ideea mea

eu si acum mai am 50 de rame cu pastura la rezerva din toamna....nustiu ce fac altii , se poate colecta polen varianta a 2 a . polenul cred ca e superior pasturii....nu?

Yuoane ... sunt de acord ca familiile de albine trebuie sa ajunga in maximum de forma la salcam, pt. ca asta-i culesul care ne intereseaza cel mai mult. Nu putem vorbi de precizie nici in ceea ce priveste data infloririi salcamului, la mine in zona a inflorit cel mai devreme in 15 mai si cel mai tarziu la 1 iunie. Eu trebuie sa am familiile bomba la 15 mai, dar daca nu le am, ma rog sa infloreasca salcamul la 1 iunie. :lol:
Peste iarna se pot pastra mult mai usor ramele cu pastura si miere decat peste vara . Eu vorbeam despre toamne secetoase, cum a fost cazul toamnei ce tocmai a trecut, cand era ars totul. De unde polen intr-o astfel de toamna ?

nu trebuie sa ai familie bomba ca sa valorifici salcamul .trebui configurata corespunzator si albina sa fie complet sanatoasa. cu un stup pe 7 rame se poate aduce 20 kg daca e "reglat " din timp.. am sa incerc sa fac un desen poate se intelege mai bine...daca e nevoie
configuratia familiei si a ramelor de puiet pentru culesuri , nu aud pe nimeni sa vorbeasca , subiect care este in contradictie cu administrarea de turte...
ce mi se pare si mai ridicol e ca nici in carti nu prea se vorbeste....
yuonyuon

Mesajde paul » 16 Feb 2019, 20:06

yuonyuon scrie:nu trebuie sa ai familie bomba ca sa valorifici salcamul .trebui configurata corespunzator si albina sa fie complet sanatoasa. cu un stup pe 7 rame se poate aduce 20 kg daca e "reglat " din timp.. am sa incerc sa fac un desen poate se intelege mai bine...daca e nevoie
configuratia familiei si a ramelor de puiet pentru culesuri , nu aud pe nimeni sa vorbeasca , subiect care este in contradictie cu administrarea de turte...

Lumineaza-ma Yuoane !
Daca-i dupa cum zici, am vreo trei familii pentru care salcamul poate sa infloreasca maine !
Stii, eu ma multumesc si cu 10 kg de la o familie pe 7 rame.
M-am scos ! Se fac si ragaliile mele pe 7 rame pana la salcam ! :?
LE ... ai grija cum faci schema, sa fie cat mai detaliata sa pricep si eu ceva !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde yuonyuon » 16 Feb 2019, 22:21

cam dupa tabelul asta ar trebuii lucrat , am transcris dupa un caiet , anul trecut am notat unul pe 6 si unul pe 3 , la cel pe trei a sarit de 10 rame la 1 mai dar nu in configuratie buna
la inceperea culesului trebuie sa avem raportu intre culegatoare/albina de stup si doica/albina tanara de 7 : 3 si cat mai putin puiet . ar fi ideal deloc pentru valorificare maxima(dar nu sunt deacord)
pentru a ajunge la raportul aceste trebuie facute 3 lucrari: egalizari de puiet, scos rame cu puiet capacit si dat faguri artificiali .... cand si cum? ....pai difera in functie de puterea stupului si data inceperii culesului
Fişiere ataşate
x.jpg
yuonyuon

Mesajde Balian » 16 Feb 2019, 22:37

Ce zici Paul?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde peterneamt » 16 Feb 2019, 23:38

yuonyuon scrie:cam dupa tabelul asta ar trebuii lucrat , am transcris dupa un caiet , anul trecut am notat unul pe 6 si unul pe 3 , la cel pe trei a sarit de 10 rame la 1 mai dar nu in configuratie buna
la inceperea culesului trebuie sa avem raportu intre culegatoare/albina de stup si doica/albina tanara de 7 : 3 si cat mai putin puiet . ar fi ideal deloc pentru valorificare maxima(dar nu sunt deacord)
pentru a ajunge la raportul aceste trebuie facute 3 lucrari: egalizari de puiet, scos rame cu puiet capacit si dat faguri artificiali .... cand si cum? ....pai difera in functie de puterea stupului si data inceperii culesului

Pentru mulți....graficul tău e.....ca

Stupul e ca .....la femei : nu poți s-o scoți ( în primăvară ) mai mare decât ai băgato....( în toamnă ) :roll:

ps. a, familia de albine!
Fişiere ataşate
download.jpg
Trebuie să fi mai explicit
download.jpg (8.59 KiB) Vizualizat de 1641 ori
peterneamt

Mesajde paul » 17 Feb 2019, 09:58

Balian scrie:Ce zici Paul?

Ce sa zic ?
Dupa o prima lectura si o prima cafea, n-am inteles nimic din grafic . :( Am inteles ceva (putin) din explicatiile pe care le-a dat Yuon
Mai incerc dupa o cafea. :lol:
LE ... fac si eu parte din categoria celor multi din categorisirea lui peterneamt ! ;)
LE 2 ... discutia este interesanta. Eu zic sa ne mutam pe alt topic dedicat dezvoltarii familiilor in vederea valorificarii marelui cules, si sa lasam nealterat ( oarecum) topicul despre hraniri in iarna.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde kovacslg » 17 Feb 2019, 11:01

In primul rand trebuie stabilit daca in tabel este prezentat un model pe rame de 1/ 1 dadant.

Al doilea aspect este zona in care este valabila.

Acolo scrie dezvoltare fara interventii. (Ce tip de interventii?)

O prima concluzie. Personala.
Legat de dezvoltare ...
Cati dintre Dvs aveti o dezvoltare de la 6 rame la 10 rame pana la final de martie. Chiar la varfuri de 6 rame bine acoperite?
Dupa aceea la 20 de rame pana la final de aprilie...?
kovacslg

Mesajde Balian » 17 Feb 2019, 11:49

Să lăsăm omul să ne mai dea explicații.
Cine a făcut tabelul știe ce logică a urmărit.
Pentru cineva care vede de prima dată evident este mai greu de înțeles.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde yuonyuon » 17 Feb 2019, 11:56

yuonyuon

Mesajde jonny_it » 18 Feb 2019, 16:34

yuonyuon scrie:nu trebuie sa ai familie bomba ca sa valorifici salcamul .trebui configurata corespunzator si albina sa fie complet sanatoasa. cu un stup pe 7 rame se poate aduce 20 kg daca e "reglat " din timp.. am sa incerc sa fac un desen poate se intelege mai bine...daca e nevoie

Corect. Totusi conteaza ce ai dupa salcam.
La mine culesul este constant si de lunga durata, dar foarte rar exista varfuri(peste 2 kg/zi). Deci orice lipsa de puiet la salcam se vede in productia de miere de mai tarziu. Daca dupa salcam nu mai este imediat un cules de productie metodele cu reducerea puietului sunt utile uneori.
jonny_it

Mesajde paul » 18 Feb 2019, 20:06

jonny_it scrie:
La mine culesul este constant si de lunga durata, dar foarte rar exista varfuri(peste 2 kg/zi). Deci orice lipsa de puiet la salcam se vede in productia de miere de mai tarziu. Daca dupa salcam nu mai este imediat un cules de productie metodele cu reducerea puietului sunt utile uneori.

Adica, ce vrei sa spui ?
Eu daca izolez regine in 20 aprilie si albinele mele nu vor creste puiet, nu vor trai macar 3 luni si pe langa culesul la rapita si salcam sa mai fac un cules de zmeur ( marea dragoste greu de uitat :lol: ) si-un cules de facelia dupa ? 8-)
paul

Mesajde yuonyuon » 18 Feb 2019, 20:26

jonny_it scrie:

eee .....tu poti face exact ce fac aia in canada ...sti exact la ce ma refer....bagi intr a intaia si pui un petroi(nu Chetroi) pe acceleratie :lol: :lol: :lol:
yuonyuon

Mesajde jonny_it » 18 Feb 2019, 20:33

paul scrie:Adica, ce vrei sa spui ?
Eu daca izolez regine in 20 aprilie si albinele mele nu vor creste puiet, nu vor trai macar 3 luni si pe langa culesul la rapita si salcam sa mai fac un cules de zmeur ( marea dragoste greu de uitat :lol: ) si-un cules de facelia dupa ? 8-)

Daca rapita este cu fainosag si ai mai si izolat reginele posibil ca la salcam sa te plictisesti.
jonny_it

Mesajde jonny_it » 18 Feb 2019, 20:36

yuonyuon scrie:eee .....tu poti face exact ce fac aia in canada ...sti exact la ce ma refer....bagi intr a intaia si pui un petroi(nu Chetroi) pe acceleratie :lol: :lol: :lol:

Asta si fac. Am izolat si eu regine la tei. Ce-i drept a iesit miere in plus, dar a iesit in minus la mana.
Avantajul izolarii este ca se pot face si tratamente eficiente si uneori poate sa conteze mai mult decat cateva kg de miere in plus sau in minus.
Cine inmulteste doar prin roi la pachet stie despre ce vorbesc.
jonny_it

Mesajde gigieu » 19 Feb 2019, 08:12

Am o cantitate de polen crud congelat.Cum pot sa-l dau albinelor?Sub forma cruda ar reveni fiecarei familii 50-60 g.
gigieu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA