Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: APIINVERT

Mesajde victor s » 17 Oct 2011, 17:05

cu toate ca ar trebui sa stau deoparte sa nu fiu vreuna din ''cozi'' (sau mai rau, sa fiu iarasi cautat la toate cele :lol: )eu totusi am sa-mi spun parerea...
anul trecut am folosit apiinvert (nu altceva, gen produs la butoi) am fost multumit, produs bun.
anul asta am zis sa incerc si zaharul invertit reteta Gica (zahar marca agrana).
chiar nu inteleg de ce atatea tensiuni si discutii ''pe langa'' despre acest subiect !
acum trebuie sa recunosc ca pretul este extrem de mare in comparatie cu pretul mierii. cum Doamne iarta-ma, sa dau aproape 6 ron pe kg de apiinvert cand anul asta mierea s-a vandut cu 7 ron? e ceva ce-mi blocheaza neuronul !
aaaa, mai e situatia in care ma aflam si eu anul trecut, nu aveam miere nici in stup , nici in borcan...si nici siropul invertit nu stiam sa-l fac (frica incepatorului).
dar de aici si pana la atacul la persoana d-lui dumitriu (inclusiv asupra firmei si produselor acestei firme) este cale lunga.
cine vrea cumpara, cine nu,sa aleaga alte variante!
p.s. domnule dumitriu, sunt scumpe rau produsele ! oricat de bine as sta cu finantele ( :( ) nu prea i-mi mai permit achizitionarea lor ! poate firma d-voastra revine la preturi mai ortodoxe... :roll:
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: APIINVERT

Mesajde dumitriu » 17 Oct 2011, 17:39

victor s scrie:p.s. domnule dumitriu, sunt scumpe rau produsele ! oricat de bine as sta cu finantele ( :( ) nu prea i-mi mai permit achizitionarea lor ! poate firma d-voastra revine la preturi mai ortodoxe... :roll:

Sincer, nici mie nu-mi plac preturile.Cand se vor ieftinii am sa anunt imediat.Problema e cand ?Si daca se vor ieftinii ...
dumitriu
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Oct 2011, 17:14

Re: APIINVERT

Mesajde gica » 18 Oct 2011, 12:56

Mai colegi hai sa rememoram cateva evenimente:
- a fost o firma mare (de fapt concern) care producea hrana pentru copii.Acum cativa ani a dat de dracu.Din amintiri cred ca e vorba de Parmalact.
- este alta multnationala care incepe s-o incaseze pe cocoasa la greu pentru niste facaturi.Asta o stiti,este vorba despre Danone.
- acum o luna si ceva se gaseste o tara de marimea Olteniei sa puna niste contre pe la UE.Apare din intamplare un mic scandal la vama noastra si stiti rezultatul.
- De multi ani domnul Dumitriu este rugat sa aduca ceva scris despre produsul pe care cu il vinde cu mare voiosie.Acum sincer vorbind nu are cum sa aduca o dovada despre ceva necunoscut in universul cunoscut.Cum sa aduca o dovada scrisa cum ca produsul este facut numai din zahar cand matematic,fizic si chimic asa ceva e imposibil.Se repeta povestea cu gardul si leopardul,pe eticheta scrie una iar in interior este MON 810.
Ei bine,s-au gasit unii sa-l lase fara obiectul muncii.
Domn Dumitriu daca ai ceva rate e de jale ca in Romania ajutorul de somaj e mic al dracului.
Asa face fass orice minciuna gogonata.
Poveste incheiata prost pentru foarte multi.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: APIINVERT

Mesajde Dragos2006 » 18 Oct 2011, 16:10

IN atentia stuparilor care doresc sa deconteze hrana pentru albine prin PNA 2012 : Produsele Agrana NU se deconteaza prin acest program !!!!!!

Din cate am inteles eu dintr-o discutie , aceste produse provin din OMG.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: APIINVERT

Mesajde proapis13 » 18 Oct 2011, 16:55

Dragos2006 scrie:IN atentia stuparilor care doresc sa deconteze hrana pentru albine prin PNA 2012 : Produsele Agrana NU se deconteaza prin acest program !!!!!!

Din cate am inteles eu dintr-o discutie , aceste produse provin din OMG.


Perfect de acord doctore insa Apiinvertul NU este produs de agrana :shock:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: APIINVERT

Mesajde Dragos2006 » 18 Oct 2011, 18:29

proapis13 scrie:
Dragos2006 scrie:IN atentia stuparilor care doresc sa deconteze hrana pentru albine prin PNA 2012 : Produsele Agrana NU se deconteaza prin acest program !!!!!!

Din cate am inteles eu dintr-o discutie , aceste produse provin din OMG.


Perfect de acord doctore insa Apiinvertul NU este produs de agrana :shock:
salve :D



Scuze , distribuit !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: APIINVERT

Mesajde Nicolaus » 21 Oct 2011, 21:56

Salut, hai sa-mi dau si eu cu parerea din nou pe tema asta:
1. Acum trei saptamani zaharul costa 0.65 euro/kg in Germania(cca 2,8 lei)
2. Acum doua saptamani acelasi zahar era 0,85 euro/kg(cca 3,7 lei)
3. Am mai spus-o alta data: de ce atatea discutii pe tema asta? Nu-ti convine produsul? atrunci nu-l folosesti! Aveti alternative in F40, Apimera, zahar, etc.pentru completeari si stimulari. Eu stiu ca anumiti apicultori mari de pe acest forum folosesc produsul bine mersi dar nu-i vad sa posteze ceva legat de tema asta.
In primavara am vazut produsul si in afara dar la un pret parca ceva mai micut! In afara de pericolul de amestec cu mierea marfa ar fi pacat sa dispara
acest produs care i-a scos pe multi din iarna. Restul sunt speculatii mai mult sau mai putin...
Nicolaus
 
Mesaje: 86
Membru din: 23 Feb 2011, 22:42
Localitate: Orsova

Re: APIINVERT

Mesajde Cristian IONITA » 21 Oct 2011, 22:02

Dragos2006 scrie:IN atentia stuparilor care doresc sa deconteze hrana pentru albine prin PNA 2012 : Produsele Agrana NU se deconteaza prin acest program !!!!!!

Din cate am inteles eu dintr-o discutie , aceste produse provin din OMG.


Dl Dumitriu pe aceasta tema nu aveti nimic de spus? .... eventual sa rugati un neamt sa ne lamureasca daca dvs tot nu sunteti capabil

Nicolaus dar in magazinele din Ro ai veriificat care e pretulla zahar? .... asta asa ca sa-ti dai seama de caracterul distribuitorilor
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: APIINVERT

Mesajde proapis13 » 21 Oct 2011, 22:16

Cristian IONITA scrie:Nicolaus dar in magazinele din Ro ai veriificat care e pretulla zahar? .... asta asa ca sa-ti dai seama de caracterul distribuitorilor


Azi zahar real 3,89 RON/kg
Azi zahara coronita agrana 4,39 RON/kg
Azi apifonda 6,5 RON/kg :o
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: APIINVERT

Mesajde horia_ch » 22 Oct 2011, 06:20

proapis13 scrie:Azi zahar real 3,89 RON/kg

Ăsta e preţ pe cale de dispariţie.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: APIINVERT

Mesajde proapis13 » 22 Oct 2011, 08:57

,,Also alles in allem komme ich auf einen Kilopreis von 0,69€ / kg ...
... also ist hier, wie immer alles für Bienen, rund 25% teurer als in Bayern ...''''

Daca lor,apicultorilor germani nu le convine acest pret,oare de ce noi il acceptam :shock: :idea:

Fraza este copiata de pe un site al apicultorilor bavarezi
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: APIINVERT

Mesajde dumitriu » 29 Oct 2011, 12:34

Dragos2006 scrie: Din cate am inteles eu dintr-o discutie , aceste produse provin din OMG.

Domnule Dragos,
trebuie sa recunosc ca postarea D-vstra m-a facut sa trec prin mai multe faze:de la stupoare la amuzament si apoi mirare.Sa ma explic mai pe larg, totusi inainte de asta vreau sa fac o mica precizare:nu trebuia sa faceti aceasta remarca.
Si acum cateva precizari:
1) am spus ca nu trebuia sa postati fraza de mai sus.Va cunosc personal, stiu ca mereu am apreciat explicatiile pertinente pe care le-ati dat in anumite probleme legate de apicultura, bazate mereu pe argumente solide.Dar faptul ca spuneti ca Apiinvert-ul provine din OMG, veste aflata DINTR-O DISCUTIE, nu poate decat sa ma revolte.Cum adica ati aflat dintr-o discutie?Adica asa la o bere cineva a aruncat vestea ca Apiinvert=OMG? Foarte curios!Si D-vstra ati transmis informatia mai departe fara sa cereti niste documente in care sa rezulte acest lucru?
2)Cred ca atunci cand faceti o afirmatie, ca sa-i dati o anumita credibilitate, ar fi trebuit sa specificati FOARTE CLAR sursa informatiei.E ca si cum cineva arunca pe forum o informatie precum mierea produsa de D-vstra contine de exemplu melasa.Informatie pe care o are DINTR-O DISCUTIE! Mi se pare normal ca aceea persoana care spune vreodata asa ceva sa isi sustina punctul de vedere printr-un argument mult mai solid decat O DISCUTIE.
3)Oricand puteti sa-mi solicitati niste mostre de Apiinvert sau Apifonda pe care puteti sa le testati pentru identificarea OMG oriunde doriti D-vstra.Aveti numarul meu de telefon, adresa mea de mail, deci e foarte simplu sa intrati in contact cu mine.Apoi dupa ce testati produsele puteti posta o copie a buletinului de analiza din care sa reiasa ca Apiinvert=OMG sau nu.Si aveti un argument irefutabil care face mai mult decat argumentele care provin DINTR-O DISCUTIE.

In urma postarii D-vstra, nu mi-am permis sa postez un raspuns pana in momentul in care nu am primit o hartie oficiala de la fabrica producatoare,din care sa rezulte ca Apiinvert-ul sau Apifonda nu au legatura cu OMG. Acum avand acest document la indemana si postandu-l pe forum(sper sa mearga) cred ca pe viitor, atunci cand sunteti intr-o discutie despre OMG-urile din Apiinvert, sa aveti niste argumente mult mai solide decat O DISCUTIE. Iar daca argumentul oficial nu va convinge interlocutorii D-vstra ca aceste produse nu au nici o tangenta cu OMG-urile, va ramane argumentul final:testarea acestor produse oriunde doriti D-vstra.
dumitriu
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Oct 2011, 17:14

Re: APIINVERT

Mesajde dumitriu » 29 Oct 2011, 12:46

Cristian IONITA scrie:
Dragos2006 scrie: Din cate am inteles eu dintr-o discutie , aceste produse provin din OMG.

Dl Dumitriu pe aceasta tema nu aveti nimic de spus? .... eventual sa rugati un neamt sa ne lamureasca daca dvs tot nu sunteti capabil

Buna ziua D-le Ionita,
am incercat sa postez documentele trimise de producator, dar nu imi permite sa fac acest lucru din cauza ca fisierele sunt prea mari.Ma puteti ajuta cu o adresa de mail(pe PM) unde va pot trimite aceste documente?Pe care puteti sa le postati pe forum fara nici o problema.Oricum mai incerc astazi sa postez aceste documente, poate pana la urma reusesc.
Mi se pare curios faptul ca nimeni nu a fost interesat de unde D-l Dragos are "informatia" provenita "dintr-o discutie" precum ca aceste produse contin OMG-uri.Deci, din cate inteleg, oricine poate sa spuna ABSOLUT ORICE despre un produs oarecare de pe forum(si nu ma refer la Apiinvert aici), iar tot ce trebuie sa faca cel care il comercializeaza este sa dovedeasca cu acte ca nu este asa.Ca daca nu dovedeste, e clar, produsul respectiv este asa cum spune cel care arunca zvonul.
Sper ca documentele aflate in posesia mea, sa dovedeasca ca SUNT CAPABIL sa va lamuresc asupra acestui aspect.
Cu stima,
Dan Dumitriu
dumitriu
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Oct 2011, 17:14

Re: APIINVERT

Mesajde dumitriu » 29 Oct 2011, 13:45

Cristian IONITA scrie:Intrebari la care pana acum (desi au trecut ani buni) nu au fost oferite raspunsuri clare si mai ales asumate:
- continutul de HMF initial si in timp?
Dl Dumitriu este rugat sa ne raspunda la aceste intrebari mai inainte de a posta orice altceva.

Am gasit urmatorul document asupra continutului de HMF facut prin 2006, de catre Institutul Agriculturii din Lituania unde (printre altele) a fost testat si Apiinvert-ul.
http://www.jas.org.pl/jas_50_1_2006_1.pdf
dumitriu
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Oct 2011, 17:14

Re: APIINVERT

Mesajde valter » 29 Oct 2011, 13:52

D-le Dumitriu, este cert ca a-ti pierdut partida(partial) urmarita de dumneavoastra in particular ....cat si de firma pe care o reprezentati in secundar.
Si sa va explic de ce:
-dand mana libera capuselor(voit/nevoit) la distributie a-ti pierdut un client-pe mine;
-imlicand capusele in joc a-ti acceptat cresterea nejustificata a pretului la acestui produs-de altfel multumitor si sigur pentru mine;
-a-ti permis diversilor(procesatori) SA VA O IA INAINTE cu strategii mult mai coierente de introducere in piata a hranei dubioase.
Continuati asa ...o faceti foarte bine. :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: APIINVERT

Mesajde dumitriu » 29 Oct 2011, 14:10

valter scrie:Si sa va explic de ce:
-dand mana libera capuselor(voit/nevoit) la distributie a-ti pierdut un client-pe mine;
-imlicand capusele in joc a-ti acceptat cresterea nejustificata a pretului la acestui produs-de altfel multumitor si sigur pentru mine;
-a-ti permis diversilor(procesatori) SA VA O IA INAINTE cu strategii mult mai coierente de introducere in piata a hranei dubioase.

Fiti va rog mai explicit, nu inteleg la ce va referiti cand spuneti "capuse".Imi pare rau ca nu pot oferi un raspuns la obiect, atat timp cat nu detaliati putin postarea D-vstra.
Poate problema ridicata de D-vstra necesita cateva explicatii pe care doresc sa vi le furnizez, dar specificati mai clar care este problema.

Cu stima,
Dan Dumitriu
dumitriu
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Oct 2011, 17:14

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori