Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stimularea cu turte .

Mesajde Neafiliatul » 21 Ian 2018, 10:03

Am postat link - ul pe acest topic , fiind singurul găsit , pentru sistemul ingenios prezentat .
Shrek scrie:Da'reteta pentru coleasa, n-o spui? Eram ....curios.

Cam asa pun eu turtele aprope pe orice vreme, acum le-am pus turte facute de mine cu zahar pudra, miere si ceai din plante, sa vedem cum le consuma.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: stimularea cu turte .

Mesajde gica.mosu » 21 Ian 2018, 10:16

daffid mihailov scrie:Topicul spune stimulare cu turte. La sfârșit de februarie când iese din ghem. Ca și la roi, vara. Sa lingă și ei acolo.


Paiii,"boierule",daca toti am fi facut treaba ca Dorin Dafi(ma refer la r cu miere-vezi foto) acum nu n-eam face pb,si da, cu max 56 de zile inainti de primul cules sa incepem fiecare cu ce are(inclusiv r descap dupa DF)STIMULAREA PROPRIUZISA...P.S- sa nu utam si de "ARBITRU"-VREMEA ..dicteza si de noi,in functie de ce vrem sa facim(productie,imultire...)in acest an :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: stimularea cu turte .

Mesajde dorindafi » 21 Ian 2018, 10:25

ehee nene gica , nene gica asa este a mers bine si culesul dar si unificarile din toamna au un cuvint de spus
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: stimularea cu turte .

Mesajde daffid mihailov » 21 Ian 2018, 16:21

Încă o data, subiectul e stimulare nu salvare. Dacă ajungi sa dai de salvare nu o sa fie bine. Dacă ai roi și în iulie nu ai cules, e o varianta ca să nu pui mereu sirop. Pentru cei cu nr mare.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: stimularea cu turte .

Mesajde cristi_vidican » 21 Ian 2018, 17:26

daffid mihailov scrie:Încă o data, subiectul e stimulare nu salvare. Dacă ajungi sa dai de salvare nu o sa fie bine. Dacă ai roi și în iulie nu ai cules, e o varianta ca să nu pui mereu sirop. Pentru cei cu nr mare.

Citește primul mesaj din topic.
Una a dorit omul, altceva a scris, altceva se scrie.

Când e vorba de turte, în majoritatea cazurilor vorbim de turta aia iarna care se pune peste rame când ne temem că stupul va muri de foame.
Pe topic s-a scris în tot felul.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: stimularea cu turte .

Mesajde daffid mihailov » 21 Ian 2018, 18:31

Am înțeles. În cazul asta Cine se învață să pună turte iarna se dezvata greu. Chiar dacă nu e nevoie. Și asta pt ca circula un mit printre începători ca nu ai voie cu nici un chip sa desfaci capacul iarna și sa te uiți în stupi.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: stimularea cu turte .

Mesajde tiih » 21 Ian 2018, 19:16

daffid mihailov scrie:Am înțeles. În cazul asta Cine se învață să pună turte iarna se dezvata greu. Chiar dacă nu e nevoie. Și asta pt ca circula un mit printre începători ca nu ai voie cu nici un chip sa desfaci capacul iarna și sa te uiți în stupi.

E bine daca circula acest ''mit'printre incepatori...caci printre cei foarte avansati...asta e o realitate..sa nu desfaci capacul iarna mai precis in perioada 1 noiembrie...15...20februarie
De ce sa chinuim bietile albine daca le-am pregatit pentru iernare in perioda mai....septembrie cum trebuie(incepand cu calitatea noii matci)?Le mai putem salva de boli,de "epuizare biologica" in lipsa "corpului gras" ce trebuia avut in toamna.... acum, in plina iarna??

PS.Nu fiti derutati de filmuletele de pe you toube,,,cu fel si fel de interventii in timul iernii la familiile de albine....mare parte sant facute cu scop comercial,publicitar....nu DIDACTIC :!:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: stimularea cu turte .

Mesajde tiih » 21 Ian 2018, 19:41

tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: stimularea cu turte .

Mesajde tiih » 21 Ian 2018, 19:51

tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: stimularea cu turte .

Mesajde Shrek » 21 Ian 2018, 20:02

Deci sa intelegem sa a fost interesantă rama turtei si nu motivul aplicării ori compozita ei! Am priceput!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: stimularea cu turte .

Mesajde csaa » 21 Ian 2018, 20:31

Pe cine era suparat don Giovani?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: stimularea cu turte .

Mesajde Arhivistu » 21 Ian 2018, 20:39

cum stimulam cand stupul are o mare rezerva de miere in martie?,iar la rezerva avem rame cu miere..,facem cum zice dl Balian,descapacim si facem loc la puiet? :? iar mai apoi dam rame descapacite dupaiafragma de la rezerva?
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: stimularea cu turte .

Mesajde Neafiliatul » 21 Ian 2018, 20:55

Shrek scrie:Deci sa intelegem sa a fost interesantă rama turtei si nu motivul aplicării ori compozita ei! Am priceput!

Fiecare cu cel interesa . Pe dvs. v-a interesat rețeta pentru "coleașă" , dar nu s-a observat că era sub videoclip .
emil vasiu
Publicat pe 17 ian. 2018
Cam asa pun eu turtele aprope pe orice vreme, acum le-am pus turte facute de mine cu zahar pudra, miere si ceai din plante, sa vedem cum le consuma

Nu m-a interesat motivul aplicării și nici compoziția ei . Interpretările diferite , cu aere de superioritate , mă determină să evit postările în topicurile de întreținere , hrănire , etc .
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: stimularea cu turte .

Mesajde daffid mihailov » 21 Ian 2018, 21:11

Eu zic asa ca e necesar pentru începători sa știe cum e poziționat ghemul și mierea iarna și cum evoluează. Doar pe YouTube nu înveți. Cu riscul de a deranja. Oricum nu pățește nimic familia dacă are populație. Altfel vor trai cu impresia ca trebuie turta.
Se exagerează. Nu se întâmplă nimic.

A doua parte cu rama, descapacit primăvara devreme. Merge. Dar sa fie temperaturi. Sa ai timp. Și sa nu largest cuibul.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: stimularea cu turte .

Mesajde Neafiliatul » 21 Ian 2018, 21:21

daffid mihailov scrie:Eu zic asa ca e necesar pentru începători sa știe cum e poziționat ghemul și mierea iarna și cum evoluează. Doar pe YouTube nu înveți. Cu riscul de a deranja. Oricum nu pățește nimic familia dacă are populație. Altfel vor trai cu impresia ca trebuie turta.
Se exagerează. Nu se întâmplă nimic.


Aveți mare dreptate ! Acesta a și fost motivul pentru care nu am postat la apariție acest articol , considerând că este total depășit , iar cei tineri nu trebuie să înceapă iar de la comuna primitivă .
http://agrointel.ro/90776/ascultarea-stupilor-sunetele-care-atentioneaza-apicultorii-despre-problemele-albinelor/
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: stimularea cu turte .

Mesajde Balian » 21 Ian 2018, 21:29

daffid mihailov scrie:... rama, descapacit primăvara devreme. Merge. Dar sa fie temperaturi. Sa ai timp. Și sa nu largest cuibul.

Pentru o pregătire bună în toamnă, este greu să preconizezi tăria iernii. Deci aproape întotdeauna (pregătire bună!) mâncarea trebuie să fie mai multă cât trebuie. Stimularea înseamnă să le forţezi să dezvolte cu ritm forţat. Descăpăcire făcută la revizia sumară şi amănunţită, când temperatura lasă. Dacă nu,--- descăpăcesc ele cum poate. Altfel descăpăcirea nu este lărgire. Numai stimulare. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori