Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stimularea cu turte .

Mesajde daffid mihailov » 24 Ian 2018, 14:07

Sunteți un pic răutăcioși. Pai nea Giovanni face din ** armăsar. Când comercializezi roi și familii nu te mai uiți la cules. Nu ca nu ar ști sa iernează pe multe rame. Vedeți ca ai I difera scopul. Oricum, alea doua rame sunt cam patru cinci iernat de un începător.

E vorba de management, încerci sa scoți familii cât mai bune din cât mai putina resursa. Nu spun ca ceea ce face se potrivește și e bine pt alții.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
daffid mihailov

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde gica.mosu » 24 Ian 2018, 16:07

D-le Tiih,cat priveste cele 2 filmulete(nu sunt sterse-am verificat..,si cel de la 19,41,si cel de la19,51 ) mi-am spus umila mea parere(sunt de doi bani,mai rau le face celor care-l urmaresc ;) )pai, ce sa vezi: doar jigniri,injurii(firea-ti ai draku,rame pline cu miere :shock: cu bidoanele langa stup,albine ff agresive(consagvinizate la maximum)-umbla doar cu manusi, si altele se pot vedea-trage concluzii fiecare 8-) Cat despre ZAHAROZA(am scris-o asa la "MOMA",nu s-au prins!!!)...,numita SUCOZA(o dizaharida raspindita in natura) si stransa-prelucrata de albine adaugand ceva albina...+consum de polen..si da,indiferent de perioada UZEAZA ALBINA..,fie ca obtine MIERE ,fie ca,CRESTE PUIET dar, uzura e mai mare(primavara ff timpuriu) cand in stup nu este pastura suficienta(si apic nu dau-intervin cu inlocuitori :o ...Referitor la ce perioada...Eu, cred ca :primavara,atunci cand pe langa ce aduc din natura(inclusiv -polen) noi le "ajutam-stimulam cuN KG de sirop+rame descapacite dupa DF(obtinem maximul, cred eu...)..,DAAAR si in ultima parte a lui aug,cand facem stim-completare,cu precizarea:ca,e uzura mai mare la albina de iernare,si uneori se observa la intrarea in iarna (1 oct ca si efectiv ):idea: P,S- iernare usoaraaa tuturora-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

Mesajde kovacslg » 25 Ian 2018, 00:56

1.In ce perioada a anului si in ce conditii obtinem cel mai mare spor de oua si in final de albina viabila ,pentru fiecare kg de zahar consumat in comaratie cu situatia cand nu am fi folosit deloc acel kg sau kilograme de zahar? :?:

Propun o comparatie, 1 litru de sirop administrat

1 in 5-10 martie - cu doua trei rame de puiet neextins, preponderent albina de iernare, si 7-8 kg rezerve
2 in 20-25 martie - cu 3-4 rame de puiet, schimbul de generatie nerealizat complet, 4-7 kg rezerve
3 in 5-10 aprilie - cu 4-5 rame de puiet extins, albine de iernare putine, 4-7 kg rezerve
4 in 20-25 aprilie - 5-6 rame de puiet extins, cuib largit cu 1-3 rame, rezerve 4-7 kg, dar avand cateva rame fara coroana

La conditia f de albine am incercat sa redau o fam medie (mediocra), in diferite ipostaze, fara a mi propune o evaluare precisa si valabila in toate zonele.
kovacslg

Mesajde daffid mihailov » 25 Ian 2018, 01:07

Bună întrebarea. Faptul ca nu ai ales la întâmplare perioadele ma face sa cred ca ai și răspunsul. :D
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
daffid mihailov

Mesajde gica.mosu » 25 Ian 2018, 09:26

Kovacselg...,interesant raspuns...,ai un"LIKE"..... :shock: ...daaar,despre uzura ..nica... :?: P.s- ce ma bucur eu cand ma mai contrazic cu "baieti..CETITI"... :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

Mesajde tiih » 25 Ian 2018, 10:31

Daca santem de acord ca pentru o familie de albine buna, pe 6...7 rame full de albine intrate la iernat si cam tot atatea iesite de la iernat...intr-o zona favorabila intretinerii albinelor cu aport de polen la inceput de primavara si mai apoi si nectar.... in crestere de la saptamana la saptamana primavara si in scadere de la saptamana la saptamana la sfarsitul verii,ponta matcii ar fi...
1 martie =500 oua zilnic
30 martie..1 aprilie= 1000 oua zilnic
15 aprilie =1500 oua zilnic
25..30 aprilie =1700..2000 oua zilnic
1 august =1500 oua zilni
30august..1 sept. =750 oua zilnic
atunci rezulta clar ca trebuie actionat in primavara,in a doua parte a lunii aprilie....cand albina de iarna a disparut de multisor...ptr a obtine sporul de albina maxim....
Am raspuns la intrebarea cand....dar nu am raspuns la intrebarea .in ce conditii? pentru ca noi stim ca siropul administrat la 1...15 martie e otrava ptr albina de iarna..in lipsa de polen si pastura..produce doar umiditate marita in stup si uzura....iar in a doua parte a lunii aprilie cand exista aport zilnic de nectar in stup (si suficiente rezerve de pastura),minim 200...300 grame nectar...kg ala de zahar dat de noi in plus are efect minim in cresterea zilnica a pontei matcii (aproape zero )!
tiih

Mesajde cucubau » 25 Ian 2018, 11:32

tiih scrie: de tiih » 54 minute în urmă

Daca santem de acord ca pentru o familie de albine buna

Din punct de vedere teoretic cea ce ai afirmat se potriveste perfect. Partea practica insa face posibil sa exite ceva diferente in functie de zona geografica si in functie evolutia vremii.
Tehnologia aplicata de fiecare apicultor in parte poate fi diferita , scopul fiind sa valorifice la maximum culesul la primul salcam indiferent de zona unde isi are vatra.
cucubau

Mesajde kovacslg » 25 Ian 2018, 14:32

Din postarile anterioare am retinut cateva aspecte importante fara a cita exact autorul:

1 turta proteica pusa cu mai mult de 2 saptamani inainte sau mult dupa primele intrari constante de polen nu sunt f eficiente
2 siropul dat la 1-15 martie e otrava pt albina de iernare

Deci fam de albine trebuie sa aiba rezerve incat sa primeasca prima turta (doar proteica) in perioada 10 febr, 1 martie in functie de perspectivele de polen, respectiv ca fam sa aiba rezerve, stupina sa aiba rezerve de rame cu miere pt TOATA luna martie, adica sa nu fim nevoiti sa dam sirop pana se schimba generatiile.

Pentru asta ne intoarcem in august al anului anterior. Dupa logica asta cel mai eficace este kilogramul de zahar dat la albine atunci. Acele kg de zahar uzeaza albina de care nu avem nevioe la iernare, produce puiet atunci,care mai apuca ceva polen, si produce MULTA ALBINA in martie anul viitor.
kovacslg

Mesajde daffid mihailov » 25 Ian 2018, 17:39

Eu va înțeleg argumentele. Dar se aplica bine la sistemul multi etajat unde sunt aproape doua corpuri pline de miere. Pe cei cu cuib restrâns riști sa ramai fără miere pana în aprilie.

Varianta 2,5 mi se pare optima. Întra și polen, dar încă nu e prun în forță.
daffid mihailov

Mesajde gica.mosu » 25 Ian 2018, 19:12

Fi-ti va rog bun,o TRADUCERE ceva...ca, eu n-am intales NICA( NIMIC ) :mrgreen: P.S- Prunul sa fie" haltoit" :o
gica.mosu

Mesajde daffid mihailov » 25 Ian 2018, 19:19

Pai ziceam ca optim ar fi pana sa înflorească prunii, ca apoi întra nectar destul.
daffid mihailov

Mesajde kovacslg » 25 Ian 2018, 20:06

Anul acesta voi incerca inlocuitorul de polen ultrabee.
Daca sunt experiente cu diferite inlocuitori de polen.. feed bee, bee pro poate altele...
kovacslg

Mesajde Balian » 25 Ian 2018, 20:20

Cine are roi să zicem pe 4 rame, restrânge cuibul toamna, şi are faguri cu miere pus laoparte în dulap, procedează astfel numai să aibă emoţii în primăvara? :shock: Că dacă ar lăsa pe 6-7 rame şi 0 rame cu miere în dulap ar putea sta liniştit fără turtă energetică, până ce zboară albina şi să intervină fără riscuri la orice sistem de stup.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde Balian » 25 Ian 2018, 20:32

kovacslg scrie:Anul acesta voi incerca inlocuitorul de polen ultrabee.
Daca sunt experiente cu diferite inlocuitori de polen.. feed bee, bee pro poate altele...

Am folosit toamna la sfârşitul lui august (turtă proteică) că nu prea aveau polen. Mi s-a părut ff bun. Asta era iarna trecută (2016-2017). Familiile erau tari, populate, au iernat excepţional de bine. Primăvara o dezvoltare explozivă, abia am reuşit să le ţin în ladă. (Mătci carnice)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde daffid mihailov » 25 Ian 2018, 21:58

Balian scrie:Cine are roi să zicem pe 4 rame, restrânge cuibul toamna, şi are faguri cu miere pus laoparte în dulap, procedează astfel numai să aibă emoţii în primăvara? :shock: Că dacă ar lăsa pe 6-7 rame şi 0 rame cu miere în dulap ar putea sta liniştit fără turtă energetică, până ce zboară albina şi să intervină fără riscuri la orice sistem de stup.

Da, asa da. Descapacit după diafragma.
daffid mihailov

Mesajde Thewatcher » 04 Feb 2018, 11:19

ma puteti ajuta va rog sunt mai la inceput de drum sli vreau sa prepar o turta proteica pe care sa le-o administrez dupa 25 02.vreau sa o fac doar din miere si polen fara alte adausuri si nu stiu proportile si cu cat timp inainte tre preparata pana sa le-o dau.va multumesc
Thewatcher

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA