Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Nutritia - Completari si critici constructive la noua carte

Mesajde Daniel Popovici » 22 Dec 2012, 01:28

Cum orice lucru suporta imbunatatiri, mi-ar placea ca dupa sedimentarea ideilor, golurile (sigur existente - eu am gasit deja 2 dupa o privire "cu mintea de pe urma") din cartea pe care am scris-o sa fie umplute.
Va invit pe toti cei care o cititi sa veniti cu completari (pertinente), daca aveti.
Am lansat aceasta idee si in primavara. Acum sper sa fiu receptat mai bine decat atunci.

Lansez de dragul imbunatatirilor aceasta idee chiar cu riscul ca unii dintre cei care nu au vazut-o sa creada ca este o fusareala (copy-paste) "model romanesc". Va asigur ca nu este asa - chiar am muncit pentru ea si chiar are multe noutati coerent legate. Este dupa un model pe care ni l-am fi dorit si in alte domenii decat nutritia dar nu l-am gasit in limba romana.

Va invit cu comentarii!

Pe de alta parte va promit tot pe acest topic mici completari cu informatiile omise chiar de catre mine.
Sper sa iese o chestie frumoasa (de echipa).
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Nutritia - Completari si critici constructive la noua ca

Mesajde balasbebe » 22 Dec 2012, 07:40

Pe vremuri se scriau cartile prin telefon. Acum avem mijloace moderne, forum, si este mult mai accesibil. La cat de haotic se face apicultura in Romania, poate ar trebui si o carte mai buna. Pana acum se traducea literatura sovietica.

Deoarece pamantul nu se ma cultiva, plantele tehnice ori sunt chimizate, ori sunt autopolenizante, se impune hranirea masiva a albinelor. In plus s-au inmultit mult mai mult stupii, si nu au ce manca. Ai zis ca in aceasta toamna ai avut stupii cei mai buni. Eu din cauza secetei, in ultimii doi ani i-am avut atat de slabi, ca din doi am facut unu, sau poate din trei. Daca nu este cules, oricat am incerca hranirea, nu putem compensa natura.
Pe mine ma preocupa sa fac un sistem de hranire prin conducte, fara sa mai deschid stupii.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Nutritia - Completari si critici constructive la noua ca

Mesajde Kostas » 22 Dec 2012, 12:45

Cumpar frecvent carti din librariile virtuale si de multe ori m-am pacalit! Afara-i vopsit gardu'......
Asadar, incerc sa fac o analiza a cartii in raport cu ce mi-ati oferit dumneavoastra, cuprinsul cartii.
Nutritia albinelor si Nosemoza,una dintre bolile albinelor- elemente de baza in apicultura!
Pentru a face o analiza cat mai completa a acestei carti, trebuie avuta in vedere o baza de comparatie,
baza constituita din lucrarile de specialitate aparute, care fac referire la aceste subiecte.
Nutritia albinelor este prezentata foarte bine in multe carti de apicultura. Eu am luat ca referinta cartea
"Hranirea albinelor", autor Ion Miloiu. In cuprinsul celor 59 de pagini este prezentata profesionist si complet aceasta problema.
In cartea dumneavoastra, dau deoparte bonusul(balastul) de 110 pagini si ajung la paragraful 2.3(nu 2.4 cum este tehnoredactat!) si apoi la capitolul 3, care trateaza subiectul privind nutritia albinelor(in total 28 de pagini). Ce aduce in plus, fata de referinta, cartea dumneavoastra?
Nosemoza.
Este prezentata foarte bine si excelent in urmatoarele lucrari:
-"Bolile albinelor"- Wolfgang Ritter, nosemoza are alocate 8,5 pagini cu informatie practica.
-"Bolile albinelor si viermilor de matase"-Al. Popa,excelenta, nosemoza prezentata profesionist pe parcursul a 33 de pagini.
-"Bolile si daunatorii albinelor"-dr. Ion Ograda, excelenta, nosemoza avand alocate 10 pagini.
Aceeasi intrebare. Ce aduce in plus, fata de referinte, cartea dumneavoastra?
Din prezentarea cuprinsului nu gasesc raspuns la aceasta intrebare!
Aceasta carte se vrea chintesenta a doua teze de doctorat. Asadar ar fi trebuit sa iasa in fata cu multe lucruri noi, originale. Nu le vad!!
Veti zice! Cumpara cartea si vei gasi acolo raspunsul! Multumesc, nu! Nu ma gandesc ca voi pierde 40 lei, ci la faptul ca voi fi un potential inselat!
Pentru cine nu are alte carti care trateaza aceste subiecte, o recomand, prezinta o informatie condensata! Pentru ceilalti, ma abtin!
Mult respect pentru zbatere si incercare!
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: Nutritia - Completari si critici constructive la noua ca

Mesajde Daniel Popovici » 23 Dec 2012, 17:01

proapis13 scrie:
janese scrie:si tunci..pe ce baza ai scris ca nu trebui sa lipseasca din biblioteca nicunui stupar...amator sau profesionist!!!?????? :shock:

Pentru ca unui incepator ce a mai citit ceva pe ici pe colo i se deschid ochii
iar profesionistilor ca matale li se deschid orizonturile,in sensul ca este scrisa in asa maniera
in care te face sa zici ca stiai si tu pe aia dar nu o puteai scrie cu cuvinte atent ticluite



Sa ultumiti profesorilor din comisie pentru asta, ca erau "prastie" in albine si mi-am pus mintea cum sa-i fac sa inteleaga "cu ce se mananca".
Avantaj mare - incepatorii
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Nutritia - Completari si critici constructive la noua ca

Mesajde Daniel Popovici » 23 Dec 2012, 17:20

Mai sunt niste informatii care si-ar avea locul intre paginile 74-82, dar le-am omis. Ele sunt prezentate in lucrarea stiintifica pe care o gasiti aici :

http://journal-of-agroalimentary.ro/adm ... vici_C.pdf

Pe scurt este o analiza a proteinei din polenuri recoltate din propria stupina in anul 2006 si o proba din 2007 (preponderent porumbar).


Iata rezultatele:

- salcie capreasca 22.8%
- alte specii de salcie 24.93%
- salcie + prun 23.81%
- prun + alti pomi fructiferi 25, 215%, respectiv 24.62% in 2007
- papadie 26.84%
- paducel 26.86%
- artar tataresc + jugastru 26.42%
- amorpha 21.82%
- pollen poliflor de vara 26.54 %, respectiv25.725%

Concluzia mea :
Media este undeva intre 24% si 25 %, strans apropiata de media recunoscuta de catre majoritatea autorilor. La unele specii (papadie, salcia capreasca), rezultatul difera mult fata de ce scriu altii, citati si de mine in paginile 74-82.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Nutritia - Completari si critici constructive la noua ca

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2012, 18:10

Kostas scrie:......
Aceeasi intrebare. Ce aduce in plus, fata de referinte, cartea dumneavoastra?
Aceasta carte se vrea chintesenta a doua teze de doctorat. Asadar ar fi trebuit sa iasa in fata cu multe lucruri noi, originale. Nu le vad!!


Kostas! Nu am cartea si n-am citit-o. Vreau sa precizez totusi ca in principiu nu e corecta abordarea ta.

Dau un exemplu: Nenitescu a scris un tratat de Chimie, mare si foarte apreciat. Expus foarte limpede, ordonat, logic...Totusi, daca iei la rand alte tratate de Chimie vei constata ca nu spune nimic din ceea ce chimistii lumii nu stiau deja sau ceva ce nu s-a scris inca. Totusi, tratatul lui Nenitescu este foarte apreciat si cunoscut multe reeditari.

La Romana ne da profa de comentat un text, sau ziaristii au de comentat un eveniment. Ce ar fi sa-si spuna ca ei n-au nimic de comentat deoarece nu au de spus nimic nou fata de ce a scris autorul textului sau nimic nou legat de faptele petrecute?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Nutritia - Completari si critici constructive la noua ca

Mesajde nae » 23 Dec 2012, 18:27

D-nul doctor,mi-am dat cu parerea despre ''prevenirea roirii'' , pe topicul cu acelasi nume ,puteti sa postati o parere (imi bubuie capul cand vad turnurile lui DM si nu .. pricep .)Multumesc !
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Nutritia - Completari si critici constructive la noua ca

Mesajde proapis13 » 23 Dec 2012, 18:57

Kostas scrie:Pentru cine nu are alte carti care trateaza aceste subiecte, o recomand, prezinta o informatie condensata! Pentru ceilalti, ma abtin!
Mult respect pentru zbatere si incercare!


Din cate-mi aduc aminte se ajunsese la o intelegere tacita intre forumisti
sa comentam pe marginea cartii dupa ce v-or fi citit-o toti,adica dupa sarbatori
Ca sa parafrazez un ,,hitru'' cu inima buna de pe forum;íntai dai cu joarda si pe urma i-ti arati respectul :lol:
Nu puteai sa lasi pe altul din alta parte a tarii sa-nceapa critica??...trebuia noi oltenii,motz in frunte sa ne facem si critici....literari.... :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Nutritia - Completari si critici constructive la noua ca

Mesajde Kostas » 23 Dec 2012, 20:31

Mircea, citesc cu multa placere postarile tale, imi place gandirea ta profunda si lucida, dar in acest caz cred ca intervine putin subiectivism!
Mircea_63 scrie: Vreau sa precizez totusi ca in principiu nu e corecta abordarea ta.

Cred ca, corect ar fi trebuit sa spui:"Vreau sa precizez totusi ca in principiu nu sunt de acord cu abordarea ta". Prin exemplele date nu-mi demonstrezi ca abordarea mea nu este corecta. S-o luam pe rand:

Mircea_63 scrie:Dau un exemplu: Nenitescu a scris un tratat de Chimie, mare si foarte apreciat. Expus foarte limpede, ordonat, logic...Totusi, daca iei la rand alte tratate de Chimie vei constata ca nu spune nimic din ceea ce chimistii lumii nu stiau deja sau ceva ce nu s-a scris inca. Totusi, tratatul lui Nenitescu este foarte apreciat si cunoscut multe reeditari.

Conform DEX: tratat=Lucrare cu caracter special, în care sunt expuse, metodic, problemele fundamentale ale unei discipline
Asadar, nici Nenitescu nu trebuia sa vina cu absolut niciun lucru nou in tratatul sau.
Sper ca esti de acord cu mine ca o lucrare de doctorat trebuie sa abordeze o problema noua, de nisa. Tocmai acest lucru i-am cerut autorului sa-mi spuna. Pur si simplu sunt curios sa vad care este noul mod de abordare al celor doua probleme foarte importante, nutritia si nosemoza.
Un reputat apicultor, Karl Pfefferle, in lucrarea sa "L'apiculture avec la ruche a hausses multiples et la varroase"(lucrare premiata de APIMONDIA cu doua medalii de aur) a citat concluzia cercetarilor in privinta nosemozei facute de un renumit biolog Prof. dr. Stache:
IMG_1493.JPG

Avand in minte aceasta concluzie, chiar eram curios de problemele cu adevarat noi prezentate in lucrarea de doctorat a concitadinului tau.
Asta din punct de vedere profesional, deoarece mai este si o problema de etica, pe care nu am dreptul s-o comentez public!

Mircea_63 scrie: La Romana ne da profa de comentat un text, sau ziaristii au de comentat un eveniment. Ce ar fi sa-si spuna ca ei n-au nimic de comentat deoarece nu au de spus nimic nou fata de ce a scris autorul textului sau nimic nou legat de faptele petrecute?

Exemplul acesta este si mai putin elocvent. In jurul unei idei se poate scrie o duzina de carti, sau un teanc de palavre(in ziare). Nosemoza si nutritia albinelor sunt de domeniul stiintei, cu abordare concreta.
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: Nutritia - Completari si critici constructive la noua ca

Mesajde Daniel Popovici » 23 Dec 2012, 20:50

Kostas scrie:Cumpar frecvent carti din librariile virtuale si de multe ori m-am pacalit! Afara-i vopsit gardu'......


Aveti dreptete ! Va inteleg perfect.

Kostas scrie:Asadar, incerc sa fac o analiza a cartii in raport cu ce mi-ati oferit dumneavoastra, cuprinsul cartii.

si ati „vazut” tot continutul cartii! Mai sa fie!

Kostas scrie:Nutritia albinelor si Nosemoza,una dintre bolile albinelor- elemente de baza in apicultura!

exact ce ne doare mai rau!

Kostas scrie:Pentru a face o analiza cat mai completa a acestei carti, trebuie avuta in vedere o baza de comparatie,
baza constituita din lucrarile de specialitate aparute, care fac referire la aceste subiecte.
Nutritia albinelor este prezentata foarte bine in multe carti de apicultura. Eu am luat ca referinta cartea
"Hranirea albinelor", autor Ion Miloiu. In cuprinsul celor 59 de pagini este prezentata profesionist si complet aceasta problema.

… si Marian Bura cu Silvia Patruica in 2003 – 235 de pagini care includ informatia lui Miloiu
… si Petru Moraru in 2006



Kostas scrie:In cartea dumneavoastra, dau deoparte bonusul(balastul) de 110 pagini


Care prinde bine incepatorilor, si poate ca nu doar lor.

Kostas scrie:si ajung la paragraful 2.3(nu 2.4 cum este tehnoredactat!) si apoi la capitolul 3, care trateaza subiectul privind nutritia albinelor(in total 28 de pagini).


Deci pentru dumneavoastra nu conteaza rasele si cerintele lor, nu conteaza fiziologia digestiei, nu conteaza ca albina mananca polen, miere si laptisor de matca si ce proprietati au acestea. E libertatea dumneavoastra, dar cam ingusta – parerea mea!
Problema e ca (din fericire) altii nu au nevoie de o asemenea ingustare.

Kostas scrie: Ce aduce in plus, fata de referinta, cartea dumneavoastra?
Nosemoza.
Este prezentata foarte bine si excelent in urmatoarele lucrari:
-"Bolile albinelor"- Wolfgang Ritter, nosemoza are alocate 8,5 pagini cu informatie practica.
-"Bolile albinelor si viermilor de matase"-Al. Popa,excelenta, nosemoza prezentata profesionist pe parcursul a 33 de pagini.
-"Bolile si daunatorii albinelor"-dr. Ion Ograda, excelenta, nosemoza avand alocate 10 pagini.


In materie de nosemoza, noutatea este TOTALA. Nosema este ALTA. S-a inlocuit N. apis cu N. ceranae.
Din probele analizate la Budapesta:
- din Ungaria 94 % era N. ceranae, iar 4 % N. apis. 2% erori
- din Romania (4 judete) cam 100% N. ceranae

Deci e alta Nosema. Ce a scris Ograda si Ritter despre N. apis e istorie.

Kostas scrie: Aceeasi intrebare. Ce aduce in plus, fata de referinte, cartea dumneavoastra?
Din prezentarea cuprinsului nu gasesc raspuns la aceasta intrebare!
Aceasta carte se vrea chintesenta a doua teze de doctorat. Asadar ar fi trebuit sa iasa in fata cu multe lucruri noi, originale. Nu le vad!!


Eu le-am vazut, dar nu in cuprins.
Ultima oară modificat de Daniel Popovici pe 23 Dec 2012, 21:23, modificat 1 dată în total.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Nutritia - Completari si critici constructive la noua ca

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2012, 21:18

Kostas, inteleg spusele tale. Poate sunt subiectiv pe motiv ca autorul e Timisorean. (Deh, spiritul patriotic local) :D

N-am privit cartea ca lucrare de doctorat, ci pur si simplu ca pe o noua carte despre nutritia albinelor. In privinta asta, am trecut prin situatia in care citeam un curs si nu se lipea nici de-al naibii de mine. Pun mana pe alt curs, scris de altcineva si....lumina. Desi nu era nimic nou nici in celalalt ci doar alt mod de prezentare, alta limba. Asadar, luam aparea unei noi carti, care chiar daca prezinta lucruri scrise deja, poate are sansa unui alt limbaj, mai limpede sau a unei noi abordari.

Ai dreptate in privinta formularii! Nu sunt eu Mafalda sa stabilesc daca e corecta abordarea ta, sau nu, si era mult mai corect sa precizez "dupa parerea mea". Scuze si multumesc pentru observatie!

In ce priveste noutatile aduse de lucrare...intradevar, doar autorul ne poate spune.

LE: Se pare ca a si spus-o!
Ultima oară modificat de Mircea_63 pe 23 Dec 2012, 21:19, modificat 1 dată în total.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Nutritia - Completari si critici constructive la noua ca

Mesajde Daniel Popovici » 23 Dec 2012, 21:32

nae scrie:D-nul doctor,mi-am dat cu parerea despre ''prevenirea roirii'' , pe topicul cu acelasi nume ,puteti sa postati o parere (imi bubuie capul cand vad turnurile lui DM si nu .. pricep .)Multumesc !


Instinct de roire slab (nu neaparat inexistent) + prolificitate + spatiu de lucru ("spargeri" cu faguri artificiali in cantitati proportionale cu populatia si cu posibilitatile de cules) + NECTAR DIN BELSUG = turnuri
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Nutritia - Completari si critici constructive la noua ca

Mesajde Kostas » 23 Dec 2012, 21:46

Domnule Daniel Popovici!
Nu credeam ca sunteti numai adeptul "periutelor"! Eu am certitudinea afirmatiilor mele, dumneavoastra aveati doar dreptul sa aduceti contraargumente afirmatiilor mele, nu si acela de a jigni(app. de ingustime, am cu certitudine studii mult mai aprofundate decat ale dumneavoastra, facute intr-o perioada cand concursul si competenta decideau!)
Nu am dorit sa scad cota lucrarii dumneavoastra, poate am fost cam dur in afirmatii, dar aparitia pe banda rulanta a "doctorilor" m-a determinat sa pun problema in aceasta maniera.
Daniel Popovici scrie: Deci e alta Nosema.

O fi alta Marie, dar cu aceeasi palarie! Tot asa se trateaza:
IMG_1493.JPG


Si cu asta, gata!
Am pierdut ceva timp, am castigat cativa "dusmani"! Asta-i "viata" pe forum, am incercat "timid" sa intru in colectivitate si uite cu ce m-am ales!
PUNCT !
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: Nutritia - Completari si critici constructive la noua ca

Mesajde proapis13 » 23 Dec 2012, 21:53

Kostas scrie:Am pierdut ceva timp, am castigat cativa "dusmani"! Asta-i "viata" pe forum, am incercat "timid" sa intru in colectivitate si uite cu ce m-am ales!
PUNCT !


Nu ai castigat nici-un dusman :!: nu suntem aici sa ne facem dusmani cu atat mai putin sa ne dusmanim...
Mai ales noi doi ca suntem si concitadini si poate ca zinic trecem unul pe linga celalat fara macar sa ne salutam
Este un site de socializare pe teme apicole si de interes general
Tonul si atitudinea de atotcunoscator pe care ai afisat-o a generat aceste reactii
Nu trebuia sa le mai amplifici si tu

De fapt asa suntem noi oltenii cu fitilul mai scurt si ne aprindem din orice
Mie unul i-mi pare rau ca s-a ajuns la duelurile astea ce nu-si aveau rostul aici
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Nutritia - Completari si critici constructive la noua ca

Mesajde Ioan Guist » 23 Dec 2012, 22:18

Kostas scrie:O fi alta Marie, dar cu aceeasi palarie! Tot asa se trateaza:
!



Nu va sfatuiesc sa tratati ...la fel.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Nutritia - Completari si critici constructive la noua ca

Mesajde Daniel Popovici » 23 Dec 2012, 22:23

Ioan Guist scrie:
Kostas scrie:O fi alta Marie, dar cu aceeasi palarie! Tot asa se trateaza:
!



Nu va sfatuiesc sa tratati ...la fel.


Conform informatiilor aduse de colegul meu, Adi Balint, cel mai eficient tratament e Fumagilina, dar eficienta nu e 100% nici cu ea.

Trageti singuri concluziile!
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori