Prima pagină STUPARITUL - ANUNTURI FORUM ANUNTURI IMPORTANTE

Anunturi importante pentru membrii forumului Stuparitul...Regulamentul forumului Stuparitul, sponsorizari apicultori si alte anunturi importante.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii! : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: DONATII BURSA GICA ROMANESCU 2012-2013

Mesajde antal_bee » 27 Sep 2012, 21:15

Probabil am indus lumea in eroare, in prima postare e mentionat UN apicultor incepator.
Cum o fi se poate conta si pe sponsorizarea mea
Nu te osteni sa ajungi bogat; nu-ti pune iscusinta ta in aceasta. Pilde cap. 23 vrs.4
Avatar utilizator
antal_bee
 
Mesaje: 207
Membru din: 28 Feb 2011, 02:53
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: DONATII BURSA GICA ROMANESCU 2012-2013

Mesajde panshe85 » 28 Sep 2012, 21:13

parerea mea (nu stiu in ce masura conteaza) e ca ar trebui doar un castigator.... sa il ajute si sa i dea un avant considerabil in apicultura....sa simta omul ca a castigat ceva....
ps: cine ofera sume de bani , cred ca ar trebui transformate tot in produse necesare apilculturii sau material biologic...astfel vom sti ca se vor folosi tot in interes apicol ;)
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: DONATII BURSA GICA ROMANESCU 2012-2013

Mesajde aliuta2000 » 28 Sep 2012, 21:25

panshe85 scrie:parerea mea (nu stiu in ce masura conteaza) e ca ar trebui doar un castigator.... sa il ajute si sa i dea un avant considerabil in apicultura....sa simta omul ca a castigat ceva....
ps: cine ofera sume de bani , cred ca ar trebui transformate tot in produse necesare apilculturii sau material biologic...astfel vom sti ca se vor folosi tot in interes apicol ;)

Cred ca la nivel de 3-4 persoane pot fi alese , dar nici un premiu nu trebuie acordat sub forma de bani ci sub forma de produse utile in apicultura ...
Ca sa ma justific :Banutii se pot duce usor pe altceva si nu vor ajunge sa isis atinga scopul , pe cand produsele utile in apicultura vor fi folosite intr-o masura mai mica sau mai mare pentur apicultura
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: DONATII BURSA GICA ROMANESCU 2012-2013

Mesajde iunicu » 28 Sep 2012, 21:44

Probabil ca e adevarat dar poate ca sumele de bani care se strang, pot inseamna cea mai mare parte din valoarea unei centrifugi.
In fond fiecare doneaza cea ce are de donat.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: DONATII BURSA GICA ROMANESCU 2012-2013

Mesajde Gicone de BmV » 04 Oct 2012, 08:56

Sa ii fie tarina usoara. Nu am stiut ca s-a stins. Asa ne ducem toti ...A fost un om de treaba si pasionat de munca lui. Cine o sa mai faca acum colectoare de venin ? As fi fost si eu interesat.
Si cum dar din dar se face rai, donez un roi pentru aceasta bursa care se va putea prelua intr-o cutie in 2013 de la stupina mea acolo unde ma voi afla in pastoral in anul viitor. Pentru acest lucru, rog moderatorul sitului sa ma contacteze pe tf. 0726522465. Sa fie dat de sufletul lui Gica Romanescu. Cu toata dragostea,
Gicone de BmV
Robert Magnamara : Meritul lui in viata a fost ca a stiut sa se inconjoare de oameni mai destepti decit el.
Gicone de BmV
 
Mesaje: 51
Membru din: 29 Ian 2012, 02:26
Localitate: Brasov

Re: DONATII BURSA GICA ROMANESCU 2012-2013

Mesajde marcsupertare » 04 Oct 2012, 12:07

Super initiativa, orce suma cat de mica, echipament apicol sau material biologic este binevenit in cazul unui incepator continuand cu ceva sfaturi dupa pentru unul cu cativa stupi sau ce incepe acum este extraordinar. Salut toti cei ce doneaza sunteti intradevar oameni inte oameni iarasi cel sau cei care vor castiga sa aiba daruirea si pasinea pentru aceasta frumoasa ocupatie.
marcsupertare
 
Mesaje: 64
Membru din: 11 Dec 2011, 20:48
Localitate: iezeru

Re: DONATII BURSA GICA ROMANESCU 2012-2013

Mesajde Bambucha » 11 Oct 2012, 22:31

Tot in cinstea mentorului meu nenea Gica, ofer si eu la sfarsit de mai - inceput de iunie 3 matci carpatine ocupantului locului 2. Matcutele sunt obtinute pe calea transvazarii din familii top!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: DONATII BURSA GICA ROMANESCU 2012-2013

Mesajde niculita » 02 Dec 2012, 20:23

:P
mircea scrie:In amintirea colegului nostru Gica Romanescu, incercam si anul acesta sa acordam o bursa unui apicultor incepator.
gica.jpg

BURSA GICA ROMANESCU 2012-2013
Pe aceasta cale invitam colegii apicultori de pe Stuparitul (cat si comerciantii de pe Anunturi Apicole) care doresc sa participe la donatii, sa-si anunte intentia in acest topic (si sa precizeze ce anume doneaza) .


** Colegii care vor face donatii pentru Bursa Gica Romanesc, vor beneficia 30 zile de pozitionarea preferentiala a anunturilor personale , pe forumul Anunturi Apicole .

Buna seara.Eu sunt mai incepator in ale stuparitului dar sper cu ajutorului bunului D.zeu sa ajung la mai multe familii.In prezent nu am decit 6 familii si mi-a intrat in singe acest lucru acum 6 luni cind mi-am cumparat familiile de albine din Vaslui.Un prieten bun mi-a facut cadou 4 costume (combenizoane de apicultor,doua de exterior si doua de interior impermeabile).Dar cum „DAR DIN DAR SE FACE RAI„,AM FACUT SI EU „BINE„LA RINDUL MEU CU DOUA ALTOR COLEGI,raminind numai cu doua(unul pentru exerior si unul pentru interior).Studiind aici acest proiect m-am gindit sa donez si eu un costum9combenizon)de apicultor celui care va cistiga in aceasta editie.Rog moderatorul acestui site ori sa-mi lase mesaj,sau sa ma anunte la nr meu de telefon o749 520 963 cum pot sa fac pentru a dona acest costum si unde sa-l trimit prin posta in amintirea D.lui Gica Romanescu.O seara frumoasa va doresc tuturor...
niculita
 
Mesaje: 23
Membru din: 02 Dec 2012, 19:29
Localitate: DRAGUSENI-SUCEAVA

Re: DONATII BURSA GICA ROMANESCU 2012-2013

Mesajde murarudumitru » 08 Dec 2012, 03:12

Ofer si eu la sfarsit de mai - inceput de iunie 2013, 2 nuclee unui apicultor ancepator din jud timis an memoria lui nea Gica sai fie tarana usoara
murarudumitru
 
Mesaje: 380
Membru din: 20 Oct 2012, 20:55
Localitate: gottlob

Re: DONATII BURSA GICA ROMANESCU 2012-2013

Mesajde cantemir » 12 Dec 2012, 19:50

Salut initiativa infiintarii acestei burse si as vrea sa fac si eu o donatie!

Sunt incepatorul incepatorilor, asa ca nu pot contribui cu diverse materiale sau familii, roiuri, matci etc. Insa, cu cea mai mare placere, ofer o parte din fondurile mele apicole, nefolosite in 2012, celui ce va fi desemnat castigatorul bursei Gica Romanescu.

Asadar, contributia mea e de 500 lei. Sper sa fie cu folos!
Multa bafta si sanatate tuturor!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: DONATII BURSA GICA ROMANESCU 2012-2013

Mesajde Adrian Galofteanu » 26 Dec 2012, 06:52

O lada "model Maximus" complet echipata, cu trei caturi.(va suporta transportul!)

PS Ar fi fost mai bine poate sa donez si eu un roi sau chiar o familie dar se pune intrebarea: Daca eu sunt din Bacau si castigatorul va fi de la Carei, va veni pana la mine sa-si ia cadoul :?:
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: DONATII BURSA GICA ROMANESCU 2012-2013

Mesajde nicus » 11 Ian 2013, 01:06

Doi stupi noi, vopsiti, complet echipati. In cazul unui singur castigator.
Trei stupi noi, vopsiti, complet echipati. In cazul a trei castigatori. (unul pentru fiecare).

Modelul va fi ales de castigator/i. Producator va fi Lucian Avram.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: DONATII BURSA GICA ROMANESCU 2012-2013

Mesajde agsirasrl » 15 Ian 2013, 04:50

In memoria lui Nea Gica Romanescu , din partea Agsira , donam si noi 10 kg de drojdie de bere pentru ocupantul locului 1 , si 5 kilograme pentru ocupantul locului 2 .
agsirasrl
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Iul 2012, 17:11

Re: DONATII BURSA GICA ROMANESCU 2012-2013

Mesajde Mario2305 » 03 Feb 2013, 02:17

Buna seara
As dori a stiu daca a castigat cineva premiul "Stuparul incepator ", si in cazul in care acest concurs mai este de actualitate as dori sa particip daca este posibil.
In urma cu 3 luni am inceput sa ma documentez si sa discut cu un prieten si el incepator care are cativa stupi despre apicultura.Precizez ca parintii mei detin cativa stupi [doar cuti] si eu as dorii sa ii repopulez si sa ii inmultesc .Va rog sa imi transmiteti ce conditii trebuiesc indeplinite pentru a participa la concurs . Ma puteti suna la numarul de telefon 0722510640/ 0722389854 Marius
Imi cer scuze daca am suparat pe cineva .
Mario2305
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Feb 2013, 01:56
Localitate: Bucuresti

Re: DONATII BURSA GICA ROMANESCU 2012-2013

Mesajde ovidiu_78 » 03 Feb 2013, 03:44

nimeni nu te suna,doar citeste la bursa gica romanescu,si acolo vei afla toate conditiile ce trebuiesc indeplinite,si vei vedea....succes
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: DONATII BURSA GICA ROMANESCU 2012-2013

Mesajde oprea valentin » 08 Feb 2013, 22:34

Donez si eu 100 lei daca este la mare distanta de mine castigatorul. Imi pare rau ca nu pot mai mult, si eu m-am apucat de apicultura in 2012 si nevoile sunt mari pt posibilitatile mele financiare. Sper totusi ca aceasta mica suma sa contribuie la achizitionarea unui echipament care sa-i faca viata mai usoara castigatorului (o centrifuga inox electrica si manuala reversibila de ex). Daca este din zona mea (jud. Constanta, comuna Ghindaresti) castigatorul poate sa aleaga sa primeasca in loc de cei 100 lei, alte produse pe care le voi avea spre vanzare in momentul respectiv pe anunturi apicole (rame tei, faguri apisrom, carucior/lisa apicol/a, perii, dalti, combinezoane apicole, etc) poate chiar in cuantum valoric mai ridicat. Ma angajez sa sprijin dupa posibilitati aceasta bursa in fiecare an de acum incolo.

Cu stima,
Oprea Valentin-Dumitru
com Ghindaresti, jud. Constanta
Cu bun simt si buna credinta!
Avatar utilizator
oprea valentin
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Ian 2013, 17:57
Localitate: com. Ghindaresti, jud. Constanta

Anterior

Înapoi la ANUNTURI IMPORTANTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori