Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

CRESTEREA MATCILOR

Mesajde danielus71 » 24 Dec 2012, 16:20

Am o carte ce trateaza ,,Cresterea reginelor" de Bruno Pasini si M.Teresa Falda.
In legatura cu cresterea trintorilor,aici spune : trintorii,dupa nastere au nevoie de 15-20 de zile pentru a ajunge la maturitate sexuala,deci inceputul cresterii trintorilor trebuie facuta cu circa 35-40 de zile inaintea inceperii cresterii matcilor.
cresterea trintorilor se face punind in mijlocul cuibului o rama de trintor construita, stropita din belsug cu sirop.
normal ca familia care creste trebuie sa fie selectionata ca fiind ,,recordista" stiind ca 50% din patrimoniul genetic al albinelor il dau trintorii.
ca si stimulare se foloseste un sirop facut di 250g apa,250g zahar si 20g polen(macinat cu risnita),cu adaosul a 0,75 g/l clorura de sodiu(sare).acesta se va da tot la 3 zile pina la inceputul unui cules mai interesantasta.asta in ce priveste trintorii.
in ce priveste matciile cei care fac un stuparit prrofesional ,cumpara regine fecundate artificial( si le platesc in jur de 180-200 €).ce pot sa spun ,isi merita fiecare euro.
Fişiere ataşate
20121224_142230.jpg
Aceasta este cartea!
danielus71
 

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde danielus71 » 24 Dec 2012, 20:21

Acum sa vorbim putin de metoda transvazarii ,metoda pe care am experimentat-o in Romania inainte de anul 2000,dar pe care mi-am insusit-o temeinic in Italia.sint 7 ani de cind o aplic , si am avut si reusite de 100% la transvazare.
Cum procedez eu:
1) formez starterul din 4 rame cu miere si polen(fara nici un pic de puiet,de aceea ii spune STARTER )
2) dupa 4-5 ore albinele se simt orfane si se pot da botcile cu larva de o zi.aici trebuie multa atentie,cu cit larva este mai mica exista riscul sa o ranim(dar asta se observa dupa 12-15 ore)
in ultimi ani am facut translarva uscata,doar cu ceea ce luam pe picking (cel chinezesc).
chiar daca in natura exista cules le dadeam sirop 1/1,(belsugul nu strica niciodata)
ultima rama era din foita,pe care albinele datorita ,,belsugului"mi-o construiau normal,evitind crescaturile dintre botci,care ingreuneaza desprinderea.
3)la un starter eu le dau 45 botci la ACCEPTAT.
4)dupa 12-15 ore verific cite botci am acceptate,luind 15 si dindu-le unei familli orfane(sau puiet pe care intentionez sa-l folosesc la facut roi,stind atent la ziua in care a fost luat si rupind botcile de salvare pina in a 10 zi) la crescut.
pina intr-a 5 a zi trebuie continuat cu stimularea,dupacare nefiind nevoie deoarece botciile sint capacite.
datele sint notate pe spatele stupului ca sa nu ne pierdem.
danielus71
 

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde valter » 24 Dec 2012, 20:46

Sa intelegem ca dumneata lucrezi cu starter inchis?
De cate ori pe an startezi... ligustica?
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde danielus71 » 24 Dec 2012, 22:35

Ligustica e ,,pasare" rara aici in Italia.Mai exact nu mai exista (parerea mea).Practic italieni,au dat o lege,impotriva importari de regine de alta rasa,in afara ligustici.
Ligustica ,,PURA"se mai gaseste in Noua Zelanda sau Australia.
Cea ce exista aici este hibridata(vorbesc de N iltaliei)
Si nu ,nu lucrez cu ligustica decit in masura de 20-30%.
Eu lucrez cu carnica, imi place mai mult(a nu se confunda cu carpatica care e mai lunga)
Am facut/crescut si buckfast,dar are un ,,caracter" putin mai ,,recalcitrant", e buna dar pe timp inchis te ia naiba sa le rupi botcile :x
In fotografie e ligustica,ei italieni, neputind ,,lucra"cu altceva :lol: :lol:
Ultima oară modificat de danielus71 pe 25 Dec 2012, 00:38, modificat 1 dată în total.
danielus71
 

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde valter » 25 Dec 2012, 00:09

danielus71 scrie:Ligustica e ,,pasare" rara aici in Italia.Mai exact nu mai exista (parerea mea).Practic italieni,au dat o lege,impotriva importari de regine de alta rasa,in afara ligustici.
Ligustica ,,PURA"se mai gaseste in Noua Zelanda sau Austrakia.
l:


De ce crezi ca in sud(Sicilia) nu ar mai fi rasa pura?
Am doi amici care lucreaza in sud, cu mama ligusticii...si o iubesc nespus de mult toamna cand nu opreste ponta.

PS. zi pe bune! broscarii sunt mai hapsini dupa lovele decat noi romanii? ;)
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde danielus71 » 25 Dec 2012, 00:28

sa nu confundam ligustica cu sycula ,care este in Sicilia.intradevar ligustica e FOARTE CALMA,DEPUNE BINE,SI FACE O GRAMADA DE MIERE,DAR,,,AJUNGE FOARTE REPEDE IN CRIZA. criza e atunci,dupa cum bine stiti ,primavara e capricioasa si ramine foarte usor fara mincare si moare de foame ,asta in aprilie cu 2-3 saptamini inainte de salcim :x .
Toamna ai puiet pina tirziu.Stii ce face puietul cu rezervele de iarna.
Daca amicii tai lucreaza cu o regina ca aceea de pe coperta cartii,atunci da lucreaza cu ,,mama ligusticii",daca are putin negru pe tergitele din coada....adio rasa pura :lol:
danielus71
 

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde danielus71 » 26 Dec 2012, 15:20

FORMAREA ROILOR
Daca vrem sa-i formam devreme (asta depinde de zona fiecaruia), ne ajunge o rama de puiet de diferite virste(care se simte orfan,nu luat la intimplare in ziua in care facem roii) bine acoperit de albine(ca s-o fac mai scurt cca 7-800 g de albina+albina care se va naste din rama cu puiet capacit ca sa ajungem la 1kg),o rama de miere si o foita de ceara.
Tipul acesta de roi v-a trebuii sa aiba regina fecunda inaintea culesului de salcim.
Dupa salcim ,pina in 20mai -1 iunie roiul se va forma din 2 rame cu puiet ,o rama cu miere si foita de ceara.
Dupa 15 iunie v-a fii nevoie de 3 rame cu puiet s.a.m.d.
O VIZITA IN A 4 ZI VA POATE SPUNE DACA ATI ,,PESCUIT" LARVA BUNA ,daca botcile sint capacite ati fost la ,,pescuit" de ,,elefanti"(si daca va uitati atent o sa le vedeti si trompa :lol: :lo ),existind riscul sa se nasca mai devreme ati ,,pus-o". :x :x
In a 5 a sau a 11-a zi de la translarva,dupa cum am explicat mai sus, li se da o botca.
O sa ma-ntrebati de ce in a 5 a zi :? ,pai e simplu daca vreti sa faceti 50-100 de roi/zi,s-a dus toata ziua.Asa cistigati la timp.
Sfatul meu :formati nucleele cu o zi sau doua mai devreme de a da botcile.Duceti-le in stupina de imperechere in asa fel ca dimineata mergeti si dati botcile(primavara sint si zile ploioase ,botcile nu asteapta vremea buna sa se nasca) ;)
Le puteti verifica,sa vedeti daca sau nascut dupa 3-4 zile.
un alt lucru important,vazind ca le dati botci de ,,prasila",asigurati-va ca NU sint alte botci pe ramele cu puiet.
Poate ma intrebati de ce pun o rama cu puiet(sau 2-3) de virste diferite,pai se stie ca puietul contine feromon/substanta de matca si tine matca virgina pe loc(e f important).
Dupa cca 10-12 zile de la nasterea botcilor, putem controla imperecherea matci.
danielus71
 

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde balasbebe » 26 Dec 2012, 20:44

Atentie mare cu polenul dat in sirop. Daca nu aveti plutitoare bune foarte multe albine tinere se inneaca in sirop.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Albinel » 26 Dec 2012, 20:53

"in ce priveste matciile cei care fac un stuparit prrofesional ,cumpara regine fecundate artificial( si le platesc in jur de 180-200 €).ce pot sa spun ,isi merita fiecare euro.[/quote]"

stau si ma intreb..cu ce plus valoare vin matcile respective ,fata de o matca obtinuta prin schimbare linistita sau dubla tranzvazare ??
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Badea. claudian » 26 Dec 2012, 21:01

Ce ne poti spune despre rasa CORDOVAN !??... se mai folosesc Latini de serviciile acestei rase ?
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde danielus71 » 26 Dec 2012, 21:49

pentru albinel.cum sa-ti spun ,,plus-valoare" ar fii sa poti conduce citeva sute de familii (si nu spun 2-300),singur sau 2 persoane(si aici economisesti stii tu unde $$$$),in plus ,,fecundata artificial" mie imi spune:familii calme,igienice,NEROITOARE si nu in ultimul rind PRODUCTIVE.Si cind cumperi la pretul ala ai RASA PURA
pentru Badea. claudian ,fara suparare nu am auzit de rasa asta,dar, sint deschis la minte ;)
danielus71
 

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Albinel » 26 Dec 2012, 21:55

danielus71 scrie:"in plus ,,fecundata artificial" mie imi spune:familii calme,igienice,NEROITOARE si nu in ultimul rind PRODUCTIVE.Si cind cumperi la pretul ala ai RASA PURA
pentru Badea. claudian ,fara suparare nu am auzit de rasa asta,dar, sint deschis la minte ;)
"

nu contest profesionalismul si experienta ta si nici calitatile matcilor obtinute prin insamantare artificiala ,dar te asigur ca aceleasi calitati le au si cele enumerate de mine..conteaza desigur "mana si experienta" celui ce se ocupa de ele..
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Dila Daniel » 26 Dec 2012, 22:02

Albinel scrie:stau si ma intreb..cu ce plus valoare vin matcile respective ,fata de o matca obtinuta prin schimbare linistita sau dubla tranzvazare ??

plus valoarea unei matci fecundate(insamantate)artificial este informatia genetica de la trantor,care este una controlata.Descendeti mai "de rasa"
minus valoarea unei astfel de matci,este durata mai mica de...ouat.
Astfel de matci nu prea se folosesc in stupii de productie,ci cu precadere... pentru"tras"
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Albinel » 26 Dec 2012, 22:08

e parearea ta si nu am decat sa o respect .. succes sa ai ..!!
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde danielus71 » 26 Dec 2012, 22:08

stai putin ca ne confundam ideiile .Eu prin matca fecundata artificial vreau sa spun REGINA MAMA,care nu v-a merge in productie in mod neaparat,dar din ea vor iesii citeva sute de matci care fac diferenta.
din gura unui APICULTOR care se invirte in jurul a 3000 stupi :transvazarea dubla nu schimba cu nimic calitatea viitoarelor regine(daca te uiti pe un alt forum am explicat si de ce-in legatura cu laptisorul),simpla, facuta bine e OK.
danielus71
 

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Albinel » 26 Dec 2012, 22:22

danielus71 scrie:
"din gura unui APICULTOR care se invirte in jurul a 3000 stupi :transvazarea dubla nu schimba cu nimic calitatea viitoarelor regine(daca te uiti pe un alt forum am explicat si de ce-in legatura cu laptisorul),simpla, facuta bine e OK.
"

cu atat mai rau daca acel apicultor a spus ca... "transvazarea dubla nu schimba cu nimic calitatea viitoarelor regine" :o
in opinia mea cantitatea de laptisor administrata larvei din care va iesi noua matca ,este factorul determinant al dezvoltarii si prolificitatii viitoarei matci(spermateca ,ovare si in mod special numarul oviductelor)...probabil ca dansul a lipsit la ora cand se predau notiunile elementare ale apiculturii.. :mrgreen:
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori