Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Florin

Mesajde Florin Dobre » 01 Ian 2013, 14:58

Florin Dobre
Nascut 28 august 1975, Oradea, Bihor
Stabilit in Valea Mare Podgoria-Stefanesti, Arges. Langa Pitesti.
Casatorit, 2 copii. O fata de 13 ani si un baiat de 11 ani.
Contact cu albina: iunie 2008
Vatra de iernare: Radesti-Stalpeni, Arges.
Modelul meu de apicultor: pupemea(Ioan Guist)

O sa revin cu povestea mea legata de albine...patanii, foto, etc.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Florin

Mesajde Florin Dobre » 01 Ian 2013, 15:55

Asadar...
Ce m-a determinat sa incep relatia cu albinele?
In perioada 1997-2003 aveam un coleg de servici mai in varsta, care avea stupi. De cate ori stateam la o cafea, il ascultam cu sufletul la gura cand imi vorbea despre albine. Lucruri banale poate dar fascinante pentru mine. Din nefericire, la acea vreme, posibilitatile mele erau limitate: lipsa bani, lipsa casa, lipsa vatra...eram doar eu si caciula mea.
Apoi am schimbat serviciul si implicit am pierdut contactul cu colegul respectiv.
Insa imi ramasese imprimata in creier fascinanta organizare a albinelor.
Prin 1998 m-am casatorit si in 2000 mi-am luat un teren si-o casa veche langa Pitesti. Si am inceput cu garduri, alei, cotete, pomi, etc.
Prin 2006 am cumparat prima carte despre albine: Albinaritul pentru incepatori, autor Franz Lampeitl. Nu intelegeam mare lucru. In anul ala am cumparat prima mea cutie, un orizontal vechi.
Aveam un vecin in zona, care avea stupi....foarte carcotas. Cand il intrebam una-alta, obtineam numai raspunsuri in zeflemea...Ma Florine, ce stii tu...e complicat cu albinele.

In 2008 eram la o firma care avea de facut niste lucrari de canalizare in Maracineni-Arges. Mergand din poarta in poarta sa le fac documentatia pentru racordul de canalizare, am ajuns la un localnic care m-a invitat in casa la o cafea. Vine un vecin de-al lui, care voia si el sa-si faca documentatia. Printre altele, il aud pe vecinul respectiv cand il intreaba daca mai are miere. Am tresarit imediat...Aveti albine?

Avea un pavilion cu 70 de familii de albine. Erau duse undeva la salcam II. Nu am retinut locatia.
In seara aia m-am dus cu el si am luat 2 familii de albine cu tot cu lazi. Erau orizontali. M-a lasat sa aleg. Am ales doua familii la care am vazut ingramadeala mai mare la urdinis. 10 milioane. Nu am negociat nimic, oricum nu stiam preturile. Le-am adus acasa pe intuneric...eram fericit.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Florin

Mesajde Florin Dobre » 01 Ian 2013, 16:11

prima mea cutie
Imagine
primii mei stupi...cu albine
Imagine
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Florin

Mesajde Gheorghevici Iulian » 01 Ian 2013, 18:41

Este un viciu minunat. :P Spor la miere și iernare uscată. La mulți ani!
Gheorghevici Iulian
 
Mesaje: 100
Membru din: 07 Apr 2012, 17:30
Localitate: Galați, 40 ani

Re: Florin

Mesajde dorindafi » 01 Ian 2013, 19:42

bun venit colegu
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Florin

Mesajde proapis13 » 01 Ian 2013, 20:11

Bine ai venit in marea familie a apicultorilor forumisti :!:

Banuiesc cum ca nu ai ramas doar la 2 fam de albine :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Florin

Mesajde ves.lucian.zabrani » 01 Ian 2013, 21:04

bine ai venit printre noi !!! sanatate maxima tie si familiei tale !!! imi place ce model ti-ai ales !!! :P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Florin

Mesajde catalin_vl » 01 Ian 2013, 21:10

la multi ani! sanatate si forta de munaca iti urez.....
vrem poze cat mai multe. :)
''albinele au nevoie de flori ca sa traiasca si florile au nevoie de albine ca sa rodeasca''
Avatar utilizator
catalin_vl
 
Mesaje: 371
Membru din: 25 Mar 2012, 20:49
Localitate: vilcea com vladesti

Re: Florin

Mesajde Razvan HD » 01 Ian 2013, 22:48

La Multi Ani !
Bine ati venit ! Asteptam mai multe poze !
Numai bine va doresc !
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."
Avatar utilizator
Razvan HD
 
Mesaje: 298
Membru din: 02 Iun 2012, 00:57
Localitate: Criscior (Hunedoara)

Re: Florin

Mesajde Florin Dobre » 03 Ian 2013, 18:59

Multumesc frumos de primirea calduroasa!
La multi ani sanatosi alaturi de familiile dumneavostra!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Florin

Mesajde Florin Dobre » 03 Ian 2013, 19:29

Asadar, in acel an mi-am implinit un vis mai vechi, acela de-a avea albine.
Apicultorul de la care achizitionasem cele doua familii m-a ajutat sa fac cate un roi din cele doua familii. Cei doi roi au populat prima mea lada, pe care am impartit-o in doua compartimente. Omul era insa foarte ocupat cu pastoralul, asadar am inceput sa fac sapaturi dupa informatie.
Asa am descoperit forumul vechi: stuparitul.

Eu cu roisorii din lada veche...ce mandru eram :lol: :
Imagine

Notiunile mele depre albine s-au dovedit a fi extrem de slabe. Pe acel forum am intalnit insa oameni dispusi sa raspunda intrebarilor mele ridicol de stupide. Ma bucur sa-i regasesc si pe noul forum.
Ca orice incepator, ma chinuia gandul referitor la tipul de lada potrivit. Am ajuns la concluzia ca verticalul cu cuib de 10 rame 1/1 si cat de 1/2 ar fi potrivit. Mi s-au scurs ochii dupa o asemenea lada frumos vopsita in magazinul ACA din Pitesti. Am dat 3 mil si ceva pe lada aceea. :shock:

Familia mutata dintr-un orizontal in verticalul de vitrina :D :
Imagine
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Florin

Mesajde un OM » 03 Ian 2013, 19:40

Orizontalul pentru stationar, atunci cand ajunge la apogeul dezvoltarii si are si cules pe masura este bine sa fie folosit cu doua urdinise, pe lungime.Al doilea urdinis favorizeaza "descarcarea" mai rapid, dar si o ventilare, maturare a mierii. Atentie insa cand cade culesul si la perioadele de furtisag. Sanatate si un an mai productiv.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Florin

Mesajde Florin Dobre » 03 Ian 2013, 19:57

In anul acela am mai primit o familie cado. Am iernat cu 5 familii. Miere am luat vre-o 5-6 rame, in total. Neavand centrifuga si trebuind sa satisfac pohtele clanului(sotie, copii), am decupat fagurii in cubulete pe care le-a infasurat sotia in folie subtire alimentara. Deliciosi acei fagurasi cu miere la gura sobei. ;)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Florin

Mesajde Florin Dobre » 03 Ian 2013, 20:03

In acel an mi-am bagat nasul in ei aproape zilnic...scotoceam dupa matca, admiram ramele cu puiet, frecam ramele dintr-o pozitie in alta, etc. Nu aveam astampar, ma manca tare undeva :D

In plus, foarte multe ore petrecute observandu-le:

Imagine
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Florin

Mesajde cazacu marius » 03 Ian 2013, 20:28

SALUT FLORIN, SI BINE AI VENIT !!.SI EU AM ACEST VICIU DE CARE NU AM SA SCAP ASA USOR.ITI DORESC SUCCES IN CEEA CE FACI !!! PS. DACA ITI PLACE ACEST TIP DE STUP ,VORBIM .ARE CUIB DE 1/1 SI CAT DE 1/2 ,SI UN PRET FOARTE MIC .69 RON .ITI PUN O POZA;
Fişiere ataşate
DSCN0725.JPG
DSCN0725.JPG (14.14 KiB) Vizualizat de 30086 ori
cazacu marius
 
Mesaje: 77
Membru din: 18 Aug 2012, 14:27
Localitate: TULCEA

Re: Florin

Mesajde Florin Dobre » 03 Ian 2013, 20:34

Salut Marius! Imi place dar m-ar interesa varianta cu doua caturi de 1/2 redus. Tinem legatura.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori


cron