Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Introducerea matcilor imperecheate in stupii de productie

Mesajde un OM » 29 Aug 2011, 16:27

Dintre toate metodele cunoscute folosesc, deocmdata, metoda ruperii tuturor botcilor de salvare, cand am timp si indepartarea ramelor cu puiet larvar, iar apoi introducerea intr-o colivie cu o suprafata cat mai mare, infipta in fagure. Mai intai o zi doua blocata total, apoi cu fagure.
De curand am citit pe un site nordic la un stupar cu ceva experienta si sute de familii o alta metoda. Ia matca batrana pe care vrea sa o inlocuiasca si o pune intr-o colivie de plastic undeva intre cuib si magazie, in vederea unui fel de "orfanizare", matca nu mai oua si da astfel un semnal de alarma. Dupa doua zile scoate colivia cu matca batrana si introduce in acelasi loc o alta colivie cu o matca tanara imperecheata. Dupa alte doua zile ii rupe capacelul si lasa albinele sa intre in partea cu serbet sa elibereze matca tanara.Cine a practicat ultima metoda si cu ce rezultate?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde Ioan Guist » 30 Aug 2011, 09:53

Eu iau matca batrana si fac ce fac cu ea.Imediat pun matca tanara cu colivia si desfac capacelul de la hrana.Sau indepartez capacul culisant asfel incat sa fie acces la hrana si sa poata iesii matca.Daca nu rup capacelul atunci colivia poate fi refolosita.
Matcile ce nu sunt primite sunt cu probleme.Reusita d eprimire e undeva 95% .
O data ce familia intra in starea de orfan (botci) iesirea din aceasta stare necesita timp.Timp in care nu sunt primite matci, si care costa in suprafata de puiet.

Succes
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde viorel_v2000 » 30 Aug 2011, 18:07

Ioan Guist scrie:Eu iau matca batrana si fac ce fac cu ea.Imediat pun matca tanara cu colivia si desfac capacelul de la hrana.Sau indepartez capacul culisant asfel incat sa fie acces la hrana si sa poata iesii matca.Daca nu rup capacelul atunci colivia poate fi refolosita.
Matcile ce nu sunt primite sunt cu probleme.Reusita d eprimire e undeva 95% .
O data ce familia intra in starea de orfan (botci) iesirea din aceasta stare necesita timp.Timp in care nu sunt primite matci, si care costa in suprafata de puiet.

Succes


Hrana este consumata in mai putin de 24 de ore. Teoretic se poate s-o elibereze si in 6 ore. :shock: Am inteles bine?
(Nu este prea putin?)
La "carte" spune ca se lasa o ora pana se introduce cusaca (albinele sa realizeze ca nu mai au matca) si se rupe capacelul la 24 ore (unele pareri spun chiar la 48 ore) :roll:
viorel_v2000
 
Mesaje: 81
Membru din: 26 Feb 2011, 11:17
Localitate: Craiova

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde Ioan Guist » 30 Aug 2011, 18:49

Da Viorel, ai dreptate cu ce scrie.
Eu adaug ca sunt cazuri in care hrana din compartiment este sub 1/2.Sau chiar inexistenta.In acest caz eu pun ceva ceara de pe rame in zona unde am eliberat capacelul culisant.Asa fac eu in stupina mea.Sunt multumit .In alte stupine sau in alte situatii poate e bine altfel.Subliniez ca nu controlez stupii decat dupa 4-5 zile.
Cat despre ora in care albinele simnt lipsa matcii, cred ca o data ce au simntit aceasta lipsa, instinctul lor spune altceva.Nicidecum nu sunt incantate de aparitia altei matci.Dupa ce au intrat in starea de orfan nu mai primeste nici matca propie.
Din toate metodele de schimbare de matca , cea mai sigura mi s-a parut cea cu cusca pe rama , unde noua matca incepe sa ponteze.Asta inseamna insa multa manopera.De la aceasta metoda am trecut la implantarea custii de transport matci , fara capacul culisant, direct pe rama cu oua si mancare.Treaba buna dar nu am scapat de manopera.Asa ca iau matca, o intind sau fac un nucleu ori un roi cu ea si bag imediat matca noua cu cusca deschisa.Verific sa nu o poata elibera in urmatoarele ore.Pe cusca mai zangalesc ceva din mierea familiei si uneori descapacesc ceva miere daca tot am trecut prin el.Se pot schimba multe matci pe zi astfel.
Poate mai sunt pareri ce ne pot ajuta sa alegem ce e mai potrivit pt fiecare.

Spor la treburi
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde copos » 30 Aug 2011, 21:53

un OM scrie:Dintre toate metodele cunoscute folosesc, deocmdata, metoda ruperii tuturor botcilor de salvare, cand am timp si indepartarea ramelor cu puiet larvar, iar apoi introducerea intr-o colivie cu o suprafata cat mai mare, infipta in fagure. Mai intai o zi doua blocata total, apoi cu fagure.
De curand am citit pe un site nordic la un stupar cu ceva experienta si sute de familii o alta metoda. Ia matca batrana pe care vrea sa o inlocuiasca si o pune intr-o colivie de plastic undeva intre cuib si magazie, in vederea unui fel de "orfanizare", matca nu mai oua si da astfel un semnal de alarma. Dupa doua zile scoate colivia cu matca batrana si introduce in acelasi loc o alta colivie cu o matca tanara imperecheata. Dupa alte doua zile ii rupe capacelul si lasa albinele sa intre in partea cu serbet sa elibereze matca tanara.Cine a practicat ultima metoda si cu ce rezultate?

eu pun cusca cu matca batrana in partea superioara a stupului ,si o inlocuiesc dupa 1,2sau 3 zile cu o matca tanara ce are locasul custi plin cu mancare si acoperit cu fagure artificial sau ceara din crescaturi .
copos
 
Mesaje: 21
Membru din: 09 Mar 2011, 08:05
Localitate: giurgiu

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde amd » 13 Sep 2011, 21:53

Va salut domnilor.Eu am combinat cusca tip capac cu cusca cu eliberare automata.Rezultatele sunt foarte bune.
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde amd » 13 Sep 2011, 22:06

poze
Fişiere ataşate
rsz_imagine083.jpg
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde amd » 13 Sep 2011, 22:09

poza 2
Fişiere ataşate
rsz_imagine085.jpg
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde amd » 13 Sep 2011, 22:12

si 3
Fişiere ataşate
rsz_1rsz_imagine084.jpg
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde Dragos2006 » 13 Sep 2011, 22:34

Ultimile izolatoare folosite de mine :

http://www.youtube.com/watch?v=GyxrKfaLFkE
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde un OM » 13 Sep 2011, 23:13

Imi pare rau d-le Dragos dar pe mine, modelul de forma patrata m-a dezamagit. Are baza care ar trebui sa se ingroape in fagure prea groasa si de aceea, daca suprafata fagurelui nu este perfect dreapta, albina roade pe sub izolator prea repede si exista riscul omorarii matcii. Cel putin mie asa mi s-a intamplat. Le prefer de atunci pe vechile mele colivii de tabla.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde Gabysgg » 14 Sep 2011, 08:18

In toamna asta am utilizat 3 metode mare parte inspitate din aceste posturi
1 matca batrana o inchid in cusca de transport si o postez intra doua rame(cu puiet),dupa cam 24 de ore (timpul nu i mi permite mai devreme) in alta colivie de transport umplu compartimentul 2 (pentru mancare) cu miere zaharisita (in lipsa de candi) inchid matca tanara in compartimentul superior,deschid stupul cu matca batrana o extrag cu tot cu colivie si o inlocuiesc in aceiasi pozitie cu cea tanara ,dar culuisez putin( cat sa iasa matca tanara) capacul in dreptul compartimentului cu mancare,astfel incat albina sa poata manca mierea si treptat treptat sa elibereze matca :D
2 cauta matca batrana ,am gasit-o ,o extrag din stup (fie ca o omor fie ca o refolosesc in stupui matci tinere) ,si repet partea in care introduc colivia cu matca tanara
3 mi-a reusit si sa introduuc direct pe rama,am ridicat matca batrana dupa rama si am inlocuit cu una tanara naclaita in miere(nu este tocmai de recomandat daca nu dispui de matci de rezerva ,mergi la risc) 3 din 3 maci au fost acceptate in acest fel,
SI un ingradient special ce l-am folosit la toate cele 3 metode ,am luat o sticla (pet) in care am pus TUICA(PALINCA)si cu capacul putin intredeschis cat sa picure ,am presarat pe deasupta ramelor si pe fundul stupului,
Aceasta metoda o folosesc si la unificarea familiilor .

Metodele le-am folosit de vreo 2 saptamani la introducerea a peste 20 de regine pierdere 1 singura (la care tind sa cred ca eu sunt vinovat pe neacceptare). :) :)
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde corbul » 14 Sep 2011, 18:07

Dupa parerea mea,cea mai sigura introducere a matcilor este pe puiet capacit la eclozionare
in absenta albinelor.Se formeaza astfel un roi in cadrul familiei de baza care ulterior va fi unit cu aceasta dupa indepartarea matcii batrine.
Avatar utilizator
corbul
 
Mesaje: 5
Membru din: 23 Feb 2011, 13:27
Localitate: Tulcea

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde johnysibiu » 19 Feb 2012, 18:55

Cea mai "safe" metoda este cea dlui Corbu, Cea mai "quick" apartine dlui Guist.Topicul are in titlu sintagma "stupi de productie"...totusi.
Cand lucrurile merg prost si, cineva se bucura, inseamna ca stie pe cine sa dea vina. -Murphy-[list=][/list]
johnysibiu
 
Mesaje: 44
Membru din: 16 Ian 2012, 23:06
Localitate: Sibiu

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde liviu142 » 11 Mar 2012, 23:39

ce sanse are metoda introducerii matcilor in botci artificiale?....si cum se introduc corect?
liviu142
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Feb 2011, 23:38
Localitate: focsani

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde danielus71 » 06 Ian 2013, 23:50

2 rame cu albine luate din stupi diferiti lasati 24 ore ,dupacare dam cutia cu matca cu putina turta pusa pe orificiul de iesire care sa dureze minim 2 zile inainte de a fii eliberata.c-am asta e!
danielus71
 

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori