Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

matci rusesti

Mesajde lupu_albinelor » 07 Ian 2013, 20:32

Buna seara.Pentru profesionisti,cunoscatori si nu numai,daca ma pot ajuta,pentru informare personala,ce stiti despre matcile rusesti(S.M.R.),daca se gasesc sau nu la noi,sau de unde se pot lua,cine le face sau alte detalii,daca le stiti.Am vazut un filmulet pe youtube,la Domnu Dan din Canada,spunea ca cele rusesti ar fi chiar mai bune decat buckfast.Dvs ce stiti despre aceste matci?Numai de bine.
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: matci rusesti

Mesajde jonny_it » 07 Ian 2013, 21:27

lupu_albinelor scrie:Buna seara.Pentru profesionisti,cunoscatori si nu numai,daca ma pot ajuta,pentru informare personala,ce stiti despre matcile rusesti(S.M.R.),daca se gasesc sau nu la noi,sau de unde se pot lua,cine le face sau alte detalii,daca le stiti.Am vazut un filmulet pe youtube,la Domnu Dan din Canada,spunea ca cele rusesti ar fi chiar mai bune decat buckfast.Dvs ce stiti despre aceste matci?Numai de bine.


Probabil se pot lua din ... Rusia :lol:

Daca ai prieteni prin Ucraina ei iti pot comanda de la una din statiunile de crestere si tu nu trebuie decat sa le treci granita.
In Ucraina ajung in 5 zile lucratoare, deci faci comanda luni si le primesti vineri; daca o faci marti ajung lunea urmatoare, de aceea de preferat sa le comanzi lunea. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: matci rusesti

Mesajde pst_claudiu » 07 Ian 2013, 21:36

Sunt curios cum se pot comporta matcile rusesti la noi fiindca e ceva diferenta de latitudine intre Rusia si Romania.Intre Rusia si Canada diferenta nu prea e mare.
Uite un site cu crescatori de matci rusesti din America: http://www.russianbreeder.org/ Nu stiu daca poti face comanda de la ei.
pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: matci rusesti

Mesajde trintorache » 07 Ian 2013, 21:47

"incepator tinerel " Va rarpunde si spera ca in credeti.Repet ca recunosc dar profesionis dar cunosc ceva despre subiect.Regine rusesti nu se gasesc in Romania asa ca procurarea lor se poate face numai importarea lor din America dar sint citeva lucruri pe care va trebui sa le treceti. Din cite stiu reginele rusesti au un statut privilegiat si cei care se ocupa de ele sint greu de convins sa le vinda si al doilea costul ridicat al unui exemplar.
Pentru inceput adresele pe care vi le prezint si suficiente pentru inceput,dar daca vreti sa aprofundati...
[url]
http://www.glenn-apiaries.com/russian.html[/url]
http://www.ars.usda.gov/services/docs.htm?docid=2744&page=9
Ultima oară modificat de trintorache pe 07 Ian 2013, 22:50, modificat 1 dată în total.
"More important than talent, strength or knowledge is the ability to laugh at yourself and enjoy the pursuit of your dreams"
trintorache
 
Mesaje: 39
Membru din: 16 Ian 2012, 13:01
Localitate: Avram Iancu, jud Bihor

Re: matci rusesti

Mesajde jonny_it » 07 Ian 2013, 22:03

trintorache scrie:"incepator tinerel " Va rarpunde si spera ca in credeti.Repet ca recunosc dar profesionis dar cunosc ceva despre subiect.Regine rusesti nu se gasesc in Romania asa ca procurarea lor se poate face numai importarea lor din America dar sint citeva lucruri pe care va trebui sa le treceti. Din cite stiu reginele rusesti au un statut privilegiat si cei care se ocupa de ele sint greu de convins sa le vinda si al doilea costul ridicat al unui exemplar.


Am vazut/avut regine rusesti si caucaziene(atentie, este o mare diferenta intre ele) inca de prin 2002. Regine rusesti aduse de la rusi :) nu de la americani. Ca americanii stiu cum sa vanda si sa impacheteze marfa este altceva. Auzi "greu de convins sa le vinda" :lol: Totul are un pret ...
O regina selectionata si verificata costa ceva mai mult(100 - 500 euro sau chiar mai mult), dar nu inseamna ca si alea cateva mii de regine fiice o sa coste atat.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: matci rusesti

Mesajde jonny_it » 07 Ian 2013, 22:17

pst_claudiu scrie:Sunt curios cum se pot comporta matcile rusesti la noi fiindca e ceva diferenta de latitudine intre Rusia si Romania.Intre Rusia si Canada diferenta nu prea e mare.
Uite un site cu crescatori de matci rusesti din America: http://www.russianbreeder.org/ Nu stiu daca poti face comanda de la ei.


Familiile de albine ierneaza cu ceva mai multe albine decat la noi(asa fac toate rasele nordice) cu toate dezavantajele si in special avantajele care se obtin din asta.
Avantaje/dezavantaje: Carnica roieste de pe la 4 kg incolo, carpatina de pe la 4,5 - 5,5 si cea ruseasca de la 6.

Pentru un profesionist astfel de albine sunt bune si recomandate dar pentru restul 95% o sa fie un dezastru. Daca se mentin familii puternice(trebuie sa fie si mai puternice fata de ce intelegem noi prin puternice cand vorbim de carpatine) o sa fie bine foarte bine. La noi cea mai mare problema o sa fie la salcam. Adica daca pana la salcam nu au cules bun/stimulare la salcam o sa avem doar o multime de albine si nimic prin caturi(eventual puiet). Dupa aceea se pot face recorduri ...

Fiecare intelege ce vrea si cum poate. Nu dau mai multe detalii pentru ca nu este cazul si sigur se gasesc iar 1-2 experti cu sute de stupi(care nu produc nimic) sa comenteze pe langa subiect.

Sanatate! :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: matci rusesti

Mesajde trintorache » 07 Ian 2013, 22:49

Cu respect va spun ca reginele rusesti de care vorbeste colegul sint sint reginele rusesti acelea obtinute de Tom Rinderer in priectul USDA-ARS din regiunea Primorsky. Recunosc ca nu stiu ce albine albine ati avut/vazut dar despre reginele rusesti de care cred ca colegul nostru vorbeste sint reginele din regiunea Primorsky.
Reginele rusesti au un statut special special facind parte dintr-o asociatie de crescatori de regine rusesti.Cred ca trebuie sa gasesti pe cineva care sa fie dispus sa va vinda si din cite stiu trebuie sa fii crescator autorizat ca sa intri in posesi unei regine rusesti.
P.S. Pe tarmul Marii Negre exista o crescatorie de regine rusesti mare si cunoscuta unde lucreaza un crescator deregine important.
"More important than talent, strength or knowledge is the ability to laugh at yourself and enjoy the pursuit of your dreams"
trintorache
 
Mesaje: 39
Membru din: 16 Ian 2012, 13:01
Localitate: Avram Iancu, jud Bihor

Re: matci rusesti

Mesajde lupu_albinelor » 07 Ian 2013, 23:07

trintorache scrie:Cu respect va spun ca reginele rusesti de care vorbeste colegul sint sint reginele rusesti acelea obtinute de Tom Rinderer in priectul USDA-ARS din regiunea Primorsky. Recunosc ca nu stiu ce albine albine ati avut/vazut dar despre reginele rusesti de care cred ca colegul nostru vorbeste sint reginele din regiunea Primorsky.
Reginele rusesti au un statut special special facind parte dintr-o asociatie de crescatori de regine rusesti.Cred ca trebuie sa gasesti pe cineva care sa fie dispus sa va vinda si din cite stiu trebuie sa fii crescator autorizat ca sa intri in posesi unei regine rusesti.
P.S. Pe tarmul Marii Negre exista o crescatorie de regine rusesti mare si cunoscuta unde lucreaza un crescator deregine important.


Unde anume pe tarmul Marii Negre?Spuneti-mi va rog un nume,o locatie,mai multe detalii daca se poate,va rog.
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: matci rusesti

Mesajde lupu_albinelor » 07 Ian 2013, 23:10

jonny_it scrie:
pst_claudiu scrie:Sunt curios cum se pot comporta matcile rusesti la noi fiindca e ceva diferenta de latitudine intre Rusia si Romania.Intre Rusia si Canada diferenta nu prea e mare.
Uite un site cu crescatori de matci rusesti din America: http://www.russianbreeder.org/ Nu stiu daca poti face comanda de la ei.


Familiile de albine ierneaza cu ceva mai multe albine decat la noi(asa fac toate rasele nordice) cu toate dezavantajele si in special avantajele care se obtin din asta.
Avantaje/dezavantaje: Carnica roieste de pe la 4 kg incolo, carpatina de pe la 4,5 - 5,5 si cea ruseasca de la 6.

Pentru un profesionist astfel de albine sunt bune si recomandate dar pentru restul 95% o sa fie un dezastru. Daca se mentin familii puternice(trebuie sa fie si mai puternice fata de ce intelegem noi prin puternice cand vorbim de carpatine) o sa fie bine foarte bine. La noi cea mai mare problema o sa fie la salcam. Adica daca pana la salcam nu au cules bun/stimulare la salcam o sa avem doar o multime de albine si nimic prin caturi(eventual puiet). Dupa aceea se pot face recorduri ...

Fiecare intelege ce vrea si cum poate. Nu dau mai multe detalii pentru ca nu este cazul si sigur se gasesc iar 1-2 experti cu sute de stupi(care nu produc nimic) sa comenteze pe langa subiect.

Sanatate! :)


Am vazutam in filmuletu' ala,ca ierneaza pe 20 rame;ca si recod de miere/familie nu mai spun...
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: matci rusesti

Mesajde lucky5strike » 07 Ian 2013, 23:55

lupu_albinelor scrie:Buna seara.Pentru profesionisti,cunoscatori si nu numai,daca ma pot ajuta,pentru informare personala,ce stiti despre matcile rusesti(S.M.R.),daca se gasesc sau nu la noi,sau de unde se pot lua,cine le face sau alte detalii,daca le stiti.Am vazut un filmulet pe youtube,la Domnu Dan din Canada,spunea ca cele rusesti ar fi chiar mai bune decat buckfast.Dvs ce stiti despre aceste matci?Numai de bine.


SMR, mai nou VSH, nu sunt neaparat matci "rusesti"... Nici n-au strict provenienta caucaziana sau siberiana (iar intre aceste doua regiuni sunt mari, mari diferente).

smr = suppress mite reproduction, iar vs/h = varroa sensitive/hygenic

Ambele se refera la un sort de albine care manifesta rezistenta la Varroa, in cazul VSH chiar fata de loca americana. Sau cel putin se pretinde acest lucru.

Sunt albine obtinute in laborator, de oameni de stiinta din SUA.

O sursa ar fi Susan Cobey si o alta la Tom Glenn.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: matci rusesti

Mesajde lupu_albinelor » 08 Ian 2013, 00:12

lucky5strike scrie:
lupu_albinelor scrie:Buna seara.Pentru profesionisti,cunoscatori si nu numai,daca ma pot ajuta,pentru informare personala,ce stiti despre matcile rusesti(S.M.R.),daca se gasesc sau nu la noi,sau de unde se pot lua,cine le face sau alte detalii,daca le stiti.Am vazut un filmulet pe youtube,la Domnu Dan din Canada,spunea ca cele rusesti ar fi chiar mai bune decat buckfast.Dvs ce stiti despre aceste matci?Numai de bine.


SMR, mai nou VSH, nu sunt neaparat matci "rusesti"... Nici n-au strict provenienta caucaziana sau siberiana (iar intre aceste doua regiuni sunt mari, mari diferente).

smr = suppress mite reproduction, iar vs/h = varroa sensitive/hygenic

Ambele se refera la un sort de albine care manifesta rezistenta la Varroa, in cazul VSH chiar fata de loca americana. Sau cel putin se pretinde acest lucru.

Sunt albine obtinute in laborator, de oameni de stiinta din SUA.

O sursa ar fi Susan Cobey si o alta la Tom Glenn.


Asa le-a numit el,SMR. Am intrebat daca sunt si pe aici prin zona pe la noi,se pare ca nu.
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: matci rusesti

Mesajde redoo » 08 Ian 2013, 00:29

lupu_albinelor scrie:
trintorache scrie:Cu respect va spun ca reginele rusesti de care vorbeste colegul sint sint reginele rusesti acelea obtinute de Tom Rinderer in priectul USDA-ARS din regiunea Primorsky. Recunosc ca nu stiu ce albine albine ati avut/vazut dar despre reginele rusesti de care cred ca colegul nostru vorbeste sint reginele din regiunea Primorsky.
Reginele rusesti au un statut special special facind parte dintr-o asociatie de crescatori de regine rusesti.Cred ca trebuie sa gasesti pe cineva care sa fie dispus sa va vinda si din cite stiu trebuie sa fii crescator autorizat ca sa intri in posesi unei regine rusesti.
P.S. Pe tarmul Marii Negre exista o crescatorie de regine rusesti mare si cunoscuta unde lucreaza un crescator deregine important.


Unde anume pe tarmul Marii Negre?Spuneti-mi va rog un nume,o locatie,mai multe detalii daca se poate,va rog.


cred ca aici
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... vaNmdY-iWk
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: matci rusesti

Mesajde lupu_albinelor » 08 Ian 2013, 00:43

jonny_it scrie:
lupu_albinelor scrie:Buna seara.Pentru profesionisti,cunoscatori si nu numai,daca ma pot ajuta,pentru informare personala,ce stiti despre matcile rusesti(S.M.R.),daca se gasesc sau nu la noi,sau de unde se pot lua,cine le face sau alte detalii,daca le stiti.Am vazut un filmulet pe youtube,la Domnu Dan din Canada,spunea ca cele rusesti ar fi chiar mai bune decat buckfast.Dvs ce stiti despre aceste matci?Numai de bine.


Probabil se pot lua din ... Rusia :lol:

Daca ai prieteni prin Ucraina ei iti pot comanda de la una din statiunile de crestere si tu nu trebuie decat sa le treci granita.
In Ucraina ajung in 5 zile lucratoare, deci faci comanda luni si le primesti vineri; daca o faci marti ajung lunea urmatoare, de aceea de preferat sa le comanzi lunea. ;)


Nu am prieteni in Ucraina :( :( Cred ca varianta mai buna e sa le ridici personal-
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: matci rusesti

Mesajde lupu_albinelor » 08 Ian 2013, 01:03

Din filmuletul de mai sus,ori nu am inteles eu bine,desii ma descurc cat de cat cu engleza,spune ca fiecare regina costa 10.000 U.S. dolars???????
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: matci rusesti

Mesajde kamy » 08 Ian 2013, 07:40

Incepatoru trantorache,pe incepatoru kami il intereseaza mai multe detalii,exclus cele legate de trantori!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: matci rusesti

Mesajde trintorache » 08 Ian 2013, 18:48

"Regine rusesti aduse de la rusi " Incerc sa spun ce stiu eu: "Regine rusesti"sint acele regine din regiunea Primorsky regine care fac parte din proiectul USDA-ARS de evaluare a rezistentei la varoa jacobsone ( Project to Evaluate Resistance to Varroa jacobsoni by Honey Bees of Far-Eastern Russia).Reginele caucaziuene nu intra in acest proiec.Indiferent unde intrebi in state de regine rusesti vei primi acest raspuns.
Vedeti aici proectul regine rusesti.. http://www.ars.usda.gov/services/docs.htm?docid=2744&page=2
"More important than talent, strength or knowledge is the ability to laugh at yourself and enjoy the pursuit of your dreams"
trintorache
 
Mesaje: 39
Membru din: 16 Ian 2012, 13:01
Localitate: Avram Iancu, jud Bihor

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori