Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: productivitatea unei familii de albine

Mesajde adriann » 08 Ian 2013, 01:07

intrebarea vine cati faguri si cata miere produce o familie buna intr-un an prost....sau poate intr-unul mediu
ca incepator poate incepi sa obtii ceva profit incepand in anul 3-4, nu ai faguri claditi, nu ai rame, cutii... etc. f multa miere se duce in constructia de faguri....
anul trecut cu salcamul ratat in stationar si faneata arsa de seceta.... de la 3 stupi: 8 kg miere, 15-20 faguri , 2 familii...slab... dar asta e, poate anul asta o fii mai bine.
adriann
 
Mesaje: 152
Membru din: 26 Iun 2011, 12:43
Localitate: Bucuresti - prahova

Re: productivitatea unei familii de albine

Mesajde vlad » 08 Ian 2013, 09:16

jenica67 scrie:Pai si ce la rapita si tei nu se mai duce ? Nu aduna nimic poliflora ?



nu luam in calcul rapita ( ca daca ingheata ca anul trecut ? ) si nu luam in calcul nici teiul ( ca de obicei e ,, capricios " ) , dar .... daca da Domnul sa mearga si astea .... s-a scos ; 500 % profit , pe putin ; si anul urmator isi mai ia un pachet din ala ca sa fie si mai si
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: productivitatea unei familii de albine

Mesajde pin » 08 Ian 2013, 17:18

Eu cred ca ar fi interesant sa aflam o medie anuala (de exemplu: am inceput anul cu 100 stupi si l-am terminat cu 120, am facut 1 tona de miere deci o medie de 10kg pe stup plus inca 20% roi in conditii de stationar chiar daca s-a extras miere doar de la 95 de stupi). Acestea pot fi privite ca un obiectiv de un incepator si nu trebuie sa fie o poveste vanatoreasca din partea profesionistilor.

PS. cifrele nu sunt reale.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: productivitatea unei familii de albine

Mesajde jenica67 » 08 Ian 2013, 19:21

Nu are nici o relevanta, cata miere se face in stationar, mediu pe un stup. Zonele sunt atat de diferite, de nu se pot compara. Ne pierdem si timpul. Mai bine am discuta, cum sa pregatesti o familie de albine, pentru fiecare cules, pentru ai asigura productie maxima.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: productivitatea unei familii de albine

Mesajde vlad » 08 Ian 2013, 20:08

jenica67 scrie:Nu are nici o relevanta, cata miere se face in stationar, mediu pe un stup. Zonele sunt atat de diferite, de nu se pot compara. Ne pierdem si timpul. Mai bine am discuta, cum sa pregatesti o familie de albine, pentru fiecare cules, pentru ai asigura productie maxima.


.... sau pasii ce trebuiec urmati ca sa putem vorbi de o familie productiva ( si se poate detalia pe ceea ce urmareste fiecare :miere , rouiri , polen)
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: productivitatea unei familii de albine

Mesajde pin » 08 Ian 2013, 21:21

jenica67 scrie:Nu are nici o relevanta, cata miere se face in stationar, mediu pe un stup. Zonele sunt atat de diferite, de nu se pot compara. Ne pierdem si timpul. Mai bine am discuta, cum sa pregatesti o familie de albine, pentru fiecare cules, pentru ai asigura productie maxima.

Eu zic ca nu are nicio relevanta care este productia unei familii exceptionale. Nu te lega de faptul ca am scris stationar. Scrie care este media pe familie de albine pe care o faci in medie anual pentru ca un tanar apicultor sa-si poata fixa o tinta si sa nu viseze la 1500 de euro in 45 de zile sau ce alte mesaje mincinoase pun vanzatorii de carti pe baza culesurilor record pe care le anuntati voi. Nu gasesc corect sa raportezi cat colecteaza o familie intarita cu culegatoare sau fara puiet. Productivitatea unei familii trebuie normalizata pentru a fi relevanta si utila. Altfel ne laudam doar.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: productivitatea unei familii de albine

Mesajde -tedy- » 09 Ian 2013, 00:21

personal : 20-40 kg/fam,depinde de an . s1si 2 + munte.in primavara ceva intretinere.roi 50% din efectiv anual.exceptant 2010 cand am scos 3kg/fam.
0742844185
Avatar utilizator
-tedy-
 
Mesaje: 82
Membru din: 11 Mar 2011, 17:12
Localitate: baia mare

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


cron