Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 11 Ian 2013, 22:25

:lol: Nu Nae..daca te uitai la ce am prasit eu sezonul ala...eu atunci am facut acele capace cu urdinis superior cu colector de polen integrat, am sechestrat matcile jos in cuiburi si albinele au zburat in principal pe la capac...deci hoastele erau jos in cuib la bagat oua iar zburatoarea avea traseul la 1 m inaltime la capac...a fost un experiment frumos care mi-a si aratat cateva chestii interesante...migrarea roilor in stupii ...mei! :lol:
Uite aici la paginile 31-32 http://stuparitul.3xforum.ro/post/3438/ ... ui_Bunka_/
sau aici viewtopic.php?f=15&t=939 se observa ca albina zbura numai sus la capac cu cateva exceptii la care aveam alte experimente in derulare! :mrgreen:
Am gratii meseriase, 5 bucati de metal si 40 de alea Nicot.
Nici o gratie din lume nu-ti rezolva roitul..chiar daca delimiteaza cuibul de zona de miere, nu vad de ce zici ca ar putea avea un efect benefic in sensul asta!
Daca vrei sa le tii o perioada poti sa faci alt matrapazlac...pui 2-3 botci luate in crestere in zona de miere peste gratie...perioada in care sunt crescute larvele acolo pana la capacire jos in cuib ouatul decurge perfect, daca ai spatiu suficient pt nectar nu se blocheaza nimic jos, nu baga puiet de trantore...o frumusete!!
Dupa ce recoltezi botcile aproape de eclozare poti baga altele in stare incipienta!!...un stup de asta baga miere de rupe! ;)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 11 Ian 2013, 23:14

Nea Jane..astea
http://www.youtube.com/watch?v=ATtfSV3p ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=ranxEMZt ... re=related sunt lenese rau, un ou la 16-20 de secunde...pai la mine matcile sunt un fel de Speedy Gonzales fatza de astea...asa se comporta hoastele!!..fara misto!
Pana o scarchina alea, pana o mai suge oleaca...de laptisor :lol: ...trece vara!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde Mircea_63 » 11 Ian 2013, 23:52

BUNKA scrie: Daca vrei sa le tii o perioada poti sa faci alt matrapazlac...pui 2-3 botci luate in crestere in zona de miere peste gratie...perioada in care sunt crescute larvele acolo pana la capacire jos in cuib ouatul decurge perfect, daca ai spatiu suficient pt nectar nu se blocheaza nimic jos, nu baga puiet de trantore...o frumusete!!
Dupa ce recoltezi botcile aproape de eclozare poti baga altele in stare incipienta!!...un stup de asta baga miere de rupe! ;)


Foarte interesanta observatia ta! Cum s-ar zice, stiu ca au copii mici si se pun pe treaba ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 11 Ian 2013, 23:59

Sunt crescute ca in orice stup crescator, numai ca efectul este ca stupul respectiv nu mai trage alte botci in alta parte prin cuib..e ca si cum ar fi crescute de schimbare linistita, matca baga oua la greu, nu vezi urma de botca, si totul decurge lin si frumos...cuib descongestionat, nu vezi blocaj aiurea cu nectar, totul se cara sus, se capaceste...o frumusete cum am zis! totul e ca tre sa fii atent sa nu-ti iasa virginele pe acolo..le scoti la timp, le bagi la imperecheat cu niste albina luata de acolo si recoltezi mierea, mai bagi o serie de cateva larve si ..merge!!..la un moment dat tot trebuie sa inlocuiesti matca daca este de anul precedent ca sa fie sigur!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde nae » 12 Ian 2013, 13:09

Am vazut o poza cu un ''roi''(fam) intr-o casa , mare cat peretele-imens , nu mai stiu unde l-am vazut ... ,mare rau .
Eu am ''crezut'' ca e pusa de tine ,daca nu , nu .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 12 Ian 2013, 13:21

A ..da, eu am pus un video cu o familie uriasa intr-un dulap..debara, asa ceva!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde kamy » 12 Ian 2013, 20:13

Vorbirati de folie si dadurati peste un fan adica io,care nu concep verticala de 1/1 fara folie,in 2000 am facut ladoaie de 12+12 si adaugarea magaziei e dezastru curat daca stai prost la musca,am adptat imediat folia si de atunci a ramas infiata.
In 2011 am lucrat cu 2 matci,am indoit nitel colturile foliei pentru inceput,apoi de-un lat de palma si in dobrogea am scos-o de tot.Cand exista folie deasupra cuibuluimacar pe jumatate altfel se comporta albinele adica le place nu e curent si e puiet pana-n letu de sus daca nu ai coroane.la ultima extractie le-am pus pe 70% si a foat parca mai bine decat fara!ca ar fi o bariera care impiedica albinele sa bage miere in magazie,dati-mi voie sa va contrazic am avut magazie plina ful doar cu acces pe la colturi,in septembrie am avut magazie stropita cu nectar la fel tot cu acces prin colturi.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 12 Ian 2013, 20:51

Cam cate corpuri poate sa aiba un stup "mic" http://www.youtube.com/watch?v=wmu8S4n1gnw# ...bine, astea sunt prea mici! :P
Vreo 9 corpuri..n-au nici o jena in a se dezvolta pe un spatiu restrans pe verticala, se observa urdinisele superioare si utilitatea lor...imi place sicana! :P
Astea sunt nuclee de imperechere..sunt cu adevarat mici insa pe un Delon s-ar dezvolta super, si ar si ierna foarte frumos...ati vazut ce frumos arata mierea pe rame mici..cum ar ierna cu un cub de 20 kg de hrana in cap?! ;)
Ultima oară modificat de BUNKA pe 12 Ian 2013, 21:05, modificat 1 dată în total.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde nae » 12 Ian 2013, 21:00

Nu am zis ca folia e buna sau rea am zis ca n-o au toti ,cine are 1/1 e obligat s-o foloseasca (in anumite perioade/situatii ),folia se foloseste la''ghici'' si mie nu-mi place loteria ;''folosesc'' folia pana voi avea bani sa renunt la sistemul 1/1...
Bunka,iar nu ma intelegi ,apropos de gratie ,singura nu rezolva nimic , cum nici volumul, nici matca,...,nici omul .
Eu insist sa gasesc tehnologia perfecta pt mine ,sunt in cautari ...,eu sunt producator de miere si ce-i bun pt mine nu-i bun si pt cel care colecteaza polen sau face matci . Gratia +volum mare din piese mici +fara ''sincope'' +...+ matca +...
Un coleg scrie cu manuta lui ca in '09 i-au roit 52 din 54 ,in'10 _surpriza_ n-au mai roit(cele roitoare ) si-n '12 se trezeste dr si ma anunta ca face selectia la sange ,va rog sa ma iertati ca nu pic in extaz .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 12 Ian 2013, 21:09

Am inteles ce spui Nae, sunt de acord cu tine!
Cu ceva selectie cat de cat si cu alte cateva treburi ce tin de metoda si tip de lada+ cules, se rezolva multe probleme!
Solutiile sunt insa diferite de la caz la caz asa cum ai zis si tu..
Folia e buna ea, dar nu in orice fel de situatie...poate sa faca foarte mult bine asa cum poate sa faca si foarte mult rau!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 12 Ian 2013, 21:20

BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde nae » 14 Ian 2013, 19:50

D-le, ma oftici cu Jack al d-tale ,asta in loc sa faca roi unifica = sa-i fie rusine !
Morala (simplist ) :
-daca te ajuta conditiile pedoclimatice bagi in ei (polen/sirop/unificari )si ai ''vrejul'' fermecat =miere ..tone ,
-nu te ajuta,conditii Ro,triplezi septelul ,nu bagi nimic pana la salcie, doar ii plimbi ,..., si =miere..tone .
SIMPLIST .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 14 Ian 2013, 23:44

Stii cumva daca este de gasit pe la noi ulei de roinitza?...as incerca sa atarn si eu prin copaci niste laditze prin zone strategice!
A..gata am gasit, gogu asta-i tare bun! http://www.naturela.ro/naturela/eshop/2 ... nita-10-ml
Ultima oară modificat de BUNKA pe 14 Ian 2013, 23:48, modificat 1 dată în total.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde Badea Alin » 14 Ian 2013, 23:47

din câte știu eu se vând niște substanțe care au rolul de a atrage roii
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 14 Ian 2013, 23:56

Acum, nu stiu daca este etic sa recuperez roiurile scapate de altii...pe de alta parte ma gandesc ca totusi la mine ar avea o sansa, in natura e mai greu!
Niste corpuri mici de 30/30/31cm ar fi perfecte cum sunt cele pe care vreau sa le folosesc la stupii Delon, ar avea un volum de cam 28 L ...bun daca e sa ma iau dupa ce zice ala in video cum ca albinele europene prefera spatii intre 15L si 50 L.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde proapis13 » 15 Ian 2013, 00:00

BUNKA scrie:Stii cumva daca este de gasit pe la noi ulei de roinitza?...as incerca sa atarn si eu prin copaci niste laditze prin zone strategice!
A..gata am gasit, gogu asta-i tare bun! http://www.naturela.ro/naturela/eshop/2 ... nita-10-ml

Cauta pe la magazinele Plafar,ai toate sansele ca uleiul de roinita folosit in aromaterapie sa fie mai ieftin ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori