Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Hropaciov » 11 Ian 2013, 21:07

Tinand cont ca ne aflam cam la jumatatea intervalului inactiv al albinelor, v-as ruga sa postati cate un feedback referitor la pierderile care le aveti pana acum-de exemplu eu din 19 familii am pierdut pana acum o familie-ceea ce reprezinta pana acum o pierdere de 5.26% din efectivul total.
Hropaciov
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Apr 2012, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde marian67stroe » 11 Ian 2013, 21:18

Ai mei deocamdata zumzaie toti (22), dar,....parca mai este mult pana la primavara ;) :idea: .
Am totusi vreo 2-3 care zumzaie cam slabut si parca nu-mi vine sa-i aduc mai la caldura.
Cand nu esti sigur de caracterul unui om, priveste-i prietenii.
Avatar utilizator
marian67stroe
 
Mesaje: 127
Membru din: 24 Noi 2011, 11:40
Localitate: Targoviste

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde nicu has » 11 Ian 2013, 21:23

si la mine din 62 toti prezenti dar mai este destul din iarana la sf lunii le pun cate o turta la fiecare de mancare au
sanatate si iernare usoara la toata lumea ;)
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde bostina constantin » 11 Ian 2013, 21:52

Hai sa zic si eu, toti 13 torc la gura sobei :)
Azi am mai scos albine moarte de la o familie [buna], m-am suparat si am luat capacul sa vad care-i treaba, le-am cerut iertare si lor si lui Adi lipoveanu [iarta-ma maestre !!];
O frumusete de ghem, situat la partea de jos a ramelor spre urdinis, erau vreo +4 grade afara :D
sanatate la toti!!!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde alt stupar » 11 Ian 2013, 22:01

Hropaciov scrie:Tinand cont ca ne aflam cam la jumatatea intervalului inactiv al albinelor, v-as ruga sa postati cate un feedback referitor la pierderile care le aveti pana acum.

Reamintesc ca desi calendaristic ne aflam aprox. la jumatatea perioadei inactive, dpdv al perioadei CRITICE ne aflam abia la inceput... Cam de prin 20-25 ianuarie incep sa "cada" stupii.
Ce-a cazut pana acum... pai aia erau cam mortaciuni din toamna :oops: insa posesorii lor se mai autoamăgeau saracii` c-o fi si c-o patzi...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde alt stupar » 11 Ian 2013, 22:04

bostina constantin scrie:Azi am mai scos albine moarte de la o familie [buna], m-am suparat si am luat capacul sa vad care-i treaba, le-am cerut iertare si lor si lui Adi lipoveanu ;
O frumusete de ghem, situat la partea de jos a ramelor spre urdinis, erau vreo +4 grade afara :D

Off... limbricii aia nea Costica ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde DoruAN2 » 11 Ian 2013, 22:34

In martie se numara "bobocii"!
DoruAN2
 
Mesaje: 40
Membru din: 25 Dec 2011, 18:26
Localitate: BAILESTI--DOLJ

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde gabimihai » 11 Ian 2013, 22:37

Adevarat graiesti, abia de acum vine adevarata iarna. Totusi ar trebui 2-3 zile de caldura peste 8,9 grade, au nevoie de zbor, la mine sunt toti OK, nu au mai iesit albinele din 30 noiembrie.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde unincepator » 11 Ian 2013, 22:48

la jidvei Alba din 42 unu m-a parasit dar ma asteptam din toamna ,ca l-am neglijat.sanatate la toti sisucces la iernare.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Ioan Guist » 11 Ian 2013, 22:55

Am gasit si eu unul.Adica...nu-l-am mai gasit.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde bostina constantin » 11 Ian 2013, 23:00

alt stupar scrie:Off... limbricii aia nea Costica ;)

Diagnostic corect, virusii voi mi i-ati infiltrat, asteptam sa infloreasca ciresii, si atunci vedem ce facem cu caciula :lol:
Spor :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Razvan HD » 11 Ian 2013, 23:43

Din 7 traiesc toti ,doar la unul din ei am gasit mai multe albine moarte pe fund .
Doamne ajuta la toata lumea sa treaca cu bine iarna !
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."
Avatar utilizator
Razvan HD
 
Mesaje: 298
Membru din: 02 Iun 2012, 00:57
Localitate: Criscior (Hunedoara)

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde elisavtizoh » 12 Ian 2013, 11:04

Razvan HD scrie:Din 7 traiesc toti ,doar la unul din ei am gasit mai multe albine moarte pe fund .
Doamne ajuta la toata lumea sa treaca cu bine iarna !

Din 32 nu am pierdut niciunul, pana acum, am verificat sumar si au mancare, nu le-am dat inca turte ca nu si-au facut zborul si mi-e cam teama sa le dau.
poate da Dumnezeu cateva zile mai calde sa le vad si eu putin pe-afara ca mi-e dor de ele!
elisavtizoh
 
Mesaje: 23
Membru din: 18 Mai 2012, 10:03
Localitate: Adjud, Vn

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ADITZU » 12 Ian 2013, 11:49

prezenti toti 30 insa cum spuse dl Adi de abia pe la 25 ianuarie vine greuceanu si atunci sa te tii mai revenim cu feed- atunci :|
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Cristi Mocanu » 12 Ian 2013, 12:51

Hropaciov scrie:Tinand cont ca ne aflam cam la jumatatea intervalului inactiv al albinelor, v-as ruga sa postati cate un feedback referitor la pierderile care le aveti pana acum-de exemplu eu din 19 familii am pierdut pana acum o familie-ceea ce reprezinta pana acum o pierdere de 5.26% din efectivul total.

pe 5 ianuarie cand am verificat starea lor, am constatat ca la 2 din cei 9 pe care ii detin, albina era deasupra ramelor, astfel fiind nevoit sa le pun turte de miere, am apucat sa vad ghemul de iernat.... Toti aveau 3-4 intervale de albina, cu exceptia unuia care avea numai 2... Sa speram ca o sa avem tot 9 si la primavara :).
Va saluta Cristi si albinele lui!
http://CristiMocanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
Cristi Mocanu
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Dec 2012, 14:21
Localitate: com. Breaza, jud. Buzau

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde GEKKY007 » 12 Ian 2013, 13:35

Este primul meu an cu albine si sper sa fi facut ce trebuie ,dar pana acum la ascultare cred ca toti sunt bine nu am umblat la ei sa curat albine moarte de pe fund dar am luat o cutie de apifonda si as vrea sa le dau cat mai spre sfarsitul lunii in functie de vreme. 9 din 9 ;)
Avatar utilizator
GEKKY007
 
Mesaje: 57
Membru din: 30 Ian 2012, 22:56
Localitate: LAS FIERBINTI IALOMITA

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori