Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde mihai33 » 13 Ian 2013, 21:01

Va salut!
Am dezbatut in cateva randuri acest subiect pe alte topicuri, dar foarte foarte putin.Am decis sa deschid un topic dedicat, am observat ca un coleg a facut un topic pe 5 rame, dar a ramas fara sa fi terminat topicul si fara concluzii.
Pt usurinta dezbaterilor propun sa discutam pe puncte

1.poate deveni un stup de productie?
2.tot vorbim de verticalizare, oare el sa fie solutia?..poate ajunge un turnulet gen Canada?..feromonul de matca...?
3.pt iernare lasam mare parte din familii tot in jur de 6 rame...timpul de organizare se reduce?..scapam de diafragme?
4.il putem folosi ca un multietajat? sau il lucram ca un vertical?
5.caturile cu miere pe 5 rame 1/2..ne ajuta la o maturare mai buna ?...bun pt batranete..fara sa iesim din stas?
6.se preteaza pt pastoral?...pavilion? ..vatra?....aici tinem cont ca nu toti avem camioane ...
7.crestere de matci si laptisor?..mod de lucru...?
8.familii ajutatoare..snelgrov?
9.rotim caturi?..sau parter cu fund fix? sita sau plin?
10.cand da nebuneala in ele de vor sa roiasca si nu avem timp...este mai practic lucrul cu el?...scurtam timpul? ..crestem productivitatea muncii?
11.greutatea caturilor? ne mai pune probleme?
12.daca intra mai multa scandura la cutii ..compensam prin reducerea la jumatate a accesoriilor?..gratii...si alte nebunii?
13.venin?
14.roii de mai?...in productie la floare?
15.caturile dadant ramase goale in octombrie ne ofera o usurinta a depozitarii si fumigatiilor?...
16.dezvoltare de primavara?..inmultire?
17.ce tip de hranitor s-ar potrivi cel mai bine?
18.se preteaza si pt a ciuguli ceva miere de la o matca care nu duce..dar nici de aruncat nu este?
19. vanturi, paletizare,ancorare...?

Oare poate aceasta banala roinita pe 6 rame, sa rezolve multe probleme care se gasesc la celelelte tipuri?...

Putem discuta!!!
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde mihai33 » 14 Ian 2013, 17:14

20.cati dintre dvs sunt dispusi sa inceapa cu mine acest experiment?...si sa incepem sa tragem concluzii in urmatorii ani...
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde csaa » 14 Ian 2013, 22:41

Pai o sa incep din primavara, dar un pic diferit. Adica stup de 12 rame cu doua matci despartite de diafragma. Fund AV mobil, doua caturi 1/2 si (probabil) inca unul 1/1 ce va fi folosit pentru rotatia corpurilor.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde gabi bee » 14 Ian 2013, 23:43

salut Mihai ! stii pe cineva care foloseste roinita pe 6 rame ca si stup de productie , cu 3-4 corpuri ? :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde mihai33 » 15 Ian 2013, 00:01

gabi...eu am folosit sincer, dar nu am apucat sa il vad in productie, si asta pt ca am ramas fara lazi disponibile,...si am ramas c-am uimit sincer...roi facuti in acelasi timp, cu rame egale de puiet, cei in sistem 6 plus 6 s-au dezvoltat fulminant, iar cei in cutie de 9 rame mai greu..
acesta este si motivul pt care am deschis acest topic, sa vedem ce cum in ce fel, se preteaza, sau nu...chiar daca incepem un pic sa experimentam, nu avem ce pierde...mergem pe stas doar
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde amadeusmbi » 15 Ian 2013, 06:58

1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde kamy » 15 Ian 2013, 09:05

Secretul stupului vertical de productie nu e un secret,trebuie sa ai cuibul pe cate rame o fi el de la 2-20 tot timpul plin de puiet,in asa fel incat sa cam incurce leturile de la rama matca,adeca ,,din let in let,,ca faci lada pe 8 rame si nu trebuie s-o ajuti,dar in anii slabi traiesti cu morcovu din cauza roitului,faci lada de 10 rame care e plina doar la salcam si eventual fs pt cele care se trezesc mai tarziu,dar cam ai loc de adaugat ceva rame de puiet,altfel va fi lada plina doar cand familia atinge varful.
Lada de 12 rame,cu o singura matca devine un orizontal dispus pe verticala din moment ce ai 4 rame cu miere si coroane,sppre sfarsitul fs,5-7 jumatati de rame de puiet si restu miere.asta privita din pastoral nu stationar si nici pastoral dinala cu lesa adica in jurul casei.
Cu o singura magazie pe jumatate iar va bloca urat cuibu.
Lada de 12 isi dovedeste eficienta doar daca ai pe langa casa o fabrica de rame de puiet s-o tii plina tot timpu,ceea ce implica oleaca de manopera,si nu te tine de primavara pana toamna,ar cam trebui 2 asemenea operatii.,sau cu 2 matci sau in cazul meu nu vad de ce nu 5 matci,asta insemnand full,turbo tot anul si vizite in cuib doar in caz de avarii.
A vreti sa spuneti ca roiesc,nu va contrazic dar mai spun ceva si plec:o matca imperecheata in primavara obtinuta prin transvazare,fugind de soiu lu creanga nu va roi in primul an.in al doilea nu mai garantez!pe 2 sau 6 rame!
Asa ca fie ca vrei sa faci productie de ,,dulceata de albine,,cum ziceau copii din curtea cap-ului de la dulcesti,sau polen sau laptisor sau roi,cheia succesului sta in matci tinere in nr suficient si o pusculita cu gologani care sa nu se goleasca niciodata,da io zic a treia dorinta un sistem de hranire automat sa nu te apuce tremuratu la batranete cu cana in mana ca pe mulgatorii de vaci de la colectiv!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde mihai33 » 15 Ian 2013, 16:56

stai nea kamy ca te-am prins...stiam eu ca te prind..nu pleca , deabea am inceput, am pus intrebari pt profesionisti... :lol: ..asta este si ideea ,..sa nu ajungem iar la CAP....

inca incerc sa vad filmuletul...internetul nu ma prea ajuta.....revin imediat dupa ce il vizionez
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde mihai33 » 15 Ian 2013, 18:11

amadeusmbi scrie:http://www.youtube.com/watch?v=wmu8S4n1gnw#!
Ceva de genul!?


da, ceva de genul,..numai ca nu va ajunge sa fie legat de stalp daca va fi paletizat...si poate scapam si de lucrul cu rama.....

sincer astept sa vad si eu profesionistii si nu numai.. sa spuna..uite domnule.eu sunt dispus sa incerc 4-6 cutii de genul.....cat incape pe un palet ...cum zice nea janese..implicare..
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde kamy » 15 Ian 2013, 20:24

mihai sfatu meu ar fi sa te gandesti si la stabilitate ca de-i prea greu il ridici cu lisa de-i prea plin il extragi,dar daca n-are stabilitate ce-i faci bati pari ca la rosii?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde amadeusmbi » 16 Ian 2013, 07:10

Ala de l-am pus eu e doar de principiu, ala e chiar nucleu. Dar se poate. Mai sunt si niste cutii tip nucleu oleaca mai marisoare decat are rusul acolo (MiniPlus parca). Eventual te duci catre ce vrea Bunka sa faca. La urma urmei un singur corp de Delon e un fel de nucleu. La 2 deja nu stiu daca sa-i mai zic nucleu.
La dl. Dan Margarit ai sa vezi ca pune haneman si 2 corpuri de ME peste 3 nuclee alaturate.
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde kamy » 16 Ian 2013, 07:51

baieti daca povestim de arta e ok e fain e toate cele,da incerc si nu-mi pot inchipui cum faci pastoral cu asa ceva fara sa faci reconstituirea celor din polonia adica sa-i vezi dispusi pe orizontala!in primul rand e de cautat stabilitatea am prins o furtuna in dobrogea de ma speriasem ca-mi rastoarna ditamai autobuzu de 15 tone,noroc cu un mal de sant care ridica vintul si nu ma prindea pe lat.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde mihai33 » 16 Ian 2013, 13:30

da da da...amadeus...vad ce doreste bunka sa faca, si va face..sa speram ca va reusi anul acesta ca sa putem vedea si noi rezultatele,
pe dl dan margarit il respect, si consider ca am invatat ceva mai diferit de la el,...inclusiv am vazut nucleii pe 6 rame pe care ii foloseste..deci se poate.

nea kamy are dreptate, eu sunt nascut si crescut in dobrogea..si acum revenim la punctul 6...se poate face pastoral?...si in ce mod..
eu folosesc o dubita iveco daily de 3,5 tone, anul acesta vreau sa cumpar o remorca de transport autoturisme, ulterior sa construiesc un pavilion detasabil..dupa calculele mele ar incapea in jur de 30 de stupi, dispusi 15 cu 15, pe o raza de pastoral de 50-80 km devine rentabil...greutatea se incadreaza in normele remorcii, cu conditia sa nu pleci cu caturile neextrase...poate fi aceasta o solutie pt el?
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde kamy » 16 Ian 2013, 14:05

Ei mai e o smecherie cu cat ai rame mai multe si mai mici cu atat creste manopera si scade productivitatea.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde mihai33 » 30 Ian 2013, 07:14

da nea kamy deacord, de aceea eu am pus intrebarea,..il lucram ca pe un multietajat sau ca pe un vertical, aici vb de cuib nu de caturile cu miere, eu am probleme cu mijlocul si le prefer, tot de aici am si zis 5 rame pe cat ca sa fie cat mai usor...cate pastile de ketorol am luat in sezonul de anul trecut numai eu stiu, ca deabea ma puteam da jos din pat dimineata...eu sunt patit si vreau sa ma protejez un pic.
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Roinita pe 6 rame ....... stup de productie?

Mesajde nae » 12 Ian 2014, 18:28

amadeusmbi scrie:La dl. Dan Margarit ai sa vezi ca pune haneman si 2 corpuri de ME peste 3 nuclee alaturate.


Eu propozitia asta o vad potrivita la intrebarea altui coleg : '' -Cum iti dai seama ca o matca e ''buna'' ? ''
La ochi toate sunt siliconate , in tandem cu alte doua daca nu tine pasul e belea .
Nucleu de productie !? :lol: :lol: :lol:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Următorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori