Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

vicol constantin

Mesajde costi_vic_ro » 18 Ian 2013, 21:14

salutare tuturor forumistilor,la multi ani pe 2013.dati-mi voie sa ma prezint,ma numesc vicol constantin am 29 de ani nascut in galati locuiesc in sat cruceanu jud galati.sunt casatorit si am o fetita de 1 si 4 luni.m-am intors asta vara din italia dupa o *vacanta* de vreo 8 ani.am o pasiune pentru apicultura dinainte de a pleca acolo,cand,un batran din sat (decedat acum) a vrut sa ma invete pe atunci treaba cu albina.urmaresc acest forum de aproape un an si va admir deoarece detainuiti asa zisele secrete ale meseriei.am vrut sa imi achizitionez in vara 2012 cateva famili,dar pt ca deabia venisem din italia au fost f.multe de facut si amenajat.in aceasta iarna am inceput sa-mi construiesc cam 14 stupi verticali cu cat de jumate cu fund inclinat (ca dan margarit) detasabil cu o mica aerisire 13x13 cu un subar de tabla.in primavara sper sa imi populez 10 din acesti stupi unde ii voi ^parca^ in curtea casei.despre zona in care ma aflu este plina de salcam si tei si fl soarelui (asta depinde de taran).urmarind acest forum imi pun deja speranta pe sprijinul vostru pentru problemele care sigur vor aparea ,pt ca aici ^apicultorul vecin^ intotdeauna este foarte ^ocupat^, ^secretos^ si de ce nu foarte costisitor.sper ca veti fi ingaduitori cu un nou incepator.la revedere
ps.voi reveni cu ceva poze
Avatar utilizator
costi_vic_ro
 
Mesaje: 147
Membru din: 02 Noi 2012, 14:52
Localitate: sat cruceanu.jud galati

Re: vicol constantin

Mesajde sakala » 18 Ian 2013, 21:46

bine ai venit pe forum si poate cine stie la vara ne gasim la pastoral eu merg la adam ;)
Avatar utilizator
sakala
 
Mesaje: 202
Membru din: 30 Iun 2011, 23:39
Localitate: barlad-vaslui

Re: vicol constantin

Mesajde Razvan HD » 18 Ian 2013, 21:51

Bine ati venit !
Va doresc sanatate si numai bine !
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."
Avatar utilizator
Razvan HD
 
Mesaje: 298
Membru din: 02 Iun 2012, 00:57
Localitate: Criscior (Hunedoara)

Re: vicol constantin

Mesajde proapis13 » 18 Ian 2013, 21:56

Bun venit pe forum si bafta in ceea ce vrei sa intreprinzi
Pina una-alta pune mina pe carte si studiaza ca de la primavara sa aplici ce ai invatat
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: vicol constantin

Mesajde costi_vic_ro » 18 Ian 2013, 22:01

proapis13 scrie:Bun venit pe forum si bafta in ceea ce vrei sa intreprinzi
Pina una-alta pune mina pe carte si studiaza ca de la primavara sa aplici ce ai invatat
salve :D

multumesc mult.asta si fac tocesc si tastele si foile.o seara buna
Avatar utilizator
costi_vic_ro
 
Mesaje: 147
Membru din: 02 Noi 2012, 14:52
Localitate: sat cruceanu.jud galati

Re: vicol constantin

Mesajde gigiploesteanu » 18 Ian 2013, 22:08

Bine ai venit pe Forum. Te salută un stupar din oraşul Galaţi, care în viaţa lui de apicultor a fost şi prin localitatea ta. Zona unde locuieşti este bună d.p.d.v. apicol şi îţi doresc succes. Dacă ai nevoie de ceva contactează-mă.
Să ştii să lupţi, când vrei să ai, Să nu regreţi când pierzi sau dai
Avatar utilizator
gigiploesteanu
 
Mesaje: 62
Membru din: 05 Apr 2011, 14:04
Localitate: Galati 0746922437

Re: vicol constantin

Mesajde costi_vic_ro » 18 Ian 2013, 22:18

gigiploesteanu scrie:Bine ai venit pe Forum. Te salută un stupar din oraşul Galaţi, care în viaţa lui de apicultor a fost şi prin localitatea ta. Zona unde locuieşti este bună d.p.d.v. apicol şi îţi doresc succes. Dacă ai nevoie de ceva contactează-mă.

multumesc pt bunatatea dvs si incurajare sper ca vom vb.eu am locuit pana la 19 ani in gl pe unirii (in spatele fabricii IMH) mai precis.LA REVEDERE
Avatar utilizator
costi_vic_ro
 
Mesaje: 147
Membru din: 02 Noi 2012, 14:52
Localitate: sat cruceanu.jud galati

Re: vicol constantin

Mesajde gigibecalul » 18 Ian 2013, 22:24

Salutari si urari de bine si de la Alba Iulia!!! Sa dea Dumnezeu sa ai succes cu albinaritul!!!
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: vicol constantin

Mesajde BeesDream » 18 Ian 2013, 22:40

Bine ai venit Constantin! Si eu sunt nou pe acest forum si mi-am facut si eu descrierea iar anul acesta in februarie sau cel tarziu in martie imi cumpar si eu primii stupi care in primul an incep doar cu 3 sau cel mult 4 doar un stup orizontal pe 20 rame iar restu' verticali pe 12 rame... eu am doar un mare avantaj fatza de tine :lol: am pe vecinul meu care sta chiar langa mine el fiind apicultor de mai bine de 35 de ani iar prima familie o am gratis de la el iar el o sa fie practic profesorul meu... la el o sa invat tot ce am de invatat :) Succes si sa ai parte de butoaie pline cu miere an de an ! :))
my facebook | my YM: bees.dream@yahoo.com
Avatar utilizator
BeesDream
 
Mesaje: 338
Membru din: 11 Ian 2013, 03:11
Localitate: oras Mihailesti

Re: vicol constantin

Mesajde costi_vic_ro » 18 Ian 2013, 22:49

seller881 scrie:Bine ai venit Constantin! Si eu sunt nou pe acest forum si mi-am facut si eu descrierea iar anul acesta in februarie sau cel tarziu in martie imi cumpar si eu primii stupi care in primul an incep doar cu 3 sau cel mult 4 doar un stup orizontal pe 20 rame iar restu' verticali pe 12 rame... eu am doar un mare avantaj fatza de tine :lol: am pe vecinul meu care sta chiar langa mine el fiind apicultor de mai bine de 35 de ani iar prima familie o am gratis de la el iar el o sa fie practic profesorul meu... la el o sa invat tot ce am de invatat :) Succes si sa ai parte de butoaie pline cu miere an de an ! :))

multumesc si tie,dar in legatura cu butoaie,eu cred ca ma limitez la borcane mai degraba :) ,deocamdata.eu cu vecinii profesori stau prost.cand am fost la unul dintre ei in toamna sa vad impachetarea stupilor pentru iarna,mi-a spus ca are niste miere de vanzare .asa baza cea mai mare o am in forum si in carti.te salut si de ce nu butoaie pline
Avatar utilizator
costi_vic_ro
 
Mesaje: 147
Membru din: 02 Noi 2012, 14:52
Localitate: sat cruceanu.jud galati

Re: vicol constantin

Mesajde BeesDream » 18 Ian 2013, 22:54

costi_vic_ro scrie:
seller881 scrie:Bine ai venit Constantin! Si eu sunt nou pe acest forum si mi-am facut si eu descrierea iar anul acesta in februarie sau cel tarziu in martie imi cumpar si eu primii stupi care in primul an incep doar cu 3 sau cel mult 4 doar un stup orizontal pe 20 rame iar restu' verticali pe 12 rame... eu am doar un mare avantaj fatza de tine :lol: am pe vecinul meu care sta chiar langa mine el fiind apicultor de mai bine de 35 de ani iar prima familie o am gratis de la el iar el o sa fie practic profesorul meu... la el o sa invat tot ce am de invatat :) Succes si sa ai parte de butoaie pline cu miere an de an ! :))

multumesc si tie,dar in legatura cu butoaie,eu cred ca ma limitez la borcane mai degraba :) ,deocamdata.eu cu vecinii profesori stau prost.cand am fost la unul dintre ei in toamna sa vad impachetarea stupilor pentru iarna,mi-a spus ca are niste miere de vanzare .asa baza cea mai mare o am in forum si in carti.te salut si de ce nu butoaie pline

La inceput bineinteles ca si eu ma limitez la borcane, eu am avut pur si simplu noroc ca am doi vecini apicultori care ma ajuta cu ce vreau iar daca nu erau ei apicultori mie nici nu imi trecea prin cap aceasta meserie :lol: ma bucur enorm ca nici nu am inceput si sunt indragostit de ea, practic e mai mult o pasiune decat o afacere cum o numesc unii... Hai ca la inceput iti urez macar spor la borcane!
my facebook | my YM: bees.dream@yahoo.com
Avatar utilizator
BeesDream
 
Mesaje: 338
Membru din: 11 Ian 2013, 03:11
Localitate: oras Mihailesti

Re: vicol constantin

Mesajde costi_vic_ro » 19 Ian 2013, 12:18

salutare,am promis ca voi reveni cu poze
Fişiere ataşate
CIMG2813 (Small) (WinCE) (Small).JPG
CIMG2813 (Small) (WinCE) (Small).JPG (15.59 KiB) Vizualizat de 10432 ori
Avatar utilizator
costi_vic_ro
 
Mesaje: 147
Membru din: 02 Noi 2012, 14:52
Localitate: sat cruceanu.jud galati

Re: vicol constantin

Mesajde costi_vic_ro » 19 Ian 2013, 12:21

atelierul unde mesteresc
Fişiere ataşate
CIMG3136 (Medium).JPG
atelierul
Avatar utilizator
costi_vic_ro
 
Mesaje: 147
Membru din: 02 Noi 2012, 14:52
Localitate: sat cruceanu.jud galati

Re: vicol constantin

Mesajde costi_vic_ro » 19 Ian 2013, 12:27

baby compacta
Fişiere ataşate
CIMG3124 (Medium).JPG
masinaria combinata 6 in 1
Avatar utilizator
costi_vic_ro
 
Mesaje: 147
Membru din: 02 Noi 2012, 14:52
Localitate: sat cruceanu.jud galati

Re: vicol constantin

Mesajde costi_vic_ro » 19 Ian 2013, 12:32

poze poze
Fişiere ataşate
CIMG3127 (Medium).JPG
corpuri 1/1 si magazii 1/2
CIMG3128 (Medium).JPG
corpul 1/1 fara falt cu scandura 25
CIMG3125 (Medium).JPG
fundul inclinat inspirat by dan margarit
Avatar utilizator
costi_vic_ro
 
Mesaje: 147
Membru din: 02 Noi 2012, 14:52
Localitate: sat cruceanu.jud galati

Re: vicol constantin

Mesajde costi_vic_ro » 19 Ian 2013, 12:35

poze poze
Fişiere ataşate
CIMG3137 (Medium).JPG
ciocanu puturosului mai consuma si curent
CIMG3134 (Medium).JPG
ruleta puturosului(tehnologia domle)
CIMG3129 (Medium).JPG
ciocanu puturosului
Avatar utilizator
costi_vic_ro
 
Mesaje: 147
Membru din: 02 Noi 2012, 14:52
Localitate: sat cruceanu.jud galati

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori