Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Adapatori pt albine

Mesajde gliga paul » 21 Ian 2013, 15:11

va rog sa postati poze cu adapatorile pe care le folositi in stupina.
gliga paul
 
Mesaje: 8
Membru din: 21 Ian 2013, 11:53
Localitate: Agnita Sibiu

Re: Adapatori pt albine

Mesajde laur760 » 21 Ian 2013, 16:27

nu stiu daca sunt multi dintre noi care folosesc adapatori eu am renuntat de mult la ele (sunt ineficiente)
laur760
 
Mesaje: 10
Membru din: 14 Iun 2011, 14:22
Localitate: Caracal

Re: Adapatori pt albine

Mesajde Razvan HD » 21 Ian 2013, 19:22

Eu am o balta de pescuit si de acolo isi iau apa ! :D
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."
Avatar utilizator
Razvan HD
 
Mesaje: 298
Membru din: 02 Iun 2012, 00:57
Localitate: Criscior (Hunedoara)

Re: Adapatori pt albine

Mesajde State » 21 Ian 2013, 19:41

laur760 scrie:(sunt ineficiente)


Sunt ineficiente in general sau doar in cazul tau ?
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Adapatori pt albine

Mesajde gliga paul » 21 Ian 2013, 20:09

APA

Este un element vital si pentru viata familiilor de albine, fiind necesara la digestia substantelor nutritive, pregatirea hranei pentru puiet, mentinerea umiditatii si temperaturii optime in cuib, realizarea diferitelor schimburi nutritive in tesuturi, secretiile glandulare, formarea hemolimfei.

Consumul de apa pentru o familie de albine, normala, este de 50 - 200 ml/zi, in perioada de primavara, si 300 - 380 ml/zi, vara, fiind mai mare in zilele calduroase, cu vant uscat, in stupii expusi la soare si in lipsa culesului de nectar.

Albinele prefera apa curgatoare de rau care are o duritate mai mica prin continutul redus al sarurilor minerale. Cand sursele naturale cu apa curata lipsesc din apropierea stupinei, este bine ca apicultorii sa instaleze primavara timpuriu adapatorul in stupina si sa-l alimenteze periodic cu apa, inainte ca albinele sa descopere surse de apa plouata, care dauneaza sanatatii si vietii acestora, ducand la imbolnaviri si depopulari.

In privinta temperaturii, albinele prefera apa incalzita de soare.
gliga paul
 
Mesaje: 8
Membru din: 21 Ian 2013, 11:53
Localitate: Agnita Sibiu

Re: Adapatori pt albine

Mesajde CATALIN » 21 Ian 2013, 20:15

gliga paul scrie:APA

Este un element vital si pentru viata familiilor de albine, fiind necesara la digestia substantelor nutritive, pregatirea hranei pentru puiet, mentinerea umiditatii si temperaturii optime in cuib, realizarea diferitelor schimburi nutritive in tesuturi, secretiile glandulare, formarea hemolimfei.

Consumul de apa pentru o familie de albine, normala, este de 50 - 200 ml/zi, in perioada de primavara, si 300 - 380 ml/zi, vara, fiind mai mare in zilele calduroase, cu vant uscat, in stupii expusi la soare si in lipsa culesului de nectar.

Albinele prefera apa curgatoare de rau care are o duritate mai mica prin continutul redus al sarurilor minerale. Cand sursele naturale cu apa curata lipsesc din apropierea stupinei, este bine ca apicultorii sa instaleze primavara timpuriu adapatorul in stupina si sa-l alimenteze periodic cu apa, inainte ca albinele sa descopere surse de apa plouata, care dauneaza sanatatii si vietii acestora, ducand la imbolnaviri si depopulari.

In privinta temperaturii, albinele prefera apa incalzita de soare.

adica vrei sa spui ca apa de ploaie afecteaza?
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Adapatori pt albine

Mesajde gliga paul » 21 Ian 2013, 20:32

nu afecteaza apa de ploaie,important e sa fie.unii apicultori au stupinile asezate in locur in care nu au pic de apa,e foarte important un adapator cu putina sare in apa.
gliga paul
 
Mesaje: 8
Membru din: 21 Ian 2013, 11:53
Localitate: Agnita Sibiu

Re: Adapatori pt albine

Mesajde horia_ch » 22 Ian 2013, 10:00

Sarea scade durata vieţii albinei.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Adapatori pt albine

Mesajde gliga paul » 22 Ian 2013, 12:59

asta inseamna ca nu e buna sarea in apa ?albinele au nevoie de saruri
gliga paul
 
Mesaje: 8
Membru din: 21 Ian 2013, 11:53
Localitate: Agnita Sibiu

Re: Adapatori pt albine

Mesajde horia_ch » 22 Ian 2013, 15:21

Săruri, da. Sare (clorura de sodiu, NaCl)... mai puţin.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Adapatori pt albine

Mesajde State » 22 Ian 2013, 17:48

Nu mai stiu exact in ce carte am citit despre folosirea sarii in turte sau sirop.
Voi lua cartile la mana si voi posta reteta.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Adapatori pt albine

Mesajde stefeug » 22 Ian 2013, 18:08

horia_ch scrie:Sarea scade durata vieţii albinei.

si la oameni e la fel ....
stefeug
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Mai 2011, 22:46
Localitate: Focsani

Re: Adapatori pt albine

Mesajde Leon » 22 Ian 2013, 23:19

Eu folosesc adapatoerea si o cansider necesara mai ales daca aveti stupii in apropierea anexelor unde tineti animalele. Albinele sun atrase de urina datorita sarurilor minerale din campozitie ,sunt atrase si de apa uzata de la masina de spalat rufe si nu cred ca acceptati ca albinele voastre sa foloseasca aceste surse.
Leon
 
Mesaje: 107
Membru din: 29 Iul 2011, 00:12
Localitate: Hunedoara

Re: Adapatori pt albine

Mesajde stefeug » 22 Ian 2013, 23:44

si cu adapatorul pus in preajma stupilor tot sunt atrase de apa animalelor. eu am trei caini si adapatoarele lor sunt pline de albine in anumite momente, desi exista surse de apa prin apropiere, plus doua adapatoare pentru stupina, asa ca de anul acesta intentionez sa renunt la adapatoarele pentru stupina.
stefeug
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Mai 2011, 22:46
Localitate: Focsani

Re: Adapatori pt albine

Mesajde bostina constantin » 10 Feb 2013, 21:33

Am inceput un adapator pt albine , inspirat dintr-o patanie a lu Proapis 13.
O scandura veche lustruita si facuta sa mentina apa cat de cat, prevazuta cu nuste sipculite polizate incat albina sa aiba acces la apa, fara a fii in pericol de innec.
Noutatea consta in faptul ca voi pune un strat de nisip [dupa sterilizare], pe aceasta placa pana la nivelul partii de jos a sipcilor impotriva innecului. Urmeasa sa ma hotarasc ce bido sa sacrific, ca robinetul il am deja ;)
Ma gandesc ca o pot folosi si pt hranirea de stimulare, tinand cont ca in zona mea nu sunt stupine, iar primavara albinele [cercetasii] nu se deplaseaza la distante mari, datorita temperaturilor scazute.
Fişiere ataşate
DSC02889 (Medium).JPG
placa adapator-hranitor
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Adapatori pt albine

Mesajde vlad » 10 Feb 2013, 22:19

pt ce fel de stimulare ? in aer liber ? ai grija ! poate nu stii , dar sa stii ca in candesti mai sunt stupari( e unul chiar pe strada , aproape de centru , un mosneag si are niste cutii de i le desface un fant mai puternic ) si din poze am dedus ca nu stai prea departe .
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 54 vizitatori