Prima pagină OFF TOPIC DONATII UMANITARE

Cunosti un caz limita ? Iti pasa de aproapele tau ? Vrei sa faci o donatie ? Cazuri disperate care se pot rezolva cu ajutorul tau...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Donatie Echipamente / Scule sau Vanzare SH

Mesajde ovidiu_rsc » 24 Ian 2013, 17:28

Frate ... ce de polemica am starnit ... stati calmi viitori colegi ca am tot ce imi trebuie ... stupi , rame (in lucru ), afumator si costum si tot ce vreti toate noi cumparate cash ,2 familii comandate intre 10-15 aprilie 2013 ... da daca imi voi schimba vreodata ceva din ele decat sa rugineasca in pod le dau moka ...
Va salut pe toti si va multumesc pentru sfaturi mai mult sau mai putin ironice . Sa aveti cu toti un an bun la cules...
Apicultura nu este doar un simplu hobby, ci un mod de viata cu totul si
cu totul deosebit.
Avatar utilizator
ovidiu_rsc
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Iul 2012, 08:24
Localitate: Baia Mare

Re: Donatie Echipamente / Scule sau Vanzare SH

Mesajde alt stupar » 24 Ian 2013, 18:02

Frate... ce de polemica ai starnit... de nu mai au plecat stuparii prin pastorale, n-au mai impachetat pentru iarna... toate de grija ta si a discutiei incepute de tineeee :lol:
Vezi ca noi stam calmi, de ingrijorat ar trebui sa te ingrijorezi matale ca pe lista cu "am tot ce imi trebuie... ... stupi , rame (in lucru ), afumator si costum si tot ce vreti toate noi cumparate cash ,2 familii comandate intre 10-15 aprilie 2013 " lipseste ce este mai important.
Ghici ce ? :shock:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Donatie Echipamente / Scule sau Vanzare SH

Mesajde Mircea_63 » 24 Ian 2013, 18:57

Frate @alt-stupar, ar fi interesant un concurs cu premiu, o bere ( o dau eu)- in care sa raspundem ce anume ii lipseste acestui domn.

Dat fiind ca intrebarea este dificila, va rog selectati raspunsul corect din variantele de mai jos.
Repet intrebarea: Ce ii lipseste acestui stupar si acest lucru este de fapt cel mai important lucru?

a. Banii.
b. Masina.
c. Informatia.
d. Bunul simt.
e. Zona melifera.
F. Matca.
d. Nu este casatorit.

Ca ajutor in alegera raspunsului corect, precizez ca domnul repectiv solicita o lista cu materiale (lazi, rame, sarma, masca, dalta etc), cu mentiunea ca dumnealui are bani pentru echipamente noi, nu cere mila nimanui, ci vrea sa doar sa vada "solidaritatea in zona".

Ca urmare a solicitarii, propun una din urmatoarele dovezi concrete ale solidaritatii din zona:

1. O defilare de picioare`n c*r.
2. Doua scatoalce dupa cap, din partea fiecarui membru al forumului.
3. Cate o albina de la fiecare stup al fiecarui apicultor, pentru testarea la alergie.
4. O bere pentru ca ne-a oferit ocazia sa vedem cat de mare e gradina Domnului.
5. Doua beri pentru ca a sarit gardul sus-pomenitei gradini.
6. O banare.
7. Materialele solicitate, oferite de cel mai fraier membru al forumului. (propuneri?)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Donatie Echipamente / Scule sau Vanzare SH

Mesajde State » 24 Ian 2013, 19:05

c , 4 .

:oops:
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Donatie Echipamente / Scule sau Vanzare SH

Mesajde iunicu » 24 Ian 2013, 20:10

Raspunsul este D, la femei se numeste N.F.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Donatie Echipamente / Scule sau Vanzare SH

Mesajde Mircea_63 » 24 Ian 2013, 20:15

iunicu scrie:Raspunsul este D, la femei se numeste N.F.


Daca-i asa, in acest caz....trebuie ajutat!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Donatie Echipamente / Scule sau Vanzare SH

Mesajde iunicu » 24 Ian 2013, 20:25

Are doua manute, trebuie numai sa aplice procesul tehnologic binecunoscut.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Donatie Echipamente / Scule sau Vanzare SH

Mesajde echo » 02 Feb 2013, 14:26

Mai, la americani , care sunt cei mai pragmatici indivizi, chestia asta cu "donatia" nu e chiar asa... adica iti dau si tie ceva ca asa scris la Biblie.... NU frate. !!!

Societatile de intrajutorare, ONG-urile, etc au pus la punct un sistem in care primesti ajutor in schimbul la ceva... Cel care primeste moka, nu va aprecia niciodata ceea ce a primit, pentru ca nu a asudat pentru el, valoarea acelui ceva primit se rezuma la o mana intinsa... alta valoare pentru el nu are...

Sistemul sta in felul urmator: vrei sa fii pescar, apicultor, zarzavagiu, ciupercar, caprar, iepurar... etc, ce crezi tu ca te atrage ? Noi te ajutam, iti dam 2 stupi, 1 solar, 2 iepuri, etc, informatia cum sa mergi mai departe si indrumarea necesara. DAR !! In decurs de 1 an, iti iei obligatia in scris ca vei face exact aceeasi donatie altcuiva. Ti-au murit stupii, strutii, iepurii, ... cumperi altii... te priveste..

Asa multe comunitati, scoli, ferme, au primit solarii de legume de ultima generatie, cu conditia ca in 2 ani sa doneze un astfel de solar mai departe. Totul se face legal, cu acte. Astfel cei care primesc solarul in primii 1-2 ani muncesc aproape exclusiv pentru a strange bani pentru urmatoarea donatie..

Astfel se face constientizarea celui care primeste ceva, il face sa simta valoarea acelui ceva... "Te ajutam ca sa te ajuti si sa ajuti pe altii la randul tau"

Altminteri de ce sa moara o familie de albine, o pereche de iepuri, etc, pentru ca ala care i-a primit a crezut ca ar fi frumos sa mangai iepurele pe urechi, dar cacatul pute... si intepatura de albine doare... si ii lasa in plata Domnului sa moara... ?
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Donatie Echipamente / Scule sau Vanzare SH

Mesajde horia_ch » 06 Feb 2013, 16:02

Ideea este super bună, cu condiţia ca obligaţia de donaţie să fie continuată, la nesfârşit. Iar condiţiile pe care trebuie să le îndeplinească "primitorul" să includă faptul că nu a mai beneficiat niciodată de donaţie.
La noi nu s-ar putea face ceva asemănător? :?:
PS Cred că ceva asemănător am văzut la "Viaţa Satului", acum ceva timp...
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Donatie Echipamente / Scule sau Vanzare SH

Mesajde CristiTm » 11 Feb 2013, 21:01

foarte subiectiva treba asta desii suna foarte bine, problema e moralitatea si motivatia, degeaba dau un roi, fac eu unul din 8 stupi (adun eu 5 rame) din cat am eu daca la anul acel cineva are trebuinta si de centrifuga,rame si FA si +++++ de unde ? poate dupa vre-o 2 ani ar trebui sa aiba si el un roi de dat :roll:


aia de donau cate o vitica, vaca cred ca sunt ce-i de care spunea Horia dar aia erau olandezi sau asa ceva is curios daca ai nostri au dat si ei urmatorii vitei prin sat la alti nevoiasi am mari semne de intrebare si la fel de mult mi-as dorii sa gandesc eu gresit :oops:
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Donatie Echipamente / Scule sau Vanzare SH

Mesajde iunicu » 13 Feb 2013, 00:33

@ echo
Mi-ai adus aminte de filmul "Pay it forward", un film pe care il iubesc tare mult si in care este vorba exact despre conceptul de care vorbesti.
http://www.cinemagia.ro/filme/pay-it-fo ... parte-148/
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Donatie Echipamente / Scule sau Vanzare SH

Mesajde cristyan » 22 Feb 2013, 15:22

Ar fi fost tare,ca toti apicultorii care citea aici,sa spuna.Ati dau 5 cutii,altul ati dau 3 combinizoane,100rame, 7 afumatoare ,10 roiuri,2kg de sirma inox,etc,sa vedem cum reactioneaza,Mai este unu pe aici care vrea pina la 50 stupi tot donatie.Omule ,nu ai alceva de facut,numai femeile ,scuzama ca ti spun, face asa,vreau aia,vreau aia.Un apicultor nu cere atatea unelte .Tu vrei sa incepi apicultura de la 0 cu scule din cersit?Nu mai asa pot spune.Eu am incetat o luna de zile sa mai construiesc la casa,si sa mi cumpar scule de apicultura.Investeste in apicultura sa vezi ce inseamna,ca asa din cerut de la alti apicultori gratis nu o sa ai mare atractie de apicultura.Si intro zii daca nu ti plac albinele o sa spui.E, LE VAND CA SA SA NU AM INVESTIT IN ELE MARE LUCRU,MAI MULT AM LUAT GRATIS DE PE FORUM. :oops: :oops:
cristyan
 
Mesaje: 80
Membru din: 10 Dec 2012, 16:18
Localitate: IALOMITA

Re: Donatie Echipamente / Scule sau Vanzare SH

Mesajde cristyan » 22 Feb 2013, 15:27

daca nu ceri mila nimanui,si ai banii suficienti ,nu mai scrie aicii sa te mai facii si de ris,Ce ai cerut tu aici,este tot ce trebuie uni apicultor,mai lipseste centrifuga pe 4 rame. :lol:
cristyan
 
Mesaje: 80
Membru din: 10 Dec 2012, 16:18
Localitate: IALOMITA

Re: Donatie Echipamente / Scule sau Vanzare SH

Mesajde buzz » 25 Ian 2014, 04:23

balasbebe scrie:Asta este mic copil pe langa ce am intalnit eu. Unul care a vrut sa inceapa stuparitul a cerut 10 stupi. A zis ca dupa ce o sa aiba mai multi o sa-i dea inapoi. I-am dat pana la urma mai pe bani, mai pe gratis. Acum are o frumoasa stupina, pe bani europeni. Daca il sun la telefon sa-l intreb daca ploua, caci stie ca altceva nu-i cer nici macar nu raspunde la telefon.
L-am ajutat cu sfaturi, nu-i cer nici macar un borcan cu miere, desi eu anul asta nu am gustat-o, el facand pastoral are miere.

Am incercat sa ajut si pe alti incepatori cu cate un roi sau o matca, rame, faguri la un pret mai mic sau gratis,sau cu sfaturi.

Crezi ca ai pierdut? A fi Om e lucru mare! Ai tot respectul meu!
Amatorul iubeste albina,profesionistul o si intelege!
buzz
 
Mesaje: 25
Membru din: 28 Feb 2013, 10:22
Localitate: Constanta

Re: Donatie Echipamente / Scule sau Vanzare SH

Mesajde proapis13 » 10 Noi 2014, 20:09

Cineva doneaza gratis echipament apicol :!:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 305&type=1
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Anterior

Înapoi la DONATII UMANITARE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori