Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Comunicari S.A.N.

Mesajde so-ri-pan » 29 Noi 2012, 16:04

"Nu asteptam sa ni se dea, trebuie sa ne luam ce credem ce meritam!"

Avand in vedere ca numarul membrilor SAN si al filialelor a crescut, iar eu nu mai pot informa personal (telefonic), am deschis un forum apicol de informare si comunicari pe www.federatiaagrostar. Este absolut necesar ca toate problemele noastre sa fie si in atentia PRESEDINTELUI AGROSTAR, acelasi presedinte care a putut ajuta si pe "CIOBANI" si "VACARI" de pot lua AZI subventii, daca nu multumitoare, macar satisfacatoare. Pentru asta insa este nevoie sa inteleaga specificitatea acestei APICULTURI care nu poate fi o zootehnie "DE GRAJD" sau "DE COTET", si care nu poate fi decat in mana unor oameni cu totul speciali.

Miercuri 28.11.2012 am participat la Comferinta Nationala a Federatiei Agrostar. Printre punctele pe O.Z. au fost doua de interes si pentru SAN.
1- informare cu privire la derularea legii CAMERELOR AGRICOLE
2- proiecte si formare profesionala.

la punctul 1-
-S-a amanat punerea in practica a prevederilor legii pana la terminarea alegerilor parlamentare pentru ca INITIAL S-A URMARIT FORMAREA DE CELULE DE PARTID in scopul beneficiului PARTIDULUI AGRAR.
-AGROSTAR are candidati in toate judetele pe locuri eligibile, 9 dintre ei fiind apicultori.
la punctul 2-
- Agrostar pune la dispozitia membrilor CONSULTANTA si REALIZAREA DE PROIECTE, inclusiv POSDRU. (In jud Dambovita si Arges si apicultorii au beneficiat de ajutor in acest sens.

La DIVERSE,
AM CONVENIT cu Presd. Nicolae Stefan DEMARAREA ACTIUNII "polenizarea", prin care sa poata fi platita
ori prin subventii, ori prin taxe suplimentare aplicate societatiilor de expluatare forestiera si a gaterelor, precum si prin impozit suplimentar aplicat celor cu expluatatii OMG.
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: Comunicari S.A.N.

Mesajde bio » 29 Noi 2012, 19:00

bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Comunicari S.A.N.

Mesajde octav79 » 07 Dec 2012, 12:51

Buna ziua,
Si cum scriu pe forumul asta daca imi trebuie permisiunea parintelui :D iar eu am 33 ani, chiar si un copil, si nu am fax sa-mi dau voie sa utilizez contul creat de mine?
Tare, nu am mai vazut asa ceva. Datorita acestui fapt cred ca nu e folosit acest forum de multa lume. Nu toti avem fax acasa. Iar ca sa ma duc undeva sa trimit... forget it.

Oricum e un inceput si va doresc sa puteti realiza ceva concret pentru apicultori.
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: Comunicari S.A.N.

Mesajde so-ri-pan » 09 Ian 2013, 15:56

octav79 scrie:Buna ziua,
Si cum scriu pe forumul asta daca imi trebuie permisiunea parintelui :D iar eu am 33 ani, chiar si un copil, si nu am fax sa-mi dau voie sa utilizez contul creat de mine?
Tare, nu am mai vazut asa ceva. Datorita acestui fapt cred ca nu e folosit acest forum de multa lume. Nu toti avem fax acasa. Iar ca sa ma duc undeva sa trimit... forget it.

Oricum e un inceput si va doresc sa puteti realiza ceva concret pentru apicultori.


Octav, ai dreptate. Acum am vazut si eu neregula. Am sa vorbesc cu "propetaru`" sa rezolve problema.
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: Comunicari S.A.N.

Mesajde so-ri-pan » 09 Ian 2013, 17:32

Am vorbit, se pare ca la comfirmare trebuie scris AGROSTAR INVERS, adica RATSORGA. Daca nu reusesti, da-mi o veste.
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: Comunicari S.A.N.

Mesajde Dila Daniel » 26 Ian 2013, 09:18

am considerat ca este bine sa grupez aici postarile de mai jos,
ele facand parte tot din categoria comunicarilor S.A.N. si mai exact
ACTIUNI CONCRETE - la IMPOZITARE APICULTURA


de so-ri-pan » 24 Ian 2013, 22:40
so-ri-pan scrie:Am citit postarile si vad ca sunteti informati deja. Nu-mi ramane decat sa va informez, cum am promis, cu privire la intalnirea de la Minister.
A fost o intalnire solicitata de Agrostar in ideea ca Presedintii de sindicate sa-si spuna parerea, sa-si verse oful, si sa asculte justificari.
Au participat : Secr. de Stat Botanoiu- MADR, gazda reuniunii, Secr. de Stat Manolescu-M. Finantelor, si Dir. in Min. Finantelor- Butnaru. Acestia doi fiind artizanii actului impozitarii, in discutie.
De la bun inceput, la prezentare, pentru o mai mare "greutate", ni s-a spus ca "EI VIN DIN LUMEA REALA, LUMEA AFACERILOR MARI, CARE SUSTINE PRIN INPOZITE PIBUL". Ne-au comunicat ca "AFACERILE DE AMORUL ARTEI", AMATOARE adica, fara profit, NU-SI AU ROSTUL. Cine face afaceri in pierdere, sau la limita subzistentei trebuie sa RENUNTE(nu au zis sa dispara).
Comunicari facute:
1- S-a avut in vedere principiu contributivitatii. Toata lumea care are profit sa fie impozitata. Nu se impoziteaza consumul familial.
2- S-a vrut impozite mici de la multi, nu imp. mari de la putini.
3- Au facut demonstratii la tabla acreditand ideea ca acum impozitele sunt mai mici.(pe mine nu m-au lamurit)
4- Prevederile ordonantei nu mai pot fi modificate decat in PARLAMENT
Concluziile mele:
1- Nu a fost lamurita problema acelui 5,5! Se adauga la cei 16%, sau este inclus!!
2- Aplicarea impozitului se face pentru stupii ce depasesc numarul din tabel. Adica 51..., 101...
3- La momentul discutiilor nu s-a pomenit despre scaderea numarului la 50. Abea dupa sedinta am intrat in posesia M.O.
4- Nu am primit justificare la problema modificarii art.71, care ne intereseaza pe noi, prin prezenta ordonanta, articol la care se raporteaza art. 42 lit.K (prin care eram scutiti ),asa in cat apicultura in ansamblul ei intra in sfera de impozitare.

Am insistat in a intra in amanunte, si pentru ca, citez, "sunt probleme complexe in discutie privind sectorul dumneavoastra, va astept la M.finantelor"!(Scr.Stat Manolescu!)

Prieteni, sper sa nu fiti dezamagiti. Asta este informatia cruda. Probabil ca este prea putin, poate va asteptati la detalii.
Pentru cei interesati, in mod deosebit pentru membrii de sindicat, LUNI 28 IANOARIE LA SEDIUL AGROSTAR COMVOC O SEDINTA cu urmatoarea ordine de zi:
1- Consideratii detaliate privind subiectul in discutie(care nu pot fi facute publice in spatiul virtual)
2- Stabilirea cailor de urmat in vederea rezolvarii problemei. (NU NE RAMANE DECAT PARLAMENTUL) U R G E N T

Daca puteti comvinge si sefii vostrii de asociatii sa participe, sunt bineveniti!

Adresa este st.VALTER MARACINEANI nr1-3 la etajul 4. Este in fata salii palatului din str. ION CAMPINEANU, intrarea de la semafor spre parcul CISMIGIU.

Astept comfirmari la tel. 0723723975
email: rinso54@yahoo.com
Tot aici ma puteti gasi pentru detalii in particular.


de so-ri-pan » Astăzi, , 06:24
so-ri-pan scrie:Micu spune: "Sorin, prin pozitia pe care o are si fiind cam singurul ce a dorit informare, cred ca poate da o mobilizare. O trezire a apicultorilor!"

DOMNILOR, va informez ca, in urma apelului facut prin postarea de la pag.14, multi dintre voi au inteles necesitatea "trezirii". Am primit multe comfirmari de participare atat de la apicultori individuali cat si din partea unor asociatii, cooperative si grupuri de producatori.

Aceasta actiune este facuta in scopul de a stabilii impreuna CE AVEM DE FACUT pe de o parte, cat si a vedea pe cine ne bazam pentru un eventual PROTEST, cati sunt dispusi sa participe fizic la acesta. Abea astept sa-i cunosc personal pe cei ce in postari anterioare au spus "PREZENT" daca e nevoie de ACTIUNE.


Repet.
1- Intalnirea are loc la sediu Agrostar ora 9,30. Str. Valter Maracineanu Nr 1-3, ETAJ 4. Se afla in fata salii Palatului Regal, intrarea in parcul Cismigiu.
Vom incerca sa avem si un invitat din M.Finantelor dupa ora 12.
2- Actiunea este URGENTA.

Va astept!

"Acum este timpul sa cerem ce meritam, NIMENI NU NE DA MOCA !"

de so-ri-pan » Astăzi, , 07:24
so-ri-pan scrie:Toate asociatiile, ABSOLUT TOATA BREASLA APICOLA, a fost pusa la curent de actiunea de LUNI prin aceasta instiintare:

"In data de LUNI 28.01.2012 la sediu Agrostar din str. Valter Maracineanu nr.1-3, sala de sedinte de la etajul 4 are loc o intalnire intre apicultorii. Scopul este de a stabilii ce avem de facut, in URGENTA, pe linie sindicala, in conditiile deciziilor actuale privind viata apicola.
Sunt asteptate sa participe si ASOCIATIILE interesate. ESTE MOMENTUL SA STRANGEM RANDURILE!

Iformatii suplimentare
Tel. 0723723975
Sorin P."

NU RAMANE DECAT SA-I CONTACTATI PE PRESEDINTII DE ASOCIATII.
Eu am facut tot ce mi-a stat in putinta. Acum e randul VOSTRU sa actionati in sprijinul VOSTRU.
Acum sa vedem "ce gra se aude", IN SALA, nu pe forum. Cine are "singe-n instalatie" sa-si spuna oful IN SALA, nu pe forum, sa aiba UN NUME, NU UN USERNAME!
Sa propuna sau sa comfirme participareA la o "ACTIUNE SINDICALA"!

Cu stima!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Comunicari S.A.N.

Mesajde proapis13 » 26 Ian 2013, 09:40

[quote=so-ri-pan]
1- Consideratii detaliate privind subiectul in discutie(care nu pot fi facute publice in spatiul virtual)[/quote]
De ce nu??
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Comunicari S.A.N.

Mesajde Dila Daniel » 26 Ian 2013, 12:39

am sa rog frumos,pe cei care sunt din Buc.,sa imi explice si mie(indrume)cum ajung din Gara de Nord (fara masina personala sau taxi))la adresa aceasta a lui Agrostar:
st.VALTER MARACINEANI nr1-3 la etajul 4. Este in fata salii palatului din str. ION CAMPINEANU, intrarea de la semafor spre parcul CISMIGIU.

eventual cu detalii in privat.
MUltumesc frumos!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Comunicari S.A.N.

Mesajde proapi » 26 Ian 2013, 12:49

Din dreapta garii, autobuz 178, ultima statie catre Campineanu.

http://www.ratb.ro/v_trasee.php
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Comunicari S.A.N.

Mesajde MyBees » 26 Ian 2013, 12:56

Daniel,

Uite aici traseul de la intrarea in Bucuresti dinspre A1. In punctul A, este parcarea de la autogara Militari, in cazul in care vii in Bucuresti cu masina o poti lasa acolo. Tot aici este si statie terminus pentru autocarele si microbuzele care sosesc de pe traseele din tara.
Prin RATB se poate ajunge cu autobuzul 137, din Militari pana la Cismigiu, in apropiere de destinatie.

Cred ca voi veni si eu(trebuie sa confirm cu Sorin) si poate mergem impreuna.


http://goo.gl/maps/SP8Cf
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Comunicari S.A.N.

Mesajde Dila Daniel » 26 Ian 2013, 13:44

gata,m-am edificat.Multumesc tuturor!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Comunicari S.A.N.

Mesajde so-ri-pan » 28 Ian 2013, 23:32

Regret nespus ca vremea caineasca ne-a dat programul peste cap. Ce ne-am propus ca prioritate insa a fost realizat. Am reusit sa facem primul pas. Depunerea protestelor la ministere. Urmatorul pas se face tot saptamana asta prin depunerea acelorasi "harti" la comisiile agro de la Parlament.

Avand in vedere ca este necesara o durata de 30 zile pana vom primi raspunsurile, mai facem un pas de "tango"!! Luni 11.02.2013 este programata o intalnire cu ministerele atat pentru membrii de sindicat, cat si pentru cei ce vor sa se alature. Deja este comfirmata participarea MADR(cei prezenti azi stiu despre ce este vorba).
Cu aceasta ocazie vedem capacitatea de mobilizare spre a fi in masura ca SAN sa continue, sau ba. La intalnire participa si Min internelor spre a discuta problemele legate de hotia de stupi pe de o parte, iar pe de alta sa ne informeze de ce avem de facut in cazul unui PROTEST DE STRADA. Trebuie, avand in vedere ca DACA SE AJUNGE PANA ACOLO VA FI PRIMUL MITING DIN ISTORIA APICULTURII ROMANESTI.

Este de apreciat in mod deosebit CALITATEA UMANA a celor prezenti carora LE MULTUMESC pentru efortul depus( de timp si de bani). Sindicatul nu-i al meu, nici al lor, numai ca traieste prin noi pentru VOI TOTI.
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: Comunicari S.A.N.

Mesajde Dragos2006 » 28 Ian 2013, 23:47

A mai fost un miting al apicultorilor , atunci cati stupari atati si jandarmi au fost . Ce vremuri !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Comunicari S.A.N.

Mesajde ionsut » 29 Ian 2013, 13:44

so-ri-pan scrie: ... VA FI PRIMUL MITING DIN ISTORIA APICULTURII ROMANESTI.
...

Ai tot respectul meu, pentru ceia ce faci!
Dar, referitor la afirmatia de mai sus...esti intr-o mare eroare. In 2007 Filiala Tulcea a organizat un miting de protest, e adevarat, la adresa conducerii ACA din acea vreme.
Oricum, la un eventual miting, Filiala Tulcea spune prezent, cel putin printr-un membru.
ionsut
 
Mesaje: 71
Membru din: 09 Apr 2011, 15:21
Localitate: Topolog-Tulcea

Re: Comunicari S.A.N.

Mesajde so-ri-pan » 29 Ian 2013, 15:33

ionsut scrie:
so-ri-pan scrie: ... VA FI PRIMUL MITING DIN ISTORIA APICULTURII ROMANESTI.
...

Ai tot respectul meu, pentru ceia ce faci!
Dar, referitor la afirmatia de mai sus...esti intr-o mare eroare. In 2007 Filiala Tulcea a organizat un miting de protest, e adevarat, la adresa conducerii ACA din acea vreme.
Oricum, la un eventual miting, Filiala Tulcea spune prezent, cel putin printr-un membru.


Ai dreptate Ionut, asa este. Si Gavrila m-a atentionat ca sunt in eroare.
Eu ziceam despre un miting de amploare. Despre o adevarata presiune. Un miting impotriva Guvernului.
Oricum si ceea ce sa intamplat atunci merita tot respectul.

Cat priveste TULCEA eu am pretentia de a fi intraga filiala a SAN prezenta. Nu uita ca Mitingurile nu de fac prin delegare. Intraga Filiala are datoria de a participa. Altfel am aborda totul in zadar. Ce pretentie mai ai la ceilalti sa participe daca membrii nu vin!?

Numai de bine!

I-ti multumesc pentru apreciere insa nu mi se cuvine. Poate in parte! Meritul este al tuturor celor care ieri au fost s-au dedicat "cauzei". Sacrificiul lor este tot atat de important. Daca nu erau ei, eram un "futilici" care plimba harti prin Bucuresti. Cu ei alaturi insa a fost altceva.
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: Comunicari S.A.N.

Mesajde Dragos2006 » 29 Ian 2013, 21:01

Un miting este bun pt. ca asa aflam exact cati apicultori sunt in stare sa lupte pentru prosperitatea breslei.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Următorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori