Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde Mircea_63 » 11 Apr 2012, 13:27

Mircea_63 scrie:


Nu inteleg: de ce le descapacesti? ...m-as bucura daca as si intelege de ce trebuie descapacite.[/quote]
victor s scrie:....
si acum sa raspund eu in locul lui Andrei...mierea nu e bine sa treaca de pe un an pe altul (sfatul asta l-am primit si eu de la Janese...)


@victor s. Multumesc pentru intentia de a raspunde. Intrebam de fapt, de ce trebuie descapacite! Asta n-am aflat. Acum am inca o intrebare la ceea ce spui tu: "mierea sa nu treaca de pe un an pe altul".
1. De ce sa nu treaca?
2. Primavara oricum nu avem miere de anul asta...
3. Repet cu riscul de a fi sacaitor: de ce trebuiesc descapaciti fagurii pusi in cuib ca hrana?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde catalin_viezure_6 » 11 Apr 2012, 16:00

Mircea_63 scrie:
Mircea_63 scrie:


Nu inteleg: de ce le descapacesti? ...m-as bucura daca as si intelege de ce trebuie descapacite.

victor s scrie:....
si acum sa raspund eu in locul lui Andrei...mierea nu e bine sa treaca de pe un an pe altul (sfatul asta l-am primit si eu de la Janese...)


@victor s. Multumesc pentru intentia de a raspunde. Intrebam de fapt, de ce trebuie descapacite! Asta n-am aflat. Acum am inca o intrebare la ceea ce spui tu: "mierea sa nu treaca de pe un an pe altul".
1. De ce sa nu treaca?
2. Primavara oricum nu avem miere de anul asta...
3. Repet cu riscul de a fi sacaitor: de ce trebuiesc descapaciti fagurii pusi in cuib ca hrana?[/quote]
iarna nu e nevoie si-o descapacesc singure mierea dar .. acum primavara trebuie descapacite ramele deoarece stimuleaza fr bine ponta reginei avand mierea la botul ei regina e fortata sa ponteze chiar langa mierea descapacita .. probabil are o anumita siguranta in cea ce priveste hrana puietului deaia ponteaza acolo langa mierea descapacita
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde Dila Daniel » 11 Apr 2012, 18:33

Ramele se descapacesc atunci cand dorim ca albina sa ia mierea sa o mute(sau sa o consume)in vederea impulsionarii sau ajutarii familiei.
Odata descapacita ea miroase,se prelinge usor,expusa riscului de a absorbii umezeala,sau de a se deteriora,de a fi furata...
Albinele considera ca este "in nesigurantza" si o trag cat mai aproape de ele(mijlocul cuibului)...Prin aceasta mutare,se induce si o stare de cules,sau de abundentza.
Se descapacesc ramele care nu au tangentza cu cuibul.(albina nu o supravegheaza non stop)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde justy » 22 Ian 2013, 22:30

Popik50, povesteste-ne un pic de experienta ta din primavara trecuta... cum a fost cu trioletul, cum te-ai dezvoltat?
Albina e cuminte cât ai minte
Avatar utilizator
justy
 
Mesaje: 28
Membru din: 11 Noi 2012, 00:13
Localitate: Onesti

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde victor s » 23 Ian 2013, 18:29

Daca i-mi permiti mie sa spun cum sta treaba cu trioletul la mine... Atunci cand am vrut sa aplic aceasta schema, n-am mai avut la ce...nu mai era strop de miere . Traiasca turta ! :lol:
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde ignatov andrei » 30 Ian 2013, 22:08

Stimati apicultori incepatori! Dezvoltarea famiilor de albine - primavara - nu se face numarand ramele din stup! Se masoara (estimeaza) suprafata de puiet. Sa nu va fie teama ca aveti rame prea putine in stup, totul e sa aveti puietul compact, pe rame putine. Multi apicultori se lauda primavara cu nr. de rame cu puiet si nu cu nr. de rame de puiet! O rama buna de puiet are 10 dm patrati de puiet, adica aprox.8000 de indivizi (celule cu puiet). Daca la 15 aprilie aveti macar 25 dm patrati de puiet capacit, discutam de salcam, daca nu... Aveti mare grija la stimulari! Nu ocupati spatiul de ouat al matcii, apoi adaugati rame in cuib si labartati puietul. Primavara, familia se chinuie sa produca 35 grade celsius, mai ales noaptea, iar vara se chinuie sa racoreasca stupul! Vara nu conteaza cat ne labartam, pentru este de unde. Primavara conteaza foarte mult acele 35 grade! O albina eclozionata la 33-34 grade, traieste si munceste de 10 ori mai putin decat cea eclozionata la 35 grade! Sunt multe de spus, doar voi sa aveti timp si rabdare sa ascultati.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde justy » 30 Ian 2013, 23:07

ignatov andrei scrie:Stimati apicultori incepatori! Dezvoltarea famiilor de albine - primavara - nu se face numarand ramele din stup! Se masoara (estimeaza) suprafata de puiet. Sa nu va fie teama ca aveti rame prea putine in stup, totul e sa aveti puietul compact, pe rame putine. Multi apicultori se lauda primavara cu nr. de rame cu puiet si nu cu nr. de rame de puiet! O rama buna de puiet are 10 dm patrati de puiet, adica aprox.8000 de indivizi (celule cu puiet). Daca la 15 aprilie aveti macar 25 dm patrati de puiet capacit, discutam de salcam, daca nu... Aveti mare grija la stimulari! Nu ocupati spatiul de ouat al matcii, apoi adaugati rame in cuib si labartati puietul. Primavara, familia se chinuie sa produca 35 grade celsius, mai ales noaptea, iar vara se chinuie sa racoreasca stupul! Vara nu conteaza cat ne labartam, pentru este de unde. Primavara conteaza foarte mult acele 35 grade! O albina eclozionata la 33-34 grade, traieste si munceste de 10 ori mai putin decat cea eclozionata la 35 grade! Sunt multe de spus, doar voi sa aveti timp si rabdare sa ascultati.


Va rog mai spuneti-ne ca suntem atenti!
Albina e cuminte cât ai minte
Avatar utilizator
justy
 
Mesaje: 28
Membru din: 11 Noi 2012, 00:13
Localitate: Onesti

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde State » 30 Ian 2013, 23:14

ignatov andrei scrie: Sunt multe de spus, doar voi sa aveti timp si rabdare sa ascultati.


Suntem numai ochi si urechi . Va urez "diaree" verbala domnule Andrei ! Sunt sigur ca aveti multe de spus. ;)
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde ignatov andrei » 31 Ian 2013, 02:13

Mai puneti si voi intrebari, eu de unde sa stiu ce vreti sa auziti?!? Ce pot sa va mai spun, este ca trebuie sa invatati de la albina, nu de la stupari! Eu am ajuns sa inteleg ca tot ce s-a cercetat si s-a scris, reprazinta 45% din "secretele albinei" (familiei). Eu am citit cam 25%. Spuneti voi unde ma aflu! Dar voi?!? Cercetatori au fost, sunt si vor muri! Cine le i-a locul?!?
Cu stima!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde ignatov andrei » 31 Ian 2013, 12:57

Cand intervenim intr-o familie de albine - prima data - analizam suprafata de puiet si cantitatea de rezerve. Aspectul cel mai important nu este cel cantitativ ci CUM SUNT AMPLASATE! Va trabui sa va faceti o imagine in spatiu despre modul cum este organizata familia. Chiar daca stupii nostri sunt paralelipipedici, facem abstractie de acest fapt, si cautam in imaginea creata formele rotunde ale cuibului. Daca in imaginea pe care ne-am creat-o in spatiu, puietul arata ca o elipsa, cu spatiile ocupate de rezerve si spatiile pentru ouat amplasate de jur imprejur,e bine, dar conteaza pozitia acelei elipse! Cazuri:
1. elipsa este pe verticala sau pe orizontala(de la urdinis spre fundul(spatele) stupului), e perfect;
2. elipsa este paralela cu urdinisul, nu e bine.
Albinele trebuie sa aiba acces rapid si in mod continuu la rezerve dar si la puiet. Forma sferica este cea care le asigura succesul. Formele mai mult sau mai putin sferice depind de forma spatiului in care salasuieste familia. De aceea, in cazul nostru, vorbim de elipsa.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde State » 31 Ian 2013, 14:55

ignatov andrei scrie:Mai puneti si voi intrebari, eu de unde sa stiu ce vreti sa auziti?


Eu as vrea sa aud de la dumneavoastra de exmplu , cum si mai ales cu ce hraniti albinele primavara. Sau daca doriti sa ne impartasiti pregatirea pentru iernare.

lall@ :Mutam discutia pe alt topic , sau continuam aici?
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde ignatov andrei » 01 Feb 2013, 00:48

Hranesc familiile, primavara, doar daca si numai daca nu au rezerve suficiente cu care sa reusesc sa obtin acea circulatie a hranei ce constituie motorul familiei. Am pomenit mai sus de spatiul pentru ouat. Ala este cel mai important de asigurat! Hranindu-le suplimentar, obtinem o blocare a cuibului si asa destul de inghesuit. Citind si ce am postat mai sus, veti intelege ca dezvoltarea unei familii primavara urmareste obtinerea unei suprafete de puiet cat mai mari intr-un volum cat mai mic! Rezervele de hrana stau mai bine in magazie! Nu introduc pe iarna familii fara 12-14kg miere si pt. fiecare, in magazie, sa nu existe 2 rame cu rezerve. Descapaciri dupa diafragma fac numai in septembrie. Primavara, niciodata!
Cum am spus, daca nu am rezerve suficiente - asta se produce foarte rar - imi prepar singur serbetul din zahar tos, prin fierbere. Nu iernez pe mai mult de 5 rame decat in mod exceptional ( 10% din stupi ierneaza pe 6 rame, dar asta asa ca sa ma dau mare)! Cate rame cu puiet am la 1 septembrie, plus 2 rame, indiferent de cata albina am in stup. Pe alt topic, cineva imi spunea: "ce are temperatura cu prefectura?" Cel mai important lucru este temperatura! Stim ce inseamna termenul poichiloterm, ca doar suntem stupari, nu? De ce in frigider nu ies pui din oua, ca doar temperatura e "ceva..acolo!"?
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 01 Feb 2013, 01:02, modificat 1 dată în total.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde proapis13 » 01 Feb 2013, 00:56

ignatov andrei scrie: Nu iernez pe mai mult de 5 rame decat in mod exceptional ( 10% din stupi ierneaza pe 6 rame, dar asta asa ca sa ma dau mare)! Cate rame cu puiet am la 1 septembrie, plus 2 rame, indiferent de cata albina am in stup.

Nu am retinut zona in care va desfasurati activitatea,ca idee sunt de acord cu cele postate mai sus
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde Mircea_63 » 01 Feb 2013, 01:05

Andrei, tinand cont de ideea asta a temperaturii, tu cum procedezi in perioada primaverii si a dezvoltarii puietului, cu sita de la fundul stupului?
La lasi in fundul gol? Inchizi sabarul complet?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde ignatov andrei » 01 Feb 2013, 01:11

proapis13 scrie:
ignatov andrei scrie: Nu iernez pe mai mult de 5 rame decat in mod exceptional ( 10% din stupi ierneaza pe 6 rame, dar asta asa ca sa ma dau mare)! Cate rame cu puiet am la 1 septembrie, plus 2 rame, indiferent de cata albina am in stup.

Nu am retinut zona in care va desfasurati activitatea,ca idee sunt de acord cu cele postate mai sus
salve :D

Stupina o am in jud.Iasi. La Turnu-Severin, la artilerie, facui armata in 1978!
Bafta multa!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde ignatov andrei » 01 Feb 2013, 01:15

Nu am sita la fundul stupului, stupii mei sunt cu fund fix, e mult mai sigur si mai simplu in pastoral! Imachetarile le fac numai cu perne de papura.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori