Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Miere cu catina

Mesajde echo » 02 Sep 2011, 14:00

Stie cineva reteta asta (versiuni) ??

Am catina, am miere, am propolis,... n-am know-how :D

Doresc sa prepar dar nu stiu cum, cate parti se pun, am inteles ceva si cu propolis.. etc..
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Miere cu catina

Mesajde liviu1965 » 02 Sep 2011, 14:42

Nea Gica stie
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Miere cu catina

Mesajde jimm » 02 Sep 2011, 16:15

Eu am facut acum 3 zile :D
Am cules catina, spalat si am pus intr-un borcan de 800 g 1/2 catina si 1/2 miere.
Am facut fix 2 borcane pentru sufelu' meu.
Mai trebuie ceva descantec? Sunt chiar curios!!!
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Miere cu catina

Mesajde gica » 02 Sep 2011, 16:19

Liviu,de data asta mauru nu stie.Pur si simplu pe la mine nu creste catina.
In alta ordine de idei echo are dreptate.Nu are hau-hau si cu hau-haul asta e belea.
Dau un exemplu:
Acum vreo 10 ani vine un cunoscut dintr-o excursie din Grecia.Pui de stupar si el.Aduce de acolo o tarie pe care o gustam cu placere si doua borcanele care aveau miere si fructe mici in ea."Asta se vinde mult si bine si de doua ori mai scump decat mierea pe la ei"" zice el.Incercati sa faceti.Au zis grecii aia ca se face destul de greu.
In final dupa vreo 2-3 ani de incercari nu am reusit.Nu am renuntat dar am ajuns la concluzia ca-mi trebuie un utilaj.
Atentie,fructele erau dispersate in miere nu se impingeau unele pe altele sa sara afara din borcan.Si mierea era miere.
Totul arata la fix.Si gustul la fel.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Miere cu catina

Mesajde gica » 02 Sep 2011, 16:22

jimm scrie:Mai trebuie ceva descantec? Sunt chiar curios!!!

Jimm vezi ca sare catina din borcane afara.Sau mierea se face behoarca.
Aici trebuie descantecu sa stea boabele uniform si lejer prin miere.Si mierea sa nu se dilueze.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Miere cu catina

Mesajde liviu1965 » 02 Sep 2011, 17:09

In primavara cand am hotarat sa cumpar 2 familii....scandal mare in familie..... intepaturi si alea,alea. I-am linistit cu ....miere din " curtea " noastra, produse din miere.....alea , alea.
Trag linie: am prins la fix momentul , dupa salcam , sau in timpul ala, nu-mi dau seama acum, cand vroia sa roiasca o familie ( 20-30 botci ) si vrut/nevrut .... acum am 3 familii.... super ptr. hobby-iul meu

Acum, ei:

baiatul: ce buna e mierea asta.....
nevasta : idem
fiica: aaaaaaa, daaaaa....
SOACRA : ouau..... ( mentionez ca i-am dat cu tot cu fagure )

Acum subprodusele:

eu: tuica ( peste 15zile o pun la fermentat, multumesc lui fcvaslui ) + hidromelul ( cand o vrea bunul dumnezeu..... eu sunt rabdator de felul meu }

ei: o dulceata , ceva......

Sa nu omit, ceea ce a produs albina a mers pe consumul casei si a soacrei. A, ceva rame ptr. la iarna.
Ptr. subproduse am cumparat miere (130.000/kg)

Scuzati divagatia , sa revin la topic

Salvati-ma , ceva retete....

PS Ceea ce spune maurul e super daca am putea sa facem. O dulceata cu fructe intregi... ...
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Miere cu catina

Mesajde gica » 02 Sep 2011, 19:19

Ma electronistule ce esti,nu ai vazut ce am scris mai sus?
Usca tu fructele sa ajunga fix la 1,42 densitate si ai reusit.Ca eu nu am reusit.
Asa de-o latura colorata cu nuantele fructelor cum iese visinata e plina piata
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Miere cu catina

Mesajde liviu1965 » 02 Sep 2011, 20:04

Ok, nea Gica ne dam batuti?
Le-oi stiu eu pe toate dar sa usuc fructe..... nu stiu
De cumparat nu sunt?

Poate stie cineva procedeul.......
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Miere cu catina

Mesajde gica » 02 Sep 2011, 21:13

gica scrie:In final dupa vreo 2-3 ani de incercari nu am reusit.Nu am renuntat dar am ajuns la concluzia ca-mi trebuie un utilaj.
Atentie,fructele erau dispersate in miere nu se impingeau unele pe altele sa sara afara din borcan.Si mierea era miere.
Totul arata la fix.Si gustul la fel.

Liviu,nu am renuntat dar am scris descantecu - Fructe uscate sa ajunga la densitatea mierii.Sper sa cumpar utilaju anul asta.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Miere cu catina

Mesajde liviu1965 » 03 Sep 2011, 08:35

Sa te ajute dumnezeu
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Miere cu catina

Mesajde gica » 04 Sep 2011, 21:53

Asa nu trebuie sa arate:
Fişiere ataşate
SAM_0351.JPG
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Miere cu catina

Mesajde gica » 04 Sep 2011, 21:55

Sau asa:
Pozele sunt de la targul de la Baneasa 2011
Fişiere ataşate
SAM_0353.JPG
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Miere cu catina

Mesajde MyBees » 05 Sep 2011, 02:27

Echo, daca vrei sa dai copilului pana gaseste Nea Gica racheta aia sa usuce catina, eu fac de vreo 3 ani combinatia catina/miere

- Boabele de catina intregi(spalate/zvantate) puse intr-un borcan. O treime catina si restul miere. Chiar daca boabele plutesc in miere, nu am sesizat sa scada pofta :)
- Boabele de catina zdrobite si amestecate cu miere in aceeasi proportie.
- Suc de catina amestecat cu miere. Zdrobite si date prin sita. Sucul separat cu miere dar nu arunc nici "resturile" de pielite si seminte. Sunt si aceste foarte bune.

Este recomandat sa folosesti ustensile de lemn, sa eviti metalul. La cateva zile, cand imi aduc aminte mai amestec compozitie din borcan. In plus, o tin la rece. Pana se consuma nu apuca sa cristalizeze, nici sa se altereze. O lingurita dimineata. Nu e bine sa consumi tarziu pentru ca e mai ceva decat cafeaua...

Cea mai "sanatoasa" este boaba intreaga pentru ca sparta inainte se mai pierde din componentele sale. Si cred ca in stare proaspata este mai buna decat uscata. Anul asta o voi pastra congelata si o "combin" inainte de consum. Oricum, pana prin nov-dec. se gaseste in stare proaspata.

Cand se doteaza Nea Gica si daca din casa incercam si cu fructele in suspensie, pana atunci consumam cu placere si asa :)
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Miere cu catina

Mesajde gica » 05 Sep 2011, 08:18

MyBees scrie:Echo, daca vrei sa dai copilului pana gaseste Nea Gica racheta aia sa usuce catina, eu fac de vreo 3 ani combinatia catina/miere.....

MyBees,nu am zis ca amestecul nu-i bun.Am zis ca nu are fata comerciala.Ce am vazut eu avea fructe intregi care stateau in suspensie.E o mare diferenta si de aspect si de gust.
In varianta de mai sus cristalizeaza greu sau deloc daca borcanul bine inchis il rotesti de cateva ori (il pui in cap 3 zile apoi normal 3 zile si repeti)
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Miere cu catina

Mesajde MyBees » 05 Sep 2011, 12:13

De acord Nea Gica, normal ca ar fi mai aratos si mai gustos cum ati descris produsul ala. Nu l-am vazut, doar imi inchipui ca arata fain. Pana una alta asteptam sa vedem cum ies cele descrise cand reusesti cu aparatul... si le degustam pe ale noastre intre timp...
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Miere cu catina

Mesajde liviu1965 » 05 Sep 2011, 15:04

Ai rabdare...... acusi pune poza nea Gica cu borcanul.... cu catina.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Următorul

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


cron