Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde jenica67 » 24 Dec 2012, 00:13

Daca ai numarul de stupi ca seful lui DM, adica acolo ceva peste 6000, si cu la fel de multa albina, poti face si 2-3000 de roi la pachet sa mai diversifici productia. Ca sa nu zic sa eviti roirea (apropo de tpicul nostru). :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde Adi Hodis » 04 Ian 2013, 19:27

Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde cobi » 06 Ian 2013, 15:27

Si continuarea :
instalarea roilor la pachet

cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde Geangu Cristian » 04 Feb 2013, 22:26

Ma urc si eu in trenul asta este un subiect foarte tare bravo celui care a deschis acest topic , sunt convins ca este o metoda foarte buna de inmultire si evitarea boli in stupina, are multe avantaje in complectare spun ca lada cu sita nu o folosim neaparat ptr transport ci ptr a izola roiul pe timpul tratamentului in acest fel nu raman urme ale tratamentului nici pe rame nici pe lada si ca infometarea este necesara ptr a consuma tot ce are in gusa albina astfel evitam transmiterea a tot ce se poate transmite prin hrana dupa care in turte administram tratamente contra nosemozei chiar si fumidil ptr ca aici nu o sa mai avem urme in produse ,antivarua bineinteles ...matca tanara si daca se poate rame noi foita si lada desinfectata este logic ca o sa fie o familie supersanatoasa nu o sa mergem noi la fix ca cei de afara dar cred ca vom descoperii si noi secretele lor ,doamna din filmulete lucreaza in cercetarea Germana de profil cum este la noi ICDA ei sunt foarte avansati cred ca investesc bani in cercetare nu ca ai nostri interesant mai este acolo soclul stupului unde baga vasul cu sirop acolo pun si hartia ptr a vedea eficienta tratamentului antivarua daca cineva vede mai bine si are inclinatia necesara de a copia sau adapta cumva chestia aia ar fi super eu o tot coc de ceva timp si sper sa scot unul , nustiu daca va fi la fel dar utilitatea conteaza iar chstia cu unitul toamna este benefica ptr ca o familie exploatata in productie dupa ultima serie de puiet se trece si ia prin infometare tratare uninduse cu roiul ,trce pe rame noi , pe hrana buna (fara mana .....)iar ramele de cuib pe care le-au avut se baga la extras complectand productia de miere si la topit sporind productia de ceara si cu ia odata se evita si transmiterea de boli plus o familie puternica care la rapita rupe hamul....
Avatar utilizator
Geangu Cristian
 
Mesaje: 93
Membru din: 29 Mar 2011, 20:46
Localitate: Valenii de Munte jud PH

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde proapis13 » 17 Feb 2013, 16:07

Roiuri la pachet la rusnaci :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde cucubau » 24 Mar 2013, 19:57

Sa nu ne imbatam cu apa rece . Noi apicultorii romani putem fi cel mult consumatori de roiuri la pachet , nici decum producatori. Producatori pot fi doar, in acele parti ale lumii unde sezonul activ este mult mai lung .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde BUNKA » 01 Apr 2013, 14:20

cucubau scrie:Sa nu ne imbatam cu apa rece . Noi apicultorii romani putem fi cel mult consumatori de roiuri la pachet , nici decum producatori. Producatori pot fi doar, in acele parti ale lumii unde sezonul activ este mult mai lung .



Fii cuminte, se poate face si la noi, numai ca trebuie sa stii ce faci cand bagi la iernat..trebuie supercolonii care sa ierneze foarte bine si primavara pana in salcam pot umple la refuz doua corpuri la 10 rame Dadant 1/1..de acolo ai de unde face roiuri la pachet dupa ce faci salcamul binenteles...eu am testat si se poate face foarte multa albina asa in primavara, si dupa salcam tre sa scapi de surplus ca devine un consumator mare intr-un gol de cules..deci va asigur ca se poate si la noi, numai ca tre sa ai capul si experientza la tine tot sezonul apicol.
Poate deveni o sursa foarte frumoasa de bani.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde janese » 01 Apr 2013, 14:39

matca 45 ron...un kil de albina inseamna 5 intervale bine ocupate de dadant1/1....sa zicem un roi pe cinci rame 250 ron....cinci rame goale 6 ron....cinci foi fagure 15 ron......concluzia este ca la noi nu e rentabil financiar pentru producator sa vanda ,,la pachet"! ca sa fie rezonabil si pentru vanzator si pentru cumparator,la noi ,care sa fie pretul pentru ,,un pachet " cu un kil de albina (pe deasupra si tanara)si matca tanara imperecheata??? :shock:
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde BUNKA » 01 Apr 2013, 15:31

Daca nu ma insel la 10 rame de dadant acoperite bine de albina ai cam 30000 de indivizi adica 3 kg, ar insemna la 5 rame fix 1,5kg de albina.
Matca 45 de lei..nu stiu preturile, la albina iar..1,5kg nu stiu cu cat se poate vinde..oricum cred ca undeva la 2,5 mil e un pret corect..problema e ca trebuie prins aici si pretul laditei ca doar nu e mocca.
Oricum la 2,5 mil e un roi frumusel care va avea un start bun si are toate sansele sa fie colonie in toata regula la final de sezon...deci zic eu merita 250ron.
Restul de rame foite lazi..nu te mai intereseaza..e treaba cumparatorului sa asigure toate chestiile astea viitoarei colonii.
La roi pe rame care e scorul?...eu cred ca la 5 rame blana de albina daca mai au si puiet, si o matca buna trebuie sa zici SARUT MANA daca-l iei cu 2,5mil.

Teoretic cel fara rame ar trebui sa fie mai ieftin la noi...sa zicem 1,5mil albina si maxim 50 lei matca..deci pe la 200ron.
Cat poate sa coste ramele cu faguri ca sa facem un calcul corect..5 rame cladite, la 5 lei rama sa zicem, 25lei..ma rog acolo mai poate fi puiet si hrana care si astea mai incarca pretul...dar cand faci bisniss, nu te mai pui la cativa lei...deci parerea mea e ca pe faguri cam 250ron si la pachet cam 200ron la piata noastra, la un roi care sa acopere bine 5 rame.
In felul asta ai o oferta de nerefuzat si-ti cam spulberi concurentza daca vrei sa faci asta la noi...pt ca cei care vor vrea sa faca asta sigur vor veni cu preturi umflate...numai ca lumea nu prea stie ca in afaceri te impui prin pret si calitate...si banul trebuie sa vina din RULAJ.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde BUNKA » 01 Apr 2013, 15:34

Ca sa fiu inteles..la noi pe piata poti vedea lazi la 300ron dar nu stiu cat vind baietii aia cu preturile alea in momentul in care pe piatza sunt lazi garla la 150 de ron unele chiar executate foarte bine.
In timp ce unul vinde sute..altii se bucura daca vand 20-30 de lazi pe luna!
Sunt ateliere mici care nu fac fata comenzilor..pt ca stiu sa se adapteze la piata!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde valigorj » 02 Apr 2013, 05:25

in viitor vinzarea roilor pe rame in tara va fi mult redusa din cauza saturatiei pietei.in vest din cauza pierderilor se vor putea vinde roi la pachet.dupa salcim,atunci cind nu se mai doreste inmultire si pentru a se evita roirea se pot forma roi la pachet.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde adi1 » 22 Mai 2013, 12:43

toata lumea se vaita ca la noi nu.cat ati fi dispusi sa platiti pe un roi la pachet(1,5kg albina+matca) la inceput de aprilie? ca sa imi pot face niste calcule si sa pot negocia cu furnizorul un pret. toate acestea sa fie pentru anul 2014.
adi1
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Feb 2013, 13:41

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde adi1 » 22 Mai 2013, 12:55

sa nu uitam avantajele luni aprilie cind la noi abia atunci se iasa de la iernare,cu un cules in rapita cred ca la salcam vor deveni famili,spania de exemlu nu prea are iernare in luna martie se formeaza roiuri, un import de albina tinara ar fi altceva decit albina care a trecut iarna si este uzata prin stimulari cu eu mai stiu ce. astept pareri si sfaturi.
adi1
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Feb 2013, 13:41

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde Mircea_63 » 22 Mai 2013, 13:00

adi1 scrie:.................... astept pareri si sfaturi.


Sfaturi despre ce?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde adi1 » 23 Mai 2013, 00:15

Mircea_63 scrie:
adi1 scrie:.................... astept pareri si sfaturi.


Sfaturi despre ce?

ati fi interesati sa cumparati?sar dezvolta roiu pina in salcam ca sa ofere si productie?ce pret ar fi rentabi?daca cineva a cumparat asa la ce pret?un pret orientativ?(ieri am sunat la cineva care are un anunt ca vinde si in aceasta forma si bine ca am fost la tel. ca altfel ma lua si la bataie. :lol:
adi1
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Feb 2013, 13:41

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde Mircea_63 » 23 Mai 2013, 01:16

Hai sa-ti explic cum sta treaba:

Pe forumul asta discutam despre stuparit. Ca in cadrul stuparitului exista si un aspect economic e una si asta poate fi discutata. Vrem sa fim rentabili! Insa daca vrei sa pui la cale o afacere si intrebi asa...otova, cat am fi dispusi sa oferim, daca am fi interesati sa cumparam etc asta nu mai e stuparit ci o prospectare a unei potentiale piete.

Scopul forumului este promovarea stuparitului ca meserie sau hobby, dar nu este comercial! Pune punct acestui tip de intrebari si planuri comerciale in postarile tale.

Dezvolta ce afacere vrei, e treaba ta. Situl Stuparitul chiar te ajuta in acest sens http://anunturiapicole.stuparitul.com/ insa nu folosi forumul tematic pentru altceva decat pentru ce a fost creat.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron