Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde filip » 05 Feb 2013, 11:12

Ministrul Agriculturii discuta de Cardul de acces in piata,unde producatorul sa poata valorifica marfa.Care ar fi pasii ce trebuie urmati de un apicultor sa fie in legalitate?
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde eugen. » 05 Feb 2013, 12:12

Si aici e ceva cu schepsis.... Nu poti avea 10 stupi si sa vinzi tot anul miere in piata unui mare oras :lol: :lol: :lol:
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde filip » 05 Feb 2013, 12:24

@eugen,
Cantitatile se raporteaza la centru{Bucuresti}
Ori eu vad doua tipuri de impozite:
1Impozitul pe fam de albine si in viitor pe venit
2 Impozitul local pe pavilion,teren,imobil,certificat de producator ori CARD,taxa la piata.
Ori apicultorul e prins la mijloc.
Daca nu ai autorizata stupina sanitar veterinar nu poti vinde catre Procesator decat prin intermediar.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Mircea_63 » 05 Feb 2013, 13:44

D-nu Filip, se povesteste ca la un Judecator s-au prezentat doi impricinati. Il asculta pe primul si ii spune ca are dreptate! Il asculta si pe al doilea si ii spune ca si el are dreptate!

Daca ai fi consumatorul final al produsului, ai vrea sa stii ca intreg lantul pana la tine ca si consumator, este autorizat (asta presupune ca indeplineste niste conditii igienico-sanitare).
Ca producator, te cam incurca...conditii de extractie, gresie, faianta, apa curenta, instalatii de inox, autorizari, carnete de sanatate, etc. Una peste alta, cheltuieli.

Am vrea cu totii ca tara asta sa fie una civilizata si standarde de trai inalte. Prima conditie este igiena. Adevarul este ca majoritatea suntem prea saraci ca sa indeplinim toate conditiile. Si eu ma incadrez tot printre acesti saraci! Spun asta ca sa nu credeti ca sunt manat de vre-un interes ascuns.
O solutie insa ar fi asocierea! TEORETIC se pot asocia mai multi stupari si sa puna la punct o linie de imbuteliere care sa indeplineasca standardele si astfel se depaseste partial problema banilor. Spun "teoretic', deoarece practic stim ce sanse au asocierile in Romania.

La modul concret, exista o legislatie in domeniu. Sincer...nici eu nu o cunosc bine. Poate sunteti mai bine informat. Ce anume din legislatia actuala vi-se pare exagerat din cerintele de autorizare?

Prin piete si targuri, am vazut deseori stupari care isi vand borcanele cu miere, pastura, miere cu miez de nuca etc. Acestia o fac ilegal?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde filip » 05 Feb 2013, 13:58

Mircea_63,
Depinde cine si din ce unghi priveste.Poti avea o marfa buna dar sistemul sa te respinga ori sa ai o marfa proasta dar sa ai sustinere legala.
http://www.realitatea.net/perchezitii-l ... 06146.html
Scenariu posibil si in cazul apicultorilor.

"Conform surselor citate, persoanele vizate în acest dosar livrau marfa, respectiv nucă şi miez de nucă, unei firme din Botoşani care o exporta în ţările arabe, fără să fie plătite taxe şi impozite"
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Mircea_63 » 05 Feb 2013, 14:29

D-nu Filip, dar nu despre calitatea marfii era vorba...

Poti avea o miere super extra, conteaza in ce conditii de igiena este extrasa, depozitata, imbuteliata. Ca vanzator, mi-ar conveni sa nu ma intrebe nimeni nimic. Ma duc si imi vand marfa si gata, dar ca si client...eu mananc mierea aia.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde filip » 05 Feb 2013, 14:36

Mircea_63,
Asta e vrajeala de 2 lei.
Mierea extrasa in centrifuga de tabla in propria stupina a mers la export ani la rand.Acum cand am cumparat centrifuga de inox,bidoane ,lazi noi.Nu am dreptul sa-mi valorific marfa.
Ori cum ar fi sa se rupa lantul de iubire cu sens unic.Doar asa poti vinde,atunci multi ar ramane fara obiectul muncii.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Mircea_63 » 05 Feb 2013, 15:06

D-nu Filip, chiar nu stiu, de aceea va si intreb: ce anume se mai cere ca sa puteti vinde mierea si din ce se cere, ce vedeti exagerat?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde valter » 05 Feb 2013, 15:22

filip scrie:Ministrul Agriculturii discuta de Cardul de acces in piata,unde producatorul sa poata valorifica marfa.Care ar fi pasii ce trebuie urmati de un apicultor sa fie in legalitate?



Primul pas este greu...nu mai dati mierea la pietari...la un pret de nimic.
Prefer sa lucrez la ''lumina '' cu un procesator corect decat sa-i imbogatesc pe pietari.

ps. Noi gresim!!!
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde filip » 05 Feb 2013, 15:29

Valter,eu vand toata mierea de acasa pe comanda.
Dar aveam un gand sa ma extind fiind la pensie,astfel ca o parte sa o vand eu in piata.

Problema e ca nu e reglementat ce inseamna evaziune la cetateanul ce produce si vinde marfa proprie.
Iar aici trebuie insistat pentru o reglementare.Altfel la orice control putem fi acuzati pe nedrept.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde valter » 05 Feb 2013, 15:48

filip scrie:Valter,eu vand toata mierea de acasa pe comanda.
Dar aveam un gand sa ma extind fiind la pensie,astfel ca o parte sa o vand eu in piata.

Problema e ca nu e reglementat ce inseamna evaziune la cetateanul ce produce si vinde marfa proprie.
Iar aici trebuie insistat pentru o reglementare.Altfel la orice control putem fi acuzati pe nedrept.


Mi se rupe mie de pietes.
''Cotisezez''periodic la primarie cand am comanda serioasa pentru piata cu ceva bistari pentru certificatul de producator.
Piata-i piata...eu nu-i dau pietasului marfa pana nu-i iau pielea de pe el...ce-i drept , nu ma mai cauta des...ca tiu la pret.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Mircea_63 » 05 Feb 2013, 15:54

D-nu Filip, din ce stiu eu, sunt doua aspecte ca sa puteti vinde in piata.

Unul sanitar, in sensul ca trebuie sa fiti autorizat in acest sens.
Al doilea, fiscal, adica sa aveti certificat de producator si casa de marcat.

Recunosc ca aici vorbesc asa...dupa ureche, dar ce mai tura vura, vad la diverse targuri si piete miere de vanzare. Inclusiv pietarii aia...ei cum o pot vinde si d-voastra nu??
Acuma n-am miere de vandut nici cu borcanul, nici cu bidonul, dar sper ca pe viitor sa am...d-vs spuneti ca nu o putem vinde in piete? Incep sa nu mai inteleg...

LE Valtere, dar si pietarul ala face o munca...nu i-se cuvine si lui partea lui?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde filip » 05 Feb 2013, 16:00

http://www.agrointel.ro/4810/cu-ardeiul ... -la-piata/
Mai precis, adevăraţii producători vor avea un card pe baza căruia se va putea vedea la orice moment de pe ce parcelă a fost obţinută marfa, cui aparţine şi cum a fost obţinută, dar şi ce cantităţi au disponibile la vânzare. :lol:

Apropos Valter vezi ca trebuie sa ai si Certificat de producator si DRAC,pardon CARD{A se citi CARD invers}
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Mircea_63 » 05 Feb 2013, 16:22

Am citit articolul!

Nah, asta-i buna! Strigam toti ca nu vrem intermediari si vrem ca producatorul sa-si poata vinde marfa... sa aibe acces in piete. Cand in sfarsit cineva incearca sa faca ceva...ghici!

Tot noi suntem nemultumiti! Poate treaba asta cu cardul va da sau nu rezultate, dar nu vad cu ce l-ar incurca pe producator?
Acolo era vorba de producatorii agricoli, dar fie si pentru stupari...cu ce ne-ar incurca?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde filip » 05 Feb 2013, 16:28

Mircea 63,nu ai inteles.O sa fie mai multe directii.Bugetul statului,bugetul primariei,administratia pietelor,organul de control ,etc.Ori cand tragi linie o sa vezi ca nu-i rentabil
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde kiloz » 05 Feb 2013, 16:35

Ministerul Agriculturii intenționează să introducă carduri de acces pentru producătorii care își vând produsele agroalimentare în piețe.

Obligativitatea urmează să fie cuprinsă într-o ordonanță de urgență care prevede stabilirea unor măsuri de reglementare a pieței produselor din sectorul agricol.

Astfel, cardul de acces în pieţele agroalimentare va fi netransmisibil şi se va acorda producătorului agricol, persoană fizică înregistrată fiscal în baza certificatului de producător, care își comercializează singur produsele.

Introducerea cardului are rolul de a asigura “evidenţa operativă” a vânzările.

Astfel, deţinătorii de carduri de acces în pieţe vor avea obligaţia să înscrie zilnic, pe verso, la fila din carnetul de comercializare a produselor din sectorul agricol, cantităţile vândute în ziua respectivă.

Potrivit actului normativ, autoritățile își propun astfel să combată evaziunea fiscală, presiunile speculative asupra preţurilor produselor la consumatorul final sau concurenţa neloială între producătorii persoane fizice şi comercianţi.

La nivel național, există 500 de piețe agroalimentare, 400 dintre acestea fiind pieţe urbane aflate în cea mai mare parte în proprietate şi administrare privată sau în proprietate publică şi administrare privată. Acestora li se adaugă alte peste 700 de structuri de vânzare temporare organizate în mediul rural
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori