Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde XXL » 04 Feb 2013, 22:12

Luni 11.02 se va desfasura in Bucuresti la sediul Agrostar o intalnire intre
min.agriculturii si apicultorii organizata de S.A.N.
..cati dintre membrii forumului vor fi prezenti?
de aceea ii rog pe cei ce au ,,placerea,, de a participa sa
isi faca cunoscuta intentia aici
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde octav79 » 04 Feb 2013, 22:22

Voi fi acolo sigur.Ar trebui ca fiecare sa vina cu o pancarda si un fluier.
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde nicus » 04 Feb 2013, 22:29

prezent.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde XXL » 04 Feb 2013, 22:29

deocamdata am fi asa:
1.sori-pan
2.ioan puiu
3.octav 79
4. nicus
5.eugen
6.XXL (+un coleg)
7....?
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde Bubu Trantoru' » 04 Feb 2013, 22:43

Roger: AFRIMATIV :D
Albina e satirică: înţeapă. Eu am umor: pişc.
Avatar utilizator
Bubu Trantoru'
 
Mesaje: 36
Membru din: 19 Sep 2012, 15:06
Localitate: Plopeni / Prahova

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde valter » 05 Feb 2013, 08:12

vine si Mosu'.

ps. Era sa uit!
Toti amicii , beneficiari de matcute , roi si familii de albine cadou, sa nu ma mai caute la telefon ori pe coclaurile tarii daca nu-mi strang mana pe 11.02...am zis.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde cypryx » 05 Feb 2013, 10:17

lasa un nr de tel de contact.eventual pe pm.
eu personal nu ajung dar poate "intarat" pe alti din zona.
spor la negot cu menistru.

salutare
festina lente,pământul e rotund si ajungi sigur in același punct.
cypryx
 
Mesaje: 180
Membru din: 23 Mar 2011, 23:03
Localitate: HUNEDOARA

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde eugen. » 05 Feb 2013, 12:09

Sa clarificam :
- intalnirea va avea loc 11.02.2013 la sediul Agrostar. Acolo nu se face miting ! Acolo se poarta discutii pertinente intre apicultori si reprezentantii ministerelor
- intalnirea a fost ceruta de SAN prin AGROSTAR
- la discutii au fost invitate MADR si MF in principal
- nu stim daca vor veni ministri in persoana ... sau secretari de stat ( urechile mele au auzit confirmarea de participare a unui secretar de stat din MADR)
- discutiile sau dezbaterile, cum vreti sa le ziceti, vor avea ca tema " apicultura si impozitarea "
- toti cei care vor sa participe sunt bineveniti
- cred ca trebuie sa stim cum punem problema...... cu cat mai multe intrebari cu atat mai bine....

PS . Putem sa i intrebam cate picioare are albina :lol: dar sunt altele mai importante :!: : Cum a ajuns o insecta , albina in speta, sa fie "animal domestic " sau cum s a calculat norma de venit .O motivare a intrebarilor noastre cu exemple reale e binevenita !
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde eugen. » 05 Feb 2013, 12:43

Protestul inaintat catre MF:
Avand in vedere recentele modificari ale Legii 571/2003 modificata si completata prin Ordonanta 8 publicata in MO Nr.54/23.01.2013, Ordonanta facuta in timp scurt fara consultarea partenerilor sociali interesati de prevederile acesteia, SINDICATUL APICOL NATIONAL inainteaza prezentul PROTEST.
Acest protest are la baza prevederea comform careia se modifica Art.71 la care se raporteaza Art.42 lit.K, articol prin care ACTIVITATEA APICOLA ERA SCUTITA DE IMPOZITARE pentru PERSOANELE FIZICE AUTORIZATE, ordonanta in litera ei facand referire stricta la PERSOANE FIZICE.
Alta prevedere pe care o contestam este includerea ALBINEI in cadrul ZOOTEHNIEI. Comform DEX, Zootehnia este “ZOOTEHNÍE s. f. Știință care are drept obiect cunoașterea, reproducerea, creșterea, alimentația, ameliorarea și exploatarea animalelor domestice. – Din fr. zootechnie.” Drept urmare nefiind o vertebrata si mai mult, nefiind domestica, includerea ei in ZOOTEHNIE este inoportuna.
Tinand cont ca POLENIZAREA, ACTIVITATEA PRINCIPALA A ALBINEI, nu a fost platita in ROMANIA niciodata, asa cum NICIODATA APICULTURA NU A FOST IMPOZITATA, existand o corelare intre aceste situatii de-a lungul timpului, va rugam sa reconsiderati PREVEDERILE CODULUI FISCAL privind acest aspect.
Apelul nostru catre Dumneavoastra este cat se poate de corect in raport cu beneficiile aduse de APICULTURA NATURII in special, si societatii in particular. Este vorba de exporturile care aduc in tara VALUTA pe de o parte, si LOCURILE DE MUNCA a multor tineri, pe de alta parte.
SINDICATUL APICOL NATIONAL, in cazul in care nu sunt reconsiderate prevederile privind APICULTURA, isi rezerva dreptul de a avea pozitie de tip sindical, si a actiona in consecinta in limitele legii.
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde so-ri-pan » 05 Feb 2013, 14:14

XXL scrie:Luni 11.02 se va desfasura in Bucuresti la sediul Agrostar o intalnire intre
min.agriculturii si apicultorii organizata de S.A.N.
..cati dintre membrii forumului vor fi prezenti?
de aceea ii rog pe cei ce au ,,placerea,, de a participa sa
isi faca cunoscuta intentia aici


Ideea lui XXL este benefica in contextul prezentat. Probabil din eroare sau prea mult elan a facut o dezinformare. Intalnirea este INTRE APICULTORI SI SECRETARI DE STAT sau DIRECTORI GENERALI DIN MINISTERE.
iNTALNIREA a demarat inca din 13 Ianuarie caind s-au facut invitatiile din parte Agrostar. Ideea este ca APICULTORUL, el si numai el, SA STEA DE VORBA CU AUTORITATILE. Spun APICULTORUL dat fiind faptul ca nimeni nu reprezinta ALTCEVA decat pe sine ca apicultor. Reprezentantii asociatiilor vor reprezenta PE SINE CA APICULTOR. Sa fie foarte clar de la bun inceput.
Nu fac asta din alt motiv, insa ei au posibilitatile lor DE EXPRIMARE IN FATA AUTORITATILOR. VOI CEILALTI CE POSIBILITATI AVETI?
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde Dragos2006 » 05 Feb 2013, 15:55

Daca vin 10000 de apicultori se va sta de vorba cu ei pe rand ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde Adi Hodis » 05 Feb 2013, 16:03

eugen. scrie:Protestul inaintat catre MF:
Avand in vedere recentele modificari ale Legii 571/2003 modificata si completata prin Ordonanta 8 publicata in MO Nr.54/23.01.2013, Ordonanta facuta in timp scurt fara consultarea partenerilor sociali interesati de prevederile acesteia, SINDICATUL APICOL NATIONAL inainteaza prezentul PROTEST.
Acest protest are la baza prevederea comform careia se modifica Art.71 la care se raporteaza Art.42 lit.K, articol prin care ACTIVITATEA APICOLA ERA SCUTITA DE IMPOZITARE pentru PERSOANELE FIZICE AUTORIZATE, ordonanta in litera ei facand referire stricta la PERSOANE FIZICE.
Alta prevedere pe care o contestam este includerea ALBINEI in cadrul ZOOTEHNIEI. Comform DEX, Zootehnia este “ZOOTEHNÍE s. f. Știință care are drept obiect cunoașterea, reproducerea, creșterea, alimentația, ameliorarea și exploatarea animalelor domestice. – Din fr. zootechnie.” Drept urmare nefiind o vertebrata si mai mult, nefiind domestica, includerea ei in ZOOTEHNIE este inoportuna.
Tinand cont ca POLENIZAREA, ACTIVITATEA PRINCIPALA A ALBINEI, nu a fost platita in ROMANIA niciodata, asa cum NICIODATA APICULTURA NU A FOST IMPOZITATA, existand o corelare intre aceste situatii de-a lungul timpului, va rugam sa reconsiderati PREVEDERILE CODULUI FISCAL privind acest aspect.
Apelul nostru catre Dumneavoastra este cat se poate de corect in raport cu beneficiile aduse de APICULTURA NATURII in special, si societatii in particular. Este vorba de exporturile care aduc in tara VALUTA pe de o parte, si LOCURILE DE MUNCA a multor tineri, pe de alta parte.
SINDICATUL APICOL NATIONAL, in cazul in care nu sunt reconsiderate prevederile privind APICULTURA, isi rezerva dreptul de a avea pozitie de tip sindical, si a actiona in consecinta in limitele legii.

Ocazia ca acum, nu stiu cand o sa mai apara. Folositi ocazia in si spre avantajul apiculturii solicitind plata polenizarii. Nu lasati sa reconsidere ei ... ce si cum vor gandi impozitarea apiculturii. Cereti sa solicite la rindul lor, Consiliului European sa elimine impozitarea inlocuind-o cu plata pentru polenizarea care o fac albinele.
Aratati-le ce beneficii aduce albinele la nivel European ( ca ne tot aliniaza la nivel European cu orice denumire prin care, platim preturi si taxe ca la ei ... din salarii si pret produse, ca la noi ! )
Aratati-le studiul acesta ( facut de Europeni ) la pag. 11 http://operaresearch.eu/files/repositor ... es2013.pdf ...
Iata textul:
For honey bees, by far the most important contribution they make to agriculture is the pollination service
they provide (van Engelsdorp et al., 2009). The direct value of honey produced in the EU is estimated
about 140 million € (Moritz et al., 2010), while the value of insect pollination for European agriculture has
been estimated to be much higher around 20 billion € (Gallai et al., 2009).
Deci din 20 miliarde de Euro/an, au de unde sa plateasca POLENIZAREA, inca de cand s-au hotariat sa extinda granitele U E.
Ati vazut ca in Argentina vor investi 300 miliarde de euro.
Romania a avut la dispozitie doar 30 mld. prin fondurile alocate. Romania contribuie la bugetul UE cu sume considerabile si nu sintem pe culmile dezvoltarii ci undeva la genunchiul broastei.

Alta actiune de necesitate a ... reconsiderarii, defapt necesitate de modificare a conditiilor de accesare a fondurilor UE.
Acestea au fost eronat constituite prin faptul ca au eliminat pe toti cei ce aveau 40 de ani. Acum se vrea a fi impozitati si aceia care au fost eliminati din start ?. :shock:
Vorbind de fonduri, banii din mas. 112 NU sint suficienti 25 000 Eu pentru a se putea dezvolta un apicultor, la nivelul necesar de a obtine un castig care sa poata perpetua exploatatia apicola in viitor si sa poata plati toate cheltuielile, taxele si ... impozitele proaspat impuse.
Puneti-le in vedere ca la nivelul de peste 300 de familii de albine este obligatoriu o logistica indispensabila, de ex.
1. mijloc de transport, numai aducerea in stare apta de a circula, costa enorm datorita taxelor impuse de autoritati.
2. spatiu de depozitare echipamente apicole, produse apicole.
3. ... lista e deschisa, ( mai ganditi si voi, nu numai eu )

Asa ca nu cereti reconsiderarea ... dupa cum vor gandi ei ... ca ei gandesc in functie de propunerile de sus, la nivel UE si asa executa . Deci sa anuleze impozitarea ... sa solicite Consiliului European plata pentru polenizarea care o fac albinele.
Sa nu ne mai indemne sa ne lasam de apicultura ! :shock: ... ca alternativele sint foarte sumbre, salariu de 700 -800 lei ... angajat la patron ?.
Faceti-va temele foarte bine inainte de a cere ... acum e ocazia.
Plata polenizarii poate fi o mare sansa ... depinde cum si cat se va stabili.
Iar in ce priveste fondurile, la fel.
Astea trebuie sa le cereti ... nu sa-i lasati sa reconsidere ce si cum vor ... gandi ei.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde Aurel1959 » 05 Feb 2013, 18:19

IN si SPRE binele apiculurii, dupa parerea mea ,avind in vedere ca este o ocazie poate unica ,s-ar impune sa participe la discutii si ministerul mediului,pentru a ne putea face cunoscut greutatile ce le intimpinam si faptul ca nimeni nu ne ajuta .Probleme sint foarte multe si nu cred ca este apicultor sa nu aiba exemple deacest gen.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde eugen. » 05 Feb 2013, 18:59

Dragos2006 scrie:Daca vin 10000 de apicultori se va sta de vorba cu ei pe rand ?


Nici tu nu crezi ce spui..... Am fi pe cai mari daca ar veni 10 000 de apicultori .... Tu pui problema tendentios .... chiar asa, tu pe unde respiri in data 11.02.2013 ? intamplator o sa treci pe acolo ? :lol:
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde Mircea_63 » 05 Feb 2013, 19:47

Uite ca am ajuns si eu sa-i dau dreptate lui Dragos2006! ;)

Daca e vorba de stat de vorba, ar fi bine sa va alegeti reprezentantii, pe cei care sa vorbeasca, altfel va iesi ca emisiunile alea tv in care vorbesc toti si nimeni n-asculta!
Este mai impresionant si convingator daca veti fi multi, dar cu atat mai importanta este organizarea si cei care vor vorbi!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: intalnire la sediul Agrostar cu min. Agriculturii

Mesajde Dragos2006 » 05 Feb 2013, 19:55

Este suficient sa ai un singur om dar acela sa fie bun negociator . Uneori am impresia ca autoritatile chiar vor sa vina multi insi la negocieri pentru ca se stie , unde se aduna mai mult de trei romani se ajunge la balacareala .
Cica luni pe 11 este miting la prefectura Buzau , daca este adevarat sigur voi fi prezent acolo.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori