Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde george_nicolau » 03 Feb 2013, 20:42

Cea mai buna hrana pt. albine : miere + polen ;)
" Eu vara nu dorm.Nici toamna.Am incercat in iarna si nu mi-a iesit "
george_nicolau
 
Mesaje: 43
Membru din: 02 Ian 2012, 14:31
Localitate: Ghermanesti(Ilfov)

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde FLORINELU » 05 Feb 2013, 06:05

salutare,o rugaminte. poate sa-mi spuna si mie cineva detaliat cum se prepara siropul cu sucul de ceapa??
am mai intrebat pe un forum pe aici,dar nu am primit nici un raspuns.
multumesc anticipat.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde cobi » 05 Feb 2013, 20:54

FLORINELU scrie:salutare,o rugaminte. poate sa-mi spuna si mie cineva detaliat cum se prepara siropul cu sucul de ceapa??
am mai intrebat pe un forum pe aici,dar nu am primit nici un raspuns.
multumesc anticipat.


uite aici:
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=9&t=1262
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 05 Feb 2013, 23:06

Da d-le Cobi! Am pus suc de ceapa si in turte anii trecuti! acum am renuntat la ele pt.ca,asa cum am mai spus nu le mai vad rostul!La turte puneam dublu la kg de zahar pudra fata de litru de sirop, adica 50 de g. \kg. fata de 25ml \litru(vezi protofil:17ml\L. versus 34ml\kg. de turta).Dar eu am pus si mai mult! Un prieten dadea ceapa prin masina de tocat si le punea cu sirop in hranitor si am vazut cum albinutele uscau pur si simplu bucatelele de ceapa ramase extragand tot lichidul din ele! Apropos: cineva mi-a spus ca a luat Apifarin sau asa ceva cu 80 de lei punga de 10 kg. Si cand ma gandesc ca eu am macinat cu o rasnita de cafea in 2011 2 saci de zahar....!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde cobi » 06 Feb 2013, 11:48

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Da d-le Cobi! Am pus suc de ceapa si in turte anii trecuti! acum am renuntat la ele pt.ca,asa cum am mai spus nu le mai vad rostul!La turte puneam dublu la kg de zahar pudra fata de litru de sirop, adica 50 de g. \kg. fata de 25ml \litru(vezi protofil:17ml\L. versus 34ml\kg. de turta).Dar eu am pus si mai mult! Un prieten dadea ceapa prin masina de tocat si le punea cu sirop in hranitor si am vazut cum albinutele uscau pur si simplu bucatelele de ceapa ramase extragand tot lichidul din ele! Apropos: cineva mi-a spus ca a luat Apifarin sau asa ceva cu 80 de lei punga de 10 kg. Si cand ma gandesc ca eu am macinat cu o rasnita de cafea in 2011 2 saci de zahar....!


Gabriel, nu ma mai domni atata! :)

Personal am folosit doar in siropuri de primavara (sper ca nu ma mai repet).

Trimiterea era pentru Florinelu! :)

Cea mai buna hrana artificiala pentru albine, ca sa fiu ontopic, inca n-am gasit-o, desi am incercat cu ApiX si ApiY...pentru rezultate f bune folosesc tot miere si polen :)
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde BotaPaul » 06 Feb 2013, 12:01

Da d-le Cobi! Am pus suc de ceapa si in turte anii trecuti! acum am renuntat la ele pt.ca,asa cum am mai spus nu le mai vad rostul!La turte puneam dublu la kg de zahar pudra fata de litru de sirop, adica 50 de g. \kg. fata de 25ml \litru(vezi protofil:17ml\L. versus 34ml\kg. de turta).Dar eu am pus si mai mult! Un prieten dadea ceapa prin masina de tocat si le punea cu sirop in hranitor si am vazut cum albinutele uscau pur si simplu bucatelele de ceapa ramase extragand tot lichidul din ele! Apropos: cineva mi-a spus ca a luat Apifarin sau asa ceva cu 80 de lei punga de 10 kg. Si cand ma gandesc ca eu am macinat cu o rasnita de cafea in 2011 2 saci de zahar....!
Salut Gabriele, ai renuntat la sucul de ceapa ? ... si zaharul , bagal intr-o moara pentru faina, sunt multi care au la casa cate o moara dinaia mai mica :D Si eu am dat la rasnita ogramada, acuma m-am perfectionat :D :mrgreen:
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde jenica67 » 06 Feb 2013, 16:05

Faceti mai bine fondant, este invertit si scapati de macinatul zaharului.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde janese » 06 Feb 2013, 16:55

@stoenescu gh gabriel

ai zis ca foloseai sucul de ceapa si acum nu-i mai vezi rostul!
ce rost vedeai atunci si de ce nu-l mai vezi acum??
atentie...este printre stupari o parere...facea ceva si acu nu mai face...lucruri care se intampla ciclic!
la fel si cu varoa....cand stuparu stapaneste varoa in stupina,se lasa pe tanjala si in urmatorii ani...varoa il loveste!!!
la fel si cu sucul de ceapa...ai folosit...ai adus stupina spre bine si f bine...si cand ai vazut asa,...ai zis...nu mai dau cu ceapa ca nu mai e nevoie!...dar anii trec si te vei trezi cu albina ta in coborare!!!
sau poate folosesti altceva in locul sucului de ceapa si nu ne zici???
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde BotaPaul » 06 Feb 2013, 16:55

Faceti mai bine fondant, este invertit si scapati de macinatul zaharului
Da,uite o varianta mai buna.
Ca bine zici Domnule Janese , oare are altceva mai bun si nu ne zice ? :?
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 06 Feb 2013, 17:26

Am folosit si voi folosi toata viata sucul de ceapa!!!!Am spus ca nu mai folosesc turtele, pt. ca nu le mai vad rostul de a uza albina atata timp cat imi raman rame cu miere in cuib si acelea din zahar cu suc de ceapa! OK?
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 06 Feb 2013, 17:29

Acum o ora m-am uitat la ele prin sondaj si sunt in medie in prima treime din fata ,nici macar la jumatatea ramelor si poate sa mai vina inca o iarna peste dansele!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde badguy_goodguy » 06 Feb 2013, 20:59

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Acum o ora m-am uitat la ele prin sondaj si sunt in medie in prima treime din fata ,nici macar la jumatatea ramelor si poate sa mai vina inca o iarna peste dansele!

Da si cand incep sa depuna puiet din cauza unor zile mai insorite...
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde BotaPaul » 10 Feb 2013, 23:50

Am o intrebare.. undeva zicea cam asa : drojdia de bere inactiva inlocuieste polenul. As vrea sa aflu niste detalii despre aceasta afirmatie,si inca ceva...daca este buna,cat de buna,si cam ce pret ar avea..un pret normal :) Multumesc,si astept raspunsuri
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde State » 10 Feb 2013, 23:57

BotaPaul scrie: drojdia de bere inactiva inlocuieste polenul.


Sau laptele amestecat cu ou. Unii doctori apicultori au ras , ca e metoda straveche dar poate ca nici n-au folosit-o.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde BotaPaul » 11 Feb 2013, 00:12

Ms StateF dar nu mi-ai raspuns la tot ce am intrebat...:(
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde BUNKA » 11 Feb 2013, 17:02

FLORINELU scrie:salutare,o rugaminte. poate sa-mi spuna si mie cineva detaliat cum se prepara siropul cu sucul de ceapa??
am mai intrebat pe un forum pe aici,dar nu am primit nici un raspuns.
multumesc anticipat.


Eu puneam 50ml la litru de sirop parca..facut la storcator si amestecat in hrana de iernare ..are rezultate foarte bune cand il folosesti la hrana preparata din zahar, alte combinatii nu am facut adica sa-l dau cu apiinvert cumparat ..am folosit intr-o iarna, colonii bagate pe 80% sirop de zahar cu adaos de suc de ceapa au trecut iarna foarte bine cu o mortalitate extrem de mica...o jumatate de cescutza de albine moarte pana la primele zboruri de primavara!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori