Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

fundul antivarroa

Mesajde gabi bee » 06 Sep 2011, 08:15

fundul antivarroa este foarte util dar are un mare neajuns si anume in unele cazuri se aduna f multa albina sub sita . sunt multi apicultori cu greutate care se declara nemultumiti de acest neajuns iar zilele trecute m-am lovit si eu de problema asta . am facut varachet la stupi si la 3 dintre ei am gasit sita plina de albina pe dedesubt . practic sita era total acoperita si era format acolo ciorchine de albine . spatiu in stup aveau destul. am bagat tabla cu grija indoind-o putin in jos ca sa cuprinda toate albinele si am facut varachetul cu ele acolo . s-au prajit vreo 5-6 albine cand a ars fitilul dar nu aveam alta solutie . se mai strang albine acolo si pe timpul verii , in loc sa culeaga sau sa ingrijeasca larvele . cum putem rezolva acest neajuns ca in rest sunt numai avantaje la tipul asta de fund ? :roll:
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: fundul antivarroa

Mesajde gica » 06 Sep 2011, 11:05

Gabi,nu am stupii cu fund antivaroa.Dar am stupii cu fundul spart.Nu am raspunsul la fix pentru tine dar te asigur ca greseala este la tine.Ceva nu-i bine la tine si asta este efectul.Cauta cauza,la sigur nu-i fundul.
Nu se poate - la toti sa mearga,la tine sa nu mearga.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: fundul antivarroa

Mesajde gabi bee » 06 Sep 2011, 13:19

nea gica , nu zic ca nu o fi si la mine ceva desi nu stiu ce ar putea fi . de problema asta s-au vaitat stupari cu experienta cum ar fi PUISORU DANUT , NEA JANESE etc . se mai intampla sa se adune albina acolo si nu ar trebui . la dv nu s-a intamplat sa se adune albine pe plasa de la decupatura ? eu deja ma strofoc sa gasesc o solutie sa modific cumva ceva la fundul asta dar sa ai pastrez punctele forte . orice idee e binevenita !
nea GICA iti urez si eu aici , multa sanatate si multi ani de acum inainte ! toate cele bune ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: fundul antivarroa

Mesajde Adi Hodis » 06 Sep 2011, 15:46

gabi bee scrie:...
1. se mai strang albine acolo si pe timpul verii , in loc sa culeaga sau sa ingrijeasca larvele .
2. cum putem rezolva acest neajuns ... ? :roll:

He ... sa stii ca are dreptate nea Gica ... de vina-i meseriashu´
1. Asta e la stupii tai ( era sa zic, la fundul tau ... realizezi subantzelesul ? :lol: )
2. Simplu.
Vrei sa vezi poze care demonstreaza ... treaba rezolvata?. :)
Da´ mi-e ca te superi iara ... daca nu " vin " urgent ...
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: fundul antivarroa

Mesajde gabi bee » 06 Sep 2011, 16:46

vezi cum ma pui pe jar si pe urma zici ca de ce ma enervez ? :lol: :lol: :lol: . sigur ca vreau sa vad ceva poze care ar ajuta la rezolvarea problemei ! deja de cateva zile ma gandesc si noaptea cum sa fac , ce sa fac , ce sa inventez ... deja am o idee pe care vreau sa o incerc dar peste vreo 2 saptamani , dupa ce termin ceva treaba ! numai bine si sunt pe receptie ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: fundul antivarroa

Mesajde alin m » 06 Sep 2011, 16:55

gabi bee scrie:vezi cum ma pui pe jar si pe urma zici ca de ce ma enervez ? :lol: :lol: :lol: . sigur ca vreau sa vad ceva poze care ar ajuta la rezolvarea problemei ! deja de cateva zile ma gandesc si noaptea cum sa fac , ce sa fac , ce sa inventez ... deja am o idee pe care vreau sa o incerc dar peste vreo 2 saptamani , dupa ce termin ceva treaba ! numai bine si sunt pe receptie ! :D

nu pierde timpul cu ideile. exista o idee simpla . doar ca tre sa scuturi forumul vechi si cade ideea :)
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: fundul antivarroa

Mesajde proapis13 » 06 Sep 2011, 17:28

gabi bee scrie:
...
1. se mai strang albine acolo si pe timpul verii , in loc sa culeaga sau sa ingrijeasca larvele .
2. cum putem rezolva acest neajuns ... ?

1.NU se strang albine acolo daca distantza dintre rame si fund este cea corespunzatoare
2.Respectand punctul 1.

Ai aici exemplul graitor;poza e facuta pe 27 iulie 2010 dupa orele 17
cand frecvent in zona la mine sunt peste 33 grade la umbra
Primul stup si al treilea au sita pe tot fundul
Al patrulea are sita pe tot fundul dar si colectorul de polen in functziune
Al doilea nu are sita pe fund si nici aerisire in capac
Concluziile le tragi singur
salve :D
Fişiere ataşate
DSC03659.JPG
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: fundul antivarroa

Mesajde gabi bee » 06 Sep 2011, 19:57

la stupii mei distanta dintre speteaza de jos a ramelor si plasa fundului este la unii de 2 cm iar la altii de 4 cm [doar 2 am asa] . la cei doi care au 4 cm dedesubtul ramelor nu se strange albina dar aici am doi roi mai slabi si nu e concludent . totusi problema exista ,ca atare , asa cum am spus mai sus , fiind ridicata de unii "grei" . pe tot timpul verii la cei mai populati stupi ai mei nu a existat nici un fel de "barba" insa sub sita s-au mai adunat . ca atare o sa incerc sa fac o modificare , ce sper sa dea rezultate . numai bine ! ;)
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: fundul antivarroa

Mesajde gica » 06 Sep 2011, 20:11

Mai Gabi dar ce fac albinele alea acolo oare?
Daca privesti cu atentie poate te dumiresti.Mai usor cu modificarea ca-i mai grea remodificarea dupa ce vezi ca ai gresit.
Daca dimineata cand nu mai sunt albine acolo impingi tabla aia si faci alte observatii ce crezi ca vei observa?
Hai sa-ti zic eu -maine vei vedea mai putine albine care ventileaza.Iar sa nu te grabesti cu modificarea ca nu e bine.
Vineri dimineata sa scoti tabla,vei vedea ca iar se pun albine pe sita. Sa te vad atunci ce zici.Hai ca e aproape mura-n gura.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: fundul antivarroa

Mesajde jimm » 06 Sep 2011, 20:44

Salut
Poza este din atelierul lui nea' Lucica (Lucian Avram) si Davidnik sa te uiti pe pagina lor sa vezi atelier si stupina. Meserie.
Eu de la cine am luat stupi..nu s-a gandit la aspectul asta
Fişiere ataşate
scandura.jpg
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: fundul antivarroa

Mesajde jimm » 06 Sep 2011, 20:47

Ideea este ca albinele nu aterizeaza direct pe sita, aterizeaza pe scandura de zbor, simpt feromanul matcii ce razbate prin sita si migreaza pe sub scandurica de zbor, tu trebuie sa le tai calea.
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: fundul antivarroa

Mesajde gabi bee » 06 Sep 2011, 20:54

gica scrie:Mai Gabi dar ce fac albinele alea acolo oare?
Daca privesti cu atentie poate te dumiresti.Mai usor cu modificarea ca-i mai grea remodificarea dupa ce vezi ca ai gresit.
Daca dimineata cand nu mai sunt albine acolo impingi tabla aia si faci alte observatii ce crezi ca vei observa?
Hai sa-ti zic eu -maine vei vedea mai putine albine care ventileaza.Iar sa nu te grabesti cu modificarea ca nu e bine.
Vineri dimineata sa scoti tabla,vei vedea ca iar se pun albine pe sita. Sa te vad atunci ce zici.Hai ca e aproape mura-n gura.

nea gica, nu inteleg ce vrei sa spui . ia-ma babeste ca poate asa inteleg ! :? :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: fundul antivarroa

Mesajde gica » 06 Sep 2011, 21:09

Vrei sa zici mai simplu.Mareste urdinisurile si gata.
Daca ai stupii pe pamant sau aproape ridica-i la 50-60 de cm.
Pune tablele daca vezi ca fenomenul persista.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: fundul antivarroa

Mesajde gabi bee » 06 Sep 2011, 21:19

stupii ai am la 40 cm de pamant iar urdinisurile reduse la 1,5 -2cm preventiv la furtisag . vad eu ce le fac . oricum acum vine perioada de iernare si nu o sa mai fie problema asa mare cu adunarea albinelor sub sita dar pt la anul trebuie rezolvata . numai bine ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: fundul antivarroa

Mesajde Bee Happy » 06 Sep 2011, 21:20

Din cate spui tu, Gabi, este un fenomen izolat. Tie ti s-a intamplat in timpul tratamentului, cand urdinisul a fost inchis.
Nu trebuie sa te sperie. Albinele de sub sita, vor cersi hrana de la cele dinauntru si vor supravietui pana dimineata, cand vor intra in stup.
Am vazut la stupii tai, ca ai cam 4 cm. de la urdinis pana sub rama fundului. Eu am doar 2 cm. si doar rar cate o albina se rataceste pe sub plasa.
Poti sa mai aplici un lat de 4 cm. sub partea din fata a fundului, ca sa micsorezi sansele sa se refugieze albinele acolo.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: fundul antivarroa

Mesajde Adi Hodis » 06 Sep 2011, 21:42

gabi bee scrie:vezi cum ma pui pe jar si pe urma zici ca de ce ma enervez ? ...

Uite bre, ca n-am avut poze facute ... si nici timp dar am facut 3 asa la repezeala.
Ce trebuie sa vezi ( ca ai mai vazut tu stupii aia noi, dar ti-a scapat amanuntele ... alea care te " muncesc noaptea " :) ) ... deci, in natura nu le face nimeni urdinish, noi da, dar shepshishu e sa nu aibe acces sub fund.
Daca stupul are sita/aerisire pe toata suprafatza, urdinishul poate fi mic.
Fişiere ataşate
06092011133 (Medium).jpg
Urdinisul simplu fara pista de zbor.
06092011134 (Medium).jpg
Sub stup.
06092011135 (Medium).jpg
Albinele din acelasi stup.
25072011084 (Large).jpg
Urdinis + reductor + clapeta de inchidere
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Următorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori