Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Petitie impotriva impozitarii

Mesajde reformistul » 06 Feb 2013, 14:17

Mircea_63 scrie:
reformistul scrie:Semnat. Doar o mica chestiune daca se poate modifica in text: "Acesta ordonanta de lege nu are logica". Pentru a fi corect modificati in felul urmator: Aceasta ordonanta care modifica Codul Fiscal nu are logica. Spun asta pentru ca nu exista ordonanta de lege. Multumesc.


Reformistule, vezi ca acolo la situl cu petitia exista posibilitatea de comentarii. Te rog posteaza acest aspect acolo. Pe mine unul ma depasesc chichitele astea de nuante, dar poate autorul petitiei citeste si... poate are voie sa modifice.


Asta era si ideia. Sa vada si sa modifice pentru a fi corect.
reformistul
 
Mesaje: 242
Membru din: 08 Apr 2011, 11:31
Localitate: Iasi

Re: Petitie impotriva impozitarii

Mesajde viorelolt » 06 Feb 2013, 14:35

Petitia are doar 38 de semnaturi pt. ca este f. greu sa-i scoti romanului din cap prostul narav de a astepta sa vina cineva si sa-i faca dreptate, sau macar sa-i dea acolo, un mic ajutor social. Preamolatici romani, oricum scursurile comuniste care guverneaza tara de 22 de ani, ne vor stoarce pana vom ajunge sa mergem cocosati.
Pentru ce? Pai pentru jmecheri si puturosi.
De ce? Pai pentru ca romanu prost sta la coada pe 3 ianuarie sa-si plateasca impozitele. Si-atunci, zic ei - parazitii, nu-i pacat sa nu profitam?
Asa ca mai bine stati dreacu cat mai puteti si voi la verticala si scuipati-i in ochi!
Macar cu o amarate de petitie.
Avatar utilizator
viorelolt
 
Mesaje: 44
Membru din: 24 Mai 2011, 16:22
Localitate: Bucuresti

Re: Petitie impotriva impozitarii

Mesajde MyBees » 06 Feb 2013, 14:42

Eu sunt unul din cei care nu au semnat "petitia" asta si nici nu o pot semna. Habar nu am cine a initiat-o insa, fara suparare, e o copilarie sa speri ca o autoritate ar baga in seama asa ceva. Numarul redus de semnatari imi confirma(banuiesc eu) ca nu sunt singurul care cred asa ceva. Ce revendica petitia asta si cum argumenteaza revendicarile?

Umplem aiurea forumul cu tot felul de lucruri care de fapt nu fac altceva decat sa arate lipsa argumentelor pe care le avem la indemana si astfel mai bagam cate un as in maneca guvernului dornic sa scurme apicultorul in portofel. Stam si scriem povesti de 2 saptamani dar cand e vorba de facut ceva concret avem brusc alte prioritati. Ridicatul de pe scaun e un efort prea mare...

Atata timp cat pensiile sunt impozitate credeti ca petitia asta are sanse sa obtina anularea impozitarii apiculturii. Sau a oricarei activitati generatoare de (chiar si potential)profit?

Asadar, pe mine va rog sa nu ma invinuti ca nu semnez. Chiar daca la nivel personal nu sunt/nu voi fi afectat de aceasta modificare, particip cu drag, doar din solidaritate, la orice actiune care poate ajuta, insa nu la copilarii.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Petitie impotriva impozitarii

Mesajde reformistul » 06 Feb 2013, 14:47

MyBees scrie:Eu sunt unul din cei care nu au semnat "petitia" asta si nici nu o pot semna. Habar nu am cine a initiat-o insa, fara suparare, e o copilarie sa speri ca o autoritate ar baga in seama asa ceva. Numarul redus de semnatari imi confirma(banuiesc eu) ca nu sunt singurul care cred asa ceva. Ce revendica petitia asta si cum argumenteaza revendicarile?

Umplem aiurea forumul cu tot felul de lucruri care de fapt nu fac altceva decat sa arate lipsa argumentelor pe care le avem la indemana si astfel mai bagam cate un as in maneca guvernului dornic sa scurme apicultorul in portofel. Stam si scriem povesti de 2 saptamani dar cand e vorba de facut ceva concret avem brusc alte prioritati. Ridicatul de pe scaun e un efort prea mare...

Atata timp cat pensiile sunt impozitate credeti ca petitia asta are sanse sa obtina anularea impozitarii apiculturii. Sau a oricarei activitati generatoare de (chiar si potential)profit?

Asadar, pe mine va rog sa nu ma invinuti ca nu semnez. Chiar daca la nivel personal nu sunt/nu voi fi afectat de aceasta modificare, particip cu drag, doar din solidaritate, la orice actiune care poate ajuta, insa nu la copilarii.


Astfel de petitii, semnate online, sunt bagate in seama si de Comisia si Parlamentul European!
reformistul
 
Mesaje: 242
Membru din: 08 Apr 2011, 11:31
Localitate: Iasi

Re: Petitie impotriva impozitarii

Mesajde viorelolt » 06 Feb 2013, 15:07

MyBees scrie:Eu sunt unul din cei care nu au semnat "petitia" asta si nici nu o pot semna. Habar nu am cine a initiat-o insa, fara suparare, e o copilarie sa speri ca o autoritate ar baga in seama asa ceva. Numarul redus de semnatari imi confirma(banuiesc eu) ca nu sunt singurul care cred asa ceva. Ce revendica petitia asta si cum argumenteaza revendicarile?

Umplem aiurea forumul cu tot felul de lucruri care de fapt nu fac altceva decat sa arate lipsa argumentelor pe care le avem la indemana si astfel mai bagam cate un as in maneca guvernului dornic sa scurme apicultorul in portofel. Stam si scriem povesti de 2 saptamani dar cand e vorba de facut ceva concret avem brusc alte prioritati. Ridicatul de pe scaun e un efort prea mare...

Atata timp cat pensiile sunt impozitate credeti ca petitia asta are sanse sa obtina anularea impozitarii apiculturii. Sau a oricarei activitati generatoare de (chiar si potential)profit?

Asadar, pe mine va rog sa nu ma invinuti ca nu semnez. Chiar daca la nivel personal nu sunt/nu voi fi afectat de aceasta modificare, particip cu drag, doar din solidaritate, la orice actiune care poate ajuta, insa nu la copilarii.


Dragul meu consatean, chiar nu poti deschide ochii? Hai sa degajam putin:
Care este starea agriculturii in Romania? In general jalnica, de subzistenta. Adica daca este un an mai secetos, ca cel trecut, oamenii isi vand animalele pe nimica toata, ca nu mai au ce le da sa manance.
Eu vad lucrurile asa: A impozita agricultura din Romania, in starea jalnica in care se afla, este ca si cum ai cere unui bolnav in coma sa doneze sange - in scop nobil , daaaa sigur ca da, pentru ca burtile si cefele late sa creasca si mai mult. Cati, 588? Frate asta este o gluma. Pe langa astia mai ne sug sangele alte mii de paraziti, la costum ce-i drept si fuste scurte, dar tot paraziti sunt. Si-s multi frate, din ce in ce mai multi.
Oricum, chiar daca inca nu realizezi, v-a veni vremea cand vom iesi in strada pentru ai linsa pe paraziti. Si asta foarte curand, ti-o garantez. Si vei fi si tu de fata. De-o parte sau de cealalta. Destul, nu stiu daca isi avea rostul interventia mea.
Avatar utilizator
viorelolt
 
Mesaje: 44
Membru din: 24 Mai 2011, 16:22
Localitate: Bucuresti

Re: Semnati petitia impotriva impozitarii

Mesajde Mircea_63 » 06 Feb 2013, 15:10

MyBees, poate ca ai dreptate, dar chiar e un efort minor semnarea acelei petitii!

Din Timisoara, sa ma duc la Bucuresti cu voi, inseamna o cheltuiale de timp si bani pe care eu personal nu mi-le pot permite. Sper sa ajungeti la minister ceva mai multi decat ati fost la Pui de urs :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Semnati petitia impotriva impozitarii

Mesajde nicus » 06 Feb 2013, 15:27

Intrebari CONCRETE pentru luni. (nici un raspuns)
Lista deschisa pentru participanti. (extrem de subtire)
Sa fie surprize..poate da.. precum au fost la Ploiesti. (Intrebare reporter: cati apicultori sunt in Prahova 2000+ Unde erau restul???????)
La petitie..avem sperante MAXIME desi nimeni nu raspunde: cine a deschis o? cati trebuie sa o semneze? cine o va prezenta si cui?
(unul din semnatari, m a intrebat: semnez dar....cine a deschis o??)

E posibil... sa ramana ca in ultimii 20 de ani.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Semnati petitia impotriva impozitarii

Mesajde sebestyen tibor » 06 Feb 2013, 15:45

Semnat
sebestyen tibor
 
Mesaje: 27
Membru din: 30 Ian 2012, 21:39
Localitate: Tasnad

Re: Semnati petitia impotriva impozitarii

Mesajde Dila Daniel » 06 Feb 2013, 16:29

pentru confirmarea semnaturii trebuie sa intrati in e-mailul trimis de ei dupa ce ati trimis semnatura,si sa dati confirmarea.
Atunci apareti ca semnatari...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Petitie impotriva impozitarii

Mesajde Adi Hodis » 06 Feb 2013, 16:29

MyBees scrie:Eu sunt unul din cei care nu au semnat "petitia" asta si nici nu o pot semna. Habar nu am cine a initiat-o insa, fara suparare, e o copilarie sa speri ca o autoritate ar baga in seama asa ceva. Numarul redus de semnatari imi confirma(banuiesc eu) ca nu sunt singurul care cred asa ceva. Ce revendica petitia asta si cum argumenteaza revendicarile?

Umplem aiurea forumul cu tot felul de lucruri care de fapt nu fac altceva decat sa arate lipsa argumentelor pe care le avem la indemana si astfel mai bagam cate un as in maneca guvernului dornic sa scurme apicultorul in portofel. Stam si scriem povesti de 2 saptamani dar cand e vorba de facut ceva concret avem brusc alte prioritati. Ridicatul de pe scaun e un efort prea mare...

Atata timp cat pensiile sunt impozitate credeti ca petitia asta are sanse sa obtina anularea impozitarii apiculturii. Sau a oricarei activitati generatoare de (chiar si potential)profit?

Asadar, pe mine va rog sa nu ma invinuti ca nu semnez. Chiar daca la nivel personal nu sunt/nu voi fi afectat de aceasta modificare, particip cu drag, doar din solidaritate, la orice actiune care poate ajuta, insa nu la copilarii.

Da, din pacate experienta trecutului ne dovedeste ca nu te putem contrazice. Dimpotriva, omul sare cand e vorba de primit bani ( cica nerambursabili ) si se ascunde cand e vorba de dat inapoi. De actionat inspre solutionare nici nu incape vorba, vezi vizionarile topicului cu impozitarea.
Cand ziceam unii, acu' cativa ani ... "mai oameni buni, unde ati mai vazut voi sa se dea bani moca si sa nu se returneze ?" ... am fost luati in balon.
Acum cand se va lua bani, nu pe 5 ani ci pe cati ani va stupari stuparii, bani care vor depasi cu mult sumele primite, in special la cei cu mas. 141, nu se sinchiseste nici macar sa semneze o petitie.
BINE FACE ! ... ATUNCI SA SE APLICE IMPOZITE DE 1000% SA SE TERMINE SI ASTA !.
Si fiecare sa-si duca crucea cum va putea, nu-i asa ?.
Ca e mai comod.

Stiu ca prezenta fatza-n fatza cu autoritatile schimba ... oarece. Dar cati se anunta ca vor veni ?.
Uita-te la cei din zona de vest, unde sint eu ... nici nu sint multi forumisti. Dar daca discuti intre 4 ochi, cu oricare stupar, din vorbe le face pe toate. Dar atit si nimic mai mult.
D'aia zic, inca odata, majoreze cu 1000% ... si gata.
O fi bine ... o fi rau ... o-m vide' !. :(
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Semnati petitia impotriva impozitarii

Mesajde Ioan Guist » 06 Feb 2013, 16:57

Semnat petitia.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Semnati petitia impotriva impozitarii

Mesajde proapis13 » 06 Feb 2013, 17:54

Semnat si confirmat e mail
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Semnati petitia impotriva impozitarii

Mesajde sebestyen tibor » 06 Feb 2013, 17:57

Dila Daniel scrie:pentru confirmarea semnaturii trebuie sa intrati in e-mailul trimis de ei dupa ce ati trimis semnatura,si sa dati confirmarea.
Atunci apareti ca semnatari...

Va multumes Daniel de atentionare
sebestyen tibor
 
Mesaje: 27
Membru din: 30 Ian 2012, 21:39
Localitate: Tasnad

Re: Semnati petitia impotriva impozitarii

Mesajde Bubu Trantoru' » 06 Feb 2013, 18:02

Semnat(sa fie bine ca sa nu fie rau :lol: )
Albina e satirică: înţeapă. Eu am umor: pişc.
Avatar utilizator
Bubu Trantoru'
 
Mesaje: 36
Membru din: 19 Sep 2012, 15:06
Localitate: Plopeni / Prahova

Re: Semnati petitia impotriva impozitarii

Mesajde dgflorian » 06 Feb 2013, 18:42

Semnat si eu.
dgflorian
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Iul 2011, 18:09

Re: Semnati petitia impotriva impozitarii

Mesajde sorinmob » 06 Feb 2013, 18:44

semnat
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori