Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Mircea_63 » 07 Feb 2013, 09:28

Ai dreptate ghitacusman! Concluzie: hai sa fentam toti :?

Pe noi ne-au fentat ai de sus, nu bisnitarul din piata. Stii cum se zice: pestele de la cap se-mpute...Acolo deseori sunt oameni aflati si ei la limita subzistentei si care incearca sa supravietuiasca si ei cumva.

Daca proapis13 a fost nemultumit de vanzari, iti dai seama cat de grozav vinde si acel bisnitar :?: Niste oameni acolo si ei...nu neaparat traiesc pe spinarea noastra ci incearca sa supravietuiasca fara sa se duca sa fure. Pe spinarea noastra traiesc altii si acei altii traiesc mult mai bine.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde proapis13 » 07 Feb 2013, 09:35

Cristian IONITA scrie:
proapis13 scrie: ...
Mi-am aparat dreptul de a vinde atentionind reprezentantii pietei ca sunt pe piata
prsoane ce nu detin actele necesare in vederea comercializarii mierii

Mi s-a tras atentia la modul elegant ca ar trebui sa-mi vad de ale mele deoarece acele persoane sunt scutite :shock:
...


ai avut noroc .... de obicei "paraciosii" nu scapa asa de usor

intrebare: De unde ai stiut tu ce acte detin sau nu detii altii?


Pai,dl ,,colonel'' fost,la SECU,mi-e vecin dar nu stiam ca doctorita de raspunde cu securitatea alimentelor e nepoata lui :!:
Nu-i ajunge pensia de merit de la unitatea mai sus amintita si nu plateste nici piata ca,,e scutit''....de nepotisme...
Piricos,ne-piricios ce e e rau in a-ti apara si proteja drepturile?????

Mircea_63 scrie:Daca proapis13 a fost nemultumit de vanzari, iti dai seama cat de grozav vinde si acel bisnitar :?: .


Ma asteptam la tine sa pui altfel problema
Daca mie mi s-au cerut conf legii acele documente de ce sa nu se respecte legea de catre toti???
Ca si tu insinuezi altceva...asta e alta problema...de perceptie
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Mircea_63 » 07 Feb 2013, 09:39

Nu insinuez nimic!!! Pur si simplu imi este mila de unii dintre acei "bisnitari". Poate s-ar duce la munca daca ar avea unde.
Ca regulile trebuiesc respectate de toti...ai dreptate.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde proapis13 » 07 Feb 2013, 09:55

Mircea_63 scrie:Nu insinuez nimic!!! Pur si simplu imi este mila de unii dintre acei "bisnitari". Poate s-ar duce la munca daca ar avea unde.
Ca regulile trebuiesc respectate de toti...ai dreptate.


Eu fac vorbire aici despre ,,un bisnitar'' cu pensie de 4700 RON :!:

Eu am scris cum am facut si ce am patit; sa inteleg ca sunt singurul ce am vindut cu acte??
Pai atunci inseamna ca am gresit,nu??? Mai bine vindeam la bishnitari ....din mila...

Kg de miere de salcim la Severin e 20RON iar Precupetii din Brasov cind vin cumpara en-gros cu acelasi pret
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Cristian IONITA » 07 Feb 2013, 10:01

proapis13 scrie: ....
Piricos,ne-piricios ce e e rau in a-ti apara si proteja drepturile?????

...


pai nu e rau deloc sa-ti aperi drepturile .... dar important este CUM o faci si mai ales rezultatul final

din cate inteleg tu acum ai renuntat la activitatea respectiva .... si te-ai mai opricopsit si cu "prietenia" lu' dom'n colonel cu pensie nesimtita si a nepoatei dumnealui ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Mircea_63 » 07 Feb 2013, 10:15

Proapis, daca recitesti putin din urma, iti dai seama ca ca n-aveam de unde sa stiu ca tu la acel
"bisnitar" cu pesie de 4700 te referi.
Scuze ca m-am bagat in subiect! Incercam sa spun ca micul bisnitar e creat de saracia din tara si lipsa locurilor de munca si pe deasupra de lipsa unei mai bune reglementari in domeniu.

Imi amintesc de Jean Valjean (cel din Mizerabili, nu colegul de forum)...furase o bucata de paine...Unii dintre bisnitarii marunti de prin piete incearca sa supravietuiasca. Nu le tin partea, ci pur si simplu ii compatimesc pe cei saraci.
Ma opresc aici, ca deviez de la topic!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde proapis13 » 07 Feb 2013, 10:33

Hai sa va raspund la amindoi si sa incheiem polemica

Cristi,eu unul nu pot sa port pica nimanui si pentru nimic deoarece ...nu pot si gata
Cu Dl colonel am avut o discutie in care mi-a zis ca el m-a ,,turnat'' deoarece m-a considerat un concurent neloaial :lol:
Citise el undeva ca alimentele ambalate in plastik duc la ingrasare si sunt cancerigene....posibil...dar nu dovedit...
Si in zi de azi ne salutam si vorbim despre albine

Nepoata este sotia unui apicultor cunoscut in oras si dupa ce am fost prezentat de sotul acesteia am ramas cunostinte
Nu i-am purtat nici ei pica

Mircea63,am prieteni precupeti,nu bisnitari,ce vind pe piata legume si fructe
Mi-au vindut si mie miere si au avut 2 RON/KG platiti de catre mine pt munca lor
plus cate un borcanel de miere pt nepotei

Si eu i-am compatimit si ii compatimesc pe cei oropsiti de soarta
Nu acelasi lucru se intimpla si cu cei ce sparg seminte la banca in fata blocului si asteapta ajutorul social, sa achite cheltuielile la....crisma
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Cristian IONITA » 07 Feb 2013, 11:49

proapis13 scrie: ....
Cristi,eu unul nu pot sa port pica nimanui si pentru nimic deoarece ...nu pot si gata
...


rau faci .... mai ales ca din cate se vede nu ai nici o jena in a te lamenta pe forum
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde filip » 07 Feb 2013, 12:00

Apropos ,se risca cineva sa explice pe intelesul tuturor cum poate vinde apicultorul producator mmierea in piata?
Care sunt pasii in urma ordonantei data de PONTA?A se vedea in pag 2 postarea domnului so-ri-pan.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15


Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Mircea_63 » 07 Feb 2013, 14:07

D-nu Filip, cu o pagina inainte a postat so-ri-pan intreg documentul in care scrie in amanunt si raspunde complet la intrebarea d-vs.
Articolul din ziar la care faceti trimitere prezinta doar o mica parte.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde filip » 07 Feb 2013, 14:14

Am Citit,
Cred ca o sa practic apicultura pe alte meleaguri avand grija de albinele altora.
Nu o sa vezi multi producatori mici cu CUI cerand Certificate de producator.
Asta e............
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde stupul » 07 Feb 2013, 15:54

Dupa cum am citit prin ordonanta lui peste am observat ca interesul de fatada ar fi cel de a asigura producatorului posibilitatea vanzarii produselor proprii, insa acest interes nu se regaseste in textul ordonantei. Dimpotriva!
Bine ca se stabileste o norma de venit pentru impozitare! Dar pe ce venit.... daca iti sunt ingradite posibilitatile de a obtine venit?
Sa nu imi spuna mie guvernul ca dupa ce ma baga la n taxe , mai am si venit direct pe produse ! Raman doar cu cheltuielile si munca de fraier!
Praf in ochii prostilor!
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde stupul » 07 Feb 2013, 15:58

filip scrie:Am Citit,
Cred ca o sa practic apicultura pe alte meleaguri avand grija de albinele altora.

Asta e............


Dar oare sa se mute guvernul in alta tara , sa poarte de grija altora ?
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde ionel07196555 » 07 Feb 2013, 21:33

E greu si nu inteleg !!!!!!!!
1 stau pe camp pazesc ,muncesc prin soare ,
2 harti cum vrea guvernu cind le fac ? astia cred ca daca ai adus stupu acasa toamna il parchezi ca o remorca in gradina si o agati la primavara
3 citind cu atentie sa fi apicultor dupa cum vrea ei trebue sa ai cel putin doua facultati
4 ADICA ia impozit anual pe familie si dupa cind vinzi ce produce familia alt impozit alte harti ????
CRED ca e o gresala undeva !
CONSOLAREA
daca cine vine la un control in stupina sint tot ca cei care au facut aceasta lege e usor cel putin citiva ani pina ai scolim noi ca la { facultate ]
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Otovirgil » 08 Feb 2013, 12:18

Fac CARITATE :
- ofer mostre de 400g sau 3kg -> gratis pt cine doreste sanatate
- langa, am o cutie (a milei), cine doreste ... doneaza !

Unde-i baiu ?
Ocrotesc, respect si incerc sa inteleg aceste vietati ! Albina, matca, trantor !
Avatar utilizator
Otovirgil
 
Mesaje: 17
Membru din: 20 Mai 2012, 09:21
Localitate: Otopeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori