Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde victor s » 06 Sep 2011, 19:13

ca o paranteza la ceea ce a spus nea Gica aici, albinele rod tot in lipsa de hrana. nu va spun cine (oricum nu conteaza persoana ci actiunea) a salvat un roi de la inanitie cu ...BOMBOANE...(dropsuri)
indiferent daca ma credeti sau nu , eu am vazut cu ochii mei resturile de la 1 kg de dropsuri (abia primavara cand m-a rugat sa-i fac si lui un tratament) :shock:
i-mi pare rau ca nu am facut o fotografie (mai mult sa nu se simta jignit).
acum nu trebuie sa facem o regula din a da bomboane la albine, dar am vazut si eu cat de inventiv poate fi omul si cum a salvat de la moarte sigura un roi (singurul pe care-l avea) :!:
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde gica » 06 Sep 2011, 20:54

Prepararea siropului invertit cere ceva timp.Timpul poate fi scurtat preparand sarje mai mari.
Prepararea poate fi facuta si in extrasezon cand dispunem de timp la discretie.In acest caz nu se mai adauga apa (1,5 sau 4 litri) si concentratul poate fi pastrat luni sau ani.In urma unei discutii pe forumul vechi cu colegul Valter am preparat un astfel de concentrat invertit pe care l-am pastrat 15 luni.Nu a cristalizat in acest timp.
Si fiindca am ajuns la capitolul timp,foarte multi au zis de-a lungul timpului ca nu au timp.Raspund acum:
LENESII NU AU TIMP NICIODATA.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde proapis13 » 06 Sep 2011, 21:18

Vizavi de timpul consumat cu prepararea unei sharje de sirop conform
retzetei Gica cine o face pe aragaz pierde in jur de 25minute.
In vederea cashtigarii timpului am achizitzionat un arzator si am crescut
productivitatea muncii simtzitor;asha ca am reus timpul la jumatate,
aprox 12min dar am crescut consumul de gaz.
Cu 10Kg gaz de la pompa,33RON am preparat 220Kg zahar+1Kg si ceva de sare de lamaie
Timpul sa-l calculeze lenesii dar am facut decat pauze de hdratare si de nevoi
fiziologice,apropo daca va apucati trebuie sa amestecati incontinuu
Spor la treaba
salve :D
Fişiere ataşate
DSC09538.JPG
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Bee Happy » 06 Sep 2011, 21:44

gica scrie:,la un moment dat stationeaza si incepe sa dea inapoi.Asta inseamna ca invertirea s-a terminat.Se stinge focul..


Si abia acum imi spuneti, nea Gica? La toate sarjele, eu am lasat pe foc, pana a disparut spuma de tot, de... ca sa fie invertirea completa. Imi datorati doi metri cubi de gaz. :P
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Adi Hodis » 06 Sep 2011, 22:07

Bee Happy scrie:... Imi datorati doi metri cubi de gaz. :P

:lol: :lol:
Lasa-i cadou ... ca e ziua lui ! 8-) :P
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde gica » 06 Sep 2011, 22:38

cred ca am scris amanuntul asta de cel putin trei ori. :shock:
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde liviu1965 » 07 Sep 2011, 13:31

Nea Gica, te mai necajesc putin.... astea sunt pungile?
Fişiere ataşate
P1050136 (640 x 480).jpg
P1050135 (640 x 480).jpg
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde gica » 07 Sep 2011, 13:37

astea sunt domnule.Pungi la rola.Pot sa poi in ele dupa marime de la 0,5 la 3 kg.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde liviu1965 » 07 Sep 2011, 13:43

Ok, am lamurit-o si cu pungile....
Acum cu ce te mai necajesc?...... chiar serios scoate o carte sau carticica. Comentam cu totii sa iese ceva ce n-a vazut Romanica noastra.
Uite , TE PROVOC , stiu ca nu poti sa stai deoparte...... deschid acum un topic.

Sanatate, nea Gica
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi_vidican » 07 Sep 2011, 20:10

Deci, dupa cele scrise mai sus, apar diferente: cantintatea de apa in care se dizolva zaharul este aproape identica cu cea a zaharului, 2 g de acid citric pt un kg de zahar, timpul de incalzire mai mare, nu se incalzeste direct la flacara ci la apa calda.
Domnule Gica, va rog sa ne lamuriti ce este cu aceste diferente, daca sunt de luat in considerare.
Cristi Vidican
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde gica » 17 Sep 2011, 17:38

Nu este nimic de lamurit referitor la articol.Sau mai bine zis asa nu prea trebuie facut.2 grame de sare de lamaie coboara PH-ul solutiei catre cifra 2.Nectarul si mierea au PH=4,5 - 5,5.Referitor la HMF au fost facute analize si a corepuns.Personal am facut tone si tone de zahar invertit.Ininte de '89 veneau cei de la ACA cu masina,luau mierea si-ti lasau zaharul.Cum era pe atunci,zaharul se termina repede si multi il primeau prin noiembrie cand aparea cel din noua recolta.Asa a fost pusa la punct aceasta reteta pe atunci,de nevoie.
Acum suntem in alta lume,avem alte posibilitati.
Daca vreti sa vedeti cu ochii vostri continutul de HMF,faceti prima reteta care am postat-o,raciti rapede amestecul in apa dar mestecati bine sa se raceasca repede si cat mai uniform.
Dupa racire,puneti in borcan si mergeti la DSV din judet.Contracost vi se face continutul de HMF.
Alta varianta,cumparati un aparat pentru determinarea HMF de aici:
http://www.merck-chemicals.ro/food-anal ... EqbbUk43t_

Acum va scriu ceva cu parere de rau ca scriu.Amestecul din prima reteta are exact densitatea mierii.De multe ori asa ceva vedeti pe piata la vanzare.Trece toate probele ochiometrice,daca este si aromat pacaleste si gustul.
Asa arata amestecul la fix un an de la preparare.Facut in februarie 2010 dupa ce m-am intors de la targul de la Vidin.Poza este facuta in februarie 2011 la o temperatua de -8,3 grade.
Fişiere ataşate
7febr.ZBOR_TURTA_ 050.jpg
7febr.ZBOR_TURTA_ 054.jpg
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Liviu Sarbu » 05 Oct 2011, 13:28

Domnule Gica, eram pe punctul de a va scrie pe " mesaj privat ", sa va rog sa-mi raspundeti la o nelamurire, dar m-am gandit ca daca ve-ti binevoi sa-mi dati un raspuns acesta va fi folositor si altor colegi. Cum influenteaza timpul de pastrare pe foc pentru invertire si viteza de racire a siropului continutul de HMF ? Din cate am citit se pare ca temperatura de 60* C este un fel de punct de inflexiune pentru producerea acestuia, peste 60* C continutul de HMF crescand simtitor. Daca avem nevoie de sirop 1:1 lucrurile sunt mai simple, pentru ca racirea siropului se face prin adaugare de apa rece, dar daca avem nevoie de sirop 2:1 atunci cantitatea de apa rece pe care o adaugam nu este suficienta pentru o racire semnificativa, iar racirea prin introducerea vasului cu sirop in apa rece lungeste procesul cu cel putin o jumatate de ora.
Inteleg ca a-ti facut o analiza a siropului astfel invertit. Daca va rog, ne spuneti si noua ce procent de HMF ati obtinut si care erau procentele de fructoza, dextroza si zaharoza, adica gradul de invertire. Va multumesc.
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Liviu Began » 06 Oct 2011, 16:09

dogvet scrie:Vizavi de temperatura,modul ei de aplicare,cantitatea de HMF din zaharul invertit,iata un articol interesant din anul 1973.


Domnule veterinar de caini "M-AI TERMINAT" !!! (pozitiv , nu te speria) DE UNDE AI Domnule acest articol ??? :o ai tinut ziarele vremii in pod ? :shock:
Am incercat sa gasesc pe net si nu l-am gasit ! Esti fenomenal la faza asta
FELICITARI !!
Munceste ca si cum n-ai muri niciodata dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine .
Liviu Began
 
Mesaje: 67
Membru din: 09 Apr 2011, 20:52
Localitate: Brasov

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi arad » 22 Noi 2011, 21:45

gica scrie:Reteta pe care o voi posta nu-mi apartine.Invertirea zaharului este cunoscuta de mult timp.Varianta de invertire pentru apicultura a fost stabilita si batuta in cuie de o ruda acum mai bine de 40 de ani.Personal nu am schimbat nimic la ea.
Puteti folosi orice cantitati de zahar cu conditia respectarii proportiilor pentru celelalte componente si esentialul,vasul in care pregatiti sa aiba volumul dublu fata de nr. de kg. de zahar.La 5 kg vas de 10 litri,la 100 kg butoi de 200 litri.
Varianta folosita de mine:
Intr-un pet de 2 litri pun 100 grame sare de lamaie umplu cu apa si amestec pana la dizolvare.Aceasta este solutia de sare de lamaie 5%.Continutul ajunge pentru invertirea a 100 kg de zahar.

Reteta standard pentru sirop din zahar invertit:
Necesar
-oala de 10 litri
-100 ml solutie 5% sare de lamaie
-1 litru de apa
-5 kg zahar
Sa presupunem ca vrem sa invertim 5 kg de zahar.
Se ia o oala de 10 litri,preferabil emailata.
Se pune 1 litru de apa apoi 100 ml solutie sare de lamaie
Se pune la fiert.Cand apa incepe sa cante (inainte de a fierbe) se pun 2 kg de zahar.Se amesteca bine,cand se apropie de fiert se pun celelalte 3 kg si se continua cu amestecatul.
Mare atentie la foc,cand incepe sa fiarba se unfla ca laptele pus la fiert.Face spuma si creste in oala,la un moment dat stationeaza si incepe sa dea inapoi.Asta inseamna ca invertirea s-a terminat.Se stinge focul.Acum :
- daca vrei sirop 1:1 pui imediat 4 litri de apa rece si amesteci bine.
- Daca vrei sirop 2:1 pui imediat 1,5 litri apa rece si amesteci bine.
Asta este totul.Acum daca se doreste ceva mai bun se poate pune Protofil sau ceaiuri.

Reteta standard pentru placi din zahar invertit (candi):
Necesar
-oala de 10 sau 15 litri
-200 ml solutie 5% sare de lamaie
-0,9 litri de apa
-10kg zahar
Oala de 10 litri dar e mai buna una de 15 litri.De preferat oala emailata sau din cele cu fundul gros (3 straturi).Sunt bune si oalele de inox dar au tabla subtire si amestecul iese putin maroniu.Sub astea poate fi pusa o tabla.
Se pune 0,9 litri de apa si 200 ml solutie 5% sare de lamaie.
Se pune la fiert.Cand incepe sa fiarba se pune treptat zaharul (10 kg) si se amesteca continuu.Atentie,acest amestec incepe sa fiarba violent si exista riscul sa dea peste oala in momentul invertirii.Se tine la invertit 30-60 secunde,si se stinge focul.Se lasa sa se raceasca 10-15 minute timp in care se amesteca din cand in cand apoi poate fi turnat in forme.Personal il pun in pungi din rola de 2 kg (pun la ochiometru 800g-1kg) videz si lipesc cu o masina.Se poate scoate aerul din punga si inoda apoi punga ca e tot un drac.Se pun pe o suprafata plana si orizontala la racit.
Pun o poza din 2009
Putem comenta.

inca o problema apare la modul de administrare in stup(eu am unul propriu), ca daca curge prin lada si mai ales peste ghem ii BAI MARE
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde proapis13 » 22 Noi 2011, 22:59

cristi arad scrie:inca o problema apare la modul de administrare in stup(eu am unul propriu), ca daca curge prin lada si mai ales peste ghem ii BAI MARE

Nu-i bai daca curge,asta ti-o spune unul care o foloseste de cand a gasit forumul...cel vechi
plus ca a cerut referinte vizavi de reteta de la ,,tatal '' ei prin viu grai.
Asa ca grabeste-te fuguta si lamureste-ne si pe noi cu ce difera modul tau de administarre fata de al nostru
Eu unul sunt foarte curios
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Adi Hodis » 22 Noi 2011, 23:03

Cum "cu ce ? " ... a´l da in hranitor da´ poate-i altfel ... ce ? ... cum ce ? ... ala :arrow:
:?
:)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori