Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE

Aceasta rubrica se vrea a fi un altfel de calendar apicol...adica unul scris de catre apicultori. Evenimente apicole, targuri de apicultura, simpozioane...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Targul Apicol International Timisoara-Ghiroda 2013

Mesajde albinutza » 18 Dec 2012, 23:07

In primul rand as dori sa va salut pe toti,sa va felicit pe cei ce scrieti intens sau publicati filmulete.
In al doilea rand as dori sa va anunt ca in data de 9-10 Martie 2013 ( al doilea weekend din martie),A.C.A. din Romania Filiala Timis impreuna cu Primaria Ghiroda vor organiza a trei-a editie a "Targului International de Primavara Timisoara-Ghiroda".Deschiderea va avea loc in data de 9 Martie 2013 ora 10.00 la Caminul Cultural Ghiroda.
La fel ca si anul trecut vom avea pe lista organizatorica urmatoarele activitati :
-concurs degustare miere
-concurs de poze si fotografii inedite
-tombola
-sesiune stiintifica,care se va desfasura in ambele zile
-targ de produse apicole,utilaje,servicii
-intalniri la discutii amicale intre apicultorii romani,sarbi si maghiari
-vizite si schimb de experienta la stupinele apicultorilor consacrati din Banat
-cheful apicultorilor
-desfasurarea proiectului de atragere a tinerilor in cadrul apiculturii,orientarea spre natura , indeletniciri utile si constructive,deconectandu-i de la internet si alte activitati de rau augur pentru dezvoltarea sanatoasa a tinerilor
-intrunire pentru discutii despre proiectele actuale si inceperea unor noi proiecte
Doresc sa subliniez faptul ca ne confruntam cu o serie de probleme in domeniu apicol,dupa cum bine stiti,astfel incat inainte de a lua taurul de coarne as dori ca impreuna noi si voi,alaturi de presedintii din serbia si ungaria sa luam o decizie sau sa ne spargem capul pentru a face ceva util si bun in favoarea noastra.
Astfel incat dupa deschiderea din data de 9 Martie ora 10.00,o sa va invit in sala de conferinte si inainte de inceperea sesiunii stiintifice voi da cuvantul presedintilor din Serbia Ungaria si din tara,etc (vor fi in numar de 30 persoane) pentru a prezenta problemele reale ale apiculturii la nivelul fiecarei tari,implicit in Europa.Alaturi de ei astept sa veniti si voi cu intrebari,iar in prealabil s a ganditi problema si sa veniti cu idei pentru a face ceva in beneficiul:pretului mierii,legii apiculturii,subventii,etc.
Am mai participat in strainatate la astfel de intruniri,astfel incat acum este randul ca sa va aducem si voua la cunostinta ce este nou si problematic in Europa acum.
Ulterior vom deschide un topic pe forum,cu permisiunea proprietarului si vom discuta numai ideile constructive.Nu accept negativistii si cei care vor spune din start: nu putem,imposibil,este greu,sa realizam un pas inainte.Vreau doar idei constructive.
In rest ce sa va mai spun,intrebati-ma si va voi lamuri.O s a mai vin si eu pe parcurs cu o serie de complectari.
Domnul Magu Vasile,presedintele Cercului Apicol Faget o sa va lamureasca cu mai multe,alaturi de mine,deoarece face parte din conducerea organizatorica.
Va multumesc.
ing.dr.Brebu Casian
tel.0745592212
albinutza
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Ian 2012, 17:36

Re: Targul Apicol International Timisoara-Ghiroda 2013

Mesajde CristiTm » 23 Dec 2012, 17:24

de abia astept primavara, speram ca anul asta sa fie mai stufos in oferte
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Targul Apicol International Timisoara-Ghiroda 2013

Mesajde Donbazil » 23 Dec 2012, 22:49

Sal'tare!
Pai, voi timisorenii ar trebui sa va lipiti de Casian si sa-l ajutati ca sa iasa totul ca la carte......Acuma aveti unul dintre cei mai tineri si mai dinamici conducatori de cerc apicol, daca nu tineti aproape de el n-o sa poata face singur nimic.....Cu bosorogi ca mine sperantele-s tot mai slabe....Ajut si io cat stiu si cat mai pot....Viitorul e al vostru asa ca......
Sal'tare
Donbazil - Faget :idea:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Targul Apicol International Timisoara-Ghiroda 2013

Mesajde bostina constantin » 24 Dec 2012, 01:45

Donbazil scrie:Sal'tare!
Pai, voi timisorenii ar trebui sa va lipiti de Casian si sa-l ajutati ca sa iasa totul ca la carte......Acuma aveti unul dintre cei mai tineri si mai dinamici conducatori de cerc apicol, daca nu tineti aproape de el n-o sa poata face singur nimic.....Cu bosorogi ca mine sperantele-s tot mai slabe....Ajut si io cat stiu si cat mai pot....Viitorul e al vostru asa ca......
Sal'tare
Donbazil - Faget :idea:


Saltare!! si eu mi-as dori un ,,bosorog'' mai aproape, dar nu-i, asa ca incerc [cu ajutorul vostru, si al meu], sa-l inlocuiesc :)
saltare!! :D
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Targul Apicol International Timisoara-Ghiroda 2013

Mesajde pinalbinutza » 31 Dec 2012, 22:03

Dragi Apicultori,
Asteptam cu nerabdare un nou an apicol, eu vă doresc tuturor multa distracție alaturi de albine.
Un 2013 Fericit si LA MULTI ANI!!!
pinalbinutza
 
Mesaje: 1
Membru din: 31 Dec 2012, 21:30

Re: Targul Apicol International Timisoara-Ghiroda 2013

Mesajde Donbazil » 14 Ian 2013, 22:53

Sal'tare!
Iaca si afisul "oficial":
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Fişiere ataşate
Targ 2013.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Targul Apicol International Timisoara-Ghiroda 2013

Mesajde FlorinI » 20 Ian 2013, 13:40

ceva participanti inscrisi?
FlorinI
 
Mesaje: 84
Membru din: 06 Apr 2011, 14:21

TIRGUL INTERNATIONAL DE PRIMAVARA GHIRODA-TIMISOARA 2013

Mesajde murarudumitru » 11 Feb 2013, 22:29

TIRGUL INTERNATIONAL DE PRIMAVARA GHIRODA-TIMISOARA 2013

9-10 MARTIE EDITIA III-A

AVEM DEOSEBITA PLACERE DE A VA INVITA LA A TREIA EDITIE A:
TIRGULUI APICOL INTERNATIONAL DE PRIMAVARA GHIRODA-TIMISOARA 2013'

DESCHIDEREA OFICIALA VA AVEA LOC IN DATA DE 9 MARTIE,LA ORA 10 LA CAMINUL CULTURAL GHIRODA.
LA TIRG PARTICIPA FIRME SI CONFERENTIARI DIN ROMINIA,SERBIASIUNGARIA.
IN CADRUL TIRGULUI VOR AVEA LOC CONFERINTE PE TEME APICOLE,EXPOZITIE CU VINZARE DE UTILAJE SI PRODUSE APICOLE,CONCURSDE DEGUSTAREMIERE,CONCURS DE FOTOGRAFI SI PICTURI PE TEME APICOLE,TOMBOLA,PRECUM SI ALTE ACTIVITATI SPECIALE.

VA ASTEPTAM CU DRAG

INTRAREA LIBERA

PERSOANA CONTACT
ING.DR.BREBU CASIAN
TEL.0745592212
murarudumitru
 
Mesaje: 380
Membru din: 20 Oct 2012, 20:55
Localitate: gottlob

Re: Targul Apicol International Timisoara-Ghiroda 2013

Mesajde murarudumitru » 12 Feb 2013, 01:23

Donbazil scrie:Sal'tare!
Iaca si afisul "oficial":
Sal'tare!
Donbazil - Faget

Da asta este eu ieri am primit acas mapa cu afise si invitatie multumesc organizatorilor si o sa ne intanlim acolo
murarudumitru
 
Mesaje: 380
Membru din: 20 Oct 2012, 20:55
Localitate: gottlob

Re: Targul Apicol International Timisoara-Ghiroda 2013

Mesajde stuparul2011 » 12 Feb 2013, 21:30

buna seara,
ceva participanti inscrisi?

eu am fost Duminica la sedinta si Casian a zis ca deja au confirmat vreo 20 de firme, sper sa nu ma insel.......plus sper multe altele si multi vizitatori.
au mai zis ca o sa vina apicultori din tara si din strainatate care vor sustine diferite conferinte.
sanatate si numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: Targul Apicol International Timisoara-Ghiroda 2013

Mesajde AdyT » 13 Feb 2013, 23:53

Vor fi si de pe forum destui apicultori. Ne vedem la Targ.
Iubiti albinele si natura.
Avatar utilizator
AdyT
 
Mesaje: 44
Membru din: 08 Apr 2011, 23:23
Localitate: Pitesti (Lunca Corbului)


Înapoi la TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori