Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Bambucha » 07 Sep 2011, 12:38

Asa infestare masiva de varroa n-am mai avut de mult timp. :o
Ce a iesit dupa un al treilea tratament cu varachet!! Fiindca se impune il voi face si pe al patrulea.
Nu neglijati acesti criminali! Sunt foarte multi care din varii motive nu trateaza niciodata...efectele sunt dezastruoase.
Fişiere ataşate
IMG_19271.JPG
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Adi Hodis » 07 Sep 2011, 13:05

Bambucha scrie:Asa infestare masiva de varroa n-am mai avut de mult timp. :o
Ce a iesit dupa un al treilea tratament cu varachet!! ...

Asa, al treilea zici ... adica a 3-a administrare din intregul tratament, a ?.
Cum era daca ai fi facut numai doua ? ... cum crezi ca ar fi fost sanatatea coloniei pana la urmatorul tratament din luna octombrie ?.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Bambucha » 07 Sep 2011, 13:54

Servus Adi,

Daca as fi facut numai 2 tratamente, toti acesti paduchi care au cazut ar fi ajuns la maturitate si ar fi intrat din nou in puietul capacit sa se reproduca fiindca este stiut durata de dezvoltare a femelei pana la maturitatea sexuala este de circa 10 zile si progresia geometrica a inmultirii acestora cu cate 6-8 membri per fiecare generatie . Varroa trebuie combatut pe toate caile incepand cu alternanta substantelor active la un ciclu de cativa ani si pana la banala rama oarba.

Vreau sa intru in iarna cu un efectiv cat mai sanatos fara albine malformate cu durata de viata redusa la jumatate. Voi mai face si la sfarsit de octombrie inca un tratament, inaintea venirii vremii reci, cand in majoritatea familiilor nu se mai regaseste puiet.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde proapis13 » 07 Sep 2011, 14:12

Asi fi curios,asha de chichi daca i-ai numarat;au fost cu sot sau fara sot???????? :lol:
Lasand gluma la o parte nimeni nu crede pana nu vede
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Bambucha » 07 Sep 2011, 14:15

nu i-am numarat... mai jos un link(filmulet) legat de reproducerea lui in paralel cu ciclul albinei.

http://video.google.com/videoplay?docid ... 5786960616


Cea mai simplă metodă de a afla numărul de acarieni prezenţi în stup este controlul fundului antivarroa.

În tavă se va pune hârtia de control, iar după zece zile se vor număra paraziţii căzuţi după moartea naturală. Cifra obţinută se va înmulţi cu 120. Astfel se va obţine cu aproximaţie numărul acarienilor de varroa într-un stup controlat. (Dr. Ralph Buchler, Kirchain, 5-7, octombrie 2001)

• Pentru a evita urmările tragice asupra albinelor, apicultorul trebuie să estimeze la timp puterea atacului acarienilor, cu mult timp înainte de înmulţirea paraziţilor sau de apariţia primelor albine afectate. Cu patru sau şase săptămâni înainte de oprirea ouatului, numărul de varroa moarte natural nu trebuie să depăşească cinci bucăţi/zi. (Dr. Ralph Buchler, Kirchain, 14-15, decembrie 2002).

Cercetătorul german Ralph Buchler susţinea, în 2002, că "în lunile octombrie şi noiembrie, numărul de varroa căzute zilnic pe fundul stupului, prin moarte naturală, trebuie să fie mai mic de 0,5%".

Unul dintre cei mai renumiţi crescători de mătci din Serbia, dr. J. Kulincevici, a subliniat necesitatea folosirii fundurilor adânci antivarroa: „dacă în luna octombrie, sub plasa fundurilor antivarroa, găsim câteva zile la rând în medie un parazit mort natural, înseamnă că în stup mai există alţi circa cinci sute de paraziţi vii, care dacă sunt lăsaţi să supravieţuiască în timpul iernii, ne pot distruge, în sezonul de primavară, întrega comunitate de albine".

În concluzie, putem spune că pragul admis al infestării albinelor cu varroa este de 0,5%. Toate comunităţiile care sunt infestate în această proporţie de paraziţi, sau cu un procent mai mare, trebuie tratate.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde proapis13 » 07 Sep 2011, 14:25

http://www.youtube.com/watch?v=aB3pYNHL ... detailpage
Tratament antivaroa ;metoda pentru cei cu pavilion
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde proapis13 » 07 Sep 2011, 14:30

Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde gabi bee » 07 Sep 2011, 14:35

bambucha , daca la al treilea tratament au cazut atati paduchi , la primul si la al doilea cati ai avut cazuti per familie ?
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 07 Sep 2011, 14:52

Anul acesta, avem puiet bunicel si in septembrie si s-ar putea sa avem inca mult varroa in celule. La mine in august a cazut foarte putin varroua, mult mai putin fata de anul trecut si ceilalti ani. Ramane de vazut ce va fi cand nu va mai fi asa de mult puiet in celule.
@bambucha - cum stai cu puietul capacit?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Bambucha » 07 Sep 2011, 14:52

Gabi,
aveam mortalitate naturala de 2,3 paduchi pe zi... inmulteste cu 10 si inca o data cu 120! cam asta era populatia vie de varroa. Mentionez ca acela era stupul cel mai infestat, vedeam pe rama 2,3 albine parazitate cu ochiul liber la control, ceea ce este foarte grav cand se ajunge la asemenea grad de infestare. Multa albina nu va supravietui peste iarna, aceasta familie va ramane in urma la primavara in dezvoltare, a inceput anul apicol schiopatand.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Bambucha » 07 Sep 2011, 14:58

@ Cristi
in functie de putere, tip de rame, matca... intre 3 si 7 rame. Ciclul albinei de la ou pana la eclozare este de 21 de zile, de aceea se impun cele 3 tratamente la 7 zile consecutiv, pentru a eradica in cat mai mare masura varroa. In celula capacita amitrazul nu-si poate face efectul..
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 07 Sep 2011, 15:05

Bambucha scrie:@ Cristi
in functie de putere, tip de rame, matca... intre 3 si 7 rame. Ciclul albinei de la ou pana la eclozare este de 21 de zile, de aceea se impun cele 3 tratamente la 7 zile consecutiv, pentru a eradica in cat mai mare masura varroa. In celula capacita amitrazul nu-si poate face efectul..

Ma intereseaza daca la ultimul tau tratament se poate constata o reducere vizibila a puietului capacit. Poate asa se explica nr mare de varroa, care sa fie iesit odata cu puietul.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Bambucha » 07 Sep 2011, 15:37

Am un vecin care are si el 5 stupi. In afara extractiei de miere, nu umbla deloc la ei. Am inceput sa fac tratament si la el de anul asta, paza buna trece primejdia rea!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde alt stupar » 07 Sep 2011, 23:36

suna ciudat dar pe mine ma ingrijoreaza ca NU GASESC PADUCHI CAZUTI PE FOAIA DE CONTROL !
adica... de dupa salcam nu am mai fumigat deloc, acum ar fi logic (dim pacate :mrgreen: ) sa fie o cadere oarecum semnificativa in urma unei fumigatii si... nu-i!
Nu stiu ce sa zic, treaba nu miroase prea bine, nu pot sa afirm ca V-F nu ar fi bun insa eu unul pana nu fac un tratament de control cu o alta substanta antivarooa "de firma" nu am liniste. Plus Mavrirolul ACUM ! Explicatia cum ca nu prea ar fi paduchi liberi pe albine nu o cred.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde proapis13 » 08 Sep 2011, 07:39

alt stupar scrie: ....eu unul pana nu fac un tratament de control cu o alta substanta antivarooa "de firma" nu am liniste.


Poate ca datorita substantzei antivaroa de firma folosita de tine pduchii raman in....imponderabilitate :lol:
Lasand gluma la o parte daca nici tu nu ai paduchi in stupina si mai vin vreo 2 mi se confirma o banuiala mai veche
Mai intreb inca pe cineva si vin cu o constatare care nu v-a tine loc de tratament ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 08 Sep 2011, 07:43

alt stupar scrie:suna ciudat dar pe mine ma ingrijoreaza ca NU GASESC PADUCHI CAZUTI PE FOAIA DE CONTROL !
adica... de dupa salcam nu am mai fumigat deloc, acum ar fi logic (dim pacate :mrgreen: ) sa fie o cadere oarecum semnificativa in urma unei fumigatii si... nu-i!
Nu stiu ce sa zic, treaba nu miroase prea bine, nu pot sa afirm ca V-F nu ar fi bun insa eu unul pana nu fac un tratament de control cu o alta substanta antivarooa "de firma" nu am liniste. Plus Mavrirolul ACUM ! Explicatia cum ca nu prea ar fi paduchi liberi pe albine nu o cred.

Am facut un tratament inainte de floarea soarelui. Era cu ceva vreme buna inainte, asa ca nu au fost riscuri de contaminare a urmatorului cule. Am facut pt ca la un stup, care nu mai avea puiet capacit (isi pierduse matcala imperecheat) am vazut mult varroa pe trantori. M-am speriat, l-am sunat pe PAB si am decis sa-i afum pe toti. La stupul cu pricina a cazut foarte multi paduchi, la ceilalti au cazut pana in 10 bucati. Sigur ca mai erau in celule, dar si la mine, si la altii in toamna aceasta au cazut mult mai putini decat in alti ani.
Cand am deschis acest topic am afirmat ca VF de anu asta s-ar putea sa fie apa de ploaie, apoi am retractat ce am scris, ramanand insa semnul de intrebare privitor la nr mic de varroa cazut. Ar merita pus mavrirolul, macar pt control sa vedem daca apar diferente.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori